DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> punte spate, ce si cum

BOA
post 3 Feb 2009, 18:46
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 2 February 06
From: Bucuresti




Puntea de break s-a pus intotdeauna pe berlina si invers, pentru ca erau la fel....
si ca sa nu ne contrazicem aiurea, sa vedem ce zice la carte...

@diaconuliviu.. nu cred sa-l coste puntea goala doar 100 ron.. am dat eu pe tamburi, talere si parghii 80 ron...
de asemenea, te sustin atunci cand spui ca ideal e sa iei o punte noua si sa pui piesele pe care le ai....
ma rog... ideal ar fi sa iei totul nou...
ideal ar fi sa-ti iei alta masina, noua, desigur...

This post has been edited by BOA: 3 Feb 2009, 19:07


Attached thumbnail(s)
P1010072.JPG ( Size: 271.87k ) Number of downloads: 174


--------------------
Dacia 1310 TL - B 81 BOA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyena
post 3 Feb 2009, 18:53
Post #32


Old School Fan


Group: Members
Posts: 2.556
Joined: 25 September 08
From: B. Ghencea




de fapt din '95 sa pus punte de break pe berlina asa k daca este din 95 sau mai batrana are punte de berlina cu tamburii mai mici


--------------------
Dacia/Dacia/Suzuki 1310MLS/750s BIG 1986/1989 - B986ZBY
Dacia mea 1310 '86 http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=126&t=223323&st=0#entry3169331

EX Dacia 1310 '98 /index.php?showtopic=160866&st=330
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOA
post 3 Feb 2009, 18:57
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 2 February 06
From: Bucuresti




@hyena... eu vb aici strict de punte!! Puntea este aceeasi ca dimensiuni... ma refer la lungime, grosime, talerele pentru arcuri, T-ul montat pe ea pentru frana spate si dimensiunea axului pe care se monteaza rulmentii.... si rulmentii sunt aceiasi...
diferenta intre punti este data de masina pe care este montata si anul de fabricatie al acesteia.. eu am berlina din 99.. pe ea este montata din fabrica punte de berlina sau break (ca este aceeasi), cu tamburi mari, de break.... desi ea e berlina...
Uite, chiar tu, Hyena..
te duci frumusel la dezmembrari si-ti cumperi talere si tamburi de break si, de asemenea, parghiile care-mping suportii ferodourilor. iti mai iei si-un set de ferodouri si-un set de rulmenti si te-apuci si le-nlocuiesti...
singura problema pe care ai putea s-o-ntampini este atunci cand desfaci cele 4 suruburi ce tin talerele vechi.. s-ar putea rupe in punte.. wink.gif ca sa fii sigur de reusita, ia o lampa cu gaz si incalzeste-le bine inainte sa te-apuci sa le desfaci.. wink.gif
spor la treaba all!

This post has been edited by BOA: 3 Feb 2009, 19:05


--------------------
Dacia 1310 TL - B 81 BOA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 4 Feb 2009, 07:46
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(BOA @ 3 Feb 2009, 18:46)
@diaconuliviu.. nu cred sa-l coste puntea goala doar 100 ron.. am dat eu pe tamburi, talere si parghii 80 ron...
[...]

Daca tamburii si ce mai zici, care au prelucrari mecanice mai multe au fost 80, puntea neechipata (adica doar "grinda", fara rulmenti, platouri...) ar trebui sa fie ieftina. Ma rog, o sa ma uit, is tare curios si eu.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 05:27
Forum Renault