DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Clio 3 facelift 2009, sau ce masina sa NU-ti cumperi

Sp!ke
post 7 Nov 2009, 17:43
Post #31


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




Interesant... Eu in locul tau nh1980ro, ma duceam si le dadeam masina inapoi! cu atatea probleme, care la un Ferrari 430 nici pomeneala de ele, nici nu mai stateam pe ganduri! Mai ales ca, avand in vedere ca ai dat vre-o 110 000 euro pe ea, chiar e de neacceptat asa ceva! Eu chiar nu-mi explic cum de-ai plecat cu masina de la dealer! Aveai dreptul s-o refuzi!

PS

-Stergatoare bune sunt cele din Carrefour (marca Carrefour, cele cu ambalaj galben), tin cam un an fara sa scartaie sau sa topaie pe parbriz, indiferent de solutia de parbriz folosita. Costa intre 25 si 40 lei bucata, in functie de dimensiune si de dotari (daca au deflector de aer sau nu)
-Daca nu-ti place masina... de ce dracu n-o vinzi? De ce ai cumparat-o? N-au fost atatea feedback-uri pro si contra pe reno.ro?


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 7 Nov 2009, 17:44
Post #32


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




QUOTE(nh1980ro @ 6 Nov 2009, 23:26)

PS: Partea "amuzanta" e ca stateam in service si a intrebat un baiat cat costa o macara electrica pentru Megane: 14 milioane de RON.. biggrin.gif
*



14.000.000 ron = 140.000.000.000rol =3 255 311,4 euro

Si mai zice lumea ca sunt piesele scumpe la renault


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 7 Nov 2009, 18:16
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




din cate citesc pe aici, loganul este mai bun si mai ieftin decat clioul tau radmasa.gif

la hilux la mine ptr ca scoate roata de rezerva de sub masina trebuie doar sa cobor macaraua cu cheia speciala si gata
dureaza 1 min sa dau roata jos.


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 7 Nov 2009, 18:16
Post #34


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




nh1980ro mai bine iti luai un logan ca tot problemele astea jenibile le aveai laugh.gif si da cand ploua folosesti solutie de stergatoare pe langa ploaie mai e si apa aruncata de catre rotile celorlalti participanti din trafic , si daia ti-au zis sa folosesti lichid de parbriz , sa ``lubrifiezi`` lamela. Dar asa e cand treci de pe ceva dacia pe masini ``straine``.

This post has been edited by sonykel: 7 Nov 2009, 18:19


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 7 Nov 2009, 20:17
Post #35


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




cam multicele problemele la care se adauga si atitudinea din service!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiblu
post 7 Nov 2009, 20:26
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 15 January 07
From: Slatina




Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme adevarate !!! Intradevar, la tine s-au adunat cam multe problemute intr-un timp cam scurt, dar nu le mai pune la suflet si bucurate de masinuta. Nu exista masina perfecta, cel putin nu la nivelul asta de pret...
Eu nu am decat aprox. 3000 de km facuti cu masinuta mea (la fel cu a ta, dar este estate) si subscriu la problemuta cu scartaitul stergatoarelor, dar la mine face urat cel din stanga doar cand sunt 2-3 gr.C. In rest, dupa ce am trecut si eu prin cateva episoade scurte de insatisfactie, sunt din ce in ce mai incantat de aceasta masina.


--------------------
Renault Clio 3 Estate 1,4 Dynamique 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 7 Nov 2009, 21:14
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(sonykel @ 7 Nov 2009, 19:16)
nh1980ro mai bine iti luai un logan ca tot problemele astea jenibile le aveai laugh.gif si da cand ploua folosesti solutie de stergatoare pe langa ploaie mai e si apa  aruncata de catre rotile celorlalti participanti din trafic , si daia ti-au zis sa folosesti lichid de parbriz , sa ``lubrifiezi`` lamela. Dar asa e cand treci de pe ceva dacia pe masini ``straine``.


Asta ma duce cu gandul la "sapunul Dove cu 1/4 crema hidratanta" radmasa.gif
Ale dracu' masini straine...or fi nave spatiale. De fapt ar trebui sa aiba o calitate mai buna fata de cele mai ieftine.
Era cat pe ce sa iau Stepway, dar au avut grija baietii de la dealer sa ma "convinga" sa renunt, prin atitudinea lor. Oricum Clio merita mai mult decat Stepway, la pretul sau. (de ex Stepway are doar 2 airbaguri).

@adiblu Multumesc, la fel si tie. Problemele masinii s-au cumulat cu problemele din service. Si pentru toate e de vina Renault, pentru ca nu-i controleaza. Si sunt de vina si clientii pentru ca nu le dau cu toate problemele in cap.

O sa pun un tutorial despre cum sa schimbi lamela unui stergator din asta de masina "straina"... smile.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 7 Nov 2009, 21:26
Post #38


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Iti faci prea multe ganduri negre. Sa dea Dumnezeu astea sa fie singurele "probleme" pana la 500.000 km si sa o stapanesti sanatos, bucurandu-te de ea. Frumoasa masina! wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 7 Nov 2009, 21:43
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Multumesc.
500.000km? Numai nemtoaicele pot asa ceva .. icon_mrgreen.gif
Dupa ce termin leasingul o sa ii inmanez cheile tatalui meu, ca sa dea la fier vechi berlina cu injectie.
Asta daca nu se strica ceva mai tare la asta ..biggrin.gif si atunci poate cade intr-o prapastie ceva blush.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 7 Nov 2009, 21:51
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Sa o stapanesti sanatos!
QUOTE(nh1980ro @ 6 Nov 2009, 23:34)
La fel si raspunsul de la Vocea CLientului Renault, in legatura cu lumina din torpedou.
*


QUOTE(klaus @ 6 Nov 2009, 23:48)
Legat de lumina in torpedou, apropo, la polo cum e? Vorba aia, polo e Vw, masina de masina.
*


QUOTE(hellcat @ 7 Nov 2009, 14:42)
Si plateste la reprezentanta 13 euro lampa aia cu buton incorporat pentru torpedou si...mergi mai departe.
*


E uite ca nici la bebelus nu am lumina in torpedou si nici gaura si nici posibilitatea sa montez ulterior lampa cu 13 euro si nu mai caut nod in papura.
Nu incepe sa fii carcotas cu masina ca te simte si te da pe mana celor din service!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 7 Nov 2009, 22:01
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Multumesc.
Pai preferam sa nu am nici gaura. Asa ma simt "neterminat". Pe gaura aia mai e si un semn cu vopsea galbena.
Astept sa-mi mai treaca nervii si apoi poate ii pun si lumina.
Deocamdata vreau sa vad cu ce o incalt de iarna si sa ma duc sa-i reglez din nou hayonul.
Mach1 or fi in stare sa-l regleze?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Nov 2009, 01:48
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




@bulan: tu esti chiar mai dezavantajat de soarta decat nh.
Nh poate sa se duca in targ, isi ia o lampa de topedou de logan (10 lei), un intrerupator de logan (1 leu) - daca nu se potriveste ala de logan (nu stiu, trebuie sa ma uit) se poate monta unul de cielo (6 lei)

Total cost maxim: 16 lei. Plus bec.
Si nici nu trebuie sa dai gaura (ca la altii) si e posibil sa fie si firele trase.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 8 Nov 2009, 10:25
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




QUOTE(nh1980ro @ 6 Nov 2009, 23:26)
-roata de rezerva e prinsa infect. Ca sa dai roata jos trebuie sa scoti si toate bagajele din masina si roata mai cade si in noroi.
*



Nemernicii de designeri de la Renault, nu s-au gandit si la oamenii care vor sa isi schimbe roata o data pe saptamana. S-au gandit doar la oameni ca mine care in 4 ani nu au umblat la roata de rezerva decat cand au facut curat in portbagaj.

This post has been edited by diesel_power: 8 Nov 2009, 10:25


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 8 Nov 2009, 11:36
Post #44


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(Sp!ke @ 7 Nov 2009, 18:43)
Interesant... Eu in locul tau nh1980ro, ma duceam si le dadeam masina inapoi! cu atatea probleme, care la un Ferrari 430 nici pomeneala de ele, nici nu mai stateam pe ganduri! Mai ales ca, avand in vedere ca ai dat vre-o 110 000 euro pe ea, chiar e de neacceptat asa ceva! Eu chiar nu-mi explic cum de-ai plecat cu masina de la dealer! Aveai dreptul s-o refuzi!

PS

-Stergatoare bune sunt cele din Carrefour (marca Carrefour, cele cu ambalaj galben), tin cam un an fara sa scartaie sau sa topaie pe parbriz, indiferent de solutia de parbriz folosita. Costa intre 25 si 40 lei bucata, in functie de dimensiune si de dotari (daca au deflector de aer sau nu)
-Daca nu-ti place masina... de ce dracu n-o vinzi? De ce ai cumparat-o? N-au fost atatea feedback-uri pro si contra pe reno.ro?
*



Sunt curios daca unii gandesc cand spun asemenea prostii. Omul a reclamat niste chestii la masina lui NOUA, chestii pe care unii nici nu le observa iar altii ca si el le considera deranjante. Realizati ca trebuie sa fii cretin sa vinzi o masina cumparata de noua pentru ca te deranjeaza niste chestii? Tipa lumea ca domne nu iti lua masina second-hand ca patesti una alta la ea si te costa mult. Da? Pai si la masina noua nu te costa nervi, timp si chiar si bani cand iti spun ca aia e consumabil, ca cealalta s-a stricat din vina ta? De ce mai exista garantie daca la o masina noua cand realizezi ca are probleme vrei sa o vinzi? Mai ales acum pe criza sa incercati sa vindeti masina? Si pana la urma pierzi banii tai nu ai altora. Sp!ke daca tot vrei sa vanda masina de ce nu o iei tu la pretul la care a luat-o?

Iar partea ca si-a luat masina ieftina si e normal sa aiba probleme e tare. O masina ieftina poate sa aiba interior de Logan sa aiba solutii ieftine pe ea, dar poate sa mearga bine, fara sa bata una sau alta si sa iti faci treaba cu ea.

Lumea nu intelege un lucru ca atunci cand dau bani pe ceva, indiferent ce, vreau sa mearga bine, sa functioneze, nu pe jumatate, nu trei sferturi, ci 100%. Iau un televizor si imi spun aia ca domne are o zgarietura intr-un colt dar nu se vede, iau o masina si imi spun ca scoate zgomote la suspensie ca se strang pietricele de la drum in teaca de la arc, ca asa sunt drumurile in Romania. Da am spus eu, si atunci de ce japonezii vand masina in Romania? Si s-a rezolvat problema. Pe mine nu ma intereseaza, sunt banii mei, vreau sa mearga brici. Si va spun ca se poate, dar cu scandal. Suntem o tara cu oameni si servicii de rahat, prin urmare trebuie sa ne comportam ca atare.

This post has been edited by 2dor: 8 Nov 2009, 11:48


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 8 Nov 2009, 12:45
Post #45


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Sa o stapanesti sanatos, arata foarte bine masina... Sincer eu unul nu as fi lasat maruntisurile alea sa imi strice bucuria de masina noua, pentru ca eu asta le consider, maruntisuri... depinde de fiecare cum le vede si in cata armonie se afla cu mediul in care vietuieste: exista vesnic nemultumiti, si exista oameni care tind sa trateze problemele intr-un registru mai filosofic, repet, fara a lasa rahaturi de calibrul astora sa le tulbure chakrele icon_mrgreen.gif ...
O singura nedumerire, mestere: din luarile tale de pozitie de-e lungul timpului te catalogasem mental drept un destul de anti-reno; ma insel eu, sau de ce Dumnezeu atunci ti-ai gasit sa iti cumperi taman un reno?... unii ar numi asta masochism...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 8 Nov 2009, 14:09
Post #46


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(2dor @ 8 Nov 2009, 20:36)
[...] Omul a reclamat niste chestii la masina lui NOUA, chestii pe care unii nici nu le observa iar altii ca si el le considera deranjante
Haide mai ca aia cu roata de rezerva pusa, a naibii de treaba, tocmai in portbagaj, sub bagaje, e deja mult prea penala. Ce-o vrea, ca la solnita, sub masina?


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 8 Nov 2009, 15:29
Post #47


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




La Clio 3 roata de rezerva este sub masina !


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 8 Nov 2009, 15:49
Post #48


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




si la range rover tot acolo e ( un mic apropo )


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 8 Nov 2009, 15:54
Post #49


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ce probleme au unii. In loc sa vada partea pozitiva ca are loc mai mult sa mai depoziteze una alta, se plange de roata de rezerva.

In ultimii 9-10 ani nu mi-am schimbat roata pe drum decat o singura data. Si eram cu Dacia 1300. Si stiti cu totii unde e roata la Dacia 1300. Si portbagajul era plin la refuz, o groaza de chestii si borcane de castraveti murati de la bunica smile.gif chestii care nu permiteau inclinarea rotii, ca sa o pot scoate. Si am ajuns sa imi scot 2-3 bagaje ca sa pot extrage roata. F**Ui mama lor de francezi, nu is in stare sa gaseasca un loc ca lumea pentru roata de rezerva. biggrin.gif radmasa.gif

nh1980.....nu te lasi. Aproape ca eram pe punctul sa cred ca incepi sa evoluezi, dar m-am inselat.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 8 Nov 2009, 16:11
Post #50


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ce era oare gresit la sistemul de roata de rezerva de la Dacia 1310, de nu-l mai foloseste nimeni?
Oricat era de nasol afara o scoteai in 3 minute.
Cel mai bine iti reglezi tu singur hayonul, ca asa il faci pe gustul tau, sau te-oi fi boierit?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 8 Nov 2009, 18:59
Post #51


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Roata de rezerva e amplasata cel mai corect la Oltcit - sub capota motor. N-ai probleme cu accesul si nici cu prinderea.

Felicitari pentru achizitie, la cat mai putine probleme cu masinuta.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Nov 2009, 21:09
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(klaus @ 8 Nov 2009, 02:48)
@bulan: tu esti chiar mai dezavantajat de soarta decat nh.
Nh poate sa se duca in targ, isi ia o lampa de topedou de logan (10 lei), un intrerupator de logan (1 leu) - daca nu se potriveste ala de logan (nu stiu, trebuie sa ma uit) se poate monta unul de cielo (6 lei)

Total cost maxim: 16 lei. Plus bec.
Si nici nu trebuie sa dai gaura (ca la altii) si e posibil sa fie si firele trase.


Tot cu vechile obiceiuri de bricolaj de la Dacie ai ramas. Eu vreau sa iau masina NOUA si sa nu ma mai murdaaresc pe maini. Dar se pare ca n-am noroc. Stiu cel putin ca tre sa schimb lamele de stergatoare singur.. smile.gif


QUOTE(Vio @ 8 Nov 2009, 13:45)
O singura nedumerire, mestere: din luarile tale de pozitie de-e lungul timpului te catalogasem mental drept un destul de anti-reno; ma insel eu, sau de ce Dumnezeu atunci ti-ai gasit sa iti cumperi taman un reno?... unii ar numi asta masochism...

Ai dreptate cu asta, dar au avut o oferta buna (la laesing si la pretul final), asa ca am zis ca ma risc. Dar nu mai fac.. biggrin.gif
Am pus la Pro destule chestii bune la Clio. Si daca cei din service ar fi fost de nota 8 macar, chiar nu ma enervam atat de tare pe masina.


QUOTE(driverx @ 8 Nov 2009, 16:54)
Ce probleme au unii. In loc sa vada partea pozitiva ca are loc mai mult sa mai depoziteze una alta, se plange de roata de rezerva.


La Logan roata de rezerva e intr-un lighean sub planseul portbagajului. Dar macar roata e curata in portbagaj. La Clio oricum exista ligheanul respectiv in care stau o gramanada de balarii, iar roata sta dedesubtul masinii in noroi, apa cu sare iarna, si altele. Deci avantajul e zero, pentru ca daca puneau roata in lighean ca la Logan, in locul gol al jantei puteau pune si ustensilele alea de stau acum singure in portbagaj. Adica hai sa ne scarpinam cu stanga la urechea dreapta, sa facem un sistem cu cabluri de otel si plastice, cand putem sa facem dracu' un lighean si gata. Am luat exemplul Logan la intamplare. Cred ca si la Kia e tot lighean.. tongue.gif
La Solenza era tot sub masina, dar macar nu scoteai niciun bagaj din portbagaj ca sa o dai jos. Deci la aspectul asta Solenza era mai buna decat Clio.. radmasa.gif Acum sa speram ca n-o sa fac pana fix cand am portbagajul plin, mai ales ca e mic si sigur o sa fie inghesuite bagajele.

@BlaueCorsa Multumesc.

@dizzy Hayonul n-avea nimic, dar mi la-u reglat "meseriasii" de la Renault ca eu am reclamat un zgomot in spate. Si zgomotul sunt 100% sigur ca nu era de la hayon. (pentru ca apoi am fost cu ei in teste si facea la fel) . Acum o sa ma duc in alt service sa-l regleze. SI nu evorba de boierit, dar macar cat e noua sa se ocupe de ea profesionistii. Ma si apuca rasul cand zic profesionisti si asta intr-o propozitie cu service autorizat.
Ce-i drept, dupa ce au strans cateva suruburi care nu erau stranse bine, la punte (din fabrica) !! si apoi au strans si suruburile din capetele amortizorului, parca nu se mai aude atat de des zgomotul respectiv.


This post has been edited by nh1980ro: 8 Nov 2009, 21:14


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 8 Nov 2009, 21:28
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(nh1980ro @ 8 Nov 2009, 21:09)
Acum sa speram ca n-o sa fac pana fix cand am portbagajul plin, mai ales ca e mic si sigur o sa fie inghesuite bagajele.
*




QUOTE(unu' telijent)
De ce le e frica, nu scapa.
*




--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu05
post 8 Nov 2009, 21:52
Post #54


Membru din Brasov


Group: Members
Posts: 316
Joined: 7 May 05
From: brasov




si eu am roata de rezerva prinsa sub masina cu un cadru din bare de diametru 6mm si se deschide din portbagaj cu cheie de roti(sau de cric).
In roata se afla a,plasat si cutia in care se afla cricul si care esta corp comun cu o cala de imobilizare a masinii. cred ca si Renault si PSA Citroen Prugeot au niste sabloane comune (cel putin intre Xsara mea si unele modele Peogeot sunt evidente-poate datorita apartenentei la acelasi concern). dar cand desfac sistemul de fixare, ultima operatie o fac cu cele doua manute din dotare si roata nu imi cade decat daca joc la o mana moarta-sau amandoua!
Si cu toate ca este din 2003, am facut de un an de zile peste 30000 de km si am schimbat doar becuri h7 de faza scurta, in rest totul la superlativ( inclusiv pulverizarea lichidului de spalare parbriz.
cat despre reteaua service, nici la citroen lucrurile nu stau mai bine ca la renault-mecanici care injura masina(marca sau modelul sau-si mai direct-exemplarul la care lucreaza, chiar si cu posesorul de fata. Si pleci din service cu piese -bara din fata- nefixate, cu suruburile nestranse si la prima plecare cu spatele de la un loc de parcare striga lumea ca pleg si im las bara pe trotuar! ce ziceti de asta? Daca era altceva decat dacto bara de plastic?


--------------------
DACIA /Citroen 1300/ Xsara 1978(1989)2003 - BV05PAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Nov 2009, 22:00
Post #55


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 8 Nov 2009, 21:09)
Tot cu vechile obiceiuri de bricolaj de la Dacie ai ramas. Eu vreau sa iau masina NOUA si sa nu ma mai murdaaresc pe maini. Dar se pare ca n-am noroc. Stiu cel putin ca tre sa schimb lamele de stergatoare singur.. smile.gif

As putea sa intreb de ce nu ai luat o masina la care sa nu fie necesar sa adaugi cate una-alta?
De ce nu ai luat o versiune mai scumpa la care nu mai trebuia sa "bricolezi"? Dormeai linistit si aveai si toate optiunile pe ea...
Deci ce te-a impiedicat sa iei o masina de care sa fii multumit?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Nov 2009, 22:06
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Faptul ca am facut drivetest cu un Clio din 2006 Dynamique, cu lumina in torpedou! Inselarea consumatorului??
In plus in brosura de la Clio facelift, la pagina 24 scrie "Torpedou cu iluminare", fara nicio steluta in care sa specifice ca depinde de versiune.
In plus la accesorii nu apare ca optionala lumina din torpedou si nici nu apare ca fiind in plus la Exception fata de Dynamique.
Deci hai sa mai tzapim putin clientul!

Si nu ma deranjeaza ca n-am lumina in torpedou, dar macar sa fi astupat gaurile alea. Atat am vrut.

This post has been edited by nh1980ro: 8 Nov 2009, 22:10


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 8 Nov 2009, 22:14
Post #57


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Adica o masina are enspe versiuni de echipare, tu mergi cu UNA si afirmi ca consumatorul ar fi inselat?

Ba, ce figuri aveti unii. Auzi.....daca pui ceva la masina, inseamna ca e reflex prost de la Dacia 1300. Pe bune, unii sunteti bolnavi rau de tot. V-ati emancipat, aveti principii inalte de consumatorist idiot. Ne-am facut ca traim 20 ani in democratie si acuma avem figuri de consumatoristi. Nici macar occidentalul nu prea gandeste asa. Sau cel putin nu unul cu venituri medii.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 8 Nov 2009, 22:17
Post #58


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




@nh: Reclama-i la OPC. Vezi ca mai facura figura cu consumul instant de pe CB-ul Loganului.

This post has been edited by marksman: 8 Nov 2009, 22:18


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 8 Nov 2009, 22:23
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(driverx @ 8 Nov 2009, 23:14)
Adica o masina are enspe versiuni de echipare, tu mergi cu UNA si afirmi ca consumatorul ar fi inselat?



Alo! Se vede la tine acolo? Am spus ca am facut drivetest pe versiunea DYMAMIQUE, adica versiunea pe care voiam sa mi-o cumpar si eu.
Iar daca aia avea lumina in torpedou, logic, ca m-am gandit ca n-au scos-o in versiunea cu facelift. Dar se pare ca m-am inselat.

Oricum m-am uitat si la Fluence si la aia abia la Privilege are lumina in torpedou. In rest tot gauri de neam prost lasate pe acolo.

Occidentalul te da in judecata de nu te vezi daca incerci sa-l pacalesti. Mai ales ca din asta ies bani frumosi uneori.

@marksman Le-am trimis mail celor de la Renault France sa le bat obrazul, dar au soricul gros.

This post has been edited by nh1980ro: 8 Nov 2009, 22:26


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 8 Nov 2009, 22:34
Post #60


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Uite inca o diferenta intre occidentali si orientali: primii (dupa cum zici tu) dau firma de la care au cumparat produsul in judecata, altii pierd vremea cu batutul obrazului altora.
Si mai ai pretentia sa fii tratat la fel...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 07:03
Forum Renault