DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Maroc, Loganul si altele....

normancboy
post 27 Nov 2007, 07:16
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 2 November 07




Florine zau ai talent la povestit. Mai mai ca ma bate gandu sa imi iau un job la dracu in praznic pe cant termin cu facultatea. Te asteptam cu alte intamplari.

Toate bune.


--------------------
nam nam 1900
Traim impreuna, murim singuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 8 Jan 2008, 16:20
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Ce mai faci Florine? Nu ne mai zici nimic? Esti bine?


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos1908
post 23 Jan 2008, 12:27
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 September 04
From: craiova




Intr-adevar o tara frumoasa pe care am vizitat-o deja de doua ori , si ma bate gandul sa ma duc si anul acesta dar cu loganelul (pina acum am fost cu avionul)

O rugaminte in special pentru Florin, am mare nevoie de o harta pt gps cu marocul, chiar daca nu la nivel de detalii (eventual cu nordul africii).

Multumesc anticipat pentru ajutor!


--------------------
Dacia logan ambition 1.6 MPI 2006, - DJ20TAL, Mio C520
Am, nu dau, si bine fac!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 31 Jan 2008, 12:21
Post #34


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca




Imi pare rau dragos1908 dar nu am nici o harta digitala a Marocului care sa fie compatibila cu vreun soft de navigatie. Am incercat si eu sa caut, macar pentru zone restrinse, cum sunt orasele mai mari: Casablanca, Rabat, Tanger, Marrakech, Tetouan, Oujda, etc. dar inca nu am gasit.

Probabil ca in viitorul apropiat vor aparea pentru ca este un mare numar de turisti care vin "terestru", cu masinile proprii sau inchiriaza aici masini si, pe de alta parte, cresterea economica este spectaculoasa ceea ce inerent va conduce la un trafic mai ridicat!



--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 31 Jan 2008, 12:50
Post #35


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Bine ai revenit ! (din noi tongue.gif)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos1908
post 1 Feb 2008, 12:30
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 September 04
From: craiova




@florin_el

Multumesc Florin, pentru PNA-ul meu intr-adevar nu exista harti ale Marocului sau Africii de Nord.
In schimb am vazut ca sunt pt garmin.
Abia astept toamna sa trag o fuga pina in Maroc cu loganelul meu.
De ce nu ne mai zici nimic de locurile prin care te-ai plimbat?
Poate imi fac si eu itinerariul dupa povestirile tale ... oricum m-ai ajutat foarte mult!


--------------------
Dacia logan ambition 1.6 MPI 2006, - DJ20TAL, Mio C520
Am, nu dau, si bine fac!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hey23
post 6 Mar 2008, 23:27
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 March 08




In iulie o sa ma duc in Casablanca si Marrakech, insa pt un timp foarte scurt. As avea niste intrebari pentru cunoscatori:
1. O sa aterizez pe aeroportul Mohammed V la 13:40 la terminalul 2. Am citit ca trenul spre Casablanca pleaca de la terminalul 1. e departe? Cum se ajunge?
2. Cum e controlul la aeroport, dureaza mult?
3. Bani vreau sa scot de la ATM , stiti cumva care este bacnota minima pe care o dau bancomatele? (de ex cum e la noi 10 lei). Cat e comisionul? Am citit ca ar fi si niste automate care schimba euro in dirhami(cum functioneaza astea, dau si maruntis?). Exista asa ceva in aeroportul din Casablanca?
4. Seara, la 20:50 iau trenul spre Marrakech. Este sigur sa calatoresti noaptea cu trenul in Maroc?Dar in gari? E diferenta intre clasa I si a II-a?
5.Ce altceva mai trebuie stiut...in special in Marrakech?
Multumesc anticipat!


--------------------
nu am nu am 2000 - DJ-03-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 11 Mar 2008, 22:06
Post #38


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca




QUOTE(cmandrei @ 31 Jan 2008, 11:50)
Bine ai revenit ! (din noi tongue.gif)
*



Is mai mult pe fuga pe-aci... sper sa am ceva mai multa vreme curind...

QUOTE(dragos1908 @ 1 Feb 2008, 11:30)
Multumesc


Crede-ma... placerea deocamdata e de partea mea. Sper sa ai o vacanta de neuitat (in sensul bun al cuvintului) in Maroc. Cu siguranta Loganul nu se va simti singur pe-aci. Doar numarul de inmatriculare va atrage atentia. smile.gif

QUOTE(Hey23 @ 6 Mar 2008, 22:27)
trenul spre Casablanca pleaca de la terminalul 1. e departe? Cum se ajunge?


Terminalele sunt lipite. Terminalul 2 este abia terminat, sunt doar 3-4 minute pe jos pina in terminalul 1. Trenul pleaca din cladirea terminalului... subteran. N-am mers niciodata cu trenul in Maroc. Stiu ca pina in Casablanca costa cam 20-30 de dirham de persoana (2-3 euro).

QUOTE
2. Cum e controlul la aeroport, dureaza mult?

Aeroportul e mai mare si mai aglomerat decit Otopeniul, passport control e primul, coada vreo 10-15 minute. Mai adaugi 30 minute asteptare pentru bagaje.

QUOTE
3. Bani vreau sa scot de la ATM , stiti cumva care este bacnota minima pe care o dau bancomatele? (de ex cum e la noi 10 lei). Cat e comisionul? Am citit ca ar fi si niste automate care schimba euro in dirhami(cum functioneaza astea, dau si maruntis?). Exista asa ceva in aeroportul din Casablanca?

Sunt ATM in aeroport. Din cite stiu eu poti scoate multipli de 100 de dirham (~10euro). N-am incercat niciodata sa scot mai putin. Comisionul e ~1.5% din suma retrasa + 3 euro/retragere. Maxim poti sa scoti 8000 dirham intr-o singura operatie, poti repeta operatia la acelasi automat. recomand pentru tranzactii bancomatele de la Atijariwafa bank.... au sucursale mai peste tot si masinariile functioneaza. Sunt la unele banci si automate care schimba euro in dirham. Daca vreis a schimbi mai bine te duci direct la casa de schimb sau banca. Cursul de schimb e fix si e acelasi pentru toate bancile si casele de schimb.

QUOTE
4. Seara, la 20:50 iau trenul spre Marrakech. Este sigur sa calatoresti noaptea cu trenul in Maroc?Dar in gari? E diferenta intre clasa I si a II-a?

Cum am spus, n-am avut ocazia sa merg niciodaa cu trenul in Maroc dar am vazut de nenumarate ori backpackers iesind/intrind din gari si la miez de noapte. Imi imaginez ca nu e nici o problema. Trenurile sunt bine intretinute si sunt chiar si garnituri echipate cu aer conditionat.

QUOTE
5.Ce altceva mai trebuie stiut...in special in Marrakech?


Medina! Jemaa el Fna! Enjoy. Cere-le taximetristilor sa puna aparatul... is cei mai smecheri acolo...

[...]

This post has been edited by florin_el: 12 Mar 2008, 13:57


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Mar 2008, 12:09
Post #39


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




up.gif Sa stii ca din cauza ta vreau sa ajung cu masina in Maroc ... smile.gif ... Multumesc pentru poveste smile.gif Bravos


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 12 Mar 2008, 13:16
Post #40


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca




Am inceput sa nu mai cred in Galilei si NASA... Cred ca de fapt pamintul este plat ca o masa de bucatarie si am ajuns aproape de sfirsitul lui:

1_capatul_lumii.JPG ( Size: 137.98k ) Number of downloads: 471

Macar am vazut ca si la capatul lumii este fotbal. Din pacate.

Am avut 3 zile off consecutiv. Initial planuisem o tura cu motorul dar cu putina vreme inainte toba de esapament a decis sa paraseasca ansamblul om-masina pe care-l constituisem asa ca fara tragere de inima am ajuns inapoi la tractoras... ceea ce s-a dovedit super in cele din urma.

Plecare dimineata din Casablanca, prima zi dupa Ramadan: asta inseamna ca de-acum restaurantele si coffee shopurile sunt deschise si ziua...
Am descoperit ca n-avem nici o harta desi mergeam in explorare. In Meknes, la capatul autostrazii, am intrat in oras si am gasit cea mai proasta harta tiparita vreodata, probabil vreun proiect scolar esuat. Anything is better than nothing, am descoperit cum poti sa-ti faci calatoria mai palpitanta.

2_harta_proiect_scolar.JPG ( Size: 160.46k ) Number of downloads: 513

Proiectul scolar

Dupa Azrou, intr-o padure de cedri am fost blocati de un checkpoint mai neobisnuit... ne-au halit toti biscuitii, pe care-i aveam prin masina. N-au prea fost incintate de fructe. Initial au fost puradeii care au invadat masina, mai tirziu "big daddy" s-a cocotat in virf si din 2 palme si 3 tipete i-a maturat pe toti restul. Apoi a asteptat tacticos sa-l bagam in seama si sa-l servim c-un biscuite.

3_invazia.JPG ( Size: 165.6k ) Number of downloads: 527
4_push_the_car_.JPG ( Size: 159.43k ) Number of downloads: 513


Cum planuisem muulti kilometri pentru ziua respectiva n-am stat prea mult de vorba cu noii nostri prieteni, am purces repede la drum. Pentru prima zi aveam in plan Casablanca - Meknes - Rachidia.
Ziua 2: Rachidia - Ouarzazate, urmind ca in ziua 3 si ultima sa fie Ouarzazate - Marrakech - Casablanca.



12 Mar 2008, 12:19:
Rachidia a fost "primary target" pentru ziua respectiva dar aveam si secondary targets in caz ca ma lua plictiseala pe drum. Inainte de plecare gasisem treaba cu confluentele, am gasit citeva puncte nevizitate in apropiere de traseul meu, mi-am facut "research-ul", imprimat ce era de imprimat, pregatit un dosarel cu instructiunile (ca sa-mi fie validata vizita). Eh, am uitat sa iau o harta, dar cine s-ar gindi ca-ti trebuie harta cind pleci la drum?!?
N33W5 se apropia vertiginos asa ca parea prima tinta usoara... Cind vezi ca mai sunt numai 20 de km si te indrepti direct spre punctul respectiv cu 120kmph pe o sosea libera te intrebi: "Oare de ce n-a ajuns nimeni pe-acolo?" Eh, respunsul il afli doar cu 5 km mai tirziu... soseaua o ia la dreapta, ocolind o zona muntoasa greu accesibila. Punctul respectiv e in mijlocul zonei.
Nici o problema caci suntem cu un 4x4 si pentru asta s-au facut masinile astea asa mari si puternice... sa mearga oriune. Am iesit de pe asfalt cind mai erau 11km pina la punct pe un fel de cararuie cu bolovani. Cararuia s-a terminat brusc la vreo 2 km dupa, au ramas insa bolovanii. La fiecare 300-400 de m era cite o traversare de torent, e drept ca uscat, dar abrupt. Usor, usor am inceput sa vad utilitatea la toate scindurile si scarile de aluminiu pe care masinile echipate pentru desert le au pe capota.

5_offroad.JPG ( Size: 152.19k ) Number of downloads: 479
6_patrol_climb.JPG ( Size: 139.19k ) Number of downloads: 149


Cind, intr-un moment de tras sufletul am privit cerul... am constatat ca am stirnit minia divina prin incercarea de a ajunge la N33W5. Am privit inapoi la cele 20 de torente traversate si mi le-am imaginat pline cu ape in toata furia lor, am vazut bolovanii de 10-20 de tone care erau imprastiati peste tot, tiriti de ape si mi-am dat seama ca Patrolul o sa fie gasit de arheologi in 3500 AD daca mai stau prin zona. Inapoi a mers mai repede, aveam "experienta zonei"... si un pic de frica pusa de paza la bostanarie.
Dupa ce-am iesit de-acolo deja s-a mai inseninat, frontul parca si-a schimbat directia. For the next time.
Ca sa ajungem la Rachidia a trebuit sa trecem odata muntii dupa Midelt. Peisaje spectaculoase, salbatice, o succesiune de chei si transfagaraseni. Din pacate cautatul confluentelor cam papase timpul si soarele n-a avut rabdare sa ne-astepte in munti asa ca nu prea am marturii fotografice.

7_munti_arizi.JPG ( Size: 511.92k ) Number of downloads: 149


Dupa o zi in care vezi fata suparata a lu' 'Al de Sus si mai pui de-asupra 500+ de km de drum hotelul le Riad a fost "the proof that God still loves us". La fel si cina copioasa inclusa in cei 70EUR, si berea rece pe care am savurat-o pe marginea piscinei pina la o ora din noapte. Ora la care a inceput sa ploua torential. Rupere de nori. Pe harta pe care-o aveam Er-Rachidia e trecuta in desert. Sigur e inexacta.

8_hotel_riad.JPG ( Size: 153.33k ) Number of downloads: 124
9_room_riad.JPG ( Size: 136.13k ) Number of downloads: 129

Hotelul Le Riad. Gasit din intimplare.
De gasit intentionat la
N 31 54 54.5
W 004 27 52.7
WGS84

12 Mar 2008, 12:26:
Ziua 2 a inceput cu un mic dejun copios la Le Riad. Distractiv a fost dimineata, in restaurant unde stiam ca ar trebui sa fie buffet dar nu gaseam mesele cu mincarea. Cind colo am vazut ca era o gasca de baieti cu motocicletele care au crezut ca aranjamentul "buffet" era de fapt o masa rezervata pentru ei. Ne-am asezat si noi pina la urma la aceeasi masa. Luxury Motorcycle Tours, baieti de prin UK care organizeaza tururi pe motociclete BMW prin Europa si Africa... nu chiar intr-un stil "motociclist" flower-power cu beri si dormit in cort ci cu masina de asistenta, rezervari la hoteluri de c-un an inainte, traseu batut in cuie, iesiri off-road cu dificultate redusa (poti sa mergi si cu motoreta supersport pe-acolo). Oricum o gasca vesela. Drum bun.

10_bmw_group.JPG ( Size: 151.1k ) Number of downloads: 149
11_bmw_line_up.JPG ( Size: 159.19k ) Number of downloads: 138


Dupa o tura prin Rachidia am realizat ca e Le Riad e probabil cel mai bun hotel de pe-o raza de 100+ km. Mai era unul din grupul Kenzi dar parca mai aratos era al nostru. .

13_rachidia.JPG ( Size: 147.06k ) Number of downloads: 134

Cam asa arata Er-Rachidia intr-o duminica dimineata. Aproape pustiu. NU mare lucru de facut. Din punct de vedere turistic e poate valoros ca "base-camp" pentru iesiri in desert spre Erfoud sau Merzouda, spre desertul cu dune, camile si soare care apune spectaculos. Cu n-au intrat zilele in sac si Marocul va ramine la fel, am decis sa rezervam alta plimbare pentru destinatiile astea. Asa ca "bye-bye Rachidia, Ouarzazate, here we come!"

12_rachidia_exit.JPG ( Size: 145.18k ) Number of downloads: 113


Nimic. O multime de nimic. Nici un copac, casa, om pe distante de zeci de kilometri. Doar soseaua spre Ouarzazate care taie in doua... nimicul. Caci sol nu e ca sa produca ceva, iarba, copaci. Doar piatra si pamint argilos dur ravasit din loc in loc de torente. Albii uscate acum unde nu cred ca vrea cineva sa fie cind se rup norii in zona. Apoi, deodata, la o cotitura a drumului trebuie sa te freci la ochi ca sa vezi daca nu cumva visezi sau esti victima unui miraj... o oaza in mijlocul pamintului galben... muuult verde, palmierii, curmalii, smochini, cimpuri cu porumb, lucerna, e incredibil cit de bogat devine totul cind este apa in locul respectiv.

14_oasis.JPG ( Size: 164.23k ) Number of downloads: 110
15_sat_desert.JPG ( Size: 163.4k ) Number of downloads: 102
16_oasis.JPG ( Size: 132.69k ) Number of downloads: 90



Soseaua trece printre 2 siruri de munti la mare distanta de amindoua, pe un fel de platou - depresiune, caci tot drumul aproape esti la peste 1000m altitudine fata de nivelul marii.
Cum ziua-i lunga, si cei 350 de km dintre Rachidia si Ouarzazate nu sunt chiar o problema am hotarit sa cautam un alt punct de confluenta. Am vazut ca ar fi un drum neamenajat de la Boulmane Dades (une piste) care traverseaza un sir de munti si se intilneste in partea cealalta cu soseaua Zagora-Ouarzazate. Asta ar fi cel mai apropiat drum de punctul de confluenta N31W6. Cum Patrol e construit pentru asa lucru am hotarit ca e musai sa incercam s-ajungem acolo. Eh, am iesit de pe asfalt cam cu inima strinsa caci se anuntau mai bine de 50 de km de off-road si echipamentul nostru se rezuma numai la masina. Nici macar semnal GSM nu este in zona. N-are pentru ce/cine.

Traseul a inceput lejer, "la piste" chiar era bunisoara, ceva utilaje chiar si-au dat interesul sa niveleze si sa taie in deal un drum pe care, cu tractorasul, se putea merge sigur si confortabil cu 40-50 la ora. Dupa noi potopul, e nu chiar, dar s-a cam intunecat in spate de la norul de praf stirnit de noi. Concursul off-road-viteza n-a durat insa mult, traseul avea sa devina mult mai dificil si spectaculos in kilometrii de dupa.

17_on_top_of_my_world.JPG ( Size: 144.84k ) Number of downloads: 109
18_off_the_beaten_path.JPG ( Size: 136.04k ) Number of downloads: 103



This post has been edited by florin_el: 12 Mar 2008, 13:26


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Mar 2008, 13:31
Post #41


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Citesc in continuare rolleyes.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 12 Mar 2008, 13:35
Post #42


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca




Spune lumea ca sunt si locuri in desert unde lipsesc pina si palmierii caci nu este sol deloc dar, in schimb gasesti izvoras cu apa rece ca gheata. Cind am fost in sud am aflat ca haladuitul prin desert pe camila nu e chestie de trecut sau doar turistica. Inca mai sunt oameni care o iau in serios.

Am avut un pic de noroc caci, imediat dupa ce traseul a inceput sa devina cu adevarat dificil si am inceput sa ne intrebam daca nu cumva ne-ar sta bine pe asfalt si apoi la o bere rece la Ouarzazate, ca ne-am intilnit cu niste nenici cu un alt 4x4 care veneau din sens invers. Cind am ajuns paralel, ne-am oprit sa le dam binete. Ne-au raspuns din prima la intrebarea ne-rostita inca: 3 ore. Atit mai avem pina vedem iarasi drum ... normal. Le-am spus si noi ca din partea noastra... numai 1 ora. Eh... alt moral caci: "What a man can do, any man can do!". Si daca Ssang Yong-ul lor nu s-a desfacut in bucati pe drumul ala probabil o sa reziste si Patrolul la tavaleala. Nu mi-era foarte clar cum se vor comporta All road-urile Kumho (?!?) pe taisurile de la pietrele de pe potecuta... dar sa le incercam.
Dupa inca o ora de drum greu am ajuns la ... hotel. Exact, in creierii muntilor, la 2300m altitudine (de altfel cea mai mare inaltime pe unde trecea drumul, a facut un gospodar hotel. Eh sa nu intram in detalii despre numarul de stele caci cred ca inca avea mici probleme cu conexiunea ADSL dar cred ca ar fi tentant sa stai o noapte acolo sa asculti cum creste piatra din jur. Cind am ajuns noi in zona era o gasca care pleca de-acolo, probabil statusera la o cafea.

19_hotel_alpin.JPG ( Size: 141.3k ) Number of downloads: 204
20_track_mountain.JPG ( Size: 134.38k ) Number of downloads: 209


Am depasit 2 omusteni care mergeau in aceeasi directie. Ne-am uitat in lungul drumului si ne-am data seama ca ne-am face mare pomana daca i-am duce citiva km si am cedat insistentelor lor de a-i lua la bord . Ooooh erau foaaaaarte fericiti. Nu vorbeau nici o boaba de franceza, cred ca nici araba, doar berbera (cred) dar am conversat un pic cu ei pe marginea vremii, peisajului si productiei locale de lina si brinza de capra, mai apoi s-au cufundat intr-o discutie intre ei: mah... dracu stie ce au vorbit dar in alea 2 ore cit i-am avut in masina nu le-a tacut gura. Imi imaginez ca erau amindoi din acelasi catun, probabil pasc caprele impreuna de cind se stiu. Ce mama ciorilor mai ai de vorbit 2 ore in continuu? Sa inteleg ca de fapt le-am cam scurtat discutia ca i-am luat in masina, ca daca nu ar fi avut lucruri de dezbatut 6-7 ore pe drum.
Well... oamenii erau buni ca piine calda insa, au scos ei din traistuta de la ei smochine si ne-au tratat si pe noi.

21_green_in_valley.JPG ( Size: 147.91k ) Number of downloads: 209
22_patrol_on_the_rocks.JPG ( Size: 163.35k ) Number of downloads: 204


Dupa ce ne-am despartit de ei am ajuns pe un fel de platou unde am reusit sa schimb chiar si intr-a 3-a stirnind o adevarata furtuna de nisip in spate. In departare am vazut alte "furtuni" similare, ne-am apropiat si am vazut ca era o echipa de frantuji care faceau turul Marocului (se pare extended tour) cu masini de epoca, in special camioane.

23_french_firemen.JPG ( Size: 144.87k ) Number of downloads: 231
24_french_cofee_break.JPG ( Size: 156.58k ) Number of downloads: 158


Super misto echipate camioane, erau plecati pentru 2-3 saptamini in salbaticie. Aveau de toate deja in stock, unul dintre camioane era de pompieri cu un rezervor de bere asa ca toata echipa era foarte mahmura dupa o seara de rugby (o luasera fratujii de la Anglia in ceva campionat mondial).
I-am invatat sa faca ness cu cola cred ca si-acum ne sunt profund recunoscatori. They have really enjoyed the drink.

Apropiindu-ne de civilizatie am inceput sa ne intilnim cu mai multe feluri de mijloace de transport:
- unul care nu ne-a surprins prea mult:

25_camel_traffic.JPG ( Size: 144.92k ) Number of downloads: 172


- dupa ce eram ferm convins ca e musai sa ai un 4x4 pentru drumul respectiv ne-am intilnit cu:

26_local_bus.JPG ( Size: 145.17k ) Number of downloads: 178


si cu:

27_close_encounter.JPG ( Size: 157.98k ) Number of downloads: 201


307-le era oarecum modificat in sensul ca era muuult inaltat. Erau 2 in echipa si spusera ca au fost pe trasee mult mai dificile

si cu:
28_offroad_bike.JPG ( Size: 150.7k ) Number of downloads: 191



care parea la el acasa pe bolovanii de-acolo.

Am ajuns in Ouarzazate noaptea dupa o zi superba. Am prins ultima camera la Ibis-ul la care am tras si cind am fost cu motorul:

29_ibis_again.JPG ( Size: 146.74k ) Number of downloads: 164


Seara este deja racoare, ai face bine sa ai ceva cu mineca lunga daca ai planuri sa stai la o cafea pe terasa. Sau sa bei un vin rosu pe marginea piscinei.


12 Mar 2008, 12:42:
Numai intr-o plimbare, asta spre Rachidia Ouarzazate am vazut o multime feluri de a-ti petrece vacanta pe drum:

cu 4x4 pe trasee off road:

30_4x4.JPG ( Size: 152.19k ) Number of downloads: 142


cu motocicleta pe bolovani:

31_offroad_bike.JPG ( Size: 150.7k ) Number of downloads: 125


cu motocicleta pe strada:

34_bmw_luxury.JPG ( Size: 159.19k ) Number of downloads: 135


cu bicicleta in Paris-Dakar

32_bicycle.JPG ( Size: 153.02k ) Number of downloads: 130
33_bicycle_group.JPG ( Size: 143.67k ) Number of downloads: 111



cu camioanele:

35_firemen.JPG ( Size: 156.82k ) Number of downloads: 137


asta ar fi cele un pic neobisnuite ca ne-am intilnit cu cu zeci de autocare si microbuze care aveau la fiecare geam cite un aparat foto digital. Bag seama ca erau si oameni mai inauntru.

Dorul de duca e boala grea. Cred ca e ideal sa poti sa-l unesti c-un hobby: privitul pasarilor, pedalat sau schimbat cauciucuri la camioane din razboi.


12 Mar 2008, 12:49:
In Ouarzazate mi-am adus aminte ca am auzit vorbindu-se de un traseu off-road spre Marrakech care este inclus si in programul mai multor firme de turism care au 4x4. Nu stiam numele dar cind am coborit din hotel am intrebat soferii Toyotelor care isi asteptau pasagerii. Numele l-am aflat dar nu l-am putut pronunta nici atunci, nici nu stiu cum sa-l scriu acum. Oricum din Ouarzazate iesi pe soseaua spre Marrakech si dupa 20-25km o iei la dreapta spre Ait Benhaddou. De-acolo n-ai cum sa gresesti. Dupa ce intri pe traseu nici nu mai poti sa te razgindesti ca nu mai este loc sa-ntorci.

36_track_to_Marrakech.JPG ( Size: 151.47k ) Number of downloads: 159
37_river_crossing.JPG ( Size: 156.51k ) Number of downloads: 127


Drumeagul serpuieste pe marginea unei vai. Un riulet transforma tot cursul vaii intr-o oaza superba. Catune sunt peste tot, fermieri care traiesc avind grija de livezi de rodii, curmale, turme de capre. Mai nou au inceput sa se ocupe si de turism: pensiuni, cafenele, obiecte de artizanat.

38_berber_castle.JPG ( Size: 157.55k ) Number of downloads: 127
39_road_sign.JPG ( Size: 162.66k ) Number of downloads: 115


Is surprins cum in vale nu-s gramezi gramezi de Landcruisere alunecate de pe drumeagul ala. Abrupt, sapat in versanti din roca moale si argila, cu bolovani de zeci de tone abia tinindu-se sa nu mature totul in cale. Eu, care spuneam ca deja am ceva experienta off-road m-am gindit de citeva ori ca mi-ar fi stat bine cu pantaloni maro in ziua respectiva.

40_green_valley.JPG ( Size: 159.8k ) Number of downloads: 117
41_hard_track.JPG ( Size: 137.23k ) Number of downloads: 99


12 Mar 2008, 12:53:
Dupa citeva zeci de km de sarit din piatra-n piatra cu tractorasul am iesit inapoi la asfalt, civilizatie... Coborirea din munti, spre Marrakech e un roller-coaster:

42_descent_to_Marrakech.JPG ( Size: 143.42k ) Number of downloads: 118


Aici deja locurile mi-erau cunoscute de la plimbarea cu motorul. Cunoscute or ba, mi s-au parut la fel de frumoase.

43_mountain_road.JPG ( Size: 146.87k ) Number of downloads: 122


Dupa o masa copioasa in Marrakech ne-am facut siesta motaind cind cu un ochi cind cu celalalt pe cei 250 km de autostrada pina in Casablanca.

44_peage.JPG ( Size: 149.19k ) Number of downloads: 156

Toll gate la intrarea pe autostrada

This post has been edited by florin_el: 12 Mar 2008, 13:53


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos1908
post 12 Mar 2008, 16:23
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 September 04
From: craiova




QUOTE(Hey23 @ 6 Mar 2008, 23:27)
In iulie o sa ma duc in Casablanca si Marrakech, insa pt un timp foarte scurt. As avea niste intrebari pentru cunoscatori:
1. O sa aterizez pe aeroportul Mohammed V la 13:40 la terminalul 2. Am citit ca trenul spre Casablanca pleaca de la terminalul 1. e departe? Cum se ajunge?
2. Cum e controlul la aeroport, dureaza mult?
3. Bani vreau sa scot de la ATM , stiti cumva care este bacnota minima pe care o dau bancomatele? (de ex cum e la noi 10 lei). Cat e comisionul? Am citit ca ar fi si niste automate care schimba euro in dirhami(cum functioneaza astea, dau si maruntis?). Exista asa ceva in aeroportul din Casablanca?
4. Seara, la 20:50 iau trenul spre Marrakech. Este sigur sa calatoresti noaptea cu trenul in Maroc?Dar in gari? E diferenta intre clasa I si a II-a?
5.Ce altceva mai trebuie stiut...in special in Marrakech?
Multumesc anticipat!
*



1. Asa cum a zis si Florin, trenul se ia de la subsolul aeroportului. Eu am mers acum vreo 8 ani cu el, e gen Sageata Albastra. Pina in gara in Casa facea 45 de minute. Daca mai tin eu minte, sunt trenuri din juma' in juma' de ora.

2. Ai grija sa alegi poarta unde nu tre sa declari nimic ... acolo sunt 2 baieti care se uita insistent la tine . Daca pari suspect te mai intreaba ei odata daca ai ceva de declarat. In plus trebuie sa completezi o fituica in care specifici scopul si durata vizitei.

4. Eu am calatorit noaptea cu trenul si era si mama cu mine. Nu mi s-a intamplat nimic dar, recomand clasa I (la clasa a II-a am inteles ca e mai aglomerat) si, sa ai mare grija daca esti fumator . Am uitat sa specific la cumpararea biletului ca am vicii, asa ca am rabdat vreo 5-6 ore (Casablanca - Tanger, pt ca mi-au dat bilet la nefumatori).

La clasa I era foarte curat, aer conditionat, spatiu berechet si nu se deschid geamurile (ceea ce mi se pare logic din moment ce au aer conditionat).

Calatorie placuta!

P.S. Ma duc si eu in toamna dar cu loganelul, chiar daca ma costa mai scump decat cu avionul.


--------------------
Dacia logan ambition 1.6 MPI 2006, - DJ20TAL, Mio C520
Am, nu dau, si bine fac!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kanoknuaL
post 3 Jul 2008, 00:08
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 27 November 07




Essauoira, probabil cea mai pitoreasca medina din Maroc!

Attached thumbnail(s)
Essaouira__3_.JPG ( Size: 676.25k ) Number of downloads: 173
P1010126.jpg ( Size: 82.08k ) Number of downloads: 141
Picture_045.jpg ( Size: 31.51k ) Number of downloads: 130
Picture_021.jpg ( Size: 25.64k ) Number of downloads: 130
Picture_013.jpg ( Size: 17.55k ) Number of downloads: 130


--------------------
Renault Megane 2.2 Extreme 1.5dci - 105cp / 2007.11
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borghil
post 26 Feb 2010, 00:40
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 15 May 06




Mai stie cineva ceva de Florin?

Rasfoiam forumul si am mai recitit inca odata postarile lui. Super tare

Florine daca mai ai timp mai da-ne de veste pe unde mai esti ce mai faci?

Sau daca vre un coleg de forum a mai vorbit cu el sa ne povesteasca si noua sunt sigur ca e ceva interesant



--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Feb 2010, 00:48
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




mai nou a facut o scoala de zbor


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
borghil
post 26 Feb 2010, 01:28
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 15 May 06




E in tara sau tot in Maroc ?

Mai posteaza pe undeva pe vreun forum?


--------------------
- - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 5 Apr 2014, 15:40
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




QUOTE(borghil @ 26 Feb 2010, 00:40)
Mai stie cineva ceva de Florin?

Rasfoiam forumul si am mai recitit inca odata postarile lui. Super tare

Florine daca mai ai timp mai da-ne de veste pe unde mai esti ce mai faci?

Sau daca vre un coleg de forum a mai vorbit cu el sa ne povesteasca si noua sunt sigur ca e ceva interesant
*


tot nimic?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Feb 2024, 09:46
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Am de ales între Maroc și Tirana. Prețuri bune pe ambele:



Attached thumbnail(s)
IMG_2832.jpeg ( Size: 289.17k ) Number of downloads: 25


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Feb 2024, 10:17
Post #50


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Inca mai citeste forumul: Ultima Activitate 6th February 2024 - 22:41


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Feb 2024, 11:59
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.313
Joined: 3 January 05




Da, pt el: Florin_el am pus pe listă Marocul!
E ciudat că nu a mai dat niciun semn de viață, mai ales că toți, absolut toți l-au apreciat și lăudat permanent pe forum.

This post has been edited by nasty: 19 Feb 2024, 12:24


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 21 Feb 2024, 16:19
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 12




marocul a primit vizita dusterului de curand. numeroase filmulete pe you tube. fata cu duster.
pamirul la fel a primit vizita dusterului. bertici tata si fiu


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:59
Forum Renault