DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Utilizare autoturism personal, in interes de servici

cristi.c
post 3 Feb 2009, 14:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 29 April 07
From: Tulcea




Buna ziua,

Lucrez la o companie care pentru folosirea autoturismului personal plateste o suma de bani care acopera atat costurile legate de benzina cat si costurile legate de uzura. Problema mea este urmatoarea:
- primesc o suma de bani pe nr de km
- atunci cand efectuez decontarea pot atasa numai bonurile de benzina care acopera partial suma primita de mai sus.
- in acest fel, in contabilitatea firmei apar cu bani de restituit deoarece, practic diferenta dintre suma primita (x lei/km) si suma decontata prin bonurile de benzina, nu o pot acoperi in nici un fel.

Intrebarea mea este: exista un tip de contract care sa se poate incheia astfel incat sa fiu acoperit in contabilitatea firmei?

PS. Am incercat sa vorbesc cu cei de la Finante iar ei accepta un contract de inchiriere a autoturismului numai ca suma trebuie sa fie fixa, lucru care este imposibil deoarece sunt platiti la km.
Multumesc,


--------------------
Dacia Logan 2 1.5 dci Prestige 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 14:17
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Contract de comodat.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.c
post 3 Feb 2009, 14:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 29 April 07
From: Tulcea




Multumesc de raspuns dar cei de la Adm financiara au spus ca pe un contract de comodat nu se trece nici o suma... nici chiar suma pentru uzura autoturismului...

De asemenea in cazul unui contract de inchiriere ... trebuie sa fie trecuta o suma fixa, ceea ce nu este posibil...

Daca cunoasteti o situatie in care cineva foloseste auto personal in interes de serv. va rog sa-mi spuneti cum a rezolvat problema...
Multumesc


--------------------
Dacia Logan 2 1.5 dci Prestige 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 3 Feb 2009, 14:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




in baza contractului de comodat se poate deconta benzina+2 schimburi de ulei/luna


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 14:47
Post #5


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Ce treaba are Administratia financiara?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Feb 2009, 15:05
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Solutia simpla: fa rost de bonuri de benzina. Vanzatorii mereu le pastreaza, de la cei care nu le cer, insa le vand si ei mai departe.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.c
post 8 Feb 2009, 12:48
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 29 April 07
From: Tulcea




@b34uen - imi poti da un model de astfel de contract? ... eventual articole din Lege?

@vijelie - datorita faptului ca firma deconteaza mai mult decat valoarea bonurilor de benzina atunci se poate considera venit si drept urmare se impoziteaza...

Ideea este ca nu am gasit pe nimeni care sa imi ofere o solutie legala si simpla pentru acesta situatie... Asa ca daca puteti va rog sa ma ajutati, pentru ca nici cei din cadrul firmei si nici de la Adm financiara nu au fost in stare sa-mi ofere o solutie...legala.

Referitor la ideea cu bonurile de benzina colectate suplimentar nu mi se pare o solutie aplicabila...oricum multumesc.


--------------------
Dacia Logan 2 1.5 dci Prestige 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLP
post 10 Feb 2009, 10:52
Post #8


Sef de trib


Group: Members
Posts: 1.120
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti-Titan




Contract de comodat. La noi la firma muncim pana mai tarziu si ni se ofera un bonus special ptr benzina consumata ptr plecat acasa. Am semnat un contract de comodat, si in felul acesta tu imprumuti masina ta firmei, iar firma ti`o da spre folosinta. Clauzele banuiesc pot sa difere de la caz la caz, modele cred ca se gasesc oriunde pe net


--------------------
. . .
Ex Dacia Berlina 1998 Carburatie
Half Man, Half Pig, Half Bear
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 10 Feb 2009, 10:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




ai putea sa le dai si facturile de RCA/CASCO + revizii si alte consumabile in caz ca pot sa le bage in contabilitate.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OldMan
post 11 Feb 2009, 07:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 399
Joined: 8 April 05




QUOTE(cristi.c @ 3 Feb 2009, 14:13)
PS. Am incercat sa vorbesc cu cei de la Finante iar ei accepta un contract de inchiriere a autoturismului numai ca suma trebuie sa fie fixa, lucru care este imposibil deoarece sunt platiti la km.
Multumesc,
*



contractul de inchiriere este corect. Poti cere consultanta oricarui avocat si te va lamuri.
Ca sumele sa nu fie fixe si in firma decontarea sa se faca legal, intocmesti foi de parcurs, unde treci toate deplasarile zilnice si numarul de km. facuti. Asa se poate deconta bezina pana la ultimul banut.
In privinta reparatiilor poti prevede in contract o suma fixa sau o asigurre casco platita de cei la care le inchiriezi masina. De asemenea se poate prevedea si o suma pentru cazuri extreme....toate astea le pui in forma legala cu un avocat sau un jurist. Clauzele se negociaza tet-a-tet cu beneficiarul care inchiriaza masina.
Cei de la financiar pobabil, ti-au cerut ca in contract sa apara suma cuvenita drept ''rasplata'' pentru serviciul depus sa fie in cuantum fix, pentru a putea plati impozit pe venit, si nu ceea ce decontezi tu cu firma.

This post has been edited by OldMan: 11 Feb 2009, 07:28


--------------------
Logan 1,5 dci ABS plus 2007 - SV-91-KUL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Feb 2009, 13:06
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




da' o solutie si mai complicata decat contractul de inchiriere nu s-ar putea gasi?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 11 Feb 2009, 13:19
Post #12


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




La asa oameni destepti cum are acea firma, e normal sa nu cumpere masini PE FIRMA.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Feb 2009, 13:38
Post #13


-


Group: Members
Posts: 21.850
Joined: 19 April 05
From: Romania




corect


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi.c
post 11 Feb 2009, 19:07
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 29 April 07
From: Tulcea




Multumesc de raspunsuri. Totusi inca nu am gasit o solutie optima. Problema este faptul ca firma plateste la km o suma care este mai mare decat valoarea benzinei pentru acel numar de km. Compania este una internationala si in alte parti ei procedeaza la fel, din pdv legal nefiind nici o problema ei platind pentru uzura masinii. Din pacate, pentru Romania inca nu am gasit un caz similar sau o solutie. Mai cautam smile.gif.

@ vijelie & ironik - daca ma puteti ajuta este ok. Dar cu privire la cat de destepti sunt unii sau altii, va rog respectuos sa fiti mai retinuti atat timp cat nu ne cunoastem personal. In mod evident, nu va pot da detalii cu privire la beneficiile mele pentru faptul ca imi folosesc masina in interes de serviciu, dar sunt suficiente cat sa ma determine sa fac acest lucru.

Intrebarea ramane valabila. Daca aveti o solutie (simpla) astept cu interes.

Multumesc.

This post has been edited by cristi.c: 11 Feb 2009, 19:08


--------------------
Dacia Logan 2 1.5 dci Prestige 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgian2all
post 15 Feb 2012, 20:29
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 May 08
From: Braila




Un pic cam tarziu cu postarea mea, insa poate mai sunt ceva persoane in aceeasi situatie si le-ar putea fi de folos informatia.
Din propria experienta recomand incheierea unui contract de inchiriere, apeland la --- altu' decat papagalul de mine care faceam reclama pe aici ----in situatia in care aveti ceva dubii referitoare la clauzele contractuale.

This post has been edited by klaus: 15 Feb 2012, 21:17


--------------------
Solenza solenza 2003/Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 18:51
Forum Renault