DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

98 Pages « < 95 96 97 98 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Centrale termice, sfat achizitionare

radian
post 28 Mar 2022, 09:35
Post #2881


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(bgdrenault @ 28 Mar 2022, 09:25)
La o discutie cu cel care imi face revizia la centrala, inlocuirea unei centrale cu tiraj fortat cu una in condensatie presupune inlocuirea caloriferelor cu altele duble...
*



Pai nu prea cred ca mai gasesti la vanzare centrale termice noi cu tiraj fortat, parca au cam fost interzise in urma cu cativa ani. La radiatoare nu stiu ce sa zic, posibil sa aiba dreptate. Eu am radiatoarele supradimensionate cu cca. 15 - 20% fata de necesar, inca de cand am trecut pe incalzirea cu centrala termica. Cel de la care am cumparat la vremea respectiva toate elementele instalatiei imi este amic, mi-a facut calculul pentru dimensionare normala sa imi arate ca pretul lui este corect, si apoi mi-a sugerat sa fac cum si-ar face el la el acasa, adica cu radiatoare supradimensionate.


QUOTE(GBX @ 28 Mar 2022, 09:37)
...Altfel, poți folosi centrala fără probleme și pe 65-70 grade pe agentul termic, ca una clasică.
*



La peste 65C se camd uce dracu instalatia, mai exact apare fenomenul de calcifiere. Calciul din apa se depune pe peretii interiori ai tevilor si radiatoarelor.

QUOTE(IRONICK @ 28 Mar 2022, 09:40)
La max 55 de grade senzatia este de calorifer caldut. Chiar si duble.
*



Am al doilea an de cand am centrala pe condensatie. Te contrazic categoric. Zona in care locuiesc este una mai friguroasa, in plus apartamentul meu este unu friguros. Am pereti exteriori neizolati termic dar din caramida, grosi de 60 cm pe 3 laturi ale blocului. Deci pierderi de caldura mari, Apoi, pe motiv de catel nu am covoare pe jos, tot pe motiv de catel usa de la dormitor si cea de la bucatarie sunt deschise cam tot timpul. Geamul de la bucatarie si cel de la baie sunt intredeschise cam tot timpul pe motiv ca-s fumator dar ma deranjeaza teribil sa stau in fum de tigara. Deci, din punct de vedere energetic apartamentul meu e cam dezastru. iar eu sunt destul de friguros. Cornotermostatul este setat pe 22 - 23C. Temperatura agentului termic la iesirea din centrala este setata pe 55C, si fata fata cu brio. Iarna aceasta temperatura cea mica a fost de -15C dar iarna trecuta am avut destul zile cu -20C.


De dragul discutiei, povesteam cu un amic, si-a construit o casa, l-a tinut buzunarul, omul este inginer electromecanic, cum l-a dus pe el capul ca e mai bine. Si i-a iesit o manevra buna. Unde are casa nu este trasa conducta de gaz. Totul este pe curent. Gatit, apa clada menajera si incalzire in pardoseala. Locuieste acolo de cativa ani buni si este foarte multumit de consumul de energie electrica.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 28 Mar 2022, 10:48
Post #2882


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(IRONICK @ 28 Mar 2022, 08:49)
Presupun ca si termostatul il ai la 19 grade, sau pe aproape.
*


22,5 ziua, 20 noaptea. Dar pe 55 grade pe tur, dacă nu se instalează gerul, face față cu brio.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Mar 2022, 10:50
Post #2883


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pana la 24.5 mai ai. smile.gif
Nu din cauza mea.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 28 Mar 2022, 10:55
Post #2884


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Am setat conform cu percepția noastră în ceea ce privește confortul. Noi plătim, nouă să ne fie bine... biggrin.gif
24 e mult prea mult pentru mine, la efort fizic transpir. Plus că nu-mi place șocul termic când intru-ies în/din casă.
Iar noaptea, dacă setez peste 20 (uneori, când e foarte mare umezeala afară, urc spre 21), am tendința să dorm dezvelit și mi se face frig după un timp.

This post has been edited by GBX: 28 Mar 2022, 10:57


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 28 Mar 2022, 11:07
Post #2885


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




[quote=radian,28 Mar 2022, 10:35]
Pai nu prea cred ca mai gasesti la vanzare centrale termice noi cu tiraj fortat, parca au cam fost interzise in urma cu cativa ani.

Aici cred că ai vrut să spui cu tiraj natural.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Mar 2022, 11:30
Post #2886


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(GBX @ 28 Mar 2022, 10:55)
Am setat conform cu percepția noastră în ceea ce privește confortul. Noi plătim, nouă să ne fie bine... biggrin.gif
24 e mult prea mult pentru mine, la efort fizic transpir. Plus că nu-mi place șocul termic când intru-ies în/din casă.
Iar noaptea, dacă setez peste 20 (uneori, când e foarte mare umezeala afară, urc spre  21), am tendința să dorm dezvelit și mi se face frig după un timp.
*



M-am gandit eu, la temperatura mai mica face fata. Dar nici caloriferele cat un dulap nu imi plac. smile.gif

O alta discutie este temperatura la care randamentul centralei este maxim (cand nu este in condensatie). Daca temperatura este scazuta pe motiv de economie, in realitate nu-i nici un castig.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 Mar 2022, 11:52
Post #2887


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Chestiunea cu temperatura din camera este foarte relativa. Depinde daca cronotermostatul este pus pe perete interior sau exterior, la ce inaltime, etc. Intre temperatura la nivelul nasului cand stai in picioare si ce la nivelul gleznelor, o diferenta de pana la 7 C corpul uman o percepe ca fin in limita de confort termica. Temperatura reala a unei incaperi se masoara cu un termometru pozitionat in centrul geometric al incaperii. Temperatura indicata de un termometru pus pe perete trebuie interpretata ca o valoare de referinta la care ai senzatia de confort termic.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 28 Mar 2022, 13:54
Post #2888


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Termostatul e wireless și stă pe măsuța de toaletă a soției. Am ales dormitorul ca referință pentru că pare a fi zona de echilibru termic al casei.
Când aveam termostatul pe perete, era în zona de baleiere a soarelui. Spre primăvară, când nu mai era înnorat, cam făceam frigul fiindcă soarele încălzea termostatul care, firește, oprea centrala.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 29 Mar 2022, 17:04
Post #2889


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Centrala mea a trecut de 20 de ani, nu stiu cat o sa mai pot sa o tin in viata. La un moment dat va trebui sa o schimb, si va veni, fara doar si poate, una cu condensatie in locul ei.

Daca tot pun una din asta as vrea sa o fac sa functioneze in parametrii ei corecti, deci probabil se va lasa cu radiatoare inlocuite. Dar pana atunci as vrea sa refac calculele. Din cate tin minte radiatoarele au fost supra dimensionate. Acum as vrea sa stiu cate din ele vor trebui inlocuite. As vrea sa fac calculele acestea cu manuta mea, nu prea am incredere in firmele si, mai ales, stiinta oamenilor care lucreaza acolo.

Aveti idee de vreun site corect unde sa pot face calculele acestea? Sau o aplicatie?

Fata de situatia initiala s-a modificat cate ceva, gen geamuri "termopan", izolare exterioara (ah, da, e vorba de un apartament la bloc), situatia vecinilor de sus/jos, etc. As vrea ca site-ul sau aplicatia respectiva sa ia in considerare tot, inclusiv suprafata ferestrelor si situatia lor.

Stiti ceva de genul?


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Mar 2022, 17:12
Post #2890


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.464
Joined: 1 November 04
From: sat




Google "Radia3 kdf"


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 29 Mar 2022, 18:01
Post #2891


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Multumesc! De asta aveam nevoie! 090.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 30 Mar 2022, 08:21
Post #2892


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Calculele teoretice sunt una, situatia "din teren" poate fi alta. Cand m-am mutat in locuinta actuala, centrala si - mai important - caloriferele faceau fata cand afara era ger mare, nici la dormitor (camera cea mai rece) n-aveam probleme, dar pe sub apartament treceau tevile comune de caldura, active. Dupa calcule teoretice (care nu includeau tevile comune) era ok, practic tot ok. Dupa cativa ani, si-au pus majoritatea centrale si s-au "dezactivat" tevile comune. La primul ger am simtit diferenta (in grade si in consum, nasol). Sezonul urmator am schimbat caloriferul din dormitor cu unul mai mare (supradimensionat teoretic), deja s-a simtit diferenta in bine. De cand s-au bagat iar in folosinta tevile de la subsol (pt. bransarea unui bloc vecin) e si mai bine. Ma rog, am schimbat si centrala, dar caloriferele mai mari sunt baza, ca in calcule nu intra chiar toate detaliile, iar unele se simt.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Mar 2022, 08:38
Post #2893


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Evident, trebuie luat in calcul la nivel de camera, pereti afara sau nu, daca vecinul sta pe frig sau nu, orientarea ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nik1965
post 30 Mar 2022, 08:39
Post #2894


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 17 June 05




Cel mai simplu faci un experiment, folosești centrala actuala în condiții de centrala cu condensație (mă refer la temperatura agentului termic) și vezi daca cu actualele calorifere îți asigură confortul, daca da schimbi doar centrala, daca nu unde consideri că nu asigură confortul mai adaugi calorifer ( in plus sau schimbi cu unul mai mare), e cel mai simplu și precis "calcul".
Asta înseamnă că trebuie să mai aștepți o iarnă .....

This post has been edited by nik1965: 30 Mar 2022, 08:40


--------------------
dacia logan , duster 2005, 2017 - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 30 Mar 2022, 18:39
Post #2895


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Am incercat sa fac asta. Pe de-o parte, pana mi-a venit ideea n-a mai prea fost nevoie de centrala (dar se pare ca peste vreo 10 zile va fi iar, zice DarkSky). Pe de alta am scazut temperatura la calorifere masurand temperatura pe tur cu un termometru cu infrarosu (ca centrala e primitiva, n-are indicator de temperatura) pana a ajuns la 55 de grade. Dupa care m-am bagat la dus, si era sa inghet acolo. Plm, are "rotite" de reglat temperatura atat pentru calorifere cat si pentru apa calda, dar pana n-am dat temperatura inapoi spre maxim la caldura n-a vrut sa faca decat apa calaie...


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 1 Apr 2022, 20:48
Post #2896


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mi-a innebunit centrala. Crontermosatul afisa ca bateriile au nivel scazut. Le-am schimbat, am refacut setarile si acum centrala lucra non-stop, incalzeste de nebuna. Cronotermostatul e setat pe 22C iar temperatura in camera a depasit 24C. Luni o sa chem tehnicianul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 1 Apr 2022, 20:55
Post #2897


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Dom'enjener. Reseteaza conexiunea daca e fara sarma. Daca e cu sarma verificheaza sarma.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 1 Apr 2022, 21:19
Post #2898


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Scoate-i bateriile pentru 5 minute. Am mai vazut termostate ce uită să cupleze/decupleze și si-au revenit după o astfel de operațiune.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jun 2022, 19:32
Post #2899


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mbre, imi joaca feste centrala... Baga 3 minute apa calda, 30 de secunde apa rece. Presiune are, beculeste verde (n-are afisaj, dar are led de avarie). Vreo idee?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 20 Jun 2022, 19:48
Post #2900


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




3 minute apă caldă

ohmy.gif


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 20 Jun 2022, 19:59
Post #2901


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Boier, nu ca la Bucuresti!


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 20 Jun 2022, 20:10
Post #2902


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




https://www.sabon.ro/ro/blog/dusul-scotian-1

Centrala iti vrea tot binele din lume si tu o faci de c.acat pe forum. Ce oameni...

In ideea ca nu este vreo problema tehnica, stiu ca este recomanbil, pentru o temperatura constanta a jetului de apa, sa nu dai debitul nici la maxim si nici la temperatura maxima setata din centrala. Daca nu se pune ce zic eu, telefon si nenea de la mentenanta.

This post has been edited by radian: 20 Jun 2022, 20:14


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 20 Jun 2022, 20:25
Post #2903


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(Marty @ 20 Jun 2022, 20:32)
Mbre, imi joaca feste centrala... Baga 3 minute apa calda, 30 de secunde apa rece. Presiune are, beculeste verde (n-are afisaj, dar are led de avarie). Vreo idee?
*


Un astfel de comportament apare când schimbătorul de căldură este cu depuneri de calcar. In aceste condiții schimbul de căldură nu se fsce în parametrii, motiv pentru care crește prea tare temperatura în circuitul principal și intră în protecție, oprind arzătorul până scade temperatura.
O curățare chimică nu e foarte scumpă.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 20 Jun 2022, 21:15
Post #2904


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 428
Joined: 28 September 06
From: Craiova




Poate fi chiar aproape gratis dacă te pricepi și o faci singur. Eu, însă, am preferat să chem meseriașul.
Bine, la mine simptomele erau altele: zgomot foarte puternic când funcționa pe încălzire, ca un fel de huruit.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 20 Jun 2022, 22:01
Post #2905


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(Marty @ 20 Jun 2022, 19:32)
Vreo idee?
*



Vr-un senzor, vana cu trei cai blocata partial - aia de schimba intre acm si calorifere, vr-un condensator uscat pe placa, poate vrea upgrade cu afisaj...
idei sunt destule...


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Jun 2022, 17:26
Post #2906


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
GBX, apa din zona este extrem de dura, s-ar putea ca asta sa fie problema.
Nu chem pe nimeni, nu schimb nimic, stau in chirie, il sun pe proprietar.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 14 Sep 2023, 18:16
Post #2907


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




UP!
Se da o casa cu incalzire in pardoseala cu suprafata de 90mp la care trebuie montata o centrala si sunt in cumpana.

Costul este ce il doare pe constructor cel mai tare, evident, iar pe mine fiabilitatea si functionalitatea.
Avand in vedere ca se monteaza la sat cu presiune scazuta de apa, centrala mea ferroli nu e in stare sa moduleze flacara in asa fel incat sa nu intre in protectie de temperatura prea mare, dezavantajul schimbatorului in placi...

Acum pare ca am ramas la 2 optiuni (dar si altele sunt binevenite)
Immergas Victrix TERA 24/28 sau Motan Condens Plus 100 25 kW?
Doar pe modulatie castiga motan 1:10 fata de immergas 1.8:10 dar poate nu e in placi si combina cu apa rece?

Bugetul trebuie sa fie pe la 4000 RON maxim, ca sa fie fericit dezvoltatorul si sa nu am motive de scandal

Multumesc


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 14 Sep 2023, 18:36
Post #2908


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Tera am eu 24/28. In primul an a cedat vasul de expansiune. La vecini (5) nicio problema. Aceeasi centrala.

In rest ..destul de economica..silentioasa....piese inteleg de la inportator suficient de ieftine...(black sea parca)

Am vrut parterul sa il pun cu incalzire in podea.( 70m2) si centrala cf inginer era ok.

Da cu banul.... biggrin.gif

This post has been edited by wolfin: 15 Sep 2023, 07:42


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Sep 2023, 07:29
Post #2909


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si nu poti pune un hidrofor ca sa ai presiune mai buna? La imergas auzisem de bine, dar era acu multa vreme.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 15 Sep 2023, 08:26
Post #2910


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Apa de foraj nu bag pe circuitul casei, din contra am filtre la intrarea in casa.
Este ilegal sa montezi pompa de ridicare a presiunii deoarece trage din retea apa. Este stipulat in contract acest lucru.

Multumesc pentru pareri, immergas sa fie!


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
98 Pages « < 95 96 97 98 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:33
Forum Renault