DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme electrica Supernova

LordVisik2010
post 21 Sep 2011, 15:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 4 February 10




Salutare tovarashi!

Am o mica problema...de cateva zile batrana mea SuperCometa a luat-o razna......aici ma refer la inchiderea centralizata :
1) Cand apas coltul stang al capotei imi sare centralizarea in sus se deschid toate usile....si nu mi se pare in regula....tin sa precizez ca am avut capota schimbata (nu stiu cat de relevanta ar fi chestia asta).....si inca o chestie foarte curioasa...se deschide centralizarea in timp ce merg...dupa vreo 5-10 sec..uneori chiar dupa 20 secunde(MAX)
2)Am o mica nedumerie.....am o mufa mare maro cu 27 fire sub volan in partea stanga jos aproape de pedale. cea de langa cutia UCH (sper sa nu gresesc...are culoarea neagra cutia cu cap albastru)....si as vrea sa stiu cu ce se mananca acea mufa.....daca puteti sa ma ajutati cu explicatia firelor....o schema ceva....sa imi dau seama ce rol are fiecare fir colorat de acolo......am descoperit aceasta mufa deoarece am o problema cu un difuzor....si trebuie tot tp sa misc mufa aia sa aud sunetul in difuzor...e jenant la fiecare damb sa dau cu piciorul in mujfa sa isi revina difuzorul....deci din toata inima as ramane recunoscator daca as primi o imagine sau un pdf ceva sa vad fiecare mufa in parte ce rol are !

Va multumesc din inima si atentie la volan!

This post has been edited by LordVisik2010: 21 Sep 2011, 15:44


--------------------
Dacia SuperNova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei87grs
post 21 Sep 2011, 21:44
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 280
Joined: 1 November 10




Problema pe care o ai tu referitor la deschiderea masinii este din cauza butoanelor de la usi , ori o ramas vreunul blocat si face contact aiurea , ori nu este izolat orespunzator vreun fir de la acestea. Iti spun sigur ca de la ele e problema deoarece aceeasi problema am avut-o eu la solenza iar problema am rezolvat-o prin scoaterea acelor butoane (contacte) de la usi dupa catre am izolat firele. Ca sa iti dai seama daca este de acolo problema , desfa un buton, scoate-i firul, inchide masina din telecomanda sau de la buton, si atinge firul de caroserie....vei vedea ca usile se deblocheaza toate. Mufa aia mare maro face legatura intre instalatia electrica din habitaclu cu instalatia electrica de la motor. Sper ca ti-am fost de ajutor biggrin.gif

This post has been edited by andrei87grs: 21 Sep 2011, 21:45


--------------------
DACIA SOLENZA 2003/SCALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LordVisik2010
post 21 Sep 2011, 22:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 4 February 10




Te referi la Problema ``Capota`` sau problema ``se deschide singura``?


--------------------
Dacia SuperNova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
powertodacia
post 22 Sep 2011, 11:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 853
Joined: 19 March 08
From: Bucuresti




ce butoane la usi?


--------------------
supernova Clima 2003
Dacia super..super...super BOOM!
Improvizatii: GPL/AC
Rezultat: Nesatisfacator=> Pisicuta 316
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 22 Sep 2011, 12:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.848
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Contactorii de pe stalpi.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LordVisik2010
post 23 Sep 2011, 13:15
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 4 February 10




Chiar nu stie nimeni nimic despre acea mufa?....Va rog eu mult vreau sa imi rezolv si eu prb cu difuzorul.

O zi cat mai placuta sa aveti.!


--------------------
Dacia SuperNova 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 22:37
Forum Renault