DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O REALITATE TRISTA, Eliminarea unui flagel

Mika
post 30 Dec 2004, 23:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 30 December 04







Desi subiectul - spaga - este de uz general incerc sa-l tratez cu precadere strict pentru domeniul auto.

1. Va place sa primiti spaga ? Dar sa dati?
2. Care sunt motivele pentru care oferiti spaga?
3. Considerati ca puteti face ficare cate putin pentru a ,,misca'' acest flagel?
4. Concurenta poate diminua acest mit?
5. Cat de sispusi sunteti sa participati la diminuarea obiceiului de a scoate bani din buzunar fara rost?
Umilintele noastre cele mai mar apar in service atunci cand avem probleme atat in garantie cat si dupa aceea. Amintiti-va fiecare cum sunteti tratati de catre mecanici, sefii de la garantie, directorii de acolo si toate acestea se fac pe banii nostri. Noi platim pentru ca ei sa fie la dispozitia noastra si nu invers.


--------------------
Dacia - Matiz 1410 E/AC
FITI DESTEPTI!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 31 Dec 2004, 02:56
Post #2


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




smile.gif
Interesanta provocare !
Atat de interesant incat am sa urmaresc topicul cu mare atentie ( daca voi avea ce urmari )
Am sa raspund la intrebari in aceiasi ordine dar toate raspunsurile vor fi dupa realitatea de zi cu zi nu cum as dori eu sa fie. Asadar :
1 - Nu, nu-mi place sa primesc si nici nu cer si nici nu accept. De dat dau fara discutie daca sunt nevoit.
2 - Intrebare simpla era " Care sunt motivele pentru care nu oferiti spaga? " Acest fenomen este extins in toate domeniile si activitatile, mai putin dezvoltat, chiar cu tendinta de a disparea, in sectorul privat.
3 - Consider ca populatia nu poate sa faca mai nimic in acest caz, doar un sistem de legi cu pedepse foarte mari poate reduce fenomenul ( am spus reduce deoarece el nu va disparea, din cauze multiple, un exemplu edificator sunt salariile foarte mici in economia romaneasca, si exemplele pot continua )
4 - Aici nu prea e clara intrebarea. Daca ne referim la concurenta dintre firme atunci putem spune ca va influenta si chiar diminua acest fenomen dar nu semnificativ. Nu trebuie uitat ca fenomenul apare cel mai des in cadrul institutilor statului, aici fiind preponderent, in cazul firmelor private acest fenomen apare din neglijenta conducerii si din "exces de zel" din partea angajatilor.
5 - Teoretic toata populatia Romaniei doreste si afirma ca ar fi bine sa dispara acest fenomen, dar de la zis pana la facut este o cale foarte lunga. Vorbind toti am vrea ca acest fenomen sa dispara dar in practica cand te lovesti de realitate platesti si mergi mai departe.

Umilintele apar peste tot, nu numai in service, apar in domenii periculoase pt. societate ( administratie publica, sanatate, invatamant, organe de control si siguranta, etc) care sunt mult mai grave si prezinta cel mai mare pericol.
Daca fenomenul apare in firme private ( aici ma refer si la service) acesta deranjeaza / irita pe moment dar nu prezinta un pericol, acest fapt urmand sa dispara intr-un viitor apropiat. ( ori firmele repective vor da faliment, cetateanul se va reorienta catre altele cu servicii mai bune), ori firmele vor constientiza ce fel de angajati au si ai vor elibera din functii.
Daca fenomenul apare in cadrul institutilor statului ( chiar si in cadrul firmelor parivate care detin monopol ) atunci gravitatea este maxima si noi ca cetateni nu prea putem contribui la stoparea fenomenului ( singura modalitate este "sa-l dai in gat pe respectivul " dar in acest caz incerci sa stopezi fenomenul dar cu sacrificiul sa nu-ti mai rezolvi tu problemele. Si intodeauna a fost mai aproape maieul decat camasa.

Aceasta este parerea mea de realitatea Romaneasca.
Daca am deranjat pe cineva imi cer scuze.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 31 Dec 2004, 10:02
Post #3


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




1. chiar nu stiu, nu am fost in postura...
2. ...la service, cateodata am dat bani de o bere (max. 50 000) sa lucreze mai bine, cu rezultat, iar angajatul nu a declarat toata lucrarea la patron, asa ca am fost taxat mai putin smile.gif
3. nu, singur nu...e vorba de educatia poporuluio, vor trece inca 2-3 generatii, cel putin
4. concurenta in domeniu...se numeste altfel decat spaga, cateodata dumping... biggrin.gif
5. revazand punctul 2., constat ca ies mai lesne... insa daca ar fi altfel considerata problema, 100%


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mika
post 31 Dec 2004, 12:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 30 December 04




[quote=Daddy,31 Dec 2004, 03:56]


Iti impartasesc opiniile si intr-adevar asta este Realitatea Romaneasca.
Eu consider ca populatia poate sa faca ceva si anume sa incerce sa mai diminueze din tentatia de a introduce mana in buzunar si a scoate o spaga destul de consistenta. Cunosc persoane care ptr. lucruri nu foarte majore au oferit spaga 2.000.000 lei. Pai amaratul de om care are o Dacie mai veche si nu neaparat mai poate el sa tina pasul cu cel de dinaintea lui?
Salariile in Romania sunt foarte mici insa spaga este mare. Incerc sa mentin discutia numai pe tema auto si nu la general. pentru ca iar au inceput discutii de genul...,,Domnule masina acum chiar este un lux!" Eu intreb, masina mai poate fi considerata un lux necesar?
Da, fenomenul la care ne referim exista in service pentru ca eu am intimpinat dificultati de acest gen in unul privat care se doreste a fi respectat si nu stiu daca poate sa dispara cel putin in urmatorii 5 ani pentru ca in momentul de fata nu exista prea multe service-uri particulare care sa repare si alte masini in afara de Dacia. Ma refer la service-uri de calitate nu la cele de duzina.
Interesant este faptul ca multa lume afirma ca nu le place sa primeasca spaga.
Am fost plecat in strainatate (nu in Europa) si am mers la un dealer auto. Am vrut sa testam piata de acolo (preturi, drive-test etc). Ne-am prezentat la ora 10,00 si am plecat la orele 15,00 fara a da un raspuns clar. Nu o sa-ti vina sa crezi cum am fost tratati. Erau in stare sa ne demonteze si masina numai sa le lasam un nr. de telefon. Sa vedeti si voi ce service aveau! Jurai ca este farmacie.
Suntem departe rau de tot si nici macar nu incercam sa facem ceva.


--------------------
Dacia - Matiz 1410 E/AC
FITI DESTEPTI!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 31 Dec 2004, 12:53
Post #5


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




1)DACA MERITA DAU!sa accept?inca nu!
2)Ca sa nu fac de doua ori aceeasi treaba!
3)da
4)?
5)?
Nu prea am treaba in service-uri dar dupa ce termin fac. poate ma angajez intr-unul 053.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 6 Jan 2005, 16:32
Post #6


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Mika @ 30 Dec 2004, 23:18)
1. Va place sa primiti spaga ? Dar sa dati?
2. Care sunt motivele pentru care oferiti spaga?
3. Considerati ca puteti face ficare cate putin pentru a ,,misca'' acest flagel?
4. Concurenta poate diminua acest mit?
5. Cat de sispusi sunteti sa participati la diminuarea obiceiului de a scoate bani din buzunar fara rost?

1. Nu, si nici nu sunt in postura de a avea aceasta posibilitate. .NU!
2. In conditiile actuale o consider o investitie. Nu dau spaga de nebun, urmaresc sa castig ceva cu asta, in general timp care pentru mine e foarte pretios
3. Nu.
4. Nu prea pricep intrebarea. Ce fel de concurenta? Care ia spaga mai putin? smile.gif
Iar daca e vorba de piata libera, cred ca nu e nici un patron tampit sa ia spaga sau sa-si indemne angajatii la asa ceva. E faliment curat. deci DA
5. Aici trebuie sa fim atenti la diferenta intre SPAGA si BACSIS.
Bacsis-ul e o forma de "multumire" si in general dau bacsis. Uneori chiar cu placere. (la frizerita care face un masaj.... wink.gif )
Spaga e o chestie care de cele mai multe ori esti nevoit sa o dai. Si asta in general in relatie cu autoritatile. Din punctul meu de vedere aici primariile sunt in top. Si DA sunt dispus, sa pun umarul la diminuarea fenomenului, dar numai atunci cand nu am de suferit urmari in mod direct.

P.S.
Apropo de diferenta intre bacsis si spaga, voi sunteti de parere ca unui doctor care va face cu succes o operatie dati bacsis sau spaga? Nu zic de doctorii la care te duci sa-ti dea concediu medical pe neve ca aia e sigur spaga. Sau cei care cer banii inaite sa deschida gura.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 7 Jan 2005, 12:45
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




QUOTE(Ake @ 6 Jan 2005, 18:32)
P.S.
Apropo de diferenta intre bacsis si spaga, voi sunteti de parere ca unui doctor care va face cu succes o operatie dati bacsis sau spaga? Nu zic de doctorii la care te duci sa-ti dea concediu medical pe neve ca aia e sigur spaga. Sau cei care cer banii inainte sa deschida gura.
*



Subiectul ăsta s-a mai dezbătut pe forum. Un alt forumist (medic de profesie) și cu mine am avut chiar un schimb de replici cu misterb pe tema asta. Dă un search și vezi părerile noastre pe acolo...

Modificare ulterioară: uite link-ul
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=6820

This post has been edited by Watchful snake: 7 Jan 2005, 14:35


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 22:09
Forum Renault