DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan III ph1 - Probleme cunoscute, 2020 --- 2024

einstein1984
post 15 May 2023, 10:05
Post #121


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(xmisterx @ 12 May 2023, 18:50)
Multumesc, in 24 mai merg iar la dealer, au murit senzorii de parcare.

<span class='edit'>13 May 2023, 07:54:</span>
Chiar crezi ca pt asta a fost gandit acest sistem? Oare chiar este o piedica pt hoti auto? Nu o fi blocat pt a mulge mai multi bani de la noi? De ce nu vine cu toate functiile active in versiunea full?
*


Cat timp ai un ecu pe can multimedia care se conecteaza la inetrnet, nu vrei sa aiba si altii acces in can vehicul prin intermediul lui.... Din motive evidente
pe versiunea full ai active toate functiile pe care le-ai platit.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 15 May 2023, 10:06
Post #122


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(xmisterx @ 15 May 2023, 09:02)
Problema rezolvata, defectul a fost cat se poate de banal. Intr-adevar problema a fost la cei 2 senzori indicati de diagnoza, din cauza spalarii cu vapul, apa a patruns cumva in senzor. Am curatat cu vd 40 ca in acest clip si panarama si-a revenit.
*



Puteai să spui că după o spălare senzorii nu au mai mers...
Detaliile contează când diagnostichezi probleme...
Dar oamenii vor soluții rapide și complete în schimb oferă cât mai puține detalii...

QUOTE
Când plouă sau spăl mașina senzorii de parcare o iau razna. După ce mașina se usucă își revin. La service schimbarea senzorilor durează, trebuie demontat mult și costă destul de mult.

Ridicarea numărului de înmatriculare pe față nu are efect și senzorii o iau razna și pe spate, nu doar pe față…, deci alta este problema!
În cele mai multe din cazuri senzorii NU sunt defecți, nu trebuie demontat nimic și nu trebuie înlocuiți.
Cu excepția unui impact/lovituri, senzorii de parcare se defectează dintr-un singur motiv - pătrunderea apei.
Senzorii tind să fie produși în masă și cât mai ieftin, cu etanșări slabe care cedează după câteva cicluri de iarnă-vară. Când etanșarea, care este o simplă garnitură, devine compromisă, lasă apa să intre în corpul senzorului, provocând astfel defecțiunea sistemului de asistență la parcare (apa interferează cu feedback-ul undelor sonore).
Pentru a rezolva sau preveni această problemă aveți nevoie doar de… un spray WD40.
Pur și simplu pulverizați WD40 pe exteriorul senzorului de pe fața barei de protecție, nu este nevoie să demontați senzorul sau să pulverizați în spatele acestuia.
WD40 este un agent de respingere a umezelii și un ușor solvent. Acesta va pătrunde în întregul corp al senzorului prin acțiunea capilară curățând și revitalizând etanșările, eliminând în același timp umiditatea. O cantitate mică este tot ceea ce este necesar, lăsați să acționeze timp de 30 de secunde și apoi ștergeți orice exces cu un șervețel de hârtie.
Faceți acest lucru la fiecare câteva săptămâni sau de fiecare dată când curățați mașina ca întreținere preventivă.

http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:problem...-siguranta#toc6

This post has been edited by DFA: 15 May 2023, 10:09


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 15 May 2023, 10:14
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




DFA nu sa intamplat imediat dupa spalare, masina a fost spalata cu 3 zile inainte, defectul a aparut intr-una din zilele cu soare la BV, panarama functionat ok cand am lasat-o in parcare la munca, seara cand am plecat a aparut eroarea. Daca se intampla asa cum ai zis tu anterior, fi sigur ca detaliam.

15 May 2023, 10:20:
QUOTE(einstein1984 @ 15 May 2023, 10:05)
Cat timp ai un ecu pe can multimedia care se conecteaza la inetrnet, nu vrei sa aiba si altii acces in can vehicul prin intermediul lui.... Din motive evidente
pe versiunea full ai active toate functiile pe care le-ai platit.
*




In afara de scaune incalzite si pachetul cu navigatia nu se poate comanda cu alte optiuni, asa era atunci cand am facut eu comanda.

This post has been edited by xmisterx: 15 May 2023, 10:20


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cubu
post 25 Jun 2023, 21:02
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 4 September 22
From: Câmpina




QUOTE(cubu @ 2 Oct 2022, 20:02)
QUOTE(DFA @ 22 Sep 2021, 10:55)

- Zgomot/zbârnâit în bord, în spatele volanului - se aude la relanti când calci frâna sau în decelerare/accelerare la anumite turații ale motorului și când mergi pe asfalt mâncat/grunjos/prost; Nimeni nu știe ce anume zbârnâie;
*


A apărut și la mine. S-a găsit vreo soluție între timp, sau trebuie să mă resemnez?
*


Am descoperit sursa zgomotului în cazul meu. Plasticul transparent din fața ceasurilor de bord vibra. Doar am apăsat pe el de mai multe ori în zonele din margine, ca și cum l-as fi fixat, și zgomotul a dispărut. Deocamdată.


--------------------
Dacia Sandero III 2022 Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jun 2023, 12:35
Post #125


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(xmisterx @ 15 May 2023, 10:14)

<span class='edit'>15 May 2023, 10:20:</span>
In afara de scaune incalzite si pachetul cu navigatia nu se poate comanda cu alte optiuni, asa era atunci cand am facut eu comanda.
*


si ce alte functii active are si nu le ai in versiunea full? Altele decat alea promise ma refer?

This post has been edited by einstein1984: 26 Jun 2023, 12:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 4 Jul 2023, 09:24
Post #126


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




În legătură cu reprogramarea ECU Injecție din Buletinul Tehnic 71538 pentru rezolvarea zornăitului supapei de descărcare. Valabil doar pentru Logan/Sandero III / Jogger cu motoarele H4D 470/480 (1.0 TCe 90 + 1.0 ECO-G 100).

Da, aplicarea BT7153 duce în 90% din cazuri la dispariția faimosului zornăit.

Dar se pare că dacă turbina are un rulaj de aproximativ 60 - 70.000 km aplicarea BT7153 duce la exacerbarea accelerației neliniare care oricum există și când motorul este nou.
Doar că acum este mai evidentă.​

Accelerația neliniară apare:
- chiar dacă NU au apărut încă erorile în cascadă specifice (ABS, ESC/ESP, AEB, HSA);
- dar cu atât mai mult cu cât uzura supapei a fost relevată de erorile în cascadă anterioare aplicării BT7153;
- în special între 2.500 și 3.000 rpm;
- la accelerare în forță / kick-down / depășiri;
- nu la accelerare mai ușoară, constantă;

Accelerația neliniară este descrisă de clienți ca:
- merge în șuturi;
- ca atunci când roțile pierd aderența pe zăpadă/gheață;
- goluri în accelerație;
- o turare în gol în care masina nu trage;

În concluzie, BT7153 pune în evidență și mai tare uzura supapei de descărcare, WasteGate, chiar dacă aceasta nu are încă efecte asupra utilizatorului.

Fie utilizatorul trăiește cu mersul în șuturi, fie asta ar trebui să ducă mai rapid la înlocuirea turbinei cu totul.

Cei cu turbine "mai tinere" de 60 - 70.000 km, cu uzură mai mică, vor benefica mai mult de pe urma aplicării BT71538, ritmul de uzură al supapei ar trebui să fie mult mai lent sau poate oprit de tot - încă nu știm dacă BT71538 este o soluție pe termen lung și care este rulajul turbinei la care BT71538 o poate salva complet.

Prin urmare, dacă supapa de descărcare prezintă uzură nu prea mai există salvare din soft, trebuie înlocuită turbina cu totul și aplicat BT71538 încă de la început, pentru a minimiza la maxim uzura supapei de descărcare în timp, cu cât se întârzie mai mult cu aplicarea BT71538, cu atât vei observa efectele uzurii supapei de descărcare asupra motorului.

În teorie fabrica ar trebui să fie stimulată să aplice BT71538 pe linia de fabricație, pentru a evita dramele ulterioare...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan Fanut
post 3 Sep 2023, 07:01
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 23




Buna ziua tuturor.
Sunt foarte nou, azi am facut contul, si amo mare dilema. Actualul meu logan 1.4 mpi e pe butuci, posibil (si) din cauza instalatiei gpl. Trebuie sa iau alta masina, si nu stiu daca merita sa cumpar un eco-g100 sau sa iau un expresion la 10000 cu rabla si basta. Motivul ezitarii mele e costul reviziei la instalatia gpl. Doar la aceasta instalatie costul e de cca 300 de euro anual?!
Mentionez ca nu prea pot vedea bine pe telefon, nu am desktop sau laptop, asa ca as fi bucuros sa nu ma stergeti sau ignorati pe motiv de off-topic.
Deci, cat costa revizia gpl in reprezentanta si daca ati avut probleme cu motorul eco-g 100?


--------------------
logan 1.4mpi Laureate 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 3 Sep 2023, 07:20
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Revizia nu se face doar la gaz și filtrele de gaz sunt doar o mica parte din cost, probabil costa ambele cat filtrul de aer.
Revizia pe ecog
- prima: ulei, f ulei, f aer, f habitaclu și unul din filtrele gpl (cel incapsulat)e de la 700 la 900 lei, în funcție de orajul unde faci.
- revizia 2: la 30000 km se adaugă bujiile și celălalt filtru de gaz, acela deschis, ce apare murdar la cei ce alimentează LUKOIL. Costuri cred că sunt pe la 1200-1500 lei.

Totul depinde de ce vei face cu mașina, pentru ce o iei.
Daca nu circuli mult, nici 10000 km pe an, doar pe benzină consuma și 4.3-4.6 la drum național,.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan Fanut
post 3 Sep 2023, 20:14
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 23




Multumesc pentru raspuns. Am gpl Tomasetto pe actualul 1.4mpi, fac cam 15000 pe an , posibil mai mult daca ma hotarasc pentru uber cu fiul cel mare. Din experienta, stiu ca in functie de multi factori, filtrele se pot infunda mai repede de un an. Si atunci, normal ca trebuie mers mai des. Pe net aflu de revizie la gpl care costa cca 290 de euro. Am intrebat o frumoasa la reprezentanta, si mi-a spus intre 200-400lei. Dar nu mi-a inspirat incredere. Tinand cont ca cea mai ieftina masina cu gpl e sandero la 12000 cu rabla, si logan la 13000 tot cu rabla,ma intreb daca nu cumva dau prea multi bani. Vad ca ai logan cu gpl de doi ani, si te intreb daca ai avut probleme importante cu instalatia gpl sau cu motorul. Am intrat si pe logan club, dar ori am imbatranit si nu mai stiu sa ma loghez, ori merge foarte prost site-ul.
Rog pe cei care au motorizarea asta laudata sa imi spuna daca au avut probleme majore, de natura sa ii faca sa regrete ca nu au luat alta motorizare sau alta masina.


--------------------
logan 1.4mpi Laureate 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Sep 2023, 07:10
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




O am de 2 ani și 2 luni.
Nu are nici o problemă.
Gazul de la LUKOIL a fost la mulți cauza filtrelor murdare. Am alimentat de max 10 ori LUKOIL și in rest Petrom, Mol și SistemGas, ultima am auzit că a fost închisă recent că nu avea auto de mediu, dar din cei ce erau cei mai ieftini la gaz, au ajuns să fie scumpi, având 3.55 lei față de 3.26-3.36 ceilalți.
Și pe benzină e f economică, am zis anterior.
Daca faci 15 kkm e ok și dacă vrei sa bagi taxi/Uber, e f b.
Era reclama cu Sandero stepway alb la 10900 euro și 2 rable, deci cam 12200 daca iei rable de la dealer.
Poluam topicul de date și informații. Era ok sa faci un topic special. Poate îți face un moderator și muta discuția acolo.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 4 Sep 2023, 07:21
Post #131


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(Bogdan Fanut @ 3 Sep 2023, 07:01)
Trebuie sa iau alta masina, si nu stiu daca merita sa cumpar un eco-g100 sau sa iau un expresion la 10000 cu rabla si basta. Motivul ezitarii mele e costul reviziei la instalatia gpl. Doar la aceasta instalatie costul e de cca 300 de euro anual?
*


300 de euro anual? blink.gif

Revizia la un Logan III ECO-G 100 nu este nici măcar 300 lei pe an..., darămite 300 €...

La prima revizie anuală m-a costat filtrul+man. = 147 Lei

La a 2-a revizie anuală au fost filtrele+man = 288 Lei

La revizia de 3 ani = 132 Lei

Prețuri de reprezentanță, cu piesele lor. Poți veni cu piesele tale și cu manopera lor - ieși mai ieftin, evident

și așa mai departe...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Sep 2023, 07:42
Post #132


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE
Pe net aflu de revizie la gpl care costa cca 290 de euro. Am intrebat o frumoasa la reprezentanta, si mi-a spus intre 200-400lei. Dar nu mi-a inspirat incredere
Da, multi au mai mare incredere in ce citesc pe net decat in ce le zic aia care chiar fac treaba.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Sep 2023, 08:40
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




QUOTE(DFA @ 4 Sep 2023, 07:21)
300 de euro anual?  blink.gif

Revizia la un Logan III ECO-G 100 nu este nici măcar 300 lei pe an..., darămite 300 €...

La prima revizie anuală m-a costat filtrul+man. = 147 Lei

La a 2-a revizie anuală au fost filtrele+man = 288 Lei

La revizia de 3 ani = 132 Lei

Prețuri de reprezentanță, cu piesele lor. Poți veni cu piesele tale și cu manopera lor - ieși mai ieftin, evident

și așa mai departe...
*


Doru, sa înțeleagă oamenii că valorile sunt strict pentru partea de gaz, in plus fata de varianta doar benzina.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan Fanut
post 4 Sep 2023, 15:13
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 23




Dragilor posesori de eco-g 100, va multumesc tuturor pentru ajutor.Mi-ati fost de un real folos.
Referitor la acuzatia de off-topic, imi recunosc vinovatia si sper sa fiu condamnat cu suspendare, ca altfel ma obligati sa scriu carti. blush.gif Nu am priceput niciodata strictetea aceasta, dar, nu eu fac regulile, eu doar le incalc din cand in cand.
Daca ati fi vazut lehamitea doamnei cand am intrebat-o de costuri, si cat de greu mi-a raspuns la intrebari, mai ales ca acolo nu fac revizii la gpl, ati fi inteles rezerva mea.
Va voi anunta ce masina am luat, daca sotia se hotaraste la masina noua. Mie mi se pare un pret scos din marketing, 16000€ cea mai ieftina motorizare cu gpl. Iar plusul asta de bani nu ramane la muncitorii romani. Am pasat alegerea intre Dacia sau SH sotiei, ea o foloseste cel mai mult.


--------------------
logan 1.4mpi Laureate 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Sep 2023, 15:36
Post #135


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2023, 08:42)
Da, multi au mai mare incredere in ce citesc pe net decat in ce le zic aia care chiar fac treaba.
*


Ai scris pe topicul potrivit.
Crede si nu cerceta. excl.gif


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Sep 2023, 16:14
Post #136


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE
Mie mi se pare un pret scos din marketing, 16000€ cea mai ieftina motorizare cu gpl. Iar plusul asta de bani nu ramane la muncitorii romani. Am pasat alegerea intre Dacia sau SH sotiei, ea o foloseste cel mai mult.
Asta e principala problema a loganului III, ca e mai scump ca un golf SH cu 180 k km reali.

This post has been edited by einstein1984: 4 Sep 2023, 16:17


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Sep 2023, 08:06
Post #137


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(rue @ 4 Sep 2023, 08:40)
Doru, sa înțeleagă oamenii că valorile sunt strict pentru partea de gaz, in plus fata de varianta doar benzina.
*


Da, evident, erau prețurile doar pentru partea de GPL - autorul a precizat:
QUOTE
Motivul ezitarii mele e costul reviziei la instalatia gpl. Doar la aceasta instalatie costul e de cca 300 de euro anual?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 1 Feb 2024, 22:02
Post #138


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Acum câteva zile am aplicat ultima versiune de calibrare ECM, din data de 14 Decembrie 2023 a Buletinului Tehnic 71538 - care diminuează zornăitul bine-cunoscut al supapei de descărcare (EWG) a turbinei de pe motorul H4D (1.0 TCe 90 și 1.0 ECO-G 100 ------ motorul H5D / 1.0 TCe 110 nu este afectat).

Precizez că în 45.263 km turbina mea nu a manifestat altceva în afară de zgomot - deci fără erori în cascadă sau LIMP MODE.

Practic, modificările aduse de calibrarea din 14 Decembrie 2023 sunt minore.
După aplicare zornăitul s-a redus în intensitate un pic față de cum era după versiunea de ECM din Iunie 2023 - atunci reducerea zornăitului a fost FOARTE mare. Reducerea în intensitate a zornăitului se poate încadra și la efectul placebo. Deci cei care aveți deja BT71538 aplicat să nu vă așteptați la minuni.

Evident, această soluție e doar una parțială - problema acestui defect din fabricație se rezolvă în 2 părți:
1. aplicare BT71538;
2. înlocuire turbină originală cu noul model 144108206R--A (revizia A este cea ranforsată, modelul fără revizie NU este ce trebuie!!!)
Cele 2 părți, soft + hard, funcționează împreună.

Noul model de turbină ranforsată 144108206R--A se montează pe mașinile noi din 6 Octombrie 2023 împreună cu noua calibrare ECM din BT71538 - deci este obligatorie actualizarea ECM dacă pe mașină se montează noul model ranforsat de turbină 144108206R--A.

Din Ianuarie 2024 noul model ranforsat 144108206R--A se livrează și în rețeaua de service Dacia, pentru a înlocui turbina originală, dar înlocuirea nu se face decât atunci:
- când apar erori în cascadă și BT71538 nu le rezolvă - erorile revin;
- când tija se separă de supapa WG (motorul pierde putere, LIMP MODE, etc.);

Este important de precizat faptul că NU TOATE turbinele montate între Octombrie 2020 și Octombrie 2023 se vor defecta (prin erori în cascadă și/sau separare tijă de supapă) - majoritatea doar vor fi zgomotoase, cu sau fără BT71538 aplicat. Nu este aceiași situație ca la senzorul de presiune și temperatură GPL fabricat de Continental - a cărui defectare este practic garantată, senzorii care supraviețuiesc dincolo de 60.000 km fiind o minoritate norocoasă...
Deci noul model de turbină ranforsată 144108206R--A nu se înlocuiește implicit, la cerere și NU este inclusă într-un OTS/Rechemare...

Prin urmare, cei care vor rămâne fără garanție și cu turbina defectă (cu BT71538 aplicat) vor fi pe cont propriu - un posibil recurs este prezentarea cazului la Vocea Clientului și obținerea unui gest de bună-voință din partea Dacia-Renault (care știe foarte bine că s-a livrat mașina cu o turbină cu un defect ascuns din fabricație).

Evident, un alt recurs se poate face și către ANPC - pe același motiv (mașina livrată cu o turbină cu un defect ascuns din fabricație) - doar dacă mașina este cumpărată pe persoană fizică.

O altă posibilitate este apelarea la Garanția ZEN - după ce va fi lansată în România.
Dacă va fi lansată în Ro.

1 Feb 2024, 22:45:
Noul model de turbină ranforsată 144108206R--A are mai multe modificări aduse - în zona marcată în foto:

1. prinderea bielei pe axul supapei a fost întărită prin tratare (ea se separa/rupea de tijă la unele turbine - rezultatul era pierdere de putere, LIMP MODE, etc.);

2. lagărul în care se rotește axul supapei a fost întărit pentru a nu se mai lărgi (axul supapei începea să aibă joc în acel lagăr și supapa nu se mai etanșa pe scaunul ei - rezultatul era erori în cascadă de ABS, ESC, AEB, HSA, etc.);

Rezultă o turbină care:

1. Nu mai zornăie - sau dacă o face, e foarte discretă - pentru că nu se mai dezvoltă joc în lagărul axului supapei - prin urmare nici nu mai există motive pentru erori în cascadă;

2. Tija actuatorului EWG nu se mai separă - deci motorul nu mai pierde putere și nu mai intră în LIMP MODE;​

This post has been edited by DFA: 1 Feb 2024, 22:45

Attached thumbnail(s)
2024_01_26_Certificat_Control_OR_144076___BT71538__butoane_volan__senzor_baterie__oprire_la_rece__anon_.png ( Size: 1.04mb ) Number of downloads: 197
Turbo___vedere_ansamblu__zona_marcata_origine_defecte.png ( Size: 155.37k ) Number of downloads: 206


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Feb 2024, 12:41
Post #139


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Stii ce este un OTS galben?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 2 Feb 2024, 12:57
Post #140


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




82463483.jpg ( Size: 109.99k ) Number of downloads: 204


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 2 Feb 2024, 15:51
Post #141


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 2 Feb 2024, 13:41)
Stii ce este un OTS galben?
*



Adică la cererea clientului ca ăla galben 5053A și 5054A ce acoperea bateriile defecte montate de Dacia pe mașini și pe care majoritatea reprezentanțelor NU l-au aplicat radmasa.gif


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Feb 2024, 16:01
Post #142


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




5053 si 5054 sunt note tehnice care zic cum se repara, nu si asuma responsabilitatea financiara. Partea aia se face altfel.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Feb 2024, 09:21
Post #143


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(einstein1984 @ 2 Feb 2024, 12:41)
Stii ce este un OTS galben?
*


OTS de culoare galbenă: operațiuni efectuate la cererea clientului, aplicabile doar atunci când vehiculul nu mai este acoperit de garanție ???

3 Feb 2024, 10:11:
QUOTE(IRONICK @ 2 Feb 2024, 12:57)
82463483.jpg ( Size: 109.99k ) Number of downloads: 204

*


Nu se poate determina din foto dacă e revizia A. https://img3.laga.se/part/82463483.jpg

This post has been edited by DFA: 3 Feb 2024, 10:11


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Feb 2024, 11:55
Post #144


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




In mod sigur nu este, la cum arata punctul ala de sudura pe ax.

Uite alta versiune:

59a80cc51b31207843b17de1d75ba086.png ( Size: 993.16k ) Number of downloads: 139


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Feb 2024, 12:06
Post #145


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Versiunea aia nu are nici o legătură cu ce e pe H4D.

În plus, pe turbina de pe H4D amortizarea este integrată în axul supapei - pe când cea din foto este externă.

Attached thumbnail(s)
Turbo___zoom_Cup_Spring.png ( Size: 112.19k ) Number of downloads: 53


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Feb 2024, 12:45
Post #146


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este pentru 1.3, dar discutam de principiu. Tija este spre exterior la asta si alt tip de sudura pe ax. Mult mai rezistent.

This post has been edited by IRONICK: 3 Feb 2024, 12:45


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Feb 2024, 12:54
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(IRONICK @ 2 Feb 2024, 12:57)
82463483.jpg ( Size: 109.99k ) Number of downloads: 204

*




Aia n-are treaba cu sudura, eventual fretat si nutuit dupa.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Feb 2024, 09:42
Post #148


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 3 Feb 2024, 09:21)
OTS de culoare galbenă: operațiuni efectuate la cererea clientului, aplicabile doar atunci când vehiculul nu mai este acoperit de garanție ???

https://img3.laga.se/part/82463483.jpg
*


Daca inlocuiesti cerere cu plangere cam asa. OTS poate fi si in garantie, nu doar dupa expirarea ei.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nEoS
post 8 Feb 2024, 16:07
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 15 August 08




Va salut. Revin dupa o pauza de multi ani de pe acest forum dar trebuie sa va impartasesc ce se intampla cu baietii de la Dacia. In iulie 2022 am intrat in posesia unui Logan 1.0 TCE fara gaz, iar in Ianuarie 2024 a inceput distractia si anume termostatul, care nu mai functiona cum trebuie astfel ca dupa un drum de 30 km indicatorul pentru temperatura arata doua liniute. Am fost cu masina la reprezentata si de pe data de 12.01.2024 masina sta in parcare pentru ca Dacia nu are piese. Cei de la vocea clientului ma tot duc cu zaharelul ca se livreaza in saptamana 5, apoi 6 si acum 7. Tind sa cred ca e o problema e mai mare decat atat avand in vedere ca un coleg a raportat astazi aceleiasi probleme precum cele pe care le are masina mea. Per total masina nu e rea deloc, dar ce iti oferta Dacia este un gunoi!


--------------------
dacia logan 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:23
Forum Renault