DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

73 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pro sau contra guvernării Cioloș

Liviu
post 18 Nov 2015, 16:34
Post #91


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai mai toate companiile high-tech au salarii din astea. Unde am lucrat eu inainte de a pleca din tara, un noob, proaspat absolvent (dar cu potential) avea 3500 ron in mana si a urcat in cativa ani la cca 9000. Acum cred ca se apropie sau chiar a depasit 10000 (ca, deh, e senior).
Eu nu mai zic cat aveam cand mi-am dat demisia ca sa nu il supar pe Tony (caci deja urcam primele trepte spre management tehnic).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 18 Nov 2015, 16:50
Post #92


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Pa net toata lumea e viteaza si nu se da jos din pat fara cel putin 2-3000 de euro in mana....

This post has been edited by tony-s: 18 Nov 2015, 16:55


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 18 Nov 2015, 17:04
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




acum ca avem guvernare tehnocrata, de la 3500 in sus.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 17:07
Post #94


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(tony-s @ 18 Nov 2015, 15:50)
Pa net toata lumea e viteaza si nu se da jos din pat fara cel putin 2-3000 de euro in mana....
*


2-3000 euro in mana, in Romania, ca sa fim precisi. In "afara", suma creste.

Eu v-am spus ca se supara Tony ... uite, a si inceput sa foloseasca "pă" in loc de "pe".
Tonyca, puiule, intelege faptul ca exista salarii "pe bune", "albe", de multe mii de euro ... asta in Romania. Ca sa accesezi asa ceva insa, necesita niste treburi ... si nu, nu e vorba de spaga si nici de relatii.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 18 Nov 2015, 17:13
Post #95


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Liviu @ 18 Nov 2015, 16:34)
Eu nu mai zic cat aveam cand mi-am dat demisia ca sa nu il supar pe Tony (caci deja urcam primele trepte spre management tehnic).
*




QUOTE(tony-s @ 18 Nov 2015, 16:50)
Pa net toata lumea e viteaza si nu se da jos din pat fara cel putin 2-3000 de euro in mana....
*



L-ai suparat si fara sa zici radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 18 Nov 2015, 17:38
Post #96


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Sunt foarte suparat....cum am mai spus pa net toata lumea castiga milioane de euro sa moara de ciuda bill gates si donald trump.

Si ca sa revenim la subiect cica au facut petrecere la dinamo ca au scapat de lipa, daca n-a fost in stare sa conduca un club e destul de clar cat de capabila e sa conduca ministerul tineretului si sportului...e drept nu cel mai important minister dpdv financiar insa foarte important ca si imagine, macar guvernul Ponta o avea pe Gabriela Szabo care a fost cel mai bun sportiv al planetei acum vreo 10 ani venind dintr-un sport de larga audienta - atletism fata de canatoj - un sport cu o audienta modesta la publicul larg.

This post has been edited by tony-s: 18 Nov 2015, 17:41


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 17:45
Post #97


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(tony-s @ 18 Nov 2015, 16:38)
toata lumea castiga milioane de euro
*


Nu milioane tonyca, nu milioane ... dar iti spun cu certitudine (am si fluturasi de salariu pentru a-mi sustine vorbele?) ca exista firme in Romania (la una dintre ele lucrand si eu pentru vreo 8 ani) unde salariul minim al unui inginer este de vreo 7000 ron in mana iar cel maxim se duce sus, in gama de 5 cifre. Bineinteles ca astea nu-s maximale in domeniu, dar cam atat se castiga acolo.

Stiu ca e greu, dar asta e realitatea .... unii castiga mai mult decat altii. Unii castiga mult mai mult decat altii.

This post has been edited by Liviu: 18 Nov 2015, 22:36


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 18 Nov 2015, 18:02
Post #98


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Da sigur...si in suedia umbla doar caini cu covrigi in coada....cunoastem genul de roman ajuns afara caruia ii pute totul din romania,fata de laptele si mierea de afara.

This post has been edited by tony-s: 18 Nov 2015, 18:06


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 18 Nov 2015, 18:33
Post #99


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Liviule, vorba lu' Vercinge, esti un capitalist salbatic.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 18 Nov 2015, 18:52
Post #100


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Un kiabur demascat radmasa.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 19:43
Post #101


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(tony-s @ 18 Nov 2015, 17:02)
Da sigur...si in suedia umbla doar caini cu covrigi in coada....cunoastem genul de roman ajuns afara caruia ii pute totul din romania,fata de laptele si mierea de afara.
*


Zi-mi si mie unde am zis eu ca imi pute totul din Romania. Am zis ca e mizerie si la asta nu ai cum sa ma contrazici. Este mizerie fizica si mizerie in sistem.
M-am saturat sa incerc sa curat aceasta mizerie si altii, in urma mea , sa acopere la loc cu deseuri locul curatat. Acum stau intr-o zona mai curata, nu sterila, dar mai curata comparativ cu ce am lasat in urma si voi arata diferentele mereu, oricand, oricui.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 18 Nov 2015, 20:05
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Liviutz copile bag seama ca integrare la renii aia cam ioc ca prea mult iti omori timpul cu noi sad.gif .


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 20:16
Post #103


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ce sa fac daca traiesc intr-o tara cu un balans excelent al timpului petrecut cu munca si al timpului liber? Acum se si intuneca mai devreme, deci pe afara mai putin ... munca de acasa nu prea am ... asa ca imi omor timpul cu forumul si cu PS4.
Azi a fost o zi speciala la munca din cauza ca am avut multi timp morti ... orin urmare, l-am tocat pe Tonyca, sa vad ce mai face smile.gif.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 18 Nov 2015, 20:30
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Sapa un tunel pana in America .


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 20:32
Post #105


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Ce sa fac acolo? Puteam sa stau bine mersi in California ... am ales sa nu. Nu ma cheama Tony.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 18 Nov 2015, 20:50
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Io ziceam ca ce face Tony, nu de tine. biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 18 Nov 2015, 21:01
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




daca la mia aia jumate de euro pe care o discutati pe aici, mai aduce si muierea acasa vreo cinci sute asa, si familia are si vreo doi copii atunci "averea" nu-i chiar asa de mare. Pot sa dovedesc oricui ca se traieste foarte prost in romania cu doo mii de euro,
Aaa, ca mai sunt unii care "traiesc" cu doo sute de euro si daca ar avea doo mii de euro ar face ei multe si marunte, astea-s povesti. Cu cat ai mai mult cu atat cheltui mai mult. deci si daca ai avea zece mii euro pe luna de fapt nu ai bani. Pe proba. Stiu un doctor care are atata si se vaita ca n-are bani...Da doar masina l-a costat vreo suta de mii, casa are de vreo douasute cincizeci...si evident ca din zice mii pe luna nu are bani...ha ha saracu tot timpu zice ca n-are bani da are in portofel mii de euro...Eu am sute de euro. Unii au sute de lei sau zeci de lei...Misto
Acu pune-l p-ala de are cincizeci de lei in portofel langa dom' doctor. sa vezi ce misto e. de fapt sunt la fel de "stresati" pentru ziua de maine. Sper ca v-a fost de folos postul meu...ciao

This post has been edited by axabrt: 18 Nov 2015, 21:05


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 22:07
Post #108


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(axabrt @ 18 Nov 2015, 20:01)
Cu cat ai mai mult cu atat cheltui mai mult. deci si daca ai avea zece mii euro pe luna de fapt nu ai bani.
*


up.gif ... da, mare adevar. Dar explica-i Tonelu' treaba asta.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 18 Nov 2015, 22:15
Post #109


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Pa toni săracul cică rămâne cu 10 mii pe an, și aia nu pe cartea de muncă. Pai dacă i-ar da întreaga "cheltuială salariala" pe cartea de muncă ar avea pe lună 1920 lei. unsure.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 18 Nov 2015, 22:34
Post #110


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Liviu @ 18 Nov 2015, 17:45)
exista firme in Romania (la una dintre ele lucrand si eu pentru vreo 8 ani) unde salariul minim al unui inginer este de vreo 7000 ron in mana iar cel maxim se duce sus, in gama de 6 cifre.
*


Dă și tu un exemplu din 6 cifre pă lună, că-s curios.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Nov 2015, 22:35
Post #111


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Au, am gresit sefu' .. erau 5 ... 6 e langa 5 si cand scriu repede mai apas alaturi ...
Corectez si la postarea initiala.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 18 Nov 2015, 22:38
Post #112


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Nu de alta, da' ajunsesei la salarii de șefi de bănci de-alea, multinationale icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 18 Nov 2015, 23:42
Post #113


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




In general in oricare tara din occident trebuie sa castigi cel putin dublu ca sa ai acelasi nivel de trai ca cel pe care-l ai in romania castigand de 2x mai putin - preturile la mancarea,haine sunt comparabile insa toate celelalte cheltuieli - taxe,impozite,asigurari,utilitati,servicii... sunt de cel putin 3-4 x mai mari in occident.Romanii din afara deobicei lucreaza pe cele mai prost platite joburi de acolo asa ca in nici un caz nu au un nivel de trai extraordinar, evident ca sunt si exceptii de romani care au joburi bine platite in occident sau in fine din aia care traiesc foarte bine din furat.

Cam asta e adevarul in cazul a majoritatii romanilor care lucreaza in occident restul sunt povesti nemuritoare de genul taranului din spania devenit vedeta pe youtube acum cativa ani.In general in orasele mari din romania nu prea mai e nici o diferenta fata de alte orase din occident (am pus tabelul ala facut de CE care arata ca bucuresti e ca nivel de trai peste berlin,roma,madrid...si nici timisoara,cluj,brasov...nu-s foarte departe de situatia din bucuresti), intr-adevar diferentele foarte mari fata de occident sunt la tara, in orasele mici si mai ales in anumite zone - moldova,toata regiunea din sud din jurul bucurestiului...

This post has been edited by tony-s: 19 Nov 2015, 00:04


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 19 Nov 2015, 00:15
Post #114


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




plm... si mie nu-mi ajung banii sa-mi iau cate ciasuri vreau plange.gif Nu-i cinstit!


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 19 Nov 2015, 01:18
Post #115


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(tony-s @ 18 Nov 2015, 22:42)
bucuresti e ca nivel de trai peste berlin,roma,madrid...
*


Absolut .. numai daca ne uitam la cat de curate sunt aerul si apa, la nivelul prafului si al vegetatiei ... nu mai spun de cum arata blocurile si strazile ... clar superior. Tonele, pe ce lume traiesti?


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 19 Nov 2015, 02:09
Post #116


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Stai linistit...ca nu stie ce vorbeste. Ala e tabelul cu GDP.-uri Nare nici o legatura cu nivelul de trai.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 19 Nov 2015, 06:23
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(axabrt @ 18 Nov 2015, 22:01)
Pot sa dovedesc oricui ca se traieste foarte prost in romania cu doo mii de euro,
*


Normal, la cat e impozitul pentru un Ferrari... rolleyes.gif
Exceptand cazul unor rate in CHF, cu o mie de euro net pe luna, venit pe familie, se traieste decent in Romania, cel putin intr-un oras de provincie.
Orice s-ar zice, taxele, impozitele, asigurarile, utilitatile etc nu sunt, cel putin nu inca, la nivelul celor de afara. Cat o sa mai fie asa, nu se stie, dar cel putin deocamdata asta e.
La capitolul mancare, haine, combustibili preturile sunt echivalente, in unele cazuri mai mici in altele mai mari.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 19 Nov 2015, 09:09
Post #118


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ake @ 19 Nov 2015, 02:09)
Stai linistit...ca nu stie ce vorbeste. Ala e tabelul cu GDP.-uri Nare nici o legatura cu nivelul de trai.
*



Ba tocmai ca pib/cap de locuitor calculat la paritatea puterii de cumpărare e cel mai bun indicator al nivelului de trai al unei tari...si oricum daca îți fac si calcule:in romania salariu mediu e peste 2500 lei adică vreo 570 euro...in București salariile sunt cel puțin cu 30-40% peste media tarii adică undeva in jurul a 800 euro.....in spania si Italia salariile medii nu-s peste 1500-1600 euro...si cu 800 euro trăiești mai bine in București decât cu 1600 euro in Madrid.intr-adevar cu berlinul e mai nuanțata discuția ..in germania salariile-s mai mari ca-n spania sau Italia insa in general si preturile sunt mai mari.

Evident ca din cauza cotei unice structura veniturilor e haotica si inegalain romania si bucuresti - media mare din București e datorita a câtorva cu venituri foarte mari care cresc foarte mult media fata de foarte multi care un salariu mult mai mic,in roma sau Madrid nu exista discrepante așa mari.

Practic la ora asta sunt 2 romanii -București si orașele mari care au un nivel de trai aprod la nivelul ue sau chiar peste in cazul Bucureștiului si orașele mici,satele si comunele care au in medie un nivel de trai de vreo 3x mai mic ca media ue.evident ca problema asta nu se poate rezolva doar prin cote progresive ci si prin descentralizare -sa nu se mai centralizeze majoritatea veniturilor,profiturilor,salariilor...firmelor la București.

This post has been edited by tony-s: 19 Nov 2015, 09:20


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 19 Nov 2015, 11:32
Post #119


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Tony, cum zice americanul: get your shit together. Degeaba vii tu cu numere ca să îmi arăți ca în București se trăiește bine când eu văd că e mizerie, în spitale mori cu zile, plămânii îmi sunt negri de la praf, apa de la robinet e jumătate clor, taxiurile mai au un pic și se dezmembrează, transportul în comun e praf, mori pe strada cu bicicleta, calci în căcați de câini, ești mușcat de câini, etc.

Deci, încă o data, hai cu picioarele pe pământ. Dar acum ma, dacă la aia 1200 EUR bruti, facturati, mai pui 500 de la Ponta, eu te înțeleg de ce ai viziunea asta.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 19 Nov 2015, 11:41
Post #120


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Evident ca mai sunt diferente care țin si de oameni e culmea sa ceri nu stiu ce curatenie de la mitici dar poți sa te duci prin napoli in Italia sa vezi ce curat e si pe acolo....si nu e singurul exemplu de acestor gen...clujul e super curat comparat cu bordeaux sau valencia...e drept ca anul asta nu se pune - jumătate din cluj a fost in șantier iar boc a reușit performanta ca o amarata de strada sa n-o termine in aproape 1 an de zile.

This post has been edited by tony-s: 19 Nov 2015, 11:44


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
73 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 10:15
Forum Renault