DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan facelift 1.6 16 v, o masina corecta pina acum

edy7777
post 30 Jan 2009, 16:21
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Multumesc pt urari la toti.
Zilele astea bibiul a primit 2 rinduri de huse.Tip maieu doar pt scaunele din fata(20 lei in bazar) si normale pt fata-spate(50 lei in magazin...culmea e ca in bazar erau vreo 70-80 lei identice...).Acum le-am pus doar pe alea maieu ca e cam frig sa umblu si la bancheta din spate sa montez etc.Peste vreo 3-4 luni o sa le montez pe celelalte.Am vrut sa am 2 feluri de huse pt scaunele din fata pt ca nu prea iau asa des oameni in spate.Si eu cam uzez husele in fata pt ca la servici cind n-am treaba ma mai duc si stau in masina asa ca intru si ies des din bibiu.
Ma gindesc uneori ca e cam plictisitor un bibiu nou...la dacia veche mereu aveam treaba,verificam zilnic lichide,rugina,crapaturile in tabla,parbrizu fisurat,semnalizarea care mergea daca dadeai un pumn sa faca din nou contact,farurile legate cu sirma,centurile ce prindeau butelia de gaz si care se rupeau cam una pe luna din cauza socurilor de la gropi etc etc...
La logan m-am dezobisnuit sa verific zilnic uleiul...era ca un ritual zilnic.Acuma cel mai des ma uit doar sa am benzina iar uneori presiunea in pneuri si lichidul de parbriz.Sint un maniac al parbrizului curat asa ca folosesc vreo 1-2 litri pe luna.
M-am mai uitat la motor zilele astea si am vazut ceva noroi prin unele locuri.Mde..Dupa 10-15 balaceli zilnice in balti de 20-30 cm adincime.Nu-s hotarit daca sa-l spal sau nu,poate cind vine vremea buna..

31 Jan 2009, 05:46:
Am uitat sa va zic ce am vazut la caremil cind am fost sa cumpar aparatori de noroi(63 lei doar pe spate dar am vrut sa se potriveasca nu sa cumpar vreo 2-3 perechi pina gasesc ceva).Ei bine,am vazut lanturi de iarna la pretul modest de 374 lei...Adica 3740000 mil lei vechi..Cum naiba sa coste aproape 4 milioane niste amarite de lanturi?Poate or fi din titan......Eu mi-am luat lanturi pt logan la 50 lei si sint excelente.Nu inteleg politica dealerului.
Nici politica firmei dacia nu o prea inteleg.De exemplu scoaterea reglajului lombar la toate masinile sau a barei stabilizatoare la anumite modele.Iar tetierele alea din spate de ce sa nu fie toate tip virgula?Pai eu in momentul cind am ridicat bibiul am avut 2 griji...Prima data am reglat ceasul apoi am scos tetierele alea uriase ce blocheaza vizibilitatea.Am lasat-o doar pe aia centrala ca e virgula.Nu stiu cum era inainte cu trei tetiere normale in spate puse in virful fundului ala mare...

This post has been edited by edy7777: 31 Jan 2009, 05:46


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 5 Feb 2009, 06:00
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Ieri mi s-a resetat computerul de bord.Doar kilometrajul a ramas la fel,in rest totu e de la zero.Am mai intrebat un posesor de logan si mi-a zis ca lui in 33000 km i s-a resetat de 4 ori deci cam pe la 8 mii si ceva ca si mie.Mai e cineva cu asa ceva?
Am facut si un consum mediu la pompa(am toate bonurile de benzina) si corespunde cu cel dat de computer cu o diferenta f mica deci computeru nu pare stricat.Masina n-are nimic,merge f bine,ma apropii de 9000 km

This post has been edited by edy7777: 5 Feb 2009, 06:00


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cucurel
post 5 Feb 2009, 07:33
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 7 December 04
From: Alba Iulia






--------------------
Dacia Logan MCV 2007, Laureate, 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 6 Feb 2009, 04:33
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Merci fain


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 7 Feb 2009, 06:03
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




De citeva zile am observat ca scaunul de la sofer se duce pe spate singur,incet incet cam dupa o ora de mers pe drumuri f denivelate.Se misca singur reglajul scaunului pt ca verific mereu pozitia rolei de plastic.Isi da drumul cam 1-2 cm pe ora de topaiala prin gropi.Pe drumuri bune nu prea se misca.
Nu cred ca e normal asa ceva,ce naiba nici la dacia veche din 96 nu se misca singur reglajul scaunului.
Faza naspa e ca se misca f f incet deci daca ma duc in service nu au cum sa-si dea seama decit daca ar merge vreo ora cu viteza pe drumurile mele obisnuite...


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 7 Feb 2009, 13:28
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




din pacate e o problema comuna la logan. o resimt cei mai "plinuti" in greutate si iata si cei care folosesc des drumuri grele.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 10 Feb 2009, 06:09
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Am ajuns la concluzia ca vreau mai mult de la o masina in care am bagat 10 mii euro.Daca ar fi sa-mi iau o masina pe drumuri cit de cit mai bune nu as mai lua logan.Sint dispus sa dau citeva mii de euro in plus dar sa ma simt sofer.Poate ar trebui sa-mi schimb locul de munca ca sa nu mai merg pe nedrumuri...Recunosc ca pt transeele in care ma bag zilnic loganu e excelent,dar pe sosele rezonabile vreau mai mult.Asta e..


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 10 Feb 2009, 07:15
Post #38


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ba. Si io am vrut mai mult si pana la urma m-am ales cu mai multe ... probleme. Poate pe la 15 mii Euro iei nu stiu ce bunaciune de masina.

So....fi foarte atent la ce iti doresti. S-ar putea sa ti se indeplineasca. Si mie mi se lasa scaunul la Logan. Si alte problemute. Si acuma am un lancer care:
1) supureaza la conducta AC
2) cand e rece motorul, merge la ce turatii vrea el, nu cum vreau eu
3) mai nou conducta care merge la ambreiaj de la rezervorul de lichid frana e umed bine.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 10 Feb 2009, 13:14
Post #39


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ce conteaza, ai lensar
muoahahahahahahahaaaa

This post has been edited by Dsign: 10 Feb 2009, 13:14


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 11 Mar 2009, 06:04
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Revin cu o postare pt victorine.Bibiul avea cind l-am luat cauciucuri de vara barum brilliants,bunicele din cite stiu dar nu pt iarna...Motorul e antifonat bine(are o kestie de pisla sub capota si in spatele motorului)in general nu prea se aude dar suna bine pe la 5 mii si ceva de ture.In general masina imi place asa ca deja am 12 mii de km in aprox 4 luni.Deja ma gindesc daca nu trebuia sa iau dieselul de 85 de cai mai ales ca motorina s-a ieftinit.Azi la 8 sint programat la service la vaslui sa schimb uleiul si filtrul.Ma bate un gind sa schimb si filtrul de aer


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 11 Mar 2009, 07:40
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cand s-a ieftinit motorina? Ca de vre-o 3 luni se tot scumpeste.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 11 Mar 2009, 20:19
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




La petrom motorina e aproape cit benzina acum.Inainte era cam cu 10% mai scumpa.Azi am vazut benzina 3,33 si motorina 3,35
Azi am mai facut un schimb de ulei,filtru ulei si aer.M-au costat 280 lei consumabilele si 70 lei manopera la service dacia vaslui.Rezonabil cred.S-a mai facut si o verificare generala a masinii.Totul e bine deocamdata

This post has been edited by edy7777: 11 Mar 2009, 20:25


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 15 Jun 2009, 05:29
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Am facut revizia la 20.000 km dupa 7 luni.Am dat 413 lei cu uleiul si filtrele de la service dacia din Vaslui.Ulei Castrol 5w-40 de care sint f multumit.
Probleme pina acum ar fi reglajul scaunului care se misca singur in spate,AC ul zgomotos la caldura mare si doua bucatele mici de vopsea sarite undeva la aripa dreapta spate in dreptul coltului usii spate.Asta incerc s-o rezolv pe garantie pt ca acolo nu am atins-o in nici un fel.Le-am zis la baietii din service,au facut poze iar acum astept acceptu fabricii ca sa faca lucrarea.E sarit doar primul strat de vopsea,urmatorul e intact.In orice caz sa-ti sara vopseaua dupa 7 luni de folosire a masinii e cam putin,mai ales ca e metalizata iar dealeru mi-a zis ca e mai rezistenta...cica...
In service mi-au spus ca e din cauza pietricelelor de pe drumuri...Si ce vina am eu ca avem drumuri naspa?Mai ziceau ca nu sint primul cu problema asta.Asta inseamna ca problema e mai veche deci fabrica trebuia sa faca din constructie ceva,sa puna o protectie din plastic sau cauciuc bilaterala.
O sa pun si niste poze cind am timp,zilele astea.
In rest masina merge f bine,maninca forja zilnica.Cu consumu sta bine,e cam 7,5 mediu.Probabil o sa pastrez bibiul dar sper sa string bani cit mai repede,sa dau dacia din 96 la rabla si sa-mi iau un clio sport de 200 de cai.Loganu pt nedrumuri iar clio pt drumuri...


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Jun 2009, 09:48
Post #44


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pentru aripi exista niste protectii... iar treaba cu vopseaua proasta e feature la logan inca de cand s-a lansat. sti si tu cum e cu reducerea asta de costuri pentru a mentine pretul unei masini low-cost...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 15 Jun 2009, 10:22
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




eu cred ca are de a face cu nu stiu ce norma europeana care face vopseaua mai putin daunatoare mediului. E un feature chiar si la masini scumpe.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 15 Jun 2009, 19:03
Post #46


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




... la masinile mai scumpe de la Renault, poate... wink.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 15 Jun 2009, 19:04
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Incearca si la Honda, de exemplu. wink.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 15 Jun 2009, 20:23
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Mi-am gasit timp de facut poze.Insa nu vrea sa mi le incarce cite una ci doar un zip folder

Attached File(s)
Attached File  New_Folder.zip ( 193.97k ) Number of downloads: 47


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 15 Jun 2009, 20:30
Post #49


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Punctele din jur sunt de mizerie sau e tot vopsea prost aplicata?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy7777
post 16 Jun 2009, 04:19
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 28 July 08




Vopseaua e sarita doar in cele 2 locuri,in rest sint urme de praf,noroi uscat.
Cind inchid portiera locul vine exact in coltul portierei si e cel mai expus la diverse chestii aruncate de roti.E f probabil sa fie de la pietricele aruncate de roata,mai ales ca problema e pe partea dreapta care de obicei merge mai des prin pietris decit stinga.

16 Jun 2009, 19:09:
Azi am primit raspunsul oficial de la dacia.Nu se rezolva pe garantie problema cu vopseaua...Halal garantie...O sa rezolv problema in alta parte.Incep sa ma gindesc sa fac si reviziile pe cont propriu.

This post has been edited by edy7777: 16 Jun 2009, 19:09


--------------------
dacia berlina 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:28
Forum Renault