DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> care este cel mai bun esapament

rodi
post 9 Nov 2010, 07:47
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




QUOTE(ydaniel @ 8 Nov 2010, 21:29)
grund cu zinc sau bronz siliconic.
*




Daniel. smile.gif pentru barcazurile noastre smile.gif poti sa ne dai o marca de grund cu zinc respectiv bronz siliconic, care se gasesc in comert, la Constanta ? Multumim frumos !

QUOTE(vladut88 @ 8 Nov 2010, 23:12)
cea mai buna toba e toba hand made ,eu fac acuma una din teava de fii 100 si grosime in carne de 4 mm ,aia nu are moarte ,e drept ca e mai grea dar tine toata viata
*



Vladut, ii pui in interior si site ?

This post has been edited by rodi: 9 Nov 2010, 07:52


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TXzamora88
post 10 Nov 2010, 22:25
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 21 March 10




vreti sa va tina esepamentul mult ..urmati sfatul meu am cumparat un esapament acum vreo 3 ani asa nu stiu sigur
si de atunci am procedat asa am dat cu vaselina la incheieturi adica unde este sudata lam uns cu ulei peste tot apoi lam vopsit si iar am dat peste tot cu vaselina si a tinut esapamentu asta ogramada si mai tine nu are probleme


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 11 Nov 2010, 01:43
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




TXzamora88 - nu inteleg cum l-ai vopsit dupa ce l-ai dat cu ulei

eu de curand am schmbat finala (conex) si i-am bagat ulei in interior si am invartit-o, am scurs uleiul in plus din ea, idea e ca am montat-o in graba pentru ITP si am dat-o jos la uleiat dupa 2 saptamani si deja era rosie de rugina la interior, acum arata curata, la exterior nu e inca problema la masinile pe injectie problema vine doar din interior datorita catalizatorului si condensul care se face cu precadere in finala fiind mai rece pentru mersul in oras (drum scurt)


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 11 Nov 2010, 08:00
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




TXzamora88, te rog explica-ne si noua vis-a-vis de intrebarea lui. Suntem interesati sa procedam cat mai bine - vine fleoscaiala de iarn, plus de coroziune la exterior - vine frigul - plus de coroziune la interior...


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TXzamora88
post 11 Nov 2010, 17:27
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 21 March 10




QUOTE(danciusergiu84 @ 11 Nov 2010, 01:43)
TXzamora88 - nu inteleg cum l-ai vopsit dupa ce l-ai dat cu ulei

eu de curand am schmbat finala (conex) si i-am bagat ulei in interior si am invartit-o, am scurs uleiul in plus din ea, idea e ca am montat-o in graba pentru ITP si am dat-o jos la uleiat dupa 2 saptamani si deja era rosie de rugina la interior, acum arata curata, la exterior nu e inca problema la masinile pe injectie problema vine doar din interior datorita catalizatorului si condensul care se face cu precadere in finala fiind mai rece pentru mersul in oras (drum scurt)
*


ai inteles gresit .am dat cu ulei lam lasat catva timp sa uscat am sters si iam dat cu vopsea ...si anume o vopsea mai groasa

11 Nov 2010, 17:31:
QUOTE(rodi @ 11 Nov 2010, 08:00)
TXzamora88, te rog explica-ne si noua vis-a-vis de intrebarea lui. Suntem interesati sa procedam cat mai bine - vine fleoscaiala de iarn, plus de coroziune la exterior - vine frigul - plus de coroziune la interior...
*


Deci fi atent cum am procedat de la inceput..1)am cumparat esapamentul 2)lam sters cu benzina peste tot foarte bine 3)iam dat cu ulei cam peste tot in special la partile unde se sudeaza lam lasat sa uscat am ster frumos cu o carpa 4)apoi iam dat o vopsea mai groasa am lasato sa se usuce5) si dupa am dat cu vaselina peste tot in special mai multa la partile sudate ..iar apoi este simplu decat dai cu vaselina...credema e cel mai bun tratament merge .si ai grija sa fie toba prinsa calumea sa nu se mai clatine asa am facut eu asa cred ca e bine

11 Nov 2010, 17:40:
ar mai fi ceva ..inca nam facut dar cred ca am sa fac cat de curand..rugina de obicei ce mi sa intamplat la masina mea ori sa rupt in spate acolo ori in fata ..ati vazut toba este prinsa in fata acolo de cauciucurile alea mici si in spate de toba centra aia lung cu colierul acela...asa daca rugina mananca acolo in partile alea nu este normal ca toba sa se lase in jos deorare nu este prinsa in mijloc si in partile sensibile si de aceea se rupe am sa fac ceva cat de curand posibil,,cel mai probabil daca merge am sa sudez deasupra ceva casa prind cu sarpa sa tina toba sa nu mai apese in jos

This post has been edited by TXzamora88: 11 Nov 2010, 17:40


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 11 Nov 2010, 19:18
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




ce nu inteleg eu e de ce ai gresat cu ulei inainte de vopsire, eu stiu ca inainte de vopsire se degreseaza ca sa nu se cojeasca vopseaua intrebare.gif


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TXzamora88
post 11 Nov 2010, 19:22
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 21 March 10




QUOTE(danciusergiu84 @ 11 Nov 2010, 19:18)
ce nu inteleg eu e de ce ai gresat cu ulei inainte de vopsire, eu stiu ca inainte de vopsire se degreseaza ca sa nu se cojeasca vopseaua  intrebare.gif
*


AM DAT CU ULEI DUPA AIA LAM LASAT SI LAM STERS SI A RAMAS SUPRAFATA FINA BUNA PT VOPSEA


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 11 Nov 2010, 19:23
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




ma rog... tu stii, poate e bine, mie imi da cu virgula happy.gif


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 11 Nov 2010, 19:27
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




Uleiul se arde este adevarat si poate sa taneze sa zicem bruneze si umple porii; vopseaua , dupa arderea uleiului poate sa prinda -nu conteaza aspectul ca se branzeste sau arde in timp; dar nu am inteles cu vaselina finala, peste vopsea.
In interior in toba intermediara a pus cineva ceva anticoroziv ?


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TXzamora88
post 11 Nov 2010, 19:30
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 21 March 10




QUOTE(rodi @ 11 Nov 2010, 19:27)
Uleiul se arde este adevarat si poate sa taneze sa zicem bruneze si umple porii; vopseaua , dupa arderea uleiului poate sa prinda -nu conteaza aspectul ca se branzeste sau arde in timp; dar nu am inteles cu vaselina finala, peste vopsea.
In interior in toba intermediara a pus cineva ceva anticoroziv ?
*


dupa ce am dat vopseaua am lasato pana sa uscat calumea si am dat cu vaselina in locurile acelea sudate...ce crezi faza de mai sus cu prinsul si la mijloc si aproape de acele parti alea tobei ma refer fata spate sa nu se lase toba in jos atunci cand rugineste rugina mananca pana cand e praf acolo si toba se lasa ar fi o modalitate cu prinsu ce zici?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 12 Nov 2010, 09:44
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




QUOTE(rodi @ 9 Nov 2010, 07:47)
Daniel.  smile.gif pentru barcazurile noastre  smile.gif poti sa ne dai o marca de grund cu zinc respectiv bronz siliconic, care se gasesc in comert, la Constanta ? Multumim frumos !
Vladut, ii pui in interior si site ?
*


site ii fac din teava groasa un dop la capatul din interior si multe multe gauri de 3 mm


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 12 Nov 2010, 09:57
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




Mersi Vladut, am inteles.

Tex, prinderea este utila dar trebuie sa ramana elastica - gen colier cu arc in sus - pt ca linia vibreaza; Daca este prinsa rigid se rupe , valabil si in cazul tobei finale, cand este prinsa rigid (se rup stuturile din racorduri).

Mersi, Tex pt procedura de protectie anticoroziva care completeaza ... ,,cea mai buna toba" subansamblu poluant cu atata fier expus tot timpul.


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TXzamora88
post 12 Nov 2010, 14:49
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 21 March 10




QUOTE(rodi @ 12 Nov 2010, 09:57)
Mersi Vladut, am inteles.

Tex, prinderea este utila dar trebuie sa ramana elastica - gen colier cu arc in sus - pt ca linia vibreaza; Daca este prinsa rigid se rupe , valabil si in cazul tobei finale, cand este prinsa rigid (se rup stuturile din racorduri).

Mersi, Tex pt procedura de protectie anticoroziva care completeaza ... ,,cea mai buna toba" subansamblu poluant cu atata fier expus tot timpul.
*


ASA ESTE O SA SE RUPA INTRADEVAR TRB S AFIE CAT MAI ELASTICA


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 13 Nov 2010, 00:00
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




elasticitatea se rezolva simplu se merge la un magazin de piesea auto straine si se cumpara un racord flexibil ,se taie saxsafonu si se sudeaza pe el (se scoate o bucata din saxsafon cat este racordu flexibil) si linia de tobe se prinde strans de caroserie


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 13 Nov 2010, 08:45
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




Bine, uite, stiti papucul ce inele de cauciuc in carlige are dea-lungul liniei pana la toba finala ? Gasiti unul si uiytati-va dedesubt. Dupa parerea mea este bine asa numai ca papucul are 14" la roata si este mai inalt. La toba finala in capatul de iesire prinderea sa fie mai stransa dar nu fixa, in saxofon este rigida si pe traseu... Mai are cineva vreo idee ?


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 11:18
Forum Renault