DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> garaje mobile, garaje termoizolate, rigide

klaus
post 31 Aug 2010, 19:42
Post #91


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In drumul Taberei sunt cele de tipul:
thumb_422_x_650_4158_184010_parcare.jpg ( Size: 98.14k ) Number of downloads: 914


QUOTE(domconstruct @ 26 Aug 2010, 19:41)
Un nou tip de garaj, imbatabil ca eficienta, in curs de brevetare.
*

Un brevet american:
Pages_from_garaj_pliabil.jpg ( Size: 557.84k ) Number of downloads: 1011


Si un mini-garaj pe la altii:
MiniGarages24sm.jpg ( Size: 118.16k ) Number of downloads: 979


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 31 Aug 2010, 19:43
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Prin 1960 vecinii mei fratii Csataryi posesori de skoda si-au facut din lemn si tabla galvanizata un garaj din asta si sistemul de deschidere era actionat de un maner care punea in miscare niste contragreutati . Se deschidea si inchidea cu o mica apasare pe maner( si mie care eam un pici mi s-a parut f. usor si am admirat constructia) smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_Dragon
post 31 Aug 2010, 19:54
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 31 May 10




Parcajul ala mare de care vorbesti este corean venit la a 7 a mana in Romania si sincer l-am vizitat de cateva ori si tot timpul era ori gol, ori nu mergea Si eu lucrez in domeniul asta si iti pot spune ca pretul real este de 15000 mii de euro(ma refer la pretul pe care il plateste primaria per loc de parcare) Acum cat plateste un om sa inchirieze e alta problema Ce nu intreaba nimeni este care este timpul de ajungere a masinii la platforma de urcare a omului Eu cred ca daca era ceva exceptional era plina lumea de ele Modelul expus de tine in 1980 era deja implementat in America Cea mai buna metoda este cea cu nacela lift care are o viteza mult mai mare si combinata cu o automatizare simpla in 10 min goleste un parcaj de 10 masini 1 min per masina Costurile de constructie a ghidajelor si modul de aranjare al masinilor precum si nacela care executa miscarea sunt inaccesibile pentru piata romaneasca Dar in viitor o sa apara si asa ceva daca iti baga o amenda de ridicare si de parcare consistenta
Dar noi comparam mere cu pere garajele si parcajele nu au acelasi target

This post has been edited by r_Dragon: 31 Aug 2010, 19:56


--------------------
vw golf 5 2008 - cj 10 mfy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 31 Aug 2010, 20:02
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




tribunule:
ca nu crezi tu e una, ca am un studiu de piata in curs pe acolo e alta. In Canada de ex exista cel putin o masina pentru fiecare membru de familie, casele de conditie medie se vand uzual cu un garaj, maxim garaj dublu. Pentru restul ori le construiesc din lemn ori adapostesc masinile, doar pe perioada iernii, in niste corturi. de asemenea primariile in orase le permit locatarilor sa monteze aceste corturi pe spatiul public de parcare, doar pe perioada cand e zapada, cu conditia sa fie albe. Exista o piata enorma pentru acele corturi, care sunt cam de un sezon, max 2 (prelata, deh). De costat vedeti pe net cat costa singuri!
As putea continua cu tarile nordice dar nu cred ca are rost!

<span class='edit'>31 Aug 2010, 20:04:</span>
r dragon
corect, e parcaj nu garaj! habar nu am la ce mana a venit, poate la stanga, eu am scris cam cum e treaba si cu "business"-ul asta pe la romani, intr-adevar nu se compara eu vand un garajel, ala creeaza locuri de parcare pe verticala, Pe locul unei masini parchezi mai multe. Si in ceea ce priveste automatizarea imi dai dreptate, dureaza pana iti vine masina la scara, tot sistemul functioneaza, deci are uzuri in acest timp. Din cate stiu eu garantia e de un an pentru ele (partea de automatizare) eu intreb ce se intampla in 25 pana se amortizeaza?
Poate esti mai in cunostinta de cauza decat mine si stii cat sunt garantate si ce durata de viata au, cine ar trebui sa le acorde service-ul. Sunt goale? WOW, pai erau vreo catva clienti pe aici pe forum!
daca vine cineva cu ceva nou e acuzat ca a furat ba de la buzau, ba de la fratii csataryi ba din SUA, cererile de brevet sunt depuse, daca e asa vedem cand s-or respinge, e simplu, exista foruri care supravegheaza aceste lucruri si nu cred ca bion face parte dintre ele.

<span class='edit'>31 Aug 2010, 20:22:</span>
klaus:
1. exact , cel din SUA e pentru motociclete, vezi ca am scris la inceput despre el cand m-a intrebat MUTTLEY daca e 100% ideea mea (pagina 2 a psoturilor!) NU ARE CONTRAGREUTATI , din acest motiv e DOAR pentru motociclete (din cazua greutatii), daca citesti tot brevetul american(cum am facut-o eu) vei vedea! De ltfel acest garaj este citat in cererea mea de brevet in cadrul sectiunii "stadiul actual al tehnicii". Imi pare rau dar pe nenea din Buzau si pe fratii Csitytoryi nu i-am citat cptr ca nu au publicat nimic in domeniu!
www.freepatentsonline.com
2. celelalte garajele sunt din prelata, au niste structurici de nu rezsita nici la vant, daramite la zapada si blocheaza portierele din spate si porbagajul! uita-te bine la poze! In fapt nu vad nici o masina parcata, ma indoiesc ca se deschid pana si portierele din fata fara coliziuni! Am mai vazut garajele din astea in care impingi masina, ca altfel nu vad cum iesi din ea! tot pe site-ul cu garajul ala de 4500 euro din carpa, aveti linkul intr-un post anterior. Sunt doua modele IN CARE NU POTI DESCHIDE NICI O PORTIERA, cred ca ieisi din masina, dupa ce ai scos-o din viteza si o impingi in garaj. Si nu fac misto, cine imi explica cum functioneaza are o bere de la mine cand trece prin Brasov. Si pe astia i-am copiat klaus?
3. Da, ala din prima poza e un garaj supraetajat!, arata la fel de ok ca si al meu (la scara) fiind confectionat din materiale similare (tot pastrand proportiile). Are autorizatiile necesare si calculele statice necesare, spre deosebire de garajele "de curte":). Are, insa, mai multe dezavantaje fata de al meu: e departe de casa proprietarului si costa cam de 7-10 ori mai mult fata de al meu (apropos de abureala de la inceput, cand am spus ca garajul meu e de 5-10 ori mai ieftin decat un garaj clasic).
3. incerci degeaba sa ma prinzi cu "abureala", nu vei reusi din simplu motiv ca nu "aburesc" Nu stiu daca cineva de pe acest forum are vreun brevet de inventie, eu mai am unul. Va pot spune ca e APROAPE IMPOSIBIL sa inventezi neinventatul, definitia de "NOU" in acceptiunea proprietatii intelectuale se refera la stadiul ACTUAL al tehnicii.
SI DA GARAJUL MEU E NOU, ARE DIMENSIUNI INDEAJUNS DE MARI INCAT SA INCAPA O MASINA, NU OBSTRUCTIONEAZA OPERAREA NICI UNEI PORTIERE SI NICI A PORTBAGAJULUI MASINII, ESTE OPERAT CU FORTA UNUI OPERATOR UMAN, ARE STRUCTURA RIGIDA, REZSITENTA LA INCARCARILE STATICE NECESARE SI ESTE TERMOIZOLAT. Daca insinuezi ca am "aburit" prin folosirea cuvantului "nou" in legatura cu garajul meu, iti dau datele de contact, poate vrei sa ma dai in judecata.

This post has been edited by domconstruct: 31 Aug 2010, 22:34


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Aug 2010, 20:33
Post #95


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




D-aia eu de ex. nu i-as zice "nou tip de garaj" ci mai degraba "o idee imbunatatita de garaj"
Nu din categoria "new ideea" ci din categoria "improved ideea"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 31 Aug 2010, 21:02
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




klaus:
Sunt obligat moral sa-i spun NOU tip de garaj, e o INVENTIE nu o inovatie!
tu sa-i spui cum vrei in momentul cand e inventia ta!
"new improved idea" este un termen care defineste, in termenii folositi in proprietatea intelectuala, NOUTATEA IN STADIUL TEHNICII, e un "limbaj de lemn" standardizat in domeniu. Nu ai sa gasesti sintagma de "improved idea" ci de "NEW improved idea" intotdeauna, deci nu pot sa trec in categoria de, doar, "improved idea" ca vrei tu, capisci?
Se vede, mi-ai urmat sfatul si ai citit brevetul american, iti multumesc, acum stii ca acel garajel era destinat EXCLUSIV motocicletelor si nu avea contragreutati, postand doar o poza poti induce lumea in eroare! Rautate mica ce esti smile.gif
pozele alea cu "minigarajele" care blocheaza portierele masinii, care "nu sunt de pe la noi" de unde sunt? Unde mai exista blocuri cu chilotii atarnati pe fereastra, o hala noua in spatele blocului si o vila portocalie vis-a vis, apropos de "URBANISM"? smile.gif))
Nu cumva sunt minigarajele model HALBMOND pe care a incercat IATSA PITESTI sa le comercializeze in Romania la scurt timp dupa '89? Sigur pozele nu sunt de la Mioveni? Unde erau montate, in fata blocului cumva? Ca sa vezi, se poate pentru unii!

This post has been edited by domconstruct: 31 Aug 2010, 22:37


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 31 Aug 2010, 21:03
Post #97


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Daca ati studiat asa de bine piata din Canada si tarile din Europa Centrala si de Vest, sau unde doriti dvs. sa va vindeti produsul, nu va inteleg de ce ati deschis subiectul pe un forum cu oameni care locuiesc in cu totul alta zona geografica fata de care doriti sa va comercializati produsul.

Eu nu am discutat deloc despre caracteristicile produsului, doar am incercat sa va sugerez ca cel putin in Bucuresti, eu nu vad o piata de desfacere pt. produsul dvs.

Si inca un lucru, pe mine direct si personal nu ma intereseaza daca acea parcare pe schelet metalic facuta de primarie costa 150.000 sau 1.500.000 de euro, atat timp cat pe mine ma costa lunar 150 lei, in situatia in care sa gasesti un loc liber de parcare este imposibil.

Nu stiu cum, sau cine a facut studiul acela de piata, dar nu prea cred ca exista vreo primarie in lume, fie ea si cea din sectorul 5, care sa permita asemenea constructii pe domeniul public.

Pt. r dragon
Cred ca mai bine astept 5 minute pana reusesc sa-mi iau masina din acel parcaj, decat sa stau 10 minute s-o curat de gheata sau de zapada. Sa nu mai pun in discutie eventualele daune pe care le gasesti inevitabil daca parchezi masina sun cerul liber.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 31 Aug 2010, 21:23
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




tribunul:
1. am deschis subiectul nu pe "un forum" ci pe forumul DACIA, care este masina autohtona (ma rog autohtona dupa ce a fost "inovata" de la R16, WHO CARES NOW, e inapoi de unde a plecat , jsutice is done:)), am avut 9 Dacii si le consider masini care nu te lasa niciodata, cu bune si rele, racaiam parbrizul in mers iarna, cu geamul deschis ca sa fac aer conditionat, am traversat muntii pe poteci cu ele, am mers pe nisip miscator pe plajele/grindurile din zona Portita cand nu era tipenie de om pe acolo. Dacii din alea mai gasiti la padurarii din muntii Fagaras, nu le-ar schimba pentru nici un SUV actual! Am parcurs distanta Bv-Cta in 4 ore cu ele, acum imi ia 7 cu Volvo. Am mers cu ele pana mi-au iesit picioarele prin pedaliere, am schimbat demaroare legat la ochi, ca antrenament ca daca se strica noaptea pe coclauri si am facut capace de Delco din sarme cand eram la ananghie, imi puneam prietenele in mini sa le impinga, ca tot nu mergeau demaroarele, dupa care le faceam cu mana pe geam si le lasam acolo ca murea la relanti! Toate astea pe vremea cand erai gata sa oferi un BJ pentru un kil de benzina si nu erau inventate motoarele DOHC, injectia monopunct PIC, tractiunea SP si franele SMF, Dumnezeu stie ce mai inseamna toate prescurtarile astea moderne! Am vrut sa vad impactul in cadrul oamenilor asemeni mie, despre care stiu ca nu stau pe roze cu banii dar stiu ca au cap si indemanare , multi pot schimba un set motor de Dacia 1300 pe marginea santului si stiu mai bine decat proiectantii cum functioneaza fiecare piesisoara, dar nu au nici o vina ca s-au nascut pe meleagurile astea! Banuiam ca nu va fi usor! DE AIA AM ALES SA POSTEZ AICI, pentru ca se cheama DACIA CLUB. Cer scuze daca am gresit! Credeti-ma sunt pe destule forumuri externe, money is money, dar satisfactia de a vinde un produs de-al tau acasa la tine si a vedea clientul multumit nu se cumpara cu bani! Fac hale pentru Romani si stiu ce spun! Credeti ca pretul la export va fi acelasi? Cand am cumparat deunazi un caiac american gonflabil de 3m/1m cu 1800 de euro, cand un arc de tir cu 2 scripeti costa 2000USD si o sageata 20 USD? Va garantez ca pretul va fi mai mare SI DACA NU VAND O BUCATA MACAR! Mai bine le dau foc! Poate suna patetic dar banii nu sunt totul, sunt doar bani! Acesta era motivul pentru care am spus ca sunt gata sa acord discounturi (si mari credeti-ma) pentru primele garaje, se adresau oamenilor de mai sus pentru care pretul unei asmenea garaj depaseste MULT costul Daciutei dar care tot cu dreapta racaie parbrizul dimineata! Va multumesc pentru atentie.
2. Piata Bucurestiului este cea mai mare din Romania (1mil de masini fata de 4.5mil in toata tara), nu cea de la blocuri inca, insa exista cartierele noi, cartierele de vile, casele la tara! Probabil ca posesorii lor nu stau pe forumul asta, nu conteaza! Mi-au spus multi prieteni ca sunt multe alte forumuri cu masini pricopsite unde ar fi bine sa incep. Am ales ca prim forum Daciaclub, desi sunt apoape convins ca nu voi vinde aici mai nimic, dar faptul ca D-vs si altii ca D-vs mi-au raspuns este de ajuns!
3.Nu stiu cum e cu primariile de sector, in 2 spt-4sapt montez garajul in fata casei, fac contract cu primaria de inchiriere a terenului si postez poze in fiecare luna! Nu am timp acum, sper sa inceapa sa traga pestele pe Dunare si maine plec sa incerc. De asemenea cer acordul primariei sa postez contractul de inchiriere pe net, nu promit ca obtin acordul lor dar incerc! Poate obtin acordul lor sa montez garajul numai iarna, nu stiu nici asta, un raspuns voi obtine, asta e 100%, daca e negativ va avea si motivare si acel raspuns il veti afla.
4. Acum costa 1,5 mil pe luna un loc de parcare in parcajele suspendate? parca era 1 mil (ca si in cazul contabilului klaus o diferenta de 50% e insignifianta?) , va costa 2 mil dupa cunostintele mele, si asta in primul an, contractul va avea clauze "smechere", se lucreaza la marirea taxei platite pentru un loc de parcare, astfel incat lumea sa mearga sa parcheze in acele parcaje cam goale acum! Pretul va creste anual, am curaj sa pun pariu. Ideea era ca pretul de 14-20 de mii de euroi era platit DIN BUGETUL PRIMARIEI, DIN BANII NOSTRI (VOSTRI) care acum nu mai sunt! Daca nu te intereseaza de unde provin banii pentru ele si cat costa inseamna ca ne cam meritam soarta! Pe mine ma intereseaza, cotizez la bugetele de tot felul din 1994, cred ca am cotizat cateva miliarde bune pana acum si nici asfalt nu am pe strada de 12 ani! (klaus: firma se numeste domconstruct in caz ca vrei sa te uiti pe MF de control, asa, sunt la zi cu taxele!) Nici o firma nu-si permite sa-si amortizeze investitia in 25-35 de ani (oricine conduce o firma poate confirma), deci la mijloc e o "smecherie" de "baieti destepti" cum ii denumeste si ii admira bionicul, manca-l-ar tata pe el de baiat destept!
5. Da, am un interes financiar sa deschid partii in domeniul asta si o voi face atat cat pot legal, fara "abureli" si "smecherii" de "baieti destepti" insa.
Sunt de acord ca aceste garaje nu se pot amplasa oriunde, dar am identificat cel putin 1000 de locuri de parcare in Brasov unde chiar s-ar potrivi cu restul cladirilor dpdv urbanistic si unde locul de parcare trasat este mai mare chiar de 2.5m!
6. dupa parerea D-vs cam nu am piata in toata tara nu numai in Bucuresti, este posibil, nu stiu, fapt este ca subiectul a trezit ceva interes lucru care ma bucura si oportunitate pentru care le multumesc inca o data moderatorilor, inclusiv celor cu ASE smile.gif

This post has been edited by domconstruct: 1 Sep 2010, 01:02


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Aug 2010, 22:51
Post #99


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(domconstruct @ 31 Aug 2010, 22:02)
"new improved idea" este un termen care defineste, in termenii folositi in proprietatea intelectuala, NOUTATEA IN STADIUL TEHNICII, e un "limbaj de lemn" standardizat in domeniu. Nu ai sa gasesti sintagma de "improved idea" ci de "NEW improved idea" intotdeauna, deci nu pot sa trec in categoria de doar "improved idea", capisci?
Capisci, fiti relaxat, sedeti ghinisor. Imi permit sa constat prezenta cuvantului "improved", chiar daca e si "new" (adevarul e ca ar fi fost interesanta formularea "old improved idea")
QUOTE(domconstruct @ 31 Aug 2010, 22:02)
pozele alea cu "minigarajele" care blocheaza portierele masinii, care "nu sunt de pe la noi" de unde sunt? Unde mai exista blocuri cu chilotii atarnati pe fereastra, o hala noua in spatele blocului si o vila portocalie vis-a vis, apropos de "URBANISM"? smile.gif))
Nu cumva sunt minigarajele model HALBMOND pe care a incercat IATSA PITESTI sa le comercializeze in Romania pe cand director era domnul Puchianu, parca? Sigur pozele nu sunt de la Mioveni? Unde erau montate, in fata blocului cumva? Ca sa vezi, se poate pentru unii!
*

Probabil dintr-o impresie personala prezumati niste lucruri neadevarate.
Eu zic ca imaginile alea sunt din orasul Likavka din Slovacia...
Sa va mai dau una:
PortableGarage36sm_1.jpg ( Size: 164.46k ) Number of downloads: 927


In rest, ce sa spun, in opinia mea nu ati inteles nimic. Ati trecut ca rata prin apa, nu s-a lipit nimic de dvs.
Eu in locul dvs. as reciti topicul. Poate as observa ca sunt destul de adunate opiniile contra, opiniile pro, avantajele si dezavantajele, opinii asupra nivelului de pret, opinii asupra adresabilitatii (pietei potentiale), consideratii asupra "concurentei". Inclusiv sunt evidentiate unele metode de combatere a eventualelor critici la adresa produsului (indiferent de cine le-a facut). Sunt subliniate sianumite afirmatii care odata lansate pe piata ar putea fi catalogate publicitate inselatoare.
In cateva pagini topicul asta concentreaza o gramada de informatie care, daca ati stii sa o cititi, ar fiextraordinar de utila.
Daca nu va limitati sa ramaneti in delimitarile ochelarilor de cal poate ati observa ca de fapt acest topic este 100%, as putea spune 110% util dvs si poate metodei de abordare a strategiei de vanzari.
Discutiile de aici nu va costa NIMIC, cand iesiti cu produsul pe piata si nu sunteti pregatit pentru astfel de intrebari s-ar putea sa va coste. La fel si vreo benigna amenda de reclama mincinoasa, data ea fie si la reclamatia vreunui "concurent".
Multi dau bani pentru studii serioase care sa aiba concluzii ca cele de pe aici, iar astea de aici sunt obtinute gratuit.

Eu as privi acest topic ca pe un antrenament. Cand as iesi in piata (=in ring) s-ar putea ca fara un antrenament prealabil sa o iau un gura cam repede.

Eu asta am inteles de aici.
Dar fiecare intelege ce doreste si ce poate. Si foloseste informatia cum crede de cuviinta.

This post has been edited by klaus: 31 Aug 2010, 22:56


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 31 Aug 2010, 23:11
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




klaus:
1. "OLD IMPROVED IDEA" MUHAHAHAHAHAHAHA, suna belea!HAHAHAHA excelent! Purul adevar este ca 99% dintre brevete sunt practic "OLD IMPROVED IDEA", realizezi ca si americanul cu garajelul pentru moatoare a fcut referire la ceva garajele mai vechi, deci cred ca ANCIENT IMPROVED IDEA e cea mai buna sintagma. Asa ajungem la Big Bang!
2. poze slovacia: WOHOOO uite clientii frate, totusi CUM DESCHIZI ALTCEVA DEACT PORTIERELE DIN FATA (la limita) SI ASTA DACA PARCHEZI CU SPATELE? Dupa cum se observa la toate garajele astea se basculeaza partea mica (usoara), astfel nu poti parca decat cu marsarier-ul (portbagaj si portiere spate blocate). In Slovacia n-am fost, nu stiam ca si ei isi usuca chilotii pe fereastra! Omu cat traieste invata! Doamne ce mai seamana cu Mioveniul!
2.KLAAUUUUSSSSSSS iti fac impresia unui prost frate?
Ma aprind ca si tine, raspund ca si tine, ma bat ca si tine, tachinez ca si tine, dar apreciez ca si tine! uita-te la postul anterior, ultimul paragraf! Iti dau cuvantul meu ca l-am scris inainte de a vdea ultimul tau post! Crezi ca nu realizez ce inseamna 2200 de vizualizari si 100 de replyuri in 4 zile (din care 2 weekend) si ca topicul sta in top 3 de atunci, mai mult pe locul 1?
cred ca am multumit moderatorilor pentru oportunitate de minim 3 ori, cred ca faci parte dintre ei!
De asemenea cred ca am trimis un PM unui moderator (sa-l fi chemat klaus?), chiar la inceput in care mi-am cerut scuze de abordarea unui topic care poate fi considerat reclama!
Muncesc si platesc (cred ca am sarit de 15000 bine pana acum) la ideea astea de catva ani, zic eu ca stiu mult depsre subiect, vezi bine ca stiam despre toate garajele postate de tine, oricum m-ai uimit cum ai gasit toate informatiile in asa timp scurt: HAT's UP! Daca esti pe bune contabil (desi nu pari, dar poate la SRI) nu vrei o slujba? smile.gif poate mai scap de taxele astea!
Oi fi eu lipsit de modestie, arogant, nu stiu, un lucru te rog insa: Nu ma confunda cu vreun hot, furtul de proprietate intelectuala e mai grav decat "julirea" unei broscute de sub prelata politiei sau cum o fi povestea bionicului. MULT MAI GRAV. Eu unul as ucide daca as fi pagubitul. Fara sa clipesc, cu calibru' mare! Nu as face asa ceva pentru nimic in lume, am depus cereri de brevet cu incredere si de buna credinta si nu cu inima indoita ca s-ar putea sa fiu respins pentru ca am copiat pe cineva!
Forumul asta ma ajuta mai mult decat imi imaginam, MULT MAI MULT si da, e gratis, ceva platit nu era obiectiv!
Repet invitatia absolut tuturor acelora care au scris pe tema asta (exceptie andyno! si bionicul care nu-mi plac ca definitie), indiferent de pararerile exprimate, la un gratar si o bere, poate un peste daca agat ceva pe garla! TOATE DACIUTELE, indiferent de af, model si tuning, SUNT BINEVENITE le parcam pe rand in garajul amplasat pe doemniul public smile.gif
E posibil sa ma fi luat valul si sa fi jignit pe unul sau altul in focul "luptei" (si inversa e valabila), daca e asa imi cer scuze, APRECIEZ TIMPUL TUTUROR, doar faptul ca cineva necunoscut si-a luat cateva minute sa scrie pe un forum despre o dracie a unui cretin din Brasov e de admirat!
MULTUMESC TUTUROR!
daca am timp va mai salut si maine, dar mi-e frica ca gasesc replyuri de tipul: BAFTA LA PESTE, asa ca o sa intru ca guest hehehe.
Va scriu sigur cand ma intorc daca klaus nu mi-a dat in cap cu cont si garaj cu tot intre timp! Pana atunci dati in mine fratilor, primesc, dar daca nu raman lat dau inapoi cu orice pret!

This post has been edited by domconstruct: 1 Sep 2010, 09:56


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 1 Sep 2010, 06:38
Post #101


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




cred ca mi-a scapat, unde poate fi vazut pe viu si in functiune un asemenea garaj?

parerea mea ti-am spus-o, ce oferi tu este oki, dar trebuie sa mai tai din costuri, romanii au intradevar cultul autoturismului dar totusi nu atat de mult incat sa dea pe un pseudogaraj (care oricat ai spune tu este incomod in exploatare) cam tot atat de mult ca si pe masina.

Ma uit la foto cu garajul similar din Slovacia, sigur nu e izolat si nici prea rau nu arata, ca si cost de productie cred ca nu ajunge la 1000 Euro ... de vandut se vinde probabil dupa cum suporta piata de acolo.

Fir intins





--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuti
post 1 Sep 2010, 09:18
Post #102


wum, wum


Group: Members
Posts: 131
Joined: 11 January 10
From: Bucuresti




La prima vedere, acele garaje din Slovacia sunt destul de late pentru a permite deschiderea portierelor!
@klaus , nu ai si ceva dimensiuni la acelea ?


--------------------
Dacia SRN-Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 1 Sep 2010, 09:32
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




tarzy:
Brasov e locatia!
Sa scad pretul pot in 4 feluri la ora actuala:
1. Ptr volum mai mare de comenzi (5-10/luna) sa ma arovizionez cu materiale direct din China, am calculat o scadere de cost de cca 18%. Varianta cu automatizare in schimb scade mult (cam 1900EUR pret maxim!) Gandeste-te, cea mai ieftina poarta sectionala (cu materiale din China, aproape toate sunt de acolo acum, indiferent de marca portii) fara automatizare, avand cca 5mp costa minim 500EUR. Garajul asta are NET (nu BRUT) o suprafata desfasurata de 40mp adica de 8 ori mai mult. 1800-18% = 1500 adica de 3 ori mai mult decat poarta, nu de opt! Hardware-ul folosit este foarte asemenator din toate pdv. Chiar este IMPOSIBIL sa-l scot sub 1000 orice as face! Am folosit cele mai bune materiale indutriale despre care am cunostinta pentru al proiecta, fara rabat!
2. Sa folosesc policarbonat celular mat in loc de panouri termoizolante dif de pret cam 200EUR dar, personal, nu-mi place materialul DE LOC desi este foarte utilizat, cost in acest caz 1500-200=1300EUR (poate 1400)
3. Sa incerc sa fac o varianta de garaj cu prelata, detalii de proiectare complet modificate, caz in care costul ajunge cam 850EUR, idee care nu-mi place insa, din motivele mentionate de-a lungul acestui topic
4. Sa dezvolt o varianta, impreuna cu un prieten care are un brevet pentru panouri compozite autoportante (cu rol structural) cu miez "honeycomb" (gen celor folosite in aviatie numai nu din aluminiu) care nu necesita structura de rezistenta separata DE LOC. In schimb necesita modele de turnare asemeni acelora necesare produselor din fibra de sticla (barci, hardtopuri). Asta este cireasa de pe tort, dar va dura mult pana la implementare si are costuri initiale mari. Am calculat, o asemenea varianta, ar costa (pe piata), cum zici tu, cca 1000EUR si nu ar pierde nici unul din avantajele descrise de mine pana acum, basca ar elimina si puntile termice de imbinare in proportie de 100%.
5. Sarna' de "fir intins"!

1 Sep 2010, 09:55:
tuti:
daca sunt destul de late pentru a permite deschiderea portierelor NU SE MAI INCADREAZA INTR-UN LOC DE PARCARE, trebuie sa fie late de minim 2.8m!

This post has been edited by domconstruct: 1 Sep 2010, 09:55


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 1 Sep 2010, 10:56
Post #104


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(klaus @ 31 Aug 2010, 22:51)
Capisci, fiti relaxat, sedeti ghinisor. Imi permit sa constat prezenta cuvantului "improved", chiar daca e si "new" (adevarul e ca ar fi fost interesanta formularea "old improved idea")

Probabil dintr-o impresie personala prezuma.
.
.
Eu asta am inteles de aici.
Dar fiecare intelege ce doreste si ce poate. Si foloseste informatia cum crede de cuviinta.
*




Nope... "ca doreste si nu poate". Si foloseste informatia cand deja e prea tarziu (prea TOO LATE - sa fiu in ton cu niste expresii uzitate pe topicul asta) radmasa.gif

@domconstruct:

Nene, in primul rand ideea asta n-are concurent pe piata din rromanica, indiferent ce spui dumneata (banuiesc ca ailalti au facut un studiu mai real de n-au facut pana acum garaje din scartaietoare + pvc sau al).
Ce prezinti aici ca argumente, sunt la fel de bine "contre" asta e numai din cauza modului de expunere (poate povestea vorbita suna altfel, mai convingator si mai putin aburitorie)
Cum zice si klaus, reciteste topicul de la cap, sau mai bine, printeaza-l si roaga vreun cunoscut sa-l parcurga si sa-si dea cu parerea. io zic sa nu te aprinzi prea tare si sa gandesti ca mai sunt pe lumea asta, chiar in tara asta persoane care nu-ti vor raul.
Asa ca lasa forumul sa-si faca datoria, forumistii sa dea cu pietre si pune d-o revizuire la studiul ala de piata care zici ca l-ai parcurs. Eventual incearca si niste panouri d-alea din rumegus impregnat, ca s-ar putea sa ai surprize la "cost". A! si niste imbinari structurale din profile de pvc ar fi de luat in calcul.

spor!


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 1 Sep 2010, 11:37
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




volint:
1. cheers fratie!
2. "Nene, in primul rand ideea asta n-are concurent pe piata din rromanica (ase e! si nu numai din rromanica!), indiferent ce spui dumneata (banuiesc ca ailalti au facut un studiu mai real de n-au facut pana acum garaje din scartaietoare + pvc sau al) " Crede-ma nimeni nu le-a facut din cauza greutatii (200kg partea mobila) si a faptului ca, desi e rabatabila, trebuie sa reziste la incarcari de zapada mari. Brevetele o sa confirme ce spun. Niciodata un produs nou nu s-a impus usor pe piata, in cazul primului automobil se spunea ca la peste 40 la ora organele interne ale pasagerilor se vor muta din loc smile.gif, o spuneau aia care faceau carute, bineinteles! smile.gif
3. "Ce prezinti aici ca argumente, sunt la fel de bine "contre" asta e numai din cauza modului de expunere (poate povestea vorbita suna altfel, mai convingator si mai putin aburitorie)" contre la ce? la produse care nu se compara cu al meu?, cu termenul de "aburitor" nu mai vreau sa intru in discutii! ramane de vazut! De oricate ori asi reciti topicul nu vad "aburire" in nici o explicatie tehnica. Klaus chiar a dat cifre, care sunt in favoarea mea, eu am spus atat: XPS e mai bun izolator termic decat EPS PUNCT, Klaus a venit cu cifre care atesta ca e cam cu 30% mai bun izolator termic, dar ca nu justifica diferenta de pret. Mai are si alte calitati, le-am descris. De aici a pornit toata tevatura cu "abureala", eu am trecut peste etapa asta. Nu cred ca ar trebui sa umplu topicul de cifre, 'too much information" cum ar zice aia de peste ocean! Da, ma aprind usor, aici ai dreptate!
4. panourile din rumegus nu au durata de viata comparabila cu panourile din scart cum, le spui tu, (nu au protectie UV, ca si OSB despre care am discutat, stiai daca citeai atent) nu au izolatie termica si sunt EXTREM de grele! Panourile de lemn ar rezista cat de cat la intemperii dar sunt grele si necesita intretinere periodica (bait rezistent ghici la ce? UV!) Nu gasesti la ora actuala ,material industrial mai bun (calitativ) decat panourile sandwich cu "scart" iar la calitate nu fac rabat, mai bine nu vand!
I5. nchideri de capat cu profile din PVC si nu din ALU e o idee, sa vad daca nu se deformeaza de la caldura, neavand insertie metalica. Profilele de capat au foarte putine suruburi de prindere, tocmai pentru a permite remontajul, la alea din PVC (fara insertie) ar trebui date suruburi din 15 in 15 cm max, altfel se "valuresc" de la caldura vara si se strica tot aspectul exterior, care, oricum, nu e o capodopera arhitecturala de-a lui Gaudi dar nu e cu nimic mai urat decat un garaj clasic cu acoperisul in 2 ape nu mai vorbesc de garajele metalice inchise u tabla cutata care arata ca un container vopist mai frumos. Dupa parerea mea, am mai spus-o, cel mai frumos garaj e ala care nu se vede! Dar asta depinde gusturi deja.

This post has been edited by domconstruct: 1 Sep 2010, 12:03


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Sep 2010, 12:23
Post #106


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(domconstruct @ 1 Sep 2010, 12:37)
Klaus a venit cu cifre care atesta ca e cam cu 30% mai bun izolator termic, dar ca nu justifica diferenta de pret. Mai are si alte calitati, le-am descris.
*

S-avem 2 pardoane!
1. Am atestat ca cel mai bun XPS este cu 30% (de fapt vreo 28%) mai bun decat cel mai prost EPS. Daca ne uitam la calitati comparabile diferenta de de vreo 10-12%. Iar daca luam cel mai bun EPS si cel mai prost XPS atunci nu e diferenta. D-aia am zis, diferenta e marginala.

2. In afara de rezistenta la UV, restul de calitati le-am cam descris eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 1 Sep 2010, 12:44
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




bine klaus, cum zici tu! mersi ca le-ai descris!
si aia cu rezistenta la foc tot tu ai spus-o?
hai sa-ti mai zic una acum, care e de baza: rezistenta la compresiune e mult mai buna decat cea a EPS, astfel cand presez panoul intre structura de otel (interioara) si cea de aluminiu (exterioara) el se comprima foarte putin (sa nu-mi ceri cifre klaus! radmasa.gif ), astfel garnitura face contact pe tot perimetrul si nu intra apa, spre deosebire de designul pe care l-ai potstat tu cu clipsuri! Astfel obtin O STRUCTURA INCHISA FARA INTRETINERE (MAINTENANCE FREE) capisci?
Deja e TMI (too much information), mai am cateva avantaje dar mai las apa sa curga smile.gif

This post has been edited by domconstruct: 1 Sep 2010, 12:51


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Sep 2010, 12:51
Post #108


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Vroiam sa atrag atentia ca astea nu trebuie sa le spuna potentialul client. Trebuie sa le spuna vanzatorul, ca altfel lasa impresia ca nu si-a faucut temele.

Si ca parere personala, cred ca se comprina garnitura mai mult decat panoul

This post has been edited by klaus: 1 Sep 2010, 12:53


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 1 Sep 2010, 13:06
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




klaus:
1.in marketing TMI este o greseala, clientul nu trebuie sa stie care e difernta in cifre intre gradul de izolare a XPS cu EPS, ci ca produsul pe care il cumpara are eficienta cea mai buna dintr-o gama.
2.clientul nu trebuie sa stie detalii de genul cum sunt prinse panourile de structura, ci ca panourile nu se gauresc (strica), ca nu intra apa la imbinari , ca nu trebuie sa le intretina, eventual doar sa le spele daca are chef, ca nu se formeaza condens inauntru.
3.clientul nu trebuie sa stie neaparat ca structura rezista la o incarcare cu zapada de 200kg/mp ci ca nu va avea probleme cu zapada atata timp cat nu facem regii apocaliptice, si trebuie sa stie ca daca zapada e mare rau produsul e conceput astfel incat sa poate fi data jos usor!
4.Clientul nu trebuie sa stie neaparat ca produsul e certificat ISCIR si alte eventuale testari, el trebuie sa primeasca un certificat de calitate si conformitate (CARE SA ATESTE calitatea si provenienta materialelor si durata medie de viata) si unul de garantie, impreuna cu conditiile de garantie.
5.clientul nu trebuie sa stie cum functioneaza dispozitivele de siguranta, el trebuie sa stie ca exista dispozitive de siguranta certificate pentru orice scenariu nefavorabil, daca produsul este manipulat conform indicatiilor producatorului.
6.Daca un potential client vrea sa stie cifre bineinteles ca intreba direct acest lucru si ii voi raspunde (atat timp cat nu sunt secrete de fabricatie) Pana una alta tu ai dat cifrele alea fara sa le ceara nimeni, ai avut un punct de vedere si cifrele te-au contrazis, singur le-ai postat nu la rugamintea sau cererea nimanui. Apreciez ca le-ai dat, apreciez ca incerci sa iti sustii punctul de vedere cu dovezi, nu arunci o vorba si o lasi asa, precum altii de pe aici!
7. Nici un produs nu este perfect, si Touregurile au fost rechemate in service pentru ca apa din santul haionului se scurge in portbagaj cand il deschizi, daramite un produs nou! sunt convins ca fiecare client, la inceput, va gasi niste solutii, viabile sau nu, care sa imbunatateasca folosirea acestui garaj. De aia sunt forumurile! Deja am primit niste idei excelente si sau pus probleme foarte competente, unele, numai vazand niste poze si desene, ceea ce demonstreaza ca sunt pe un forum bun, cu oameni cu cap, cum am sperat.

<span class='edit'>1 Sep 2010, 13:33:</span>
klaus
inca ceva, hai sa iti explic cam cum a sunat termenul de "vrajeala inselatoare","abureala", preluat si de volint (fenomenul se extinde!), pentru mine:
vine un pitifelnic de la Brasov cu nasu' pe sus si se lauda ca a inventat el un tip de garaj, care nici macar nu e o noutate, ii pune niste scart spre deosebire de celelalte modele care au prelata (poliplan) si vrea sa ni le vanda cu un adaos enorm sa faca el sula mare! Pe chestia asta ne vinde gogosi ca scartul lui e mai bun ca alte scarturi, ca ce sa zica altceva? tot a copiat toata smecheria de pe la altii.[U]
BUUUN: termenul de vrajeala inselatoare, abureala, etc a pornit de la postul meu din pagina 2:
1."Izolatia garajului meu e tot de 2cm, numai ca e xps (polistiren EXTRUDAT) al carui coeficient termic e mai ridicat decat al polistirenului expandat datorita bulelor de aer mai mici si mai multe (desnsitate de material mai mare)"
2. costul acestui garaj este de 5-10 ori mai mic decat un garaj similar clasic (fara ghilimele ca nu mai am timp sa caut postul)
rasuns la 1: Nici macar nu a fost o EXAGERARE COMERCIALA, daramite inselaciune, cred ca intre 10%-30% castig se POATE NUMI "MAI BUN" in orice acceptiune PUNCT.
raspuns la 2: eu am postat o oferta cu un garaj din lemn, cu toate certificarile, cu garantie si certificat de clitate, avand o minima izolatie termica care costa 2500EUR+600poarta+minima fundatie 500 +autorizatie de cosntruire (X)= 3600EUR +X si inca nu sunt comparabile dpdv rezistenta la exterior! e adevarat e doar dublul pretului garajului meu, dar repet NU ARE ACELEASI AVANTAJE. Daca faceti un garaj din panouri termoizolante si structura metalica sau clasic (caramida si structura de beton in cadre) va asigur ca 5x este minim, dovada si garajele suspendate unde un loc de parcare costa intre 15-20mii, SI SUNT MINIM 24 de PARCAJE ACOLO, nu unul! Am fost acuzat de vrajeala inselatoare FARA SA FIU PUS IN FATA UNUI PRODUS SIMILAR (am fost comparat cu diverse soproane facute in regie proprie) Inca astept postarea unei oferte concrete care sa contrazica ceea ce am afirmat sau exprimarea unor scuze in clar!
Daca as fi facut, intr-adevar, ceea ce ai insinuat tu klaus, se putea cataloga ca excrocherie, care se pedepseste conform legii, dar, dupa cate stiu si faptul de a acuza pe cineva nevinovat de excrocherie are un cod acolo in lege, implicatiile sunt si mai extinse daca la mijloc este un produs cu o piata mare de desfacere, asupra caruia s-a revendicat o proprietate intelectuala!
Mai mult decat atat, acuza de "vrajeala inselatoare" a fost moral (nu explicit, INCA!) partial retrasa de cel care a lansat-o initial (prin postarea unor cifre care demonstrau ca nu am mintit, aburit, inselat in ceea ce am afirmat pe tema respectiva), in schimb termenul a fost preluat ca "abureala" de un alt posibil client, care probabil, nu a urmarit fiecare post pe tema asta, ceea ce e perfect de inteles, deoarece un moderator vechi este intotdeauna mai crezut deact un membru nou al unui forum, oricare ar fi acela! UUUUU Acum chiar ca avem "Problem" cum ar zice neamtu'!
ma laud ca sunt un om care imi recunosc greselile, exagerarile, lipsurile si daca jignesc pe cineva , voluntar sau nu, am puterea sa-i spun: SCUZE AM GRESIT! si in general astept aceeasi comportare de la unii dintre cei cu care discut, iar tu klaus faci parte dintre cei cu care merita sa discut!
Acum ca fapt divers:
Materiale+aprovizionare=a, Manopera directa=b, costuri de regie=c, profit brut=d
daca esti amabil da-mi si mie o relatie procentuala intre acestea, astfel incat pretul de vanzare sa fie corect si pentru cumparator si pentru vanzator, avand in vedere ca produsul este un produs cu potential economic, deci ne gandim la un produs de serie si nu o manufactura.

<span class='edit'>1 Sep 2010, 13:54:</span>
End of season 1, part 4
GONE FISHING!

This post has been edited by domconstruct: 1 Sep 2010, 14:42


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Sep 2010, 19:59
Post #110


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Hmmm.
- Parerea mea e ca in vanzari clientului trebuie sa beneficieze de cel mai bun raport pret/calitate si/sau sa perceapa acest lucru. Utilizarea unor materiale de 4 ori mai scumpe pentru un adaos de 10% la eficienta mie personal nu mi separe un bun raport pret/calitate(performanta)
- clientul e bine sa fie informat ca o constructie rezista la o anumita incarcare, in special ca au existat situatii in perioada apropiata care se incadrau in astfel deprobleme. Ar fi un plus in prezentare. (si vorbesc din experienta ca am vazut ceva acoperisuri "cu burta" la niste constructii intr-o apa asta iarna)
- evident ca nici un produs nu e perfect, insa daca se stiu atuurile si dezavantajele poate fi stabilita o strategie de prezentare care sa evidentieze calitatile si sa evite elegant si neinvaziv (sau sa minimezeze) defectele
- Treaba cu EPS vs. XPS am tratat-o probabil prea personal si oarecum prea virulent fata de afirmatia dvs destul de neutra, insa eu sunt usor enervat de o gramada de cetateni care o dau in sus si in jos ca ce bun e XPS-ul fata de EPS dpdv izolare, cand in fapt daca alegi cu grija PES-ul (ma rog, macar pe baza declaratiilor producatorului) aceasta diferenta pur si simplu nu exista. Iarpentru diferenta depret, in situatia cea mai dezavantajoasa plusul de izolare e nesemnificativ fata de plusul de pret. Raportul pret/calitate (performanta) este extraordinar de prost la XPS fata de EPS la caracteristicile de izolare. Asta e parerea mea, zic eu si argumentata.
- Comparatii nu am facut doar cu "soproane" in regie proprie ci si cu concurenti pe care chiar dvs. i-ati indicat, care fac structuri cu volum spre dublu la preturi similare. Iar izolarea acelor garaje cu EPS nu cred ca ar costa mai mult de 200, hai 300 euro. Deci la aceleasi caracteristici de izolare in nici un caz nu ar costa de 5 ori mai mult acele garaje. Aici imi mentin opinia ca afirmatia ca ar fi de 5-10 ori mai ieftin este inselatoare. Si de asemnea imi mentin opinia, ca om plimbat pe la tot felul de prezentari, ca realizarea de comparatii cu produse necomparative (garaj caramida pe fundatie si acoperis clasic de casa) este o metoda de inselaciune. Nu in textul legii, in sensul moral.
- Eu nu am spus ca profitul e nesimtit mare. Eu am spus ca, de ne uitam comparativ cu alte sandramale care fac relativ aceleasi lucruri, este scumpa. Asta e punctul meu de vedere

Eu zic ca piata de la noi cauta cea mai "multa marfa" pentru bani, nu cea "mai buna calitate" (e o oarece diferenta in Ardeal, in special in zona Clujului, dar asta e alta discutie).
Eu inteleg ca dpdvd inginereste este o treaba de calitate, insa asta se reflecta in pret direct. De asemena inteleg ca sistemul mai complicat de deschidere presupune iarasi costuri suplimentare (dezavantaj) pentru ca e o realizare inginereasca, insa eu privesc din perspectiva poporului chinez care spune: cum dracu' se poate face treaba mai ieftina?
Eu m-as gandi daca un sistem cu greutati sau chiar cu amortizoare hidraulice nu ar produce un cost mai mic. Sau daca utilizarea panourilor de fibra de sticla (sau PVC sau alt plastic) si, la dorinta clientului izolarea lor, cu EPS sau XPS nu ar conduce la reducerea pretului.
Si as analiza daca e mai important pentru client izolarea temica sau rezistenta mecanica sau pretul ca alti factori (dimensiunea, modul de utilizare) sunt ficsi. As intreba de ex. care sunt calitatile XPS-ului cele mai interesante fata de EPS, la un pret de 4 ori mai mare, daca aia de izolare e principlaul avantaj.
Si de pilda, pentru mine izolarea termica e zero. Pe mine ma intereseaza mai mult practicabilitatea, insa eu nu sunt relevant ca am constatat ca sunt o exceptie in masa mare de clienti, in general.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 1 Sep 2010, 22:30
Post #111


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)




QUOTE(domconstruct @ 1 Sep 2010, 11:37)
volint:
1. cheers fratie!
2. "Nene, in primul rand ideea asta n-are concurent pe piata din rromanica (ase e! si nu numai din rromanica!), indiferent ce spui dumneata (banuiesc ca ailalti au facut un studiu mai real de n-au facut pana acum garaje din scartaietoare + pvc sau al) " Crede-ma nimeni nu le-a facut din cauza greutatii (200kg partea mobila) si a faptului ca, desi e rabatabila, trebuie sa reziste la incarcari de zapada mari.

iegzista corturi care stau bine-mersi si ca greutate si ca incarcare (am avut eu, 32 mp si 2 m inaltime, 4 compartimente, structura mixta otel+al) si alea au fost testate de le-au iesit structurilii prin colturi.

Brevetele o sa confirme ce spun. Niciodata un produs nou nu s-a impus usor pe piata, in cazul primului automobil se spunea ca la peste 40 la ora organele interne ale pasagerilor se vor muta din loc smile.gif, o spuneau aia care faceau carute, bineinteles! smile.gif


Eu auzisem (la aragaz) ca povestile alea erau inventate de mecanicii de locomotive, ca aia au fost primii ce au atins aia 40 la ora cu un vehicul autopropulsat terestru

Vezi, asta o consider contra smile.gif, deci din ignoranta/dezinteres te contrezi singur, aruncand niste comentarii ce nu-si au rostul/locul si dau dovada de amatorism.

3. "Ce prezinti aici ca argumente, sunt la fel de bine "contre" asta e numai din cauza modului de expunere (poate povestea vorbita suna altfel, mai convingator si mai putin aburitorie)" contre la ce? la produse care nu se compara cu al meu?, cu termenul de "aburitor" nu mai vreau sa intru in discutii! ramane de vazut! De oricate ori asi reciti topicul nu vad "aburire" in nici o explicatie tehnica. Klaus chiar a dat cifre, care sunt in favoarea mea, eu am spus atat: XPS e mai bun izolator termic decat EPS PUNCT, Klaus a venit cu cifre care atesta ca e cam cu 30% mai bun izolator termic, dar ca nu justifica diferenta de pret. Mai are si alte calitati, le-am descris. De aici a pornit toata tevatura cu "abureala", eu am trecut peste etapa asta. Nu cred ca ar trebui sa umplu topicul de cifre, 'too much information" cum ar zice aia de peste ocean! Da, ma aprind usor, aici ai dreptate!

Pai singurel ai comparat garajul ce-l produci cu cele din beton/tabla/etc... in concluzie... STEAMER.. Adicate-ai incins degeaba si datorita presiunii ai "refulat" niste comparatii care nu-si au rostul. Cel mai elegant puteai sa sustii ce-i zis in primele posturi : nu comparam mere cu pere.

4. panourile din rumegus nu au durata de viata comparabila cu panourile din scart cum, le spui tu, (nu au protectie UV, ca si OSB despre care am discutat, stiai daca citeai atent) nu au izolatie termica si sunt EXTREM de grele! Panourile de lemn ar rezista cat de cat la intemperii dar sunt grele si necesita intretinere periodica (bait rezistent ghici la ce? UV!) Nu gasesti la ora actuala ,material industrial mai bun (calitativ) decat panourile sandwich cu "scart" iar la calitate nu fac rabat, mai bine nu vand!

Adevarat ca structurile din lemn n-au viata lunga... vezi Manastirea dintr-un lemn si acolo n-au folosit nimic chimic pt protectie. Insa e in picioare si azi.

Am zis lemn IMPREGNAT... daca vrei alegi varianta cea mai ieftina - cu ulei de in - si-ti garantez eu ca bradul IMPREGNAT (atentie, impregnarea nu inseamna pensulare/vopsire) cu ulei de in rezista cel putin 3 ani si-n soare si-n frig fara sa crape, sa se indoaie/suceasca. Uleiul de in e cea mai ieftina metoda buna de protectie a lemnului.

I5. nchideri de capat cu profile din PVC si nu din ALU e o idee, sa vad daca nu se deformeaza de la caldura, neavand insertie metalica. Profilele de capat au foarte putine suruburi de prindere, tocmai pentru a permite remontajul, la alea din PVC (fara insertie) ar trebui date suruburi din 15 in 15 cm max, altfel se "valuresc" de la caldura vara si se strica tot aspectul exterior, care, oricum, nu e o capodopera arhitecturala de-a lui Gaudi dar nu e cu nimic mai urat decat un garaj clasic cu acoperisul in 2 ape nu mai vorbesc de garajele metalice inchise u tabla cutata care arata ca un container vopist mai frumos. Dupa parerea mea, am mai spus-o, cel mai frumos garaj e ala care nu se vede! Dar asta depinde gusturi deja.
*




Iar te pripesti in concluzii... alu afara si pvc in interior n-are nici o treaba cu deformarea/UV/inghetul.

Si faci comparatii de 2 lei...garajul cu containerul... gusturi...

Si inca ceva: nu "preiau" abureli. Nici macar de la partid! Doar le percep... cool.gif


--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 5 Sep 2010, 17:52
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




salutare umbre vechi!
Vad ca nimic nou! Se pare ca problema principala este pretul prea mare (1800EUR), parere pe cre o respect, in fond e un produs care e vandabil sau nu!
pe drum mi-a mai venit o idee:
structura lemn (destul de deasa ca sa incurce un spargator,toata ascunsa/la interior), izolatie eps tencuita la exterior (cu plasa de armare si tencuiala decorativa din asta noua, elastica), la interior o armare din plasa din fibre de polipropilena (pe post de antifurt, foarte rezistenta la rupere, taiere, etc), acoperis cu tabla tip tigla.
cred ca as ajunge la cca 1000 (poate putin sub) pret vanzare?
Aceeasi structura inchisa cu poliplan (folie de banner/husa, etc) ar ajunge la cca 850.
In schimb nu va avea acelasi grad de demontabilitate dar se va putea repara ieftin, in regie proprie.
Incarcarea cu zapada va fi de cca 100kg/mp, dar nu cred ca asta e o problema reala atata timp cat garajul este operat periodic, fara a lasa zapada sa se acumuleze. In fond si la urma urmei asta e ideea!
Astept pareri, daca se poate, la obiect si de bun simt.
Multumesc

PS: klausy lol, zici ca ai vazut grinzi curbate de zapada la soproane? Cred ca am refacut cel putin 5 acoperisuri in ultimii ani la garajele prietenilor, de acolo mi-a venit iddea initial! si te intrebai de ce firma aia din MM are consum de material ca la un "buncar"? Pai daca la soproane nu a facut nimeni un calcul de rezistenta si n-au autorizatii? E normal, tot romanu' e priceput la toate, mai ales la soproane!
In cee ce priveste sa folosesc contragreuti fizice (beton, fier) m-am gandit, pretul este insa mare (fierul ar costa cca 1 EUR/kg + accesorii cabluri etc)sau volumul este mare, prefer sa bag roti de rezerva inauntru decat niste roti din beton. Siguranta in exploatare ar fi mult redusa, toata lumea folsoseste acum arcurile de torsiune pe post de contragreutati, exista dispozitive de siguranta (ABSOLUT OBLIGATORII) standardizate.
lui volint / aburica: O aburesti rau aici cu structura interioara PVC sa nu o inmoaie soarele si alu la exterior: Structura interioara e aia de rezistenta (cum am specificat in posturile anterioare), PVC nu are modul de elasticitate indeajuns de mare incat sa se poata proiecta cu el structuri de rezistenta! Cu alte cuvinte e MOALE ca RAHATU', capisci? Din acest motiv se foloseste cu rol structural (ex:tamplarie) doar cu insertie din otel, caz in care am preferat sa folosesc la garajele mele doar otelul, adica insertia PVC-ului smile.gif, ca e mai ieftin!
Manastirea dintr-un lemn, MUHAHAHAHHA, e facuta din panouri de rumegus sau dintr-un lemn care mai e si tratat periodic, fie si numai cu tamaie!?www.constructii.net, cam aia fac eu aburica, adica si structuri cupolare din lemn, ce faci, vinzi castraveti la gradinar?
Daca habar nu ai ce vorbesti, te rog abtine-te ca ramai filozof!

This post has been edited by domconstruct: 5 Sep 2010, 18:29


--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domconstruct
post 28 Feb 2011, 15:47
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 August 10




Dupa toate comentariile D-vs. pe care mi le-am insusit intr-o mai mare sau mica masura, am ajuns la varianta finala pentru acest tip de garaje. Mentionez ca acoperisul este acum fix, suporta o incarcare de 200kg/mp, nu mai trebuie indepartata zapada de pe el.
Cine e interesat sa viziteze www.garaje-mobile.ro incepand din data de 01.03.2011.


Stima



--------------------
nissan navarra 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2012, 19:46
Post #114


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




M-am gandit sa vad, dupa 2 ani, ce s-a intamplat cu aceasta inventie revolutionara, acest garaj extraordinar care era asa de bun ca ale mele contraargumete erau niste elucubratii de om meschin si marsav.
Prima constatare: site-ul www.garaje-mobile.ro, detinut de S.C. DOMCONSTRUCT - Brasov, practic nu exista. Hmm, nu e un inceput foarte incurajator.
Am cautat mai departe si am gasit aceste garaje oferite de firma Parkdok SRL. Sau alt link
Dupa ce mi s-a ridicat in slavi pe aici panoul cu polistiren extrudat, ca e bun izolator etc, pe piata ce sa vezi, produsul final a fost cu placi de plastic.
Sunt convins ca nenea Silvestru Adrian, in urma aprofundatei analize de piata pe care a facut-o (dupa cum zicea) acum nu poate face fata cererii, cu un produs atat de bun pe o piata care d-abia il astepta...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 22:54
Forum Renault