DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [VAND] materiale insonorizante auto !, materiale insonorizante pt auto.

marius80_eugen
post 22 Mar 2007, 14:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1.Vand DYNAMAT TRUNK KIT . Contine 3 folii Dynamat Original pt podea + 1 dynamat extreme mare pt hayon + 2 mai mici dynamat extreme pt contra-aripi .
Pret kit complet : 435 ron

2. Vand Aluband rola de 10 cm x 10 m : 55 ron
20 cm x 10 m : 100 ron
30 cm x 10 m : 170 ron
- se fixeaza automat dupa ce se desface folia de protectie de pe plastic . Este mult mai usor decat credeti de fixat .

3. Cutie material insonorizant cauciucat negru 3 kg cutia : 16 ron
- se poate da in mai multe straturi , cu pensula sau pistol , diluat sau gros .

4. Spray insonorizant 400 ml ( gri / negru ) : 26 ron / spray

5. Cutie insonorizant 1 kg ( gri / negru ) : 30 ron / cutia

6. Cutie insonorizant 2 kg ( gri / negru ) : 50 ron / cutia

7. Material textil negru pentru imbracat cutii sub-woofer-e / plafon / hayon : 9 ron / mp.

8. Pentru servicii de insonorizare , instalari audio si alte probleme conexe ma puteti contacta pe privat

This post has been edited by marius80_eugen: 22 Mar 2007, 14:24


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 22 Mar 2007, 17:22
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Ce e dynamat-ul?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 Mar 2007, 21:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dynamat-ul este un material fonoabsorbant , anti-vibratii , de cea mai buna calitate , adica mai bun ca asta nu gasesti nicaieri in lume . Mai multe detalii la www.dynamat.com . Acest kit este complet , insonorizeaza complet portbagajul / hayonul si functioneaza impecabil . Impiedica vibratiile si implicit pierderea sunetului , impiedica aparitia vibratiilor si a zgomotelor nedorite , precum si pierderea sau inducerea temperaturilor nedorite in locurile protejate cu dynamat .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chcstefan
post 22 Mar 2007, 21:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 11 January 06




crezi ca daca as folosi Dynamat-ul as putea sa antifonez masina , adika sa nu mai simt sunetul de la esapamentul sport?


--------------------
RENAULT MEGANE 2004 BICORP
Audi A6 allroad 3.0 TDI 239 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Mar 2007, 09:48
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.847
Joined: 19 April 05
From: Romania




Marius80_eugen, asta nu inseamna sa induci in eroare ...
1. dynamat-ul nu este fonoabsorbant
2. Insonorizarea portbagajului/hayonului unei masini este frectie la un picior de lemn.

This post has been edited by IRONICK: 23 Mar 2007, 10:00


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 23 Mar 2007, 11:42
Post #6


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




@IRONICK
1.Dynamatul este un "brand". Daca cauti la ei pe site o sa vezi ca au si materiale fonoabsorbante.
2. Nu stiu ce aveti cu expresia "frectie la un picior de lemn" dar aici te rog sa-mi dai voie sa te contrazic. Nu degeaba insonorizeaza Boyd Codington toate hot-rod -urile cu dynamat extreme de obicei. Ai putea sa-i spui si lui fraza cu frectia.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 23 Mar 2007, 11:55
Post #7


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE
Insonorizarea portbagajului/hayonului unei masini este frectie la un picior de lemn.
s-a referit, din câte am înțeles eu, că dacă vrei să insonorizezi mașina, nu ălea sunt zonele care trebuie luate în calcul. Vibrațiile și sunetele se transmit prin alte zone (podea, pedalier, tablier....).
Puțină atenție.....


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 23 Mar 2007, 12:03
Post #8


-


Group: Members
Posts: 21.847
Joined: 19 April 05
From: Romania




1. Dai o groaza de bani pentru un material pe care il poti cumpara din alta parte la pret mai mic. Si nu ma refer la aluband. Da daca scrie dynamat este scula domne ...
2. Nu vreau sa zic ca ma pun cu nenea ala ... in cate emisiuni ai vazut tu ca il intereseaza insonorizarea ? Si in afara de dynamat ce mai pune pe masina ? Ca insonorizarea unei masini nu se face doar din dynamat si antifon si subwoofere

PS. Asa de chestie ... Renault a dezvoltat pana acum 3 proiecte de teste si simulari acustice: Venus, Mars si Harmonie. Ultimul a fost finalizat in dec 2006. Cauta si tu pe net (ca eu sunt bulangiu si nu vreau sa pun asa ceva pe forum) hartile acustice ale masinilor. Si o sa vezi de unde vine zgomotul. Nu va mai uitati tot timpul la televizor ...

This post has been edited by IRONICK: 23 Mar 2007, 12:25


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 23 Mar 2007, 12:08
Post #9


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Varianta ”românească” sau autohtonă pt dynamat=aluband....
Și, așa cum zicea Ironick, mai treb și alte materiale....
Să nu prostim posesorul de logan cu televizorul...smile.gif)


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 Mar 2007, 12:18
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Stop aici discutia. Daca nu se sterge complet.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 23 Mar 2007, 16:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Oameni buni , nu ma deranjeaza intrebarile , nu vreau sa induc pe nimeni in eroare , nu am spus ca numai dynamatul rezolva totul , de asta am si dat mai multe detalii si produse , dar eu va rog sa va amintiti pe ce sectiune sunteti !

chcstefan - sunetul se va simti mult mai putin si mai mult prin exterior , decat direct prin podea , dar aceasta izolare se paote realiza impreuna cu mai multe materiale .

IRONICK - 1. ma acuzi de un lucru si nu cred ca e cazul sa-ti rapund cu aceeasi moneda . Eu te trimit pe site-ul producatorului sa citesti detaliile si specificatiile produselor . Eu am un anumit produs din acea gama , este specializat pentru un lucru , pe care-l face ce-l mai bine . Din acel kit se pot folosti acele folii si pentru alte parti ale caroseriei cu succes !
2. "frectia la picior de lemn " poate ca as face-o eu daca te-as trimite la anumite firme specializate sau la cateva persoane care au montate astfel de produce insonorizante pe masinile lor . Acest produs este recunoscut pe plan international pentru calitatile lui si nimeni nu a reusit sa demonstreze ca este o teapa , asa cum se intampla cu aditivii sau alte produse miraculoase ! Deci daca nu te intereseaza sa cumperi acest produs , te rog sa te abtii de la alte comentarii . Daca totusi ai de comentat , te-as ruga sa o faci la adresa producatorului si a forurilor competente !
3. Daca ai face socoteala la bani pe care tu oricum nu vrei sa-i dai nici macar pe Aluband , vei vedea ca nu costa chiar atat de mult , tinand cont de faptul ca este alta calitate . Uita-te cu atentie si vei vedea ca aria acoperita de acel kit este destul de mare !
4. Eu nu te pun sa dai nici un ban ! Cine doreste ceva de calitate si performant cumapra produse de calitate , cine nu , face absolut ce doreste . Nu numai ca nu te intereseaza sa cumperi , ca de fapt problema ta nu e pretul asta , pentru ca nu te-a interesat vre-o negociere , dar pur si simplu faptul ca acest material exista pe piata te intriga f tare !

Lostboy - acel kit al meu este numai pentru portbagaj ! In portbagaj se afla in majoritatea cazurilor sub-woofer-ul , dar acolo , mai ales in cazul masinilor hatch-back se afla si o sursa foarte mare de zgomot , deci si fara cateva sute de W putere acea zona , care este de fapt o incinta este expusa zgomotelor si vibratiilor . Daca vrei ca sunetul si vibratiile sub-ului sa se transmita corect , sa nu pierzi putere si calitatea sunetului prin peretii hayonului sau a portbagajului , folosesti materiale de calitate . Iti amintesc , ca sunetul trebuie sa se auda in interior cu maximul de intensitate si in afara minimum de putere . Cu cat mai mult se aude afara , cu atat mai multa putere si sunet se pierde ! Apoi exista kituri de insonorizare ( sau cum vreti sa le mai spuneti ) si pentru celelalte zone ale masinii ! Eu nu am spus ca odata instalat acest kit nu mai aveti nevoie de nimic , dar acest pachet contine 4 folii mari si inca doua mai mici , care pot fi folosite si pentru usi , ca speaker kit , si in alte zone pe care le considerati ca merita atentie din punctul asta de vedere . NU este un produs care are o singura utilizare , ci doar ca acest kit a fost calculat pentru incinta portbagajului si acolo isi face treaba cel mai bine .
- Alubandul se vinde in aria constructiilor si este folosit ca atare ! Nici o firma nu-l vinde pentru auto . Multe persoane l-au folsit si au fost multumite , ca si mine de el , dar eu si alte persoane admitem ca exista si alte produse care au fost create pentru un anumit lucru si isi indeplinesc aceasta functie cu brio . Daca ne gandim bine nici macar Alubadul nu a fsot fabricat la noi ... asa ca nici ala nu e romanesc !!!

- poate esti amabil sa-mi spui de exemplu ce materiale ti-ar mai trebui pentru a insonoriza o masina , in afara de produsele Dynamat ? ( ma refer la toata gama , parte din care este si kitul pe care eu il vand )

Rog nu stergeti posturile , pe mine personal nu ma deranjeaza cat timp contin intrebari la obiect si nu incalca regulamentul !

Preturile raman in continuare aceleasi si sunt f putin discutabile !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ToPser
post 24 Mar 2007, 21:20
Post #12


Tico`s Master


Group: Members
Posts: 161
Joined: 9 June 05
From: Medgidia




Sprayul ce marca este ? Te rog poza daca se poate ! Am avut spray insonorizant 2+2 foarte bun ,din pacate nu am mai gasit !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2005 - 21 YNE
Audi A ocho , quattro dos , benzinas.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Mar 2007, 01:10
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Spray-ul este Body950 , la 400 ml . Se poate aduce si Stinger Roadkill - adica profesional , dar ca pret nu cred ca va avantajeaza pentru ca depaseste 1 mil/ buc


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Mar 2007, 16:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Numai saptamana asta : Dynamat Trunk Kit : 380 ron !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Mar 2007, 17:53
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In conformitate cu specs-urile chiar ale lui dynamat ( http://www.dynamat.com/technical_specs_dynamat_original.html ) dynamat original nu este un fonoabsorbant, ci este un "vibrational damper"(de reducerea a transmisiilor vibratiilor intre medii, nu de absorbtie a acestora).
Este o folie compozita, pe baza de styrene-butyadine (un cauciuc cu fata de bitum).
Fonoabsorbante sunt alte materiale. Am dat eu niste exemple acum vreo 2 ani jumate pe la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=11288


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Mar 2007, 09:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu nu te contrazic , dar Dynamat este un brand care contine mai multe produse , fiecare creat pentru o anumita zona a masinii . Unele placi se bazeaza pe un fel de cauciuc ( in nici un caz bitum ! ) , altele pe un fel de burete , altele sunt un fel de sandwisch facut cu mai multe straturi de concentratie diferita de burete , cu expandat , cu cauciuc si alte substante patentate de ei .
Parerea mea este ca aceste materiale isi fac treaba si ca insonorizante si ca ce vrei tu mult mai bine ca altele si cu siguranta mai bine decat improvizatiile facute de unii pe masini .


Numai saptamana asta : Dynamat Trunk Kit : 380 ron !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Mar 2007, 10:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Preturile sunt discutabile !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 2 Apr 2007, 12:09
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




oare mai gasiti un Dynamat trunk kit cu 3,8 mil tot kitul ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danzice
post 4 Apr 2007, 18:56
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 13 February 07




salut! as lua si eu 4__6role de 10cmx10m aluband daca mai lasi din pret


--------------------
opel astra 2001 - BZ-70___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 10 Apr 2007, 21:24
Post #20


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




ma intereseaza si pe mine niste detalii....
raspunde la PM te rog....vreau nr tau de tel
merci!


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 21:49
Forum Renault