DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> "topaie" pe drumuri cu denivelari, de la amortizoare?

adyss
post 28 Jun 2009, 18:27
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 January 08
From: PITESTI




salutare.iata pe scurt problema mea:de curand am fost si i-am facut revizia si masina a ramas in service toata ziua(ca eu nu am timp sa stau dupa aia,erau cica si c-am aglomerati,in fine asta e masina a stat acolo de la 9 a.m pana pe la 4 p.m) dupa ce am luat-o la vreo 2 zile plac cu ea la tara,drumul mai are si damburi si diverse denivelari,si am ramas surprins sa vad ca a inceput sa topaie(sa ma arunce)cand treceam peste denivelari.
problema cred ca este mai pronuntata pe spate.mentionez ca pana atunci nu topaia asa.
sa se fi dus amortizoarele?sau sa le fi schimbat gagii in service?(masina este din aug. '07) sad.gif
mai am o intrebare: daca scot siguranta de la UCH,si o tin scoasa timp indelungat(1 sapt.) se poate strica ceva,se sterge ceva?sau borna "- " de la baterie? rolleyes.gif


--------------------
dacia logan ambiance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 28 Jun 2009, 21:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




da,se sterge ceasul laugh.gif ,si e posibil sa fi patit asa o surpriza cu amortizoarele dar cred ca ai primi informatii mai precise in legatura cu amortizoarele daca ai fi spus si numaru de kilometri wink.gif


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Jun 2009, 21:39
Post #3


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(boobybooby23 @ 28 Jun 2009, 22:06)
e posibil sa fi patit asa o surpriza cu amortizoarele
Noul baiat in oras? Goana dupa posturi?

QUOTE(adyss @ 28 Jun 2009, 19:27)
sa se fi dus amortizoarele?
Nu, cand o ridica pe elevator amortizoarele fac o cursa intreaga. Un fel de "sanatate" pentru supapele din amortizoare. Din cauza asta topaie, o sa se piarda efectul destul de repede.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 28 Jun 2009, 22:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




ma doare undeva de posturi ironik,si daca tu spui ca topaie din cauza faptului ca masina a fost ridicata pe elevator,si aceasta problema se manifesta dupa 2 zile de la vizita in service.vad ca esti mai meserias si cataloghezi lumea,asa ca...


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Jun 2009, 22:03
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




Tema de studiu, vad ca nu te lasi. Ce se intampla cu supapele si uleiul din amortizor cand se face o cursa completa? Pana nu esti sigur ca stii raspunsul, nu te deranja sa postezi.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 28 Jun 2009, 22:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




mai omule sau bai nene cum e obiceiu pe acolo tu crezi ca nu mi-asda seama devre-o schimbare in felu in care se comporta o masina dupa ce o ridic de 10 ori pe elevator?vrei sa- mi spui ca asta e cauza?eu nu am intalnitasa ceva la una singura din cate am reparat asa ca nu te mai chinui sa ma contrazici,sau mai esti si tu vre-un inginer de la dacia,ca de astia is satul si de dumele lor


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyss
post 29 Jun 2009, 08:16
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 January 08
From: PITESTI




fiti calmi baieti! tongue.gif
masina are 24000 km deci nu foarte multi.si efectul ala nu a disparut desi a trecut 1 sapt de mers in fiecare zi.si a mai fost ridicata si nu am avut problema asta.
si cu uch sigur nu se intampla nimic?pt ca o sa stea pe dreapta aproape o luna,si imi fura curent(nu mi-au gasit pe unde) si am observat ca dc scot siguranta de la uch consumul este 0.
si nu as vrea sa se duc vreun soft pe acolo. sad.gif


--------------------
dacia logan ambiance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crising
post 29 Jun 2009, 08:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 16 December 06
From: Danube Delta Gates




Verifica presiunea in pneuri pentru ca meseriasii din service la revizie au obiceiul de a verifica si ei presiunea si cateodata din prostie sau manometre dereglate baga mai mult. Eu sunt patit de 2ori ca in urma reviziei sa gasesc presiunea 2,5-2,8. De atunci le-am zis sa nu se mai atinga de pneurile mele la revizie.


--------------------
Mazda 6 2011 Combi 2.0 - TL31...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Jun 2009, 09:19
Post #9


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(boobybooby23 @ 28 Jun 2009, 23:09)
sau mai esti si tu vre-un inginer de la dacia,ca de astia is satul si de dumele lor
Te-am rugat sa imi explici ce se intampla cu amortizorul, dar tu altceva decat sa imi sari la gat nu ai facut. Putin imi pasa cate masini ai reparat tu, desi la ce ai scris pe forum nu esti decat baiatul care da sculele. Un mecanic auto adevarat, nu da raspunsurile pe care le dai tu.

adyss, poti sa scoti ce vrei, nu se sterge nimic in uch.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 29 Jun 2009, 18:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




Ironik,fara suparare dar fiecare e cu parerea lui,daca tu crezi asa ceva e foarte bine,eu nu am nimic impotriva dar hai sa nu uitam de faptulca totusi e un forum unde ne ajutam intrenoi si incercam sa rezolvam cat mai multe probleme,nu sa ne certam aiurea.si daca am ajuns sa repar aproape orice,si fac meseria asta de 7 ani nu cred ca impart chei,nu inseamna ca stiu tot sau ca stiu mai multe decat tine dar stiu ce trebuie sa fac si cum trebuie sa fac,nu stiu invat,nu invat ma duc acasa si nu imi permit sa ma duc acasa.
Ca sa iti raspund la intrebare,nu stiu ce se intampla cu amortizorul dar daca esti amibil sa-mi explici te ascult cu placere


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyss
post 29 Jun 2009, 19:02
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 January 08
From: PITESTI




presiunea nu e de vina(asta am verificat prima data),nu as vrea sa ajung sa le scoata aia(amortizoarele)si sa le verifice ,ca asta inseamna timp(pe care eu nu prea il am disponibil.
am fost la un service,a balanganito aia,au apasato,i-au dat drumul,si ca ar fi,ca n-ar fi duse amortizoarele,nici ei nu erau siguri.
in fine ideea e ca ceva s-a intamplat acum la revizie,ca inainte nu se comporta asa.
nu cred ca amortizorul s-ar duce asa repede.dar vad ca eu sunt singurul care are problema asta si sper sa o rezolv. sad.gif
a ca uitasem:nu va mai certatii intre voi! biggrin.gif tongue.gif

This post has been edited by adyss: 29 Jun 2009, 19:04


--------------------
dacia logan ambiance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Jun 2009, 09:50
Post #12


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




adyss, topaiala mai poate sa fie de la bucsele de cauciuc. Daca meseriasii au avut bunavointa sa stranga totul pe sub masina cu rotile lasate, sunt sanse sa apara efectul. Sa nu mai zic de faptul ca se pot si rupe chiar.

boobybooby23, iti raspund cu o intrebare. De ce inainte de montare unui amortizor trebuie sa i se faca cursa completa de un numar de ori?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 30 Jun 2009, 18:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




asta nu stiam,cat despre strans vroiai sa spui ca nu au strans partile elastice cu masina lasata pe rotisau in presiune,nu?


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Jun 2009, 18:33
Post #14


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




Cand se inlocuiesc bucse de cauciuc stragerea finala se face cu masina stand pe rotile ei, pentru ca aia este pozitia normala de lucru.
Ma gandesc ca poate au vrut sa ii faca un bine si au luat totul la strans. Incerc sa elimin din cauze. Daca gresec, contrazice-ma. Dar te rog cu argumente tehnice.

This post has been edited by IRONICK: 30 Jun 2009, 18:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 30 Jun 2009, 19:12
Post #15


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(adyss @ 29 Jun 2009, 19:02)
am fost la un service,a balanganito aia,au apasato,i-au dat drumul,si ca ar fi,ca n-ar fi duse amortizoarele,nici ei nu erau siguri.
in fine ideea e ca ceva s-a intamplat acum la revizie,ca inainte nu se comporta asa.
nu cred ca amortizorul s-ar duce asa repede.dar vad ca eu sunt singurul care are problema asta si sper sa o rezolv. sad.gif
a ca uitasem:nu va mai certatii intre voi! biggrin.gif  tongue.gif
*



du-te la un service ca lumea, fa-i un test de amortizoare, nu din asta a la dorel, sa se apese nenea mecanicu pe masina, si in functie de rezultatul de acolo sti o treaba.
daca ai putea dovedi (adica nu doar prin vorbe) ca inainte de revizie masina nu facea asa, si ai descoperi ca ti s-au schimbat la o adica amortizoarele, ai putea da service-ul in judecata. dar cum e foarte putin probabil sa poti dovedi asta, macar sti o treaba, adica daca sunt sau nu duse amortizoarele. daca nu sunt e posibil sa fie cele originale, dar sa fi facut ceea ce zice ironick, adica sa fi lucrat a la dorel...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 30 Jun 2009, 21:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




Nu ironik ,nu te contrazic biggrin.gif ,din cate stiu orice element elastic al suspensiei sestrange ori cu masina pe roti ori cu masina suspendata dar cu portiune a in care se efectueaza remontare subansamblurilor , in presiune.
Sper ca am e xplicat destul de tehnic blush.gif


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyss
post 1 Jul 2009, 19:48
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 January 08
From: PITESTI




o sa ajung si sa le testez(amortizoarele)ca a inceput sa ma dispere.de dovedit nu prea ai cum sa zici ca masina nu facea asa inainte pt ti-ar trebui dovezi solide, nu ca asa zic eu,cine te-ar crede pe cuvant.
o sa ma duc luni la un service,si vad atunci ce si cum. smile.gif


--------------------
dacia logan ambiance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popi78
post 26 Jul 2009, 18:08
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 26 September 07




sal baieti!! Si a mea topaia mai ales pe un drum mai rau ,cu denivelari si abia o controlam mai ales daca mergeam mai tare.Acuma i-am schimbat toate 4 amortizoarele(78000km) si acuma se comporta perfect.


--------------------
dacia logan 1,5 dci 2006 preferance - HR-78-POP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyss
post 28 Jul 2009, 20:18
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 January 08
From: PITESTI




da si la mine s-a rezolvat cu schimbarea amortizoarelor.de ce s-au dus asa repede nimeni nu a putut explica.daca doriti sa aflati starea lor ducetiva la un service ca lumea,nu mergeti la astea de doi bani cum am facut eu ,initial. smile.gif


--------------------
dacia logan ambiance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 29 Jul 2009, 09:39
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




dar de ce nu ai tras tu o analiza mai minutioasa asupra amortizoarelor si piulitelor sa vezi daca a fost sau nu umblat, te uitai atent la stratul de praf depus pe amortizoare , te uitai atent la piulite in portbagaj si jos la punte ca se vede daca s-a umblat sau nu , doar nu aveau aia chei perfect calibrate sa nu lase nici o amprenta pe piulita. Si in ultima instanta au si amortizoarele aste monroe o data de fabricatie clar ambutisata pe carcasa amotizorului, doar nu gaseau astia 2 amortizoare identice la data de fabricatie a masinii tale, daca mai ai amortizoarele vechi poti verifica si acum chestia asta


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyss
post 29 Jul 2009, 20:51
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 January 08
From: PITESTI




EUGEN2008 daca te referi la mine,sincer nu m-am gandit sa ma uit la piulite(parca au niste "sigilii" de vopsea)acum e prea tarziu,ca am umblat la ele.si nici la amortizoare nu mai am cum sa ma uit la data fab. ca le-au aruncat aia de la service.
acum ce s-a intamplat cu ele(ca au cedat ele brusc,ca l-au schimbat nu stiu)important este ca masina e stabila,nu mai topaie. smile.gif


--------------------
dacia logan ambiance 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st June 2024 - 19:31
Forum Renault