DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

44 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi piese auto pentru super nova, intrebari + recomandari piese

p_alecsu
post 28 Feb 2010, 21:53
Post #31


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




@boditza:amortizoare bilstein ulei : fata -110 lei/buc, spate-90 leibuc,
flanse (taler superior amortizor cica) - 70 lei/buc
rulmenti amortizor-14 lei/buc
arcuri spate(de iasi) -60 lei/buc
arcuri fata(de iasi) -44 lei/buc
amortizoarele le.am luat de la sibiu , iar restul de le mioveni.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 1 Mar 2010, 00:29
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




ms mult de info.. iar de frane ceva info??


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NsL
post 1 Mar 2010, 02:37
Post #33


Membru Nazdravan


Group: Members
Posts: 113
Joined: 3 March 08
From: PLOIESTI Pitesti




Salutare .
Am o rugaminte pentru cei din Bucuresti care au drum prin Autovit si m-ar putea ajuta cu niste preturi ca sa facem o paralela cu ce am gasit eu in Ploiesti la EKA TRUST (nu fac reclama ,cei din Ploiesi care au gasit mai ieftin rog sa posteze)...

Bieleta Cutie viteze (suport cutie) 75 RON de SRL
175 RON de origine
Flansa amortizor 95 RON
Rulment amortizor 50 RON
Saboti frana spate 55 RON , 80 RON si 260 RON
Rulment Spate 40 RON si 80 RON
Amortizor fata 110 RON
Amortizor spate 95 RON
Arc fata 75 RON
Arc spate 75 RON


Asteptam niste preturi de la Capitala blush.gif .

Apropo , ce parere aveti de site-urile gen autokarma care comercializeaza piese de masini pe net ? cum sunt preturile , calitatea ?

p.s. : acum am vazut ca si p_alecsu a postat niste preturi .biggrin.gif

This post has been edited by NsL: 1 Mar 2010, 02:39


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2002 - PH xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Mar 2010, 12:52
Post #34


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Intentionez sa schimb urmatoarele piese:
-bucsi bascula
-pivoti
-bielete directie
-bucsi bara stabilizatoare

M-am uitat pe catalogul UNIX online pentru solenza si au pivot de directie marca SIDEM (made in Belgium) la 40 ron bucata. Vreo idee legata de celelalte piese? smile.gif Eu as merge pe originale.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 1 Mar 2010, 15:54
Post #35


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Salut Nsl

Am cumparat saboti spate cu tot cu parghi ( de Fermit ) cu 110 ron , rulment spate 36 ron , pistonas frana spate ( ASAM ) 26 ron - cu tot cu garnituri din Bucurestii Noi .

This post has been edited by cata82: 1 Mar 2010, 15:57


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NsL
post 1 Mar 2010, 16:03
Post #36


Membru Nazdravan


Group: Members
Posts: 113
Joined: 3 March 08
From: PLOIESTI Pitesti




ok cata82, merci ..asteptam preturi in continuare ..


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2002 - PH xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 1 Mar 2010, 22:37
Post #37


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




@boditza: doar placute fermit 40lei/set (cam scartaie) mad.gif
@Maskatu: eu am pus pe masina bielete si pivoti de topoloveni si am 28.000 cu ele. Destul la starea drumurilor in tara... tongue.gif


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 2 Mar 2010, 02:43
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




QUOTE(Maskatu @ 1 Mar 2010, 12:52)
Intentionez sa schimb urmatoarele piese:
-bucsi bascula
-pivoti
-bielete directie
-bucsi bara stabilizatoare

M-am uitat pe catalogul UNIX online pentru solenza si au pivot de directie marca SIDEM (made in Belgium)  la 40 ron bucata. Vreo idee legata de celelalte piese?  smile.gif Eu as merge pe originale.
*



uite pe aici @maskatu poate te intereseaza ceva http://www.motoangina.ro/supernova.html


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 2 Mar 2010, 09:05
Post #39


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pacat ca sunt din Oradea dar... am aflat cateva preturi:
-bieleta directie + cap de bara Topoloveni = 105 ron buc
-cap de bara = 38 de ron
-pivoti directie = 60 ron
-bucsi bara stabilizatoare = 6 ron buc
-rulment roata spate = 40 ron

Se pare ca toate piesele sunt de origine. Multumesc de link.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 2 Mar 2010, 16:31
Post #40


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Anul trecut am schimbat pe partea dreapta pivotul si capatul de bara. Pivotul este de origine, luat din Vitan cu 40 ron, iar capatul de bara de Asam, luat cu 18 ron din Rm. Valcea. Iar pe stanga spate am schimbat rulmentul, a costat 30 ron, produs la Alexandria daca nu ma insel. Cel de origine era 40 ron in Vitan.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lentini0875
post 2 Mar 2010, 17:36
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 11 November 07




sal.m-ar interesa si pe mine cum arata :"bucsa teflon ghidaj timonerie",o poza un desen si dak imi puteti spune de unde o pot cumpara.multam


--------------------
dacia supernova 2001 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 2 Mar 2010, 18:49
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(Maskatu @ 1 Mar 2010, 12:52)
Intentionez sa schimb urmatoarele piese:
-bucsi bascula
-pivoti
-bielete directie
.
*




Cum ai dedus ca trebuie schimbate bucsi bascula? Eu recomand sa cauti bascula echipata (vine cu bucsi bascula si pivot), asta pt ca bucsile la bascula schimbate incorect se uzeaza f repede. Nu e vorba de pretul bucsilor, cat te costa manopera, apoi daca le pun aiurea iar tre sa le schimbi si tot asa...

Pipa bieleta (cap de bara) Topoloveni , acu o luna in TL 37 de lei
4 bucsi bara stabilizatoare (set), originale, de uzina, 18 lei

Bieleta inferioara originala Reno, cumparata azi din GL 130 lei


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Mar 2010, 21:06
Post #43


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Vreau sa le schimb pe toate pentru ca imi zdrangane in creieri. Plus de asta au ajuns la km la care cedeaza rand pe rand. Oricum bucsile de la bara stabilizatoare sunt consumabile. Dai 4 lei pe bucata... 4 lei face. Originale nu prea gasesc nicaieri.

Astazi am dat o tura la magazinele de piese auto de pe Muntii Carpati. "Vizita" nu s-a lasat seaca, pentru ca am vazut "pe viu" diferenta dintre bieletele de directie "ieftine" si "scumpe". De ce spun ieftine si scumpe si nu dau producatori? Se pare ca topoloveni-ul produce bietele de mai multe clase... adica mai ieftine (si mai proaste) si mai bune, sau originale, in cutie albastra, adica cu HOLOGRAMA.

Am testat fizic nuca si implicit capul de bara. Diferenta dintre ele fiind foarte mare. Nuca de la bieleta mai ieftina abia se misca, avand o cursa neregulata, pe cand cea de la bieleta mai scumpa se misca uniform si culisa foarte foarte usor.

Bieletele de directie complet echipate cu capul de bara, originale, costa 95 ron bucata. Despre cele mai ieftine nu are rost sa mai pomenesc, pentru ca de noi sunt proaste, si asta se observa clar, mai ales daca le pui langa unele originale.

Despre bieletele de directie treaba este clara, o sa merg pe originale ! Insa am alte nelamuriri...

Uleiul pentru cutia de viteze. Dacia recomanda evident... dacia oil extra gear. Costa 27 de lei litrul. Surprinzator, elf-ul si texaco (tot 75w80) sunt mai ietine... anume 25, respectiv 17 lei texaco. Mai multi vanzatori au recomandat texaco, spunand ca este mai bun decat cel de la dacia.

Pe langa asta mi-au mai recomandat un aditiv special, la flacon (8 sau 9 ml) care costa 55-60 de lei. Se numeste XADO si toata lumea il lauda in sus si in jos. Sincer as merge pe texaco cu aditiv. Am inteles ca acest aditiv protejeaza cutia si formeaza un fel de pelicula pe toata suprafata ei. Plus de asta ar avea o cursa mult mai regulata si ar proteja toate piesele din cutie, prelungind viata cutiei...? Voi ce ziceti? Adevar sau baliverne. Am fost in mai multe locuri si peste tot am auzit aceleasi lucruri de bine despre acest aditiv.

Acesta este aditivul.... alta poza mai mare nu am gasit
xado-gear.jpg

Si aici este site-ul lor .


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 4 Mar 2010, 22:10
Post #44


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




Maskatu la partea cu bieletele te sustin. Am vazut diferenta intre bieletele de origine si cele ieftine doar ca nu stiam ca cei de la topoloveni le produc pe amandoua. In legatura cu uleiul cutiei de viteze eu folosesc dacia oil extra gear ,cum si pentru motor folosesc tot dacia oil. Nu sunt expert dar ma declar multumit de rezultate.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobomaster
post 4 Mar 2010, 22:21
Post #45


Membru Daciot


Group: Members
Posts: 182
Joined: 12 March 08
From: Bacau / Bucuresti




Ulei de cutie eu am pus mobil, desi asi fi vrut castrol ca in el am cea mai mare incredere, iar referitor la aditiv, recomand metabond. Nu vorbesc din auzite, ci am vazut si nu demonstratiile agentilor, ci in realitate masini in care am adaugat metabond la schimbul de ulei. Si nu este cu depuneri ceramice, sau mai stiu eu ce depuneri care se ataseaza de suprafata metalului pentru cine stie cat timp, ci trateaza metalul in sine. Parerea mea sincera din ceea ce am observat citit si incercat.


--------------------
RENAULT Megane 2008 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Mar 2010, 22:41
Post #46


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Castrol este undeva la 50-60 de lei litrul. Intr-adevar, destul de scump in comparatie cu celelalte marci.

Sa inteleg ca nimeni nu recomanda uleiul pentru cutie de la dacia, si orice alt ulei este mult mai bun decat cel de la dacia.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robyvol33
post 5 Mar 2010, 01:56
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 5 May 07




@Maskatu-"tata" eu cind am luat masina acum 2,5 ani am schimbat tot ce se schimba la 60.000 si am pus tot numai de origine ,inclusiv ulei cutie Elf
Actualmente schimbarea vitezelor e foarte ok si nu am avut probleme ,eu cred ca e moft..."ce ulei ,ce firma"....
Acum fiecare face cum crede de cuvinta
Bafta(mai vorbim duminica la intilnire)


--------------------
opel astra 1.7cdti ex.dacia supernova 1.4 2001
Urasc trufia,minciuna si prostia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Mar 2010, 09:30
Post #48


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Elf nu este "uleiul original" recomandat de dacie. Uleiul original recomandat pentru cutie, si mentionat in manual, este dacia oil extra gear. La fel cu uleiul de motor, dacia oil... etc. Elf este un "after-market", la fel ca si restul uleiurilor de pe piata. Din ce am observat, majoritatea nu au mai pus dacia oil, ci au optat pentru alta marca, cum ar fi elf, texaco, castrol, etc.

Voi mai schimba pivoti de directie, bucsi bascula si bucsi bara stabilizatoare. Cu siguranta va fi necesara o geometrie + unghi de fuga. Vreo idee cat costa aceste operatiuni in service ? (geometrie si unghi)? As fi schimbat si rulmentii dar sunt in regula, si nu are rost sa ii schimb aiurea. In viitorul apropiat discuri de frane, placute, si sabotii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 5 Mar 2010, 15:03
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Eu am 98000 si bucsile bascula sunt ok. Daca simti ca la accelerari si la franari se misca ceva in fata inainte-inapoi atunci trebuie schimbate. Eu ti-as recomnda sa le lasi asa, dupa o discutie cu doi mecanici de la 2 service-uri diferite. Sigur nu au nimic... Ca si inlocuitor ceva mai pretentios pt bucsile bara stabilizatoare din cateva cautari am reusit sa gasesc un echivalent de pe Reno 19 produse de Powerflex. Pretul cel mai mic pe care il gasisem era aprox 200 de lei toate 4. Pretul e f mare comparativ cu cele "de uzina", principala diferenta e ca vor fi ultimele bucsi bara stabilizatoare schimbate.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Mar 2010, 15:41
Post #50


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




98.000 cu bucsile originale, din fabrica? Bucsile de "uzina" sunt 10 lei bucata. Le-as fi schimbat, pentru ca daca tot schimb si bucsile de la bara stabilizatoare si bieletele de directie, va trebui sa fac si geometria, si macar sa stiu ca schimb aproape tot.. "de la a la z".

Eu zic ca sunt in regula si ele de uzina, mai ales in regim de mers normal, si nu cu multi km la bord. Despre uleiul la cutie ce ma sfatuiti? Elf, texaco, dacia oil? Aditiv xado??... blink.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 5 Mar 2010, 17:06
Post #51


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Maskatu......daca nu ma insel Dacia Oil e produs de Texaco........daca nu cumva e chiar aceeasi treaba cu alt ambalaj biggrin.gif
Despre aditiv......n-am folosit pana acum nici un fel de aditiv.......nu stiu ce sa zic......vezi sa nu dai banii de pomana.
Erau niste discutii pe forum despre aditivi.....in special Duralube..........inteleptii forumului sustineau ca e frectie la picior de lemn.
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 5 Mar 2010, 18:58
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Da, 98000 cu bucsile originale.
Uleiul din cutie nu e tocmai important ce marca e atat timp cat se pastreaza specificatiile. Ca aditiv incearca metabond, stiu pe cineva care si-a pus in masina de noua (Logan 1,4) si acum masina are 5 ani si e f ok. Eu foloseam in benzina la vechea dacie metabond (bine, e alt produs decat cel pt cutie) si am fost extrem de multumit, am pus si in SN de cateva ori si se simte (ca si cum ai merge c benzina de 99-100). Tot am zis sa pun si eu, dar am gasit de fiecare data sa fac altceva cu banii...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boditza
post 6 Mar 2010, 10:31
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 8 September 09




pai si ce exemplu e ala ca masina are 5 ani si e ok?are mai mult de 10 mii km? exemplu pot sa il dau io ca am o masina de 17 ani si aproape 400mii km cu metabond in ea neumblat la motor. acum am trecut p castrol k nu mai pot face rost de metabond la pret mic. ideea e ca poti folosi orice ulei (nu smag dala de se baga in 1310) atata timp cat il schimbi la 8-10 mii km


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1,6 16v 82kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu242006
post 6 Mar 2010, 21:21
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 11 May 09




sall care stiti ce bucsi bara stabilizatoare se potrivesc la dsn?ca cele pt ea nu sunt bune de nimic,am inteles ca se potrivesc cele de pe renault 19 e adevarat?


--------------------
dacia supernova clima 2002 - gj-69-bic
in femeie si in guvern sa nu ai incredere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felceru
post 8 Mar 2010, 17:44
Post #55


membru de partid


Group: Members
Posts: 37
Joined: 1 February 10
From: dej-cluj




kit distributie 123 ron made in germany,azi mi-a ajuns,l-am comandat de pe net de la taramon.ro,foarte seriosi recomand wink.gif


--------------------
dacia supernova 2001 confort redus***...fier romanesc - cj 14 prg
statie radio cb [cel mai bun detector la ora actuala]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Mar 2010, 11:09
Post #56


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@liviu. As merge pe bara originala... La cati km ti-a picat? Probabil ca se potriveste si alt tip, dar pentru a afla asta trebuie sa iei de pe alta masina, sa o dai jos pe a ta, sa vezi daca se potriveste, etc,etc. Plus de asta nu faci nici o smecherie daca pui bara sh de pe un renault din 1900 toamna. Deci va trebui sa cumperi una NOUA, si o sa dai mult mai mult decat ai da pe una noua de origine. Cu alte cuvinte recomand de origine + bucsi bara stabilizatoare (4 buc) originale, la 16 lei setul.

@felceru: ce firma ?


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felceru
post 9 Mar 2010, 11:43
Post #57


membru de partid


Group: Members
Posts: 37
Joined: 1 February 10
From: dej-cluj




flennor-automotive


--------------------
dacia supernova 2001 confort redus***...fier romanesc - cj 14 prg
statie radio cb [cel mai bun detector la ora actuala]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avram1987
post 9 Mar 2010, 12:10
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 12 October 08
From: Galati




Maskatu ....omu intreaba de bucsi pt bara nu de bara cu totu


--------------------
Dacia SuperNova 2001 - VS-85-XXX
Dacia SuperNova .............Culoare Verde JAD
Ai venit la mine intr-o noapte calduroasa de vara, te-ai lipit de mine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Mar 2010, 12:24
Post #59


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ah, scuze. blush.gif Am citit fugitiv. Gasesti bucsi originale made by renault pentru super nova la 16 lei setul. Nu iti recomand bucsile "varsate" pentru ca sunt proaste. Eu zic ca sunt ok si cele originale. Te tin destui km, fata de cele de srl.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 9 Mar 2010, 12:47
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Iar ca si o completare, bara stabilizatoare se SN e la fel cu cea de Reno 19 16v... Daca tine la masina aia de 136 de cai tine si la asta... wink.gif

Back to topic...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Acest topic a fost creat pentru a veni in sprijinul posesorilor de dsn. Mai exact... puteti cere detalii despre o anumita piesa, pe care doriti sa o achizitionati, si alti colegi va pot spune, " da, cumpara de la x producator, si vezi ca are un pret in jur de y roni". Si tot asa.

Sau, feedback-uri (pareri despre x piesa), spre exemplu "am luat x piesa de la y producator si acum am z km cu masina si inca se tine bine" , sau " nu luati x piesa de la y producator pentru ca este foarte proasta".

Ofertele comerciale sunt interzise, fiind permise doar la bursa, iar mesajele ce contin oferte comerciale directe, vor fi sterse imediat fara o notificare in prealabil.


--------------------
Go to the top of the page
44 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:42
Forum Renault