DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noul Cod Rutier, adoptat de Senat

AL
post 28 Jun 2005, 13:28
Post #31


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Observatii "la cald".... cu scuzele de rigoare pentru limbaj, incep cu concluzia: AM BELIT-O FRATILOR!!!!... E MAI RAU CA IN DECRETUL VECHI...

Argumente...cateva, la prima citire:

1. Clasele de sanctiuni, cu valori alea amenzilor muuuult peste salariul minim brut (de ce brut si nu net nu inteleg!)... in "clasele mari" sunt, de multe ori, incalcari ale unor reguli ce ce nu au impact mare asupra sigurantei, adica nu justifica amenzi de peste 1/2 din salariul minim brut pe economie... deci nu valoare mare a amenzilor e neaparat buba ci modul de categorisire complet aiurea al unor fapte... fara criterii, fara logica... sa nu mai vorbim de aberatii (vezi pct. 2)

2. Am descoperit aberatia aberatiilor... prezentarea imediata la politie in caz de accident fara vatamari e obligatorie... vedeti art. 71 (2).... de adio cele 48 ore decente de pana acum... problema e ca nerespectarea articolului e sanctionata in doua locuri (!)... la art. 90 (3) (g) se sanctioneaza cu clasa a doua de amenzi plus 30 zile suspendare (?) iar la art. 91prim (1) pct. 18 cu clasa a IV-a de amenzi!!!!!

3. Alta... art. 89prim (1) pct. 7: daca nu reparam masinile avariate in 30 de zile suntem contravenienti!!!!!!!...... frumos... sa vedem cum o sa facem rost de piese si de bani in 30 zile... e o aberatie....

4. Acelasi articol si aliniat ... punctul 18: daca aveti masina "deteriorata vizibil" sau aveti "defectiuni tehnice" (nu conteaza de care!) sunteti de semenea contravenienti... cine si cum apreciaza asta, ochiometrul organului, evident.... fara criterii, fara ingradiri!, la libera lui imaginatie.

5. Atentie manelisti si nu numai.... folosirea instalatiilor de sonorizare la un nivel de afecteaza deplasarea dvs. in siguranta, o sa va dauneze la portofel!!!! (clasa a doua!)... care-i nivelul?.... cine decide?...vedeti un pioc mai sus....

6. Supendarea permisului 30 zile: au reaparut toate cele scoase din Decretul vechi.... plus ceva new entry.... deci, trecerea pe rosu, pietonii, depasirea coloanelor, depasirea, prioritatea...etc.... toate provoaca si "banarea" pe 30 zile INDIFERENT daca a rezultat sau nu accident... tot acolo se incadreaza si nerespectarea "indicatiilor (pretioase) si dispozitiilor" agentului de circulatie...

7. Toata astea fac parte si din clasa a III-a de amenzi plus 60 zile de "ban" daca rezulta accident!...

8. Clasa a IV-a de amenzi are in debut o chfteluta....daca masinuta dvs. "nu corespunde din punct de vedere tehnic", decartati o suma zdravana de bani... dar oare ce inseamna sa corespunda tehnic????... cum constata "organu'"??? ...asta nu mai scrie la lege!

9. La punctul 6 al clasei respective (art. 91prim) aflam ca daca nu mergem periodic la doftor, suntem buni de plata....dar nicaieri in cuprinsul legii (la art 22 trebuia a fie) nu scri nimic de periodicitatea verificarii mediacale.... adica nu scrie din cati in cati ani trebuie facuta.... deci ori suntem cu totii contravenienti, ori prevederea asta nu are sens...

10. tot de o gravitate extrema (cl. a IV-a) este si intrarea cu noroi pe drumurile publice pe roti.... ma intreb de ce nu se sanctioneaza si murdarirea masinii din vina drumurilor publice pline de noroi???????... tot deosebit de grava este si "stationarea neregulamentara pe drumurile publice in conditii de vizibilitate redusa"... asta se va aplica probabil cand ii va intra politistului parul in ochi sau ii va cadea cascheta pe felinare si va avea vizibilitatea redusa in timp si spatiu... deci dupa bunul plac...

11. daca plicati tratamente chimice geamurilor masinii, sunteti buni de plata.... asa au "definit" ei ionizarea geamurilor ... e o alta grava de tot contraventie!

12. art. 98 (6)... in cazul suspendarii permisului, desi se contesta masura, permisul nu se va elibera decat dupa ce hotararea judecatoreasca va fi definitiva si irevocabila.... pana tunci, numai la propunerea instantei se va prelungi din 30 in 30 de zile dreptul de circulatie pe baza de dovada.... asta ingradeste dreptul persoanei potentia nevinovata de a calatori in strainatate (de exemplu)... sau imposibilitatae de a conduce masina daca termenele de judecata sunt mai lungi de 30 de zile.... sau daca instanta nu vre sa ceara... deci se pierde un drept de care, prin prezumtia de nevinovatie, ar trebui sa beneficieze!!!!

mai gasiti si voi altele..... eu am obosit...

Pe ansamblu, lasand la o parte vreo 2-3 modificari bune, corecte, in sensul normalizarii unor lucruri, legea o consider un mare pas inapoi catre o legislatie specifica unui stat politienesc, a carui principala preocupare e sanctionarea vinovatilor, fara criterii clare, fara vreo logica si fara masuri de prevenire si educare eficiente....

Apropos.... politistii aflati sub influenta bauturilor alcoolice NU sunt sanctionati!!!!!.. doar conducatorii de vehicule si instructorii si elevii acestora... ma refer la cei care dirijeaza circulatia!. De ce oare?


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSaiLor
post 28 Jun 2005, 14:09
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 6 April 04
From: Constanta




<<3. Alta... art. 89prim (1) pct. 7: daca nu reparam masinile avariate in 30 de zile suntem contravenienti!!!!!!!...... frumos... sa vedem cum o sa facem rost de piese si de bani in 30 zile... e o aberatie....

4. Acelasi articol si aliniat ... punctul 18: daca aveti masina "deteriorata vizibil" sau aveti "defectiuni tehnice" (nu conteaza de care!) sunteti de semenea contravenienti... cine si cum apreciaza asta, ochiometrul organului, evident.... fara criterii, fara ingradiri!, la libera lui imaginatie.>>


Pai astea sunt in vigoare si acum ... deci nimic nou. In ceea ce priveste a doua chestiune e de competenta RAR-ului sa stabileasca defectele tehnice. Politistul doar amendeaza la indemnul celor de la RAR (e vorba aici de echipele mixte de control RAR- politie). Daca veniti la mare o sa ii gasiti in fiecare zi de joi la iesire din Agigea spre Mangalia, si daca prezentati defecte vizibile sau aveti masini trecute pe prima tinerete ... vai de mama voastra ....


--------------------
Audi A4 1.9 TDI Clio 1.5 dCi - CT - 0123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Jun 2005, 14:22
Post #33


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




unde scrie de competenta cui e sa stabileasca defectele... eu nu cred ca la articolul citat scrie asa ceva... tocmai aici sunt bubele... ca sunt prea multe lucruri lasate neclare... iar prima problema, cea cu 30 de zile nu era pana cum... gandeste-te ca de regula te poate tine 30 de zile pana sa-ti dea anexa II... dar dovada de reparatie ti-o emite imediat... deci in 30 de zile nu ai cum sa repari... idem si daca fuge autorul accidentului si te duci sa reclami singur...pana se cerceteaza si se gaseste faptuitorul etc. ca sa-ti dea sigurarea lui sau nu, e cale lunga...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 28 Jun 2005, 14:24
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




o intrebare:
,,Art.8 .- Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate."

Asta nu inseamna ca masinile noi ar trebui livrate cu accesoriile respective din fabrica ?


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 Jun 2005, 14:28
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu neaparat; insemna ca vii tu cu ele de acasa, in traista sau le cumperi de la dealer!
Nici la "aplicarea de tratamente chimice" nimic nou; asa este si acum, se admit, cu conditia sa fie omologate (ionizarea si folia)

This post has been edited by costi: 28 Jun 2005, 14:29


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 28 Jun 2005, 15:18
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am gasit una care-mi place mult, pacat ca nu are cum sa se aplice:

,,Art.90.- (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
...........
10. Efectuarea de catre conducatorul unui vehicul a unor activitati de natura a-i distrage atentia de la conducere ori folosirea instalatiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afecteaza deplasarea în siguranta a lui si a celorlalti participanti la trafic;"

Cate sanctiuni as da pe chestia asta zilnic in Bucuresti, si-ar acoperi gaura din buget d-ul Popescu.

This post has been edited by bonzai: 28 Jun 2005, 15:19


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 30 Jun 2005, 09:35
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(bonzai @ 28 Jun 2005, 17:18)
Am gasit una care-mi place mult, pacat ca nu are cum sa se aplice:

,,Art.90.- (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
...........
10. Efectuarea de catre conducatorul unui vehicul a unor activitati de natura a-i distrage atentia de la conducere ori folosirea instalatiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afecteaza deplasarea în siguranta a lui si a celorlalti participanti la trafic;"

Cate sanctiuni as da pe chestia asta zilnic in Bucuresti, si-ar acoperi gaura din buget d-ul Popescu.
*



Da' daca sint efectuate faptele de persoane juridice e tot contraventie? biggrin.gif
Sau de persoane metafizice biggrin.gif biggrin.gif

This post has been edited by Woland: 30 Jun 2005, 09:36


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 30 Jun 2005, 10:08
Post #38


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




S-a votat sau nu noul cod? sad.gif Ca suna foarte grav din ceea ce spuneti aici ...

In alta ordine de idei, la faza aia cu reparatia in 30 de zile. Eu am o bara mai julita si asteptam sa se mai adune sa ma duc la casco, dar vad ca ar fi bine sa ma cam grabesc nu? ...

This post has been edited by Valentine: 30 Jun 2005, 10:26


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oli_h
post 30 Jun 2005, 10:54
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 May 05
From: Timisoara




Au marit si amenzile ?
Prin legile astea ne constrang sa dam mai multa spaga organului oare?


--------------------
Dacia Logan - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 30 Jun 2005, 11:03
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Oricum, organu' aplica legea dupa cum are chef! Dimineata, pe Virtutii, la semaforul de la pod Ciurel, un destept cu megan a intrat pe rosu. Cele doua organe din intersectie s-au facut ca ploua.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 30 Jun 2005, 11:41
Post #41


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




lasati ca de acum nu se vor mai face ca ploua.... vor sta iar la 10 m dupa intersectii pandind sa ridice permisul pentru treceri de pietoni sau trecut la limita galben-rosu... alternativa le-o sugereaza chiar legea... sa incaseze ei amenda si sa nu faca PV... biggrin.gif ... cica asa va fi, nu vor taia decat chitanta, vor face PV doar daca nu platesti pe loc sau necesita si alte masuri complementare... asta contrevine si legii care stabileste ca constatare oricarei contraventii se face prin PV... adica cu dovada... dar lege paote modifica alta lege... se creaza un precedent...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 30 Jun 2005, 11:45
Post #42


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Valentine @ 30 Jun 2005, 10:08)
S-a votat sau nu noul cod? sad.gif Ca suna foarte grav din ceea ce spuneti aici ...

In alta ordine de idei, la faza aia cu reparatia in 30 de zile. Eu am o bara mai julita si asteptam sa se mai adune sa ma duc la casco, dar vad ca ar fi bine sa ma cam grabesc nu? ...
*


Faza cu reparatia in 30 de zile e aberanta oricum...daca ai bara julita, ai grija sa fie sters de praf locul juliturii...ca sa para proaspat..si in caz ca te opreste Garcel zi-i ca asa ai gasit-o in parcare...eu am stat mult si bine cu bara din spate lovita pe dreapta, dar am asteptat sa-mi infunde un bou si aripa st fata pana sa ma duc la politie. El m-a intrebat cu ochi senini (si extrem de politicos...) :Ba' ma crezi tampit?! bara spate infundata in dr si aripa st infundata..toate deodata?
Eu i-am dat un smile cuceritor si i-am repetat ca asa am gasit-o in parcare, rugandu-l sa-mi faca mai repede procesul verbal sa ma duc la casco....ceea ce a si facut!


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 30 Jun 2005, 11:52
Post #43


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 28 Jun 2005, 13:28)

Apropos.... politistii aflati sub influenta bauturilor alcoolice NU sunt sanctionati!!!!!.. doar conducatorii de vehicule si instructorii si elevii acestora... ma refer la cei care dirijeaza circulatia!. De ce oare?
*



Pai un om treaz, in toate facultatile mintale, ar sta si ar face ce fac aia in intersectie?! laugh.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
My Berlina
post 30 Jun 2005, 14:32
Post #44


Membru American


Group: Members
Posts: 509
Joined: 29 November 04
From: Romania/United States




dar nu este o pagina de internet care sa zica cam cand va aparea Noul Cod Rutier in MO? unsure.gif


--------------------
- - - - Sibiu/North Carolina
Volkswagen Passat GLS V6 2.8L
4x4 Jeep Cherokee 4.0L 6-cylinder
Dacia Berlina L A/C
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 30 Jun 2005, 14:39
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




arzi de nerabdare sa te iei de piept cu el? sau vrei detector radar? smile.gif
ai rabdare ca nu mai dureaza mult !!


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 30 Jun 2005, 14:48
Post #46


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Intra in vigoare la 90 de zile de la publicare in MO... poate fi mult, depinde cat de repede vrei sa calci pietonii biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 30 Jun 2005, 14:59
Post #47


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Acum doua zile, pe 28 iunie, a fost trimisa la promulgare.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Jul 2005, 00:30
Post #48


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Basescu a returnat legea la parlament din 2 motive:
1. "Organu" care da dreptul de utilizare a girofarului
2. datorita prevederii ca proprietarul raspunde de faptele si consecintele actiunilor celui caruia i s-a imprumutat masina...

Cred ca o sa avem cod rutier nou la anu'


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 5 Jul 2005, 00:47
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




noroc cu domnu presedinte si a lui suvita:)


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 5 Jul 2005, 06:35
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




QUOTE
Cred ca o sa avem cod rutier nou la anu'


biggrin.gif - esti Taaare optimist!!! biggrin.gif


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Jul 2005, 06:44
Post #51


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Si lambaaaa siiinguraaa s-a stiiiins!
Hai baieti...pititi-va iar bipaitoarele ca iar prinde Garcea curaj sa va lase fara ele...
Ca nu putea si mutantu sa o semneze si o modifica dupa aia zilnic..ca pe codul fiscal...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Jul 2005, 07:23
Post #52


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




sursa Hotnews:

Basescu refuza sa promulge Codul Rutier

Presedintele Traian Basescu a trimis ieri parlamentului, spre reexaminare, proiectul legii privind circulatia pe drumurile publice. Seful statului solicita ca anumite prevederi din Codul Rutier, legate de regimul coloanelor oficiale, faptele penale ale soferilor si amplasarea unor constructii pe domeniul public, sa fie modificate.

Referindu-se la regimul coloanelor oficiale, purtatorul de cuvant al presedintiei, Adriana Saftoiu, a declarat ca „numai vehiculele stipulate expres de lege” ar trebui sa beneficieze de dreptul de a circula in acest regim. „In prezent exista anumite persoane influente care obtin de la politie autorizatie pentru organizarea de coloane oficiale, care blocheaza traficul rutier”, a spus Saftoiu.

Presedintele Traian Basescu doreste ca posesorul unei masini sa nu fie tras la raspundere pentru fapta penala savarsita de o alta persoana aflata la volanul respectivului vehicul in momentul producerii evenimentului.
Seful statului solicita ca punctele de difuzare a presei sa nu intre sub incidenta articolului care interzice amplasarea constructiilor pe trotuare si acostament. Nu in ultimul rand, Basescu cere ca noul Cod Rutier sa intre in vigoare la sase luni de la promulgare, pentru a exista timpul necesar realizarii Regulamentului de aplicare.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 5 Jul 2005, 08:30
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Uite ca cineva chiar se uita peste ineptiile pe care le voteaza parlamentarii, sau macar pune pe cineva sa verifice!!
Tot respectul, o mare de timpiti care au curul cat scaunul si dorm cu capul pe burta nu au putut vedea ce voteaza.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 5 Jul 2005, 09:06
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




QUOTE(AL @ 28 Jun 2005, 13:28)
3. Alta... art. 89prim (1) pct. 7: daca nu reparam masinile avariate in 30 de zile suntem contravenienti!!!!!!!...... frumos... sa vedem cum o sa facem rost de piese si de bani in 30 zile... e o aberatie....


Asta era si in legea din 2002... ma gandesc ca or fi fost si altele. Bine, parca nu era vb de contraventie, dar era ceva cu masinile nereparate in termen de 30 de zile.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robin
post 5 Jul 2005, 13:27
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 30 May 03
From: Bucuresti




Am vorbit recent cu un militian si se pare ca pana prin octombrie nu o sa intre in vigoare. Mai ales partea cu detectoarele: sa piarda ei asa multi bani din amenzile de radar in concediul care vine....


--------------------
VW Bora 1.9TDI, 2005 - B 46 KXA
Atentie la neatentie...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Jul 2005, 13:52
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




o sa intre la anul; Basescu a mai cerut ca legea sa intre in vigoare la 6 luni de la promulgare !!


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 5 Jul 2005, 13:54
Post #57


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Gata. Pina reincepe discutia din Parlament aici a venit vacanta.
Cine are informatii proaspete, sa foloseasca butonul REPORT!


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 5 Jul 2005, 13:54
Post #58


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Daca stiam ca face asa MA DUCEAM la vot si votam cu bombonel..sa-si puna girofare cine o vrea da' sa ma lase si pe mine cu bipaitoarea


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 21:57
Forum Renault