DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mai rar asa RAR, culoare masina

ovidiums
post 23 Aug 2006, 21:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




am fost azi cu dacia la identificare si dupa ce am platit acea taxa de 427mii a venit "identificatorul" la mine sa-mi zica despre o alta taxa pe care a omis-o din neatentie.
despre ce a fost vorba: in cartea masinii e scris ca are culoarea "bleu" (asa a fost scoasa din fabrica in '86 asa e si acum), insa acum aceasta culoare nu mai exista, iar domnii de la RAR au scris ca masina are culoarea "albastru". si intrucat masina era inainte "bleu" iar acum e "albastra" a trebuit sa mai platesc o taxa de schimare a culorii !!! (95 mii... nu e mare lucru, dar de ce am platit io pentru o schimbare "pe hartie" a culorii?!?)


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 24 Aug 2006, 09:35
Post #2


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




QUOTE(ovidiums @ 24 Aug 2006, 08:10)
am fost azi cu dacia la identificare si dupa ce am platit acea taxa de 427mii a venit "identificatorul" la mine sa-mi zica despre o alta taxa pe care a omis-o din neatentie.
despre ce a fost vorba: in cartea masinii e scris ca are culoarea "bleu" (asa a fost scoasa din fabrica in '86 asa e si acum), insa acum aceasta culoare nu mai exista, iar domnii de la RAR au scris ca masina are culoarea "albastru". si intrucat masina era inainte "bleu" iar acum e "albastra" a trebuit sa mai platesc o taxa de schimare a culorii !!! (95 mii... nu e mare lucru, dar de ce am platit io pentru o schimbare "pe hartie" a culorii?!?)
*



blink.gif Deci masina e bleu si in acte albastra hammm las ca o vopsesti albastra si nu te doare capul icon_mrgreen.gif treaba e sa nu te opreasca garcea sa te intrebe de sanatate !


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiums
post 24 Aug 2006, 11:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 14 August 06




problema e ca nu prea vreau sa-i schim culoarea (cel putin nu acum).
probabil ca va trebui sa ii povestesc didactic politistului ca masina e albastra biggrin.gif


--------------------
dacia 1300 berlina (?) 1986 - -
cu fete de usi din vitan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 Aug 2006, 13:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bai, nene, de cand trebuie sa platesti tu prostia lor? Daca la anul se transforma albastrul in verde, iar peste doi ani in rosu tu ce faci? Platesti schimbare de culoare de fiecare data?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Aug 2006, 14:20
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




S-au schimbat incadrarile culorilor, atata tot. De exemplu crem nu mai e alb-nu-stiu-cat, e galben acum.
Taxa aia de schimbare a culorii trebuia platita de cei care au schimbat incadrarea culorii respective. Insa pentru ca asta ar fi fost un lucru normal, nu se va intampla prea curand in Romania.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 24 Aug 2006, 15:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Asa e, sunt idioti.
Eu la vechiul Oltcit , cand am schimbat talonul in primavara, din bej (culoarea originala) a ajuns maro, care zic eu ca e cu totul altceva................... sad.gif


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Devils
post 24 Aug 2006, 15:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 394
Joined: 20 April 04
From: Targu-Mures




QUOTE(tatabobu @ 24 Aug 2006, 17:20)
S-au schimbat incadrarile culorilor, atata tot. De exemplu crem nu mai e alb-nu-stiu-cat, e galben acum.
Taxa aia de schimbare a culorii trebuia platita de cei care au schimbat incadrarea culorii respective. Insa pentru ca asta ar fi fost un lucru normal, nu se va intampla prea curand in Romania.
*


Pardon... crem e alb acum. Eu am avut "bej 421" (crem) asa e si acum vopsita, dar pe talon e "alb".

Aiurea cu culorile aste nu se inteleg intre ele. Crem e alb, alb e crem .. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Devils: 24 Aug 2006, 15:15


--------------------
Audi - B4 - 1994 1.9 TDI Z1 90CP - MS 03 CNP
Cei care sunt buni FAC, ceilalti VORBESC despre asta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 24 Aug 2006, 16:18
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Uite asa te trezesti ca mergi le ginecolog si te intreaba ala: Doamna, azi sunteti pe maro?

This post has been edited by Sony: 24 Aug 2006, 16:18


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUROPE_
post 24 Aug 2006, 17:00
Post #9


membru reactiv


Group: Members
Posts: 1.557
Joined: 2 March 06
From: Craiova




QUOTE(Devils @ 24 Aug 2006, 16:14)
Pardon... crem e alb acum. Eu am avut "bej 421" (crem) asa e si acum vopsita, dar pe talon e "alb".
Aiurea cu culorile aste nu se inteleg intre ele. Crem e alb, alb e crem .. icon_mrgreen.gif
*


Eu aveam culoarea crem ( galben pai ), iar in certificat au trecut culoarea galben, i-am întrebat, ca să nu am probleme, și au zis :"merge domne, s-au schimbat culorile". icon_mrgreen.gif



--------------------
Renault Fluence 2010 1.6 16v Evo Life
Fieratanii dulci amare, va iubesc pe toate tare, fiare strambe drepte reci, sunteti viata mea pe veci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 25 Aug 2006, 09:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ovidiums @ 23 Aug 2006, 22:10)
am fost azi cu dacia la identificare si dupa ce am platit acea taxa de 427mii a venit "identificatorul" la mine sa-mi zica despre o alta taxa pe care a omis-o din neatentie.
despre ce a fost vorba: in cartea masinii e scris ca are culoarea "bleu" (asa a fost scoasa din fabrica in '86 asa e si acum), insa acum aceasta culoare nu mai exista, iar domnii de la RAR au scris ca masina are culoarea "albastru". si intrucat masina era inainte "bleu" iar acum e "albastra" a trebuit sa mai platesc o taxa de schimare a culorii !!! (95 mii... nu e mare lucru, dar de ce am platit io pentru o schimbare "pe hartie" a culorii?!?)
*



Pai si cum e pana la urma, eu am platit din capul locului 500 mii si la revenire 200 mii , asta acum o saptamana. O fi tariful altul de la o statie ITP la alta. intrebare.gif


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 25 Aug 2006, 09:25
Post #11


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pedro, tu ai facut ITP. Ovidiums a facut identificare (la RAR), e alta gasca-n alta traista.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 25 Aug 2006, 09:37
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




oups, sorry blush.gif , prea dimineata ptr mine!


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 18:55
Forum Renault