DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> "Corabia" mea...., de la Nissan la Logan

cosmin_2300
post 10 Oct 2009, 21:41
Post #91


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Prin asta recunosti ca masina ta are peste 1 mil km ? 243.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 10 Oct 2009, 21:43
Post #92


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Păi ce, a și terminat rodajul? huh.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 10 Oct 2009, 21:47
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Cum dreaq sa isi termine rodajul daca are doar.......267000km.... passat-ul ca transporterul are % peste 1 milion radmasa.gif

This post has been edited by l@u: 10 Oct 2009, 21:49


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 10 Oct 2009, 21:54
Post #94


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nasol, că la 10-15-20.000 km pe an, mă tem că n-apuci să vezi ce poate...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 10 Oct 2009, 22:03
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




era bine daca faceam atat cu pasatul dar fac cam 30-35000 pe an in ultimul timp


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 10 Oct 2009, 22:14
Post #96


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(kossak @ 9 Oct 2009, 23:09)
Azi a avut loc intalnirea "corabiilor" smile.gif


A, in zona, la Iulius Mall. Daca tot se vorbea de Passat, in parcarea respectiva, putin mai in spate, au loc intalnirile celor de pe forumul VW.
Nu stiu daca am prins bine ideea, dar motoarele sunt identice iar consumurile atat de diferite? Doar datorita cutiei automate? blink.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 10 Oct 2009, 22:23
Post #97


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Normal. Ce te mira?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 10 Oct 2009, 22:24
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




exact


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsnissanlaurel
post 11 Oct 2009, 00:24
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 October 09




Si eu sunt bucuros ca am fost weekend-ul asta in "port" la Cluj. Pentru sceptici da...atat este consumul iar in ceea ce priveste gluma referitoare la colacul de sarma etc o consider lipsita de gust mai ales atunci cand vine din partea unei persoane ce probabil nu are informatii despre acest model de nissan iar referitor la pseudoproiectoare recunosc... intr-adevar nu pot spune ca ii intregesc aspectul(bine ca am spart unul intr-o bordura) dar sunt necesare avand in vedere ca farurile (chiar si unele cu oglinda foarte buna) nu sunt suficient de puternice- asta da, ar pute fi un minus....
Ca reparatii pt ca am vazut o intrebare...au fost facute reparatii de intretinere - nu s-a umblat in motor - s-a schimbat pompa de apa, (cred ca de 3 ori de cand e masina in tara), furtune, racoarde etc si alte consumabile gen bujii, filtre, curele, curea distributie pompa motorina , rulmenti, placute, saboti,cardan, nu a fost schimbat diferentialul care are un zgomot destul de suparator la turatii mici etc poate ca mai sunt si nu imi vin in minte dar probleme majore nu au survenit....la ambreiaj s-au inlocuit garnituri la pistonas si cam atat iar vopseaua nu este originala...in fine nu sunt cel care sa faca mare caz de o replica dar rog pe cei care nu au cunostintele necesare referitoare la Nissan Laurel sa se abtina de comentarii rautacioase pt ca sincer vb nu am auzit mai multe "minus-uri" decat "plusuri" pt nissan laurel de la cunoscatori si nicio replica de genul " bine ca am scapat de masina asta" sau " cate batai de cap am avut cu ..." etc vb aia "cine stie cunoaste:)"

Salutari cu farurile!


--------------------
Nissan Laurel Nissan Laurel 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 11 Oct 2009, 00:28
Post #100


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu s-a vrut o remarcă răutăcioasă, ci o simplă constatare. Nu știu ce caută acea sârmă acolo, dar nu dă bine, și dacă filtrai puțin spusele mele, probabil realizai că ce am vrut să spun e că sunt atât de fiabile încât singura problemă a fost suportul de număr rupt... Iar ca să vezi dacă știu sau nu câte ceva despre aceste mașini, vezi poza de mai sus, mesajul 70...

This post has been edited by C a t a l i n: 11 Oct 2009, 00:30


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsnissanlaurel
post 11 Oct 2009, 00:29
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 October 09




Imi cer mii de scuze sunt foarte obosit am citit ca....nu mai zic "sarma pe numar".....scuze,....da...nu stiu ce e cu aia acolo verific maine eu personal nu am pus-o..... radmasa.gif \

Salutari cu farurile!!!(asta e omeneste a gresi, bine ca am vazut, asadar imi retrag cuvintele:))


--------------------
Nissan Laurel Nissan Laurel 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 11 Oct 2009, 00:36
Post #102


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu-i problemă, spor la șofat într-o adevărată limuzină!


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 11 Oct 2009, 03:32
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Hai baieti ca nu ne suparam noi asa usor smile.gif gluma e gluma si cu totii o intelegem:)
Pana la urma, vorba aia: radem si glumim, f.... si platim smile.gif
Noi sa fim sanatosi:)
Hai noroc:)

11 Oct 2009, 03:49:
QUOTE(cdadan @ 10 Oct 2009, 22:14)
Nu stiu daca am prins bine ideea, dar motoarele sunt identice iar consumurile atat de diferite? Doar datorita cutiei automate?  blink.gif
*



Da, motoarele sunt identice. Iar legat de consum, aici intervine factorul sofer...cum am zis mai devreme, eu o calc destul de tare si cu siguranta asta se simte ( ma refer mai ales in oras). Adevarul e ca nu prea m-am chinuit sa calculez un consum exact, n-am avut rabdare pt asta.
Din cate am mai citit eu, automata ar trebui sa adauge cam un litru in plus la consum, asta in afara orasului ( pt modelul asta de masina). In oras deja e alta treaba....

This post has been edited by kossak: 11 Oct 2009, 03:49


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Oct 2009, 10:49
Post #104


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




adica nu s-a schimbat nici macar un segment micut acolo in peste 1 milion de km? imi vine greu sa cred. De unde stii ce s-a facut la ea 'inainte sa fie in tara'?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 11 Oct 2009, 11:05
Post #105


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(alecsnissanlaurel @ 4 Oct 2009, 13:30)
Salutare dinnou! voi pune si poze cat de curand momentan nu pot saptamna viitoare cu siguranta.
Intr-adevar diferentialele sunt diferite. Nu am cablu de kilometraj,nu stiu dc  am spus dar masina a depasit milionul de km....nu am facut reparatii la motor si da....inca merge acum ma gandeam ca nu am reglat tachetii cel putin eu niciodata in 155.000 de km nu stiu daca e nevoie.
*



Kilometrii parcursi nu sunt inregistrati tot cu ajutorul cablului de la kilometraj ?


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsnissanlaurel
post 11 Oct 2009, 13:12
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 October 09




da, nu am cablu de km dar de 20 de ani de cand e masina in tara...de la aprox 300.000 km si pana acum utilizata fara menajamente cu siguranta a depasit nr respectiv de km mai ales ca de vreo 4 ani fac naveta cu ea, aprox 500 km pe saptamana in mod normal exceptand "iesirile" de weekend smile.gif - in ceea ce priveste motorul si segmentii - nu s-au facut reparatii de cand e in romania dar pentru sceptici garantez doar pt cei aprox 700.000-750.000 km nu stiu daca inainte s-a umblat sau nu in motor desi nu cred....

Sa auzim de bine!

11 Oct 2009, 13:17:
Astfel de 'performante" - motoare cu foarte multi km fara reparatii capitale trebuie sa recunosc ca am mai intalnit la motoare de daewoo - respectiv cielo - 800 000 km pe taxi - dar papa ulei si fumega mai rau ca un diesel batran si 500 000 km un tico pe SCOALA - cu ambreiaj original

This post has been edited by alecsnissanlaurel: 11 Oct 2009, 13:17


--------------------
Nissan Laurel Nissan Laurel 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Oct 2009, 13:29
Post #107


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Tico? Pe scoala? 500 mii km? Pai daca tu esti naiv si crezi dinastea, ai pretentia sa credem si noi?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsnissanlaurel
post 11 Oct 2009, 13:46
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 October 09




de obicei nu cred decat ceea ce vad si dupa ce ma conving ca este asa...atati km are tico ...nu trebuie neglijat nici aspectul intretinerii - ulei f bun, revizii la timp etc omul este inginer si imi este si ruda nu am niciun motiv sa cred ca a umblat la km sa modifice nr de km....pt ce? acum nici macar nu il mai foloseste pe scoala ci doar ocazional ...il pastreaza amintire si nici nu vrea sa il vanda...repet nu cred ca ar fi avut vreun interes mai ales ca nu il intereseaza aspectul pecuniar al unei tranzactii


--------------------
Nissan Laurel Nissan Laurel 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 11 Oct 2009, 14:01
Post #109


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(alecsnissanlaurel @ 11 Oct 2009, 13:12)
da, nu am cablu de km dar de 20 de ani de cand e masina in tara...de la aprox 300.000 km si pana acum utilizata fara menajamente cu siguranta a depasit nr respectiv de km mai ales ca de vreo 4 ani fac naveta cu ea, aprox 500 km pe saptamana in mod normal exceptand "iesirile" de weekend smile.gif - in ceea ce priveste motorul si segmentii -  nu s-au facut reparatii de cand e in romania dar pentru sceptici garantez doar pt cei aprox 700.000-750.000 km nu stiu daca inainte s-a umblat sau nu in motor desi nu cred....

Sa auzim de bine!

<span class='edit'>11 Oct 2009, 13:17:</span>
Astfel de 'performante" - motoare cu foarte multi km fara reparatii capitale trebuie sa recunosc ca am mai intalnit la motoare de daewoo - respectiv cielo - 800 000 km pe taxi - dar papa ulei si fumega mai rau ca un diesel batran si 500 000 km un tico pe SCOALA - cu ambreiaj original
*



Imi pare rau, dar eu nu cred. Am vazut si eu o masina cu 1 milion de km, dar era deja la al 3-lea motor tongue.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Oct 2009, 15:54
Post #110


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Motorul de Tico nu tine mult peste 200.000 km, e un motor mic si turat, motoarele mici nu tin. Foarte multi si-au facut motorul la 100.000, exact ca la vechile Dacii. Cielo peste 300.000 cu motorul original iar nu e verosimil, iar Espero de 1,8 pe la 350.000 isi da duhul, asta din poza untitled.JPG ( Size: 109.8k ) Number of downloads: 610
are motorul facut odata.

Motoarele diesel de pe autoturisme, indiferent de marca sau capacitate nu 'duc' peste 600.000 km, si asta la cele 'indestructibile' si facute sa tina 'o viata', cum aveti voi, sau de pe Mercedes W123, alt exemplu, d'aia ma mir ca asta a matale a trecut de milion, mai ales ca folosesti aproximari la calcule, daca era contorizat in bord alta era treaba.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 11 Oct 2009, 16:07
Post #111


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Motoru' de Tico era si pe Damas. Si aveau la Iatsa Pitesti un Damas cu care, cativa ani incepand cu 1996 faceau de doua ori pe zi Pitesti-Craiova. Pe la vreo 300.000km au desfacut oamenii motoru' doar de curiozitate, sa vada de ce n-a crapat, sau cat mai are pana crapa. Din ce mi-a spus omu' pe care-l cunosc de ani de zile, nu exista nimic acolo sa iasa din tolerante. Asa ca l-au montat la loc si au mai mers cu el, cine stie cat...
Si am vazut Cielo taxi in Pitesti cu 650.000km, omu' a zis ca l-a segmentat pe la 500.000km si atat. Bine, aia nu prea mai era masina, motoru' ca motoru' ca abia se misca de pe loc, dar toata masina era cazuta rau, scartaia din toate incheieturile. ♠


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Oct 2009, 16:16
Post #112


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Merced @ 11 Oct 2009, 16:07)
Pe la vreo 300.000km au desfacut oamenii motoru' doar de curiozitate, sa vada de ce n-a crapat
*



scuza-ma dar texte de genul nu tin la mine biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Oct 2009, 16:48
Post #113


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(alecsnissanlaurel @ 11 Oct 2009, 14:46)
de obicei nu cred decat ceea ce vad si dupa ce ma conving ca este asa...atati km are tico ...nu trebuie neglijat nici aspectul intretinerii - ulei f bun, revizii la timp etc omul este inginer si imi este si ruda nu am niciun motiv sa cred ca a umblat la km sa modifice nr de km....pt ce? acum nici macar nu il mai foloseste pe scoala ci doar ocazional ...il pastreaza amintire si nici nu vrea sa il vanda...repet nu cred ca ar fi avut vreun interes mai ales ca nu il intereseaza aspectul pecuniar al unei tranzactii
*




Ok. Ok. Eu nu neg ca km aia nu ar fi reali, dar cum poti crede pe cineva cand deja vine chestii dinastea? De ce as crede ca un ambreiaj, CARE toata viata lui, sau chiar partial a suferit de pe urma incepatorilor, poate duce 500 mii km? Majoritatea nu tin nici jumatate la utilizare CORECTA a lor. E ca si cum ti-as zice ca eu weekend-ul asta am fost pana pe luna si inapoi. Poti nega? Pot eu dovedi? NU si NU. Atunci tu o sa iei de buna ce am zis io?

Dume dinastea cu "preten bun" sau "inginer la uzina" la mine nu tin. Cate prastii dinastea am vazut sau din nefericire am avut dea face personal, mi-a ajuns. Poate in ochii unora daca pui "ing. " respectivul e automat cunoscator, sincer DAR mai ales...OBIECTIV, dar repet, la mine nu tin faze dinastea. Is de Mos Craciun. Iar eu nu cred in Mos Craciun.

This post has been edited by driverx: 11 Oct 2009, 16:51


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 11 Oct 2009, 17:21
Post #114


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




QUOTE(argon @ 11 Oct 2009, 17:16)
scuza-ma dar texte de genul nu tin la mine biggrin.gif
*



Astia erau aceeasi "echipa" care au facut esteitu' limuzina prima oara, care mestereau la motoare de Dacie in stilu' lui Muttley insa cu vreo 20 de ani inainte, chiar erau curiosi in ce mod se prezinta motoru' masinii lor de naveta dupa kilometri astia. Si aveau si toate cele necesare sa studieze problema. Masina evident nu fusese intretinuta cu picioarele, tot ce se numeste consumabil fusese inlocuit la timp cu un produs de calitate. N-am vazut cu ochii mei, de ce sa mananc rahat, dar omu' nu stiu ce interes avea sa minta zece insi cand povestea treaba asta la o aniversare oarecare acum cativa ani buni.

11 Oct 2009, 18:27:
Ce bine arata asta.
Pacat ca-i taxa asta de tot rahatu'.

This post has been edited by Merced: 11 Oct 2009, 17:27


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 11 Oct 2009, 17:28
Post #115


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Există totuși o diferență: una e să freci o mașină preponderent urban, în treptele inferioare ale cutiei, cu viteza melcului, și alta e la drum întins, unde motorul are o turație relativ constantă, viteză ridicată. Și uzura e în consecință. Mai degrabă aș crede în fiabilitatea unei mașini cu care s-a cărat marfă sau s-a făcut naveta între 2 localități, decât într-un taxi sau mașină de școală.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 11 Oct 2009, 17:31
Post #116


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Normal ca exista. Si iti imaginezi ca am incredere mult mai mare in cunostinta care era la IATSA decat intr-un taximetrist cu care am mers o data.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsnissanlaurel
post 11 Oct 2009, 20:42
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 October 09




Posibil ceea ce spuneti...eu doar am vazut km si am luat-o ca atare nu m-a pasionat niciodata Tico sa ma intereseze in mod deosebit aceeasi chestiune a fost si cu cielo - am vazut si am luat-o ca atare si am fost surprins bineinteles in rest sunt discutii acum nu vreau sa fiu inteles gresit sustinand ca motoarele astea au tot ce e mai bun in ele si uite asa hai sa ne luam Tico sau Cielo era o remarca...iar dc vine vb de cielo nu stiu daca e o problema de-a lor sau nu dar la cielo am avut necazuri cu ungerea - si cu pompa de apa - acum nu stiu probabil ca si calitatea pieselor lasa de dorit...iar la modul general la vremea la care a aparut pe piata a fost o masina "prietenoasa" cu exceptia consumului care creste vertiginos cand te dai la ea

S'auzim de bine!


--------------------
Nissan Laurel Nissan Laurel 1981
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 11 Oct 2009, 20:44
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




cheia unui rulaj asa de mare este raportul din transmisie...daca se ruleaza in trepte superioare cu aceeasi uzura a mot faci un nr de km mult mai mare, de exemplu la camioane unde raportul din transmisia finala este foarte mare 17:1...


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Oct 2009, 20:46
Post #119


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




n'are atata treaba transmisia cat tine de puterea mica vs cilindree mare..un camion are in medie 450 de cai la 12.000 cc.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan3
post 11 Oct 2009, 20:50
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 1 January 05




e adevarat si asta...dar daca motorul functioneaza la 1200 ture si autocamionul ruleaza cu 120 km/h, la acelasi nr de km motoru asta se invarte de 3 ori mai putin decat s-ar invarti motorul tau pe aceeasi dinstanta,e normal sa fie de 3 ori mai fiabil numai prin prizma transmisiei...intelegi ? biggrin.gif


--------------------
* * * - *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 20:50
Forum Renault