DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Catalizator infundat?, Merge in socuri

Aleks
post 10 Jul 2007, 10:09
Post #31


membru corespondent


Group: Members
Posts: 253
Joined: 7 July 06
From: Iasi




Ei ! nu se poate ... cum sa nu se poata ... numai la juma' de an de europenizare ... sa fim seriosi.


--------------------
Renault 11 86/GTX/F3NB718/1709/55/GPL BRC/AT90/STAG100 - 126.000 km
Am întrebat, n-am dat cu parul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivasc
post 10 Jul 2007, 18:58
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




Pentru o perioada a mers fara probleme, insa acum a inceput din nou sa faca figuri. De data aceasta nu s-a mai rezolvat prin turatii. Se aprinde ledul de injectie si intr-adevar da sa se opreasca cum zicea paulica. Nu cred ca functioneaza toate bujiile constant. Ledul de injectie poate sa se aprinda si din aceasta cauza?


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 10 Jul 2007, 22:26
Post #33


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Eu am facut un test de injectie acu aprox 1,5 luni. Rezultat: sonda lambda dusa. Nu mai era in parametrii deloc. Asa ca mi-a si scos-o mecanicul din circuit. Acum mai tremura motorul in plaja de turatii 110-1400 rpm. Acceleratiile nu sunt deloc mai bune. Ba chiar se mai "pune in unghii" câteodata. Oricum e mai complicata treaba la injectie, si eu mai am o banuiala ca nici bobina nu mai este in parametrii.
Ce pot sa-ti spun este ca erorile inmagazinate in memoria calc. erau numai de la sonda lambda, deci când mi se aprindea si mie LED-ul de la injectie era de la sonda.

This post has been edited by paulica: 10 Jul 2007, 22:27


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivasc
post 11 Jul 2007, 14:39
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




In cazul meu la relanti variaza turatia de la 500 la 1500. Uneori moare motorul daca nu calc acceleratia. In momentul in care turatia este scazuta nu se intampla nimic daca scot fisele de la 2 dintre bujii. O sa ma duc si la un test pt injectie insa nu am gasit nici un service unde sa aibe tester de Nova decat la reprezentanta Dacia unde te cam usuca de bani. Paulica ai idee cat te-a costat sa o pui pe tester... asa sa-mi fac o idee.


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 11 Jul 2007, 16:14
Post #35


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Cost 595k. Dar am aflat a doua zi de la un coleg ca m-ar fi trimis la cineva si il faceam pe naspa. Problema e alta un test CLIP iti arata doar codurile erorilor si daca sonda mai merge cum trebuie. Sau daca e dusa de tot. Bine mai masoara ei si presiunea la pompa de benzina. Dar sa se uite si ei cu un strobo la forma jetul care iese din injector sau altea alea pauza.
Deci ca sa faci un test complet faci un test CLIP si ii pui sa se uite si cu strobo la jetul de benzina, dupa care iei un prieten electronist cu osciloscop, un alt prieten mecanic, manualul de injectie, o lada cu bere (obligatoriu) si un week-end puneti osul la treba.
Bafta


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivasc
post 12 Jul 2007, 11:32
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




S-a facut si testul. Rezultatul: problema e cu potentiometrul corp clapeta. La dacia service nu schimba decat cu tot corpul injector sau ceva de genul mi-au zis si costa undeva la 12 milioane sad.gif . Ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru o solutie mai ieftina? si eventual cu o explicatie in legatura cu rolul acestui potentiomentru. Multumesc!


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivasc
post 13 Jul 2007, 17:42
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 30 March 07




Sper sa nu fie probleme ca postez succesiv, insa v-as ruga daca detineti niste poze cu acel potentiometru sa le atasati sa-mi dau seama cum arata. S-ar puutea cumva sa se remedieze/amelioreze problema si prin curatarea bornelor acelui potentiometru? Si inca ceva smile.gif stie cineva unde e amplasat mai exact?


--------------------
Dacia Nova GTI 1999 GTI
Nova GTI'99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 Jul 2007, 17:57
Post #38


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




N-ai manual? Caută-mă... smile.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulica
post 13 Jul 2007, 18:55
Post #39


Membru autentic


Group: Validating
Posts: 760
Joined: 2 August 05
From: Bucuresti




Mihai din câte am auzit eu e belea sa umbli la pot. De fapt eu un dublu pot. Si se pare ca o data desfacut PA. Sper sa nu fie adevarat.

This post has been edited by paulica: 13 Jul 2007, 18:59


--------------------
Pegas 22 2006 - TL 11 PAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNicu'
post 18 Jul 2007, 22:05
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 24 December 06
From: Roman




Salut prieteni,
Vin si eu cu "durerea" mea...
Supernova mea nu mai are vlaga! Nu pot face o depasire... m-am tarait azi cu 60 - 80 Km/H... La 100 km/h abia, abia ajungea (mai mult la vale)
I-am schimbat bujiile (c-asa m-a-nvatat "cineva") cam degeaba...
Am "sunat un amic"...I-am spus ca sina (sau habar n-am cum se cheama) de la scaunul din dreapta s-a incalzit e aproape fierbinte...
[/I]"Catalizatorul" zice amicul! "Il taiem, sudam o teava, si merge struna!"
Ce-am mai constatat...
La inceput un soi de trepidatii la schimbatorul de viteza...apoi - poate mi s-a parut-parca a crescut consumul...
Motorul nu mai mergea "rotund"
Cand mi-a scos un "mester" fisa de la primele doua bujii din dreapta a scazut semnificativ turatia motorului, la cele din stanga...puteam sa le las fara ...ca se-auzea la fel ca si atunci cand erau puse...
Pe deasupra am mai intrat ieri si pe un drum in panta de ala criminal pe care tocmai trecuse un utilaj de ala cu lama si scosese toate pietroaiele inafara, ca nici n-aveai pe unde sa te feresti...Poate c-oi fi dat si cu "burta" de vreo piatra...
Cine-mi pune si mie un "diagnostic"?
Multumiri anticipate!


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 18 Jul 2007, 22:11
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




Pai ai facut ceva cu catalizatorul?De acolo s-ar putea sa fie buba,asta in cazul in care iti merg toate bujiile,dar daca spui ca cele 2 din stanga nu functioneaza e normal sa traga greu motorul(ca trag doar 2 pistoane) plus ca asa creste si consumul si motorul nu mai merge normal!De la faptul ca 2 bujii nu functioneaza se poate infunda catalizatorul!

This post has been edited by ahyle_blue_eyes: 18 Jul 2007, 22:13


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNicu'
post 18 Jul 2007, 22:22
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 24 December 06
From: Roman




Evident, n-am facut nimic...nici cu catalizatoru' nici cu altceva ca abia azi mi s-a intamplat...nici macar nu am ajuns la un mester adevarat!
Din punct devedere logic aveti pefecta dreptate, stimate domn...
Tehnic insa nu prea stiu cum stau lucrurile...Eu m-am gandit initial la injector... (da' nu ma pricep deloc... numai din ce-am mai citit pe forum)


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ahyle_blue_eyes
post 18 Jul 2007, 22:26
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 672
Joined: 25 November 06
From: IASI




Injectorul numai dozeaza cantitatea de benzina n-are treaba cu fisele de la bujii(care probabil la tine nu primesc curent sau sunt intretrupte pe'undeva)


--------------------
Dacia Nova Gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 18 Jul 2007, 22:38
Post #44


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




S-avem pardon, injectoarele, că, fiind SN, are vreo 4... smile.gif

E clar o problemă pe partea de aprindere, deci verifică bobina (defapt sunt 2 bobine în acea carcasă pătrată, fiecare asigură curent pentru 2 bujii)

This post has been edited by Catalin Marinarul: 18 Jul 2007, 22:39


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uNicu'
post 18 Jul 2007, 23:05
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 24 December 06
From: Roman




Nu stiu daca e vorba despre bobinele respective...
Cand a scos "mesterul" fisele dadeau scantei "consistente" toate ca de-aia a zis ca trebuie sa schimb bujiile!
Oricum, merci!


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 13:49
Forum Renault