DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zornait metalic la 1500 rot/min

galeo
post 30 Apr 2023, 19:51
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 2 September 06




Dupa schimbarea distributiei la un logan 1.6 MPI se aude un zornait metalic suparator doar pe la 1500-1600 rotatii pe minut, si doar dupa ce se incalzeste putin motorul si e forjat. Daca merg lin cu ea zornaitul nu se aude.
Banuiala mea este ca zgomotul vine de la rola intinzatoare a distributiei ce scoate acel zgomot cand se aplica o presiune ceva mai mare pe ea, probabil defect de fabricatie a rolei.
Ati patit si voi asa ceva?


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi813
post 30 Apr 2023, 23:57
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




Nu stiu sa zic daca este zgomot metalic sau nu, insa si la mine dupa schimbare distributiei cu una originala intre 1500-1800 rpm se auzea un sunet, am pus inregistrarea unde aproape de final se aude foarte clar acel zgomot. Din ce mi s-a spus dupa ce am fost la un alt service: nu trebuie dat cu mastic pe garnitura pompei de apa, pierdea si putin apa pe la garnitura respectiva, a fost schimbata garnitura respectiva si s-a rezolvat. Acum ei m-au si sunat sa ma intrebe cine a facut distributia, insa nu mi-au raspuns daca a fost pusa prost sau nu, insa nu cred ca era sarita de la punct deoarece motorul tragea ca inainte.

Atasez link: https://drive.google.com/file/d/12X-8iVvGgy...?usp=share_link deoarece nu ma lasa sa il incarc.

This post has been edited by Gabi813: 30 Apr 2023, 23:58


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galeo
post 1 May 2023, 10:01
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 2 September 06




Si cum impacta acea garnitura zgomotul motorului la 1500 ture?
Garnitura nu face contact cu vreo piese in miscare ca sa produca acel zgomot.


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:00
Forum Renault