DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calitatea strazilor in Constanta

Vlad Georgescu
post 6 Aug 2004, 23:37
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am stat recent o saptamina la Constanta si m-am fitiit destul de mult cu masina prin oras.

In Constanta strazile sint extrem de bune comparativ cu cele din Bucuresti. Foarte rar am gasit gropi.

Pe o singura strada am gasit canale la care se lucrase recent, dar locurile de asfalt unde raschetasera pe linga canal erau exemplar plombate, iar canalele erau la exact acelasi nivel cu soseaua - nici un milimetru mai sus sau mai jos.

Se pare ca asfaltarea s-a facut de catre o firma israeliana care ofera si garantie pentru lucrare. Plata firmei care a asfaltat se face in rate, esalonat pe o perioada destul de lunga de timp, iar daca ei nu-si respecta garantia, atunci primaria poate sa nu le mai dea restul de bani.

Orasul este mult mai curat decit Bucurestiul.

Soferii din Constanta respecta legile mult mai mult decit in Bucuresti pentru ca in Constanta e plin de politisti, si in uniforma, dar si in civil.

Iata, deci, ca se pot face lucrurile mult mai bine decit in Bucuresti in privinta strazilor si in privinta curateniei orasului.

Am fost foarte dezamagit cind m-am intors in Bucuresti si am dat cu masina prin gropi. Ma obisnuisem cu drumurile bune din Constanta.

Am auzit multe lucruri rele despre Mazare, primarul Constantei, care se pare ca a furat mult, are dosare pe rol, etc. Totusi a fost in stare sa faca multe lucruri in Constanta mult mai bine decit s-au facut in Bucuresti.

Daca Mazare ar candida la primaria Bucurestiului, l-as vota imediat.

De cind am fost in Constanta sint foarte dezamagit de strazile din Bucuresti si am inceput sa nu mai tin cu Basescu.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 7 Aug 2004, 01:11
Post #2


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Si eu am fost uimit de cat de bune sunt strazile pe acolo. Ce m-a uimit si mai mult au fost capacele de la canale, toate la nivel, de nici nu simteai cand treceai peste vreo unul. Nu ca in Bucuresti unde sunt canalele lasate de iti blestemi zilele cand dai intr-unul. Mai au de lucrat in C-ta la liniile de tramvai, cam denivelate, dar in fine, nu se compara cu Bucurestiul. M-am plimbat prin oras destul de mult (cautam un KFC) si am mers si pe strazi secundare, nu numai pe marile artere si tin sa spun ca si alea sunt asfaltate exemplar. Nu stiu de strazile dntre blocuri cum sunt, dar probabil ca si alea sunt bune.

In schimb, centura orasului e de tot cenzuratul. Am facut marea greseala sa o iau pe acolo si am regretat. Gropi care mai de care mai mari si mai adanci, santuri, tot tacamul. In plus atunci se si repara ceva la drum, deci a fost oribil. La un moment dat ramasesem cu masina sprijinita in scut si cu rotile oarecum in aer cand am dat intr-un traseu. Deci nu o luati pe centura daca mergeti spre Mangalia. Mai bine un ocol prin oras decat sa va rupeti masinile.

Daca ar candida in Bucuresti cred ca si eu l-as vota pe Mazare. Nu ma intereseaza ca fura, ca pana la urma toti o fac, nu e el nici primul si nici ultimul. Asta e sigur. Dar macar, daca tot fura, face ceva si pentru oras. Asa, din prmarii Bucurestiului, cam toti au furat dar nimeni nu a facut ceva bun pentru oras. Se tot batea cu caramida in piept Basescu ca a facut portiunea de drum dintre Calea Mosilor si Universitate (fostul Republicii, imi scapa numele acum, deh ora tarzie), ca cica lucrarea e garantata 5 ani etc. Au inchis drumul, au asfaltat, si la nici un an iar au razuit asfatul si au asfaltat. Si acum drumul tot e denivelat si plin de gropi (in rond la Rosetti si pe banda 1 de mers cum vii dinspre Mosilor spre National).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 7 Aug 2004, 11:23
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Am mai pus odata pe forum tabelul cu banii pentru asfaltat primiti de la buget. Dupa cum se poate vedea, in jud Constanta, pentru municipii s-a alocat cel mai mult. Bineinteles ca motivul este aparteneta politica a lui Mazare.
Cum adica sa-l votezi chiar daca fura? Pai el a furat banii pentru asfaltare cuveniti municipiilor conduse de opozitie...deci banii Bucurestiului inclusiv. Amintiti-va de asta cind dati in gropi prin bucuresti....

Comparati numai cit s-a virat pentru municipii in Constanta si cit in Cluj- unul dintre cele mai mari municipii din Ardeal!

In ce priveste politia: si eu mi-as dori mai multi politisti pe strazi.

Attached thumbnail(s)
bani pentru drumuri.jpg ( Size: 87.97k ) Number of downloads: 87


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 7 Aug 2004, 15:57
Post #4


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu vad in tabel si Bucurestiul. Si cam tot atatia bani s-au alocat si in Cluj, per total. Ia uitati-va in Bacau. Ca suma e mai mult decat dublul celei din Constanta. La fel si pentru municipiu. Suma nu e cu mult mai mica si tot nu arata drumurile ca in Constanta. Deci daca ar candida in Bucuresti eu l-as vota.

Si nu e vorba ca a furat banii pentru asfaltare. Ca asfaltare s-a facut si in Bucuresti. Ar fi trebuit sa se faca la o scara mai redusa, dar ceea ce se faca sa fie bun facut. Dar nu a tinut. Si asta pentru ca nu si-a dat nimeni intereseul. Acolo macar tine.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 17 Aug 2004, 21:52
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Revin cu un mesaj care subliniaza exact contrarul celor spuse de mine referitor la calitate strazilor din Constanta. Am avut ocazia sa plec pentru cateva zile in Timisoara si vreau sa va spun ca e jale mare acolo. degeaba se lauda timisorenii cu Ciuhandru si degeaba e la al treilea mandat, ca e jale mare. Nu puteai sa mergi 200 de metri fara sa vezi ditai craterul in mijlocul drumului. Nu am vazut portiune de asfalt neteda, toate drumurile erau carpite si denivelate. Cele mai bune drumuri erau cam cum e portiunea de chei din Bucuresti, aia de vii dinspre Regie spre Unirii care e plina de gropi mai mici si foarte denivelata. In plus, trecerile peste liniile de tramvai erau o aventura, fiind foarte denivelate. Dupa ce am vazut acolo nici ca ma mai plang de strazile din Bucuresti care mi se par parfum acum. Si nu am mers pe drumuri laturalnice, ci pe marile artere. Cand am intrat pe drumuri mai laturalnice, m-am felicitat ca nu am fost cu masina. Eu nu stiu cum de rezista timisorenii si mai ales masinile lor. Insa, am fost cu SLZ varului meu, masina are 8000 si ceva de km dar in afara de troncanelile obisnuite (scaune plus bucsele bara stabilizatoare care nu au fost schimbate niciodata) masina se tine bine, considerand faptul ca omul nu are nici o greata de gropi, luand cateva mostre de transee de am dat eu cu capul de plafon.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 18 Aug 2004, 08:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Cine se lauda cu Ciuhandru? Ca eu de vreo 5-6 ani il tot :injuratura: . Tot orasul e spart. 5 ani de zile am avut santier in zona, cica s-au reabilitat liniile de tramvai. Un rahat. Iti rupi cauciucurile in liniile astea reparate. Au spart toata strada, tramvaie deviate, de nici nu mai sti pe unde merg. Si reparatii ioc. Acuma inainte de locale s-au grabit sa repare sa redea ciculatiei o zona, si dupa alegeri au inceput sa sparga in alta parte.
Nasol cand nu ai alternativa. PSD Timis niste cretini care nu fac decat sa dea chefuri cu mici si bere gratis inainte de alegeri, anunta deschiderea vamii Cenad inainte de alegeri si cand am mers la acceeasi veche baraca se desfasurau operatiunile. Abia acuma s-a dat in folosinta noua vama.
La PNL Timis alti cretini, asa ca am ajuns pe mana taranilor care au mers in vest si au vazut numai sensuri unice si au impanzit orasul cu ele. :vmad: Sa vezi azi ce pierdut se uita unul cu nr de CJ la sensurile astea unice. Voia sa intoarca si nu putea ca sunt strazi cu sensuri unice.
Primaria are si forum pe net da am impresia ca daca nu dai din palme nu iti raspunde nimeni. Halal oras de 5 stele :oops:


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 18 Aug 2004, 20:46
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai nu stiu cine se lauda cu Ciuhandru, dar de vreme ce a fost ales de trei ori consecutiv, eu ce sa mai zic. Si verii mei il injura, la fel si prietenii lor. Cand au facut astia reportaje dupa alegeri toti mosii si toate babele il felicitau pe primar. ce sa inteleg? ca media de varsta in Timisoara se invarte pe undeva pe la 60 de ani? Linii de tramvai sapate am vazut si eu. Ce m-a uimit au fost stradutele din centru, in zona Pietei Victoriei si a Unirii. Erau intortocheate si toate cu sens unic. Ca sa nu mai zic de zona magazinului Bega care e aiurea. Si, mai naspa, printre cladiri trecea si tramvaiul si trebuia sa fii foarte atent. Noroc ca trecea destul de rar.

Am vazut sediul PNL si cladirea aia statea sa cada, fatada era praf, in afara de un banner galben, altceva nimic.

Off: ce mi-a placut in Timisoara a fost barul Eclipse. Cea mai buna cafea cu ciocolata alba pe care am baut-o. Se chema Eclipse Cup Cofee (parca) si daca aveti drum pe acolo n-o ratati.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 19 Aug 2004, 09:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Off: La Eclipse au si Frappe tare bun. Si seara pe terasa ai perspectiva la tot ce se plimba prin Unirii. laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 19 Aug 2004, 12:47
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




Ma scuzati de interventie, da' nu toate strazile din Constanta sunt stralucite. O "plimbare" prin cartiere/zone retrase sau spre Cazino va va convinge. :wink:


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 Aug 2004, 16:32
Post #10


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Dragos, eu am scris ce am vazut eu. Nu am batut tot orasul, dar pe unde am fost mi-a placut. Si nu am mers numai pe bulevardele mari. Or mai avea ei bubele lor, dar per total chiar mi-a placut, spre deosebire de Timisoara unde m-am felicitat ca nu m-am dus cu masina, desi as fi iesit cu mult mai ieftin in ce priveste transportul. Oricum, mersi de info sa stiu sa nu dau pe acolo.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 19 Aug 2004, 16:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




Uite, si Galatiu' arata decent, curat, da' putin poluat de ISPAT Sidex, buah :planset: .
Oricum, avem si noi gropile noastre, deh (sunt strazi si... strazi).
In Timisoara n'am ajuns. Eu stiam ca'i oras fain. :?


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 23:22
Forum Renault