DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> constatare amiabila, care este procedura?

Mihai San
post 22 Aug 2010, 08:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Va salut! Am dat de necaz a intrat cineva in mine si va rog daca ma puteti ajuta cum este cu formalitatile de constatare amiabila.O sa incerc sa scriu cam toate detaliile sa intelegeti despre ce este vorba.

Masina mea A era pe banda 1 viram la dreapta ,masina B in spatele meu vira la dreapta si ea,exact in timpul virajului masina B a decis sa schimbe banda astfel acrosand masina mea A lovindu mi spoilerul dreapta spate si stopul spart,aripa foarte putin atinsa,autovehiculul B in manevra s-a ales cu usa dreapta spate zgariata si aripa spate usor infundata.

Eu ca si posesor de vehicul A consider ca vehiculul B a fost de vina.Am oprit masinile posesorul vehiculului B a zis ca nu stie cum s a intamplat destul de afectat,i am zis ca este de vina ,nu i convenea ,urma sa mergem la politie,insa i am explicat ca ne putem intelege prin formularul de constatare amiabila pentru ca e spre raul lui sa mai mergem la politie.
Am incercat sa completam acest formular de constatare amiabila,l am gresit si trebuia sa facem rost de alt formular, fiind zi de sambata am lasat-o pe luni sa ne intalnim,am facut schimb de copii dupa RCA ,si ne am luat datele unul altuia .

Acum va rog sa am luminati.

Masina mea si a lui este pe firma..amandoi in timpul programului..eu am casco el are casco.

Ce este de facut?Completam formularul de constatare amiabila in care eu consider dupa o mica schema ca el ar trebui sa reiasa vinovat dupa acre ce este de facut?
Eu trebuie sa merg la centrul de constatari de asigurari al RCA ului lui?
El trebuie sa ma insoteasca?
Eu i am lasat si o copie dupa RCA ul meu si el la fel pana se clarifica situatia luni.

Eu ca sa nu mai umblu pe drumuri la asiguratorul lui pot merge la mine la casco?asta daca imi si permite si firma la care lucrez...

El ce trebuie sa faca?



Va rog daca se poate sa ma ajutati pentru ca trebuie sa rezolv foarte repede si nush cum o sa fac...

Va multumesc!


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 22 Aug 2010, 08:54
Post #2


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




constatarea amiabila se face cu ambele parti de fata, la asiguratorul celui vinovat. daca el nu isi recunoaste vina, nu puteti face constatare amiabila, si atunci va trebui sa mergeti la politie, sectia tamponari.

cand mergeti la asiguratorul lui, acesta o sa va faca si poze la masina. incearca sa il convingi ca e mai bine sa mergeti pe amiabil, ca scapa de amenda de la politie. asta daca stii sigur ca e neatintia lui.

dupa aceasta procedura, poti sa optezi sa deschizi dosar la casco, si sa ti se repare masina, iar cei de la casco se vor descurca cu recuperarea banilor de la rca-ul celuilalt prin instanta. daca procedezi astfel, o sa ai masina gata mult mai repede, decat daca stai dupa rca-ul lui, care poate nu-ti mai da acceptul dupa ce masina e gata, si o sa ramai cu ea in service daca nu scoti tu bani din buzunar. daca masina nu e a ta, si e a firmei, atunci nu mai e baiul tau deloc, oricum masinile de firma sunt asa cum sunt...

This post has been edited by alindrgn: 22 Aug 2010, 08:57


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 09:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Din cate inteleg trebuie sa merg la asiguratorul vinovatului cu constatarea amiabila,si ce trebuie sa obtin de la asiguratorul vinovatului ..o declaratie ceva ca accepta ca platesc ei ca sa pot merge la mine la casco sa nu ma intoarca inapoi..?Le spun celor de la asigurarea vinovatului ca vreau sa mi deschid dosar pe casco?

Multumesc mult pentru ajutor ..desi este masina firmei sunt foarte stresatt fiind primul accident.

Eu i am lasa si o copie dupa RCA si el mie am gresit ca i am dat o?

This post has been edited by Mihai San: 22 Aug 2010, 09:45


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 22 Aug 2010, 09:52
Post #4


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(Mihai San @ 22 Aug 2010, 09:47)
...

Masina mea A era pe banda 1 viram la dreapta ,masina B in spatele meu vira la dreapta si ea,exact in timpul virajului masina B a decis sa schimbe banda astfel acrosand masina mea A lovindu mi spoilerul dreapta spate si stopul spart,aripa foarte putin atinsa,autovehiculul B in manevra s-a ales cu usa dreapta spate zgariata si aripa spate usor infundata.

...
*


Eu nu imi dau seama cum au rezultat daunele astea. wacko.gif
Incearca sa faci o schita...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 22 Aug 2010, 09:52
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Avand in vedere ca nu sunteti hotarati cine este vinovat, as recomanda sa mergeti la politie.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 22 Aug 2010, 10:48
Post #6


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




asta ziceam si eu. din cate inteleg celalalt nu isi recunoaste vina.

cei de la rca-ul lui trebuie sa iti dea o hartie la mana cu care te poti duce la service cu masina. pe baza la hartia aia o sa ti se repare masina (pe hartie scrie clar ce trebuie inlocuit, reparat sau doar revopsit). posibil sa te intrebe inainte la ce service vrei sa mergi cu masina, iar ceea ce spui atunci nu mai poti schimba. daca le zici ca mergi la service-ul X, pai la ala sa mergi, ca altfel nu mai pupi despagubire.

din cate stiu eu, amiabilul se poate completa si la fata locului, la asigurator. dupa care ei fac poze la masini si cam atat.

si cu firul accidentului, si eu am ramas putin blink.gif . eu am inteles din asta ca unul din voi circula pe dos, ca sa poata rezulta avariile puse de tine mai sus. mai explica o data daca poti, sau vorba celui de mai sus, poate reusesti sa faci o schita.

This post has been edited by alindrgn: 22 Aug 2010, 10:49


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 10:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




I am explicat persoanei ca daca mergem la politie se lasa cu alte chestii si a zis ok mergem la asigurari.Am stabilit sa ma intalnesc maine cu el sa mergem la asiguratorul lui si sa se declare vinovat sper sa nu se intoarca ..sa si schimbe parerea ca deja intram in alte chestii cred ca ceva de genul accident nedeclarat

Eu as dori sa deschid pe casco dosarul,deci ma mai duc la firma lui de asigurari sai dea acorul pt reparatie sau ma duc la casco la mine direct..

Am facut schita se poate atasa dak este in paint?

Nu o pot atasa schita in paint...ce format este acceptat?


Rectificare la primul post imi cer scuze ...la declaratia mea cum s a intamplat am sris ca spoilerul pe dreapta este lovit...lovitura este pe partea stanga spoilerul zgariat si stopul spart. si acum sunt bulversat....

iar el are usa spate dreapta zgariata si aripa deasupra rotii infundata usor

This post has been edited by Mihai San: 22 Aug 2010, 11:05


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 22 Aug 2010, 11:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(alindrgn @ 22 Aug 2010, 09:54)
constatarea amiabila se face cu ambele parti de fata, la asiguratorul celui vinovat. daca el nu isi recunoaste vina, nu puteti face constatare amiabila, si atunci va trebui sa mergeti la politie, sectia tamponari.


greeeesit! constatarea amiabila se face in momentul in care se completeaza formularul! cu exceptia cazului in care accidentul s-a produs in urma manevrarii autoturismului cu spatele sau cel din spate l-a lovit pe cel din fata in spate, nu este nevoie de prezenta "vinovatului" la asigurari (pt a preveni fraudele). te duci cu formularul completat la asigurator si cu copii dupa actele "vinovatului". daca completezi formularul cand te-ai lovit, esti acoperit la politie. in caz ca respectivul se razgandeste, tu ti-ai indeplinit obligatia legala. nu inteleg de ce trebuie sa stai atat ca sa completezi formularul? e si pe net. a, ca vrei sa te duci cu celalalt la asigurator, ca sa preintampini niste trageri de timp, da, f bine, dar completeaza formularul. asa, e ceva semnat de el la tine.
in fine, vinovatia o stabileste asiguratorul in urma celor descrise pe formular! ati vazut voi pe formular ceva legat de vinovatie? la politie te duci in general cand celalalt sofer e mai recalcitrant sau nu te intelegi cu el, nu va intelegeti asupra circumstantelor (el zicea ca a dat semnal, tu ca nu, el ca era pe Edgar Quinet, cu ca era pe Academiei, etc.), pt ca Politia (teoretic) poate sa faca si cercetari.

poti sa faci pe casco si merge in regres. cel mai bine e sa deschizi dosar de dauna la rca-ul lui si sa te duci cu el la casco dupa. asa o sa fie mai usor de recuperat banii, pt ca asiguratorul aluia practic a constatat singur ca e bun de plata


This post has been edited by Marian66: 22 Aug 2010, 11:16


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 11:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




pentru ca n am fost eu explicit mai scriu odata..

Eu urma sa virez dreapta stateamla semafor,el in spatele meu,in momentul virajului eu mi am pastrat banda mea el din spate exact in timpul virajului a schimbat banda virand ca si mine la dreapta si a atins spoilerul meu spate si stopul f putin aripa iar el a avut usa spate zgariata usor si aripa usor infundata



Cam asta a fost ...


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 22 Aug 2010, 11:10
Post #10


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Alta treaba... biggrin.gif , daca va duceati cu declaratia aia la asigurator va trimitea la plimbare.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 22 Aug 2010, 11:18
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




daca tot esti pe firma, suna-l pe agentul care va face asiguarile. cred ca te-ar indruma cel mai bine, pt ca situatia "nu esti de vina dar faci pe casco" difera cate putin de la firma la firma


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 11:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Da BZN scz am descris eu aiurea prima data dar din ceea ce am descris cine ar putea iesi vinovat?

This post has been edited by Mihai San: 22 Aug 2010, 11:23


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 22 Aug 2010, 11:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




a, tu mai ai dubii asupra vinei? esti lovit pe stanga? in 90% nu esti vinovat. ai facut dreapta de pe banda 1, el a facut de pe 2, iar e cam nasol pt el. adica si daca tu ai ocupat mai mult decat banda 1 cand ai facut dreapta, sa zicem ca nu ai tras bine de volan, el nu trebuia sa fie acolo. sunt f putine bulevarde cu 2 benzi de dreapta


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 11:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




el era pe banda 1 in spate insa a schimbat banda in viraj


Sa vedem acum maine mergem la constatari cu constatarea amiabila semnata si desenul facut sper sa si recunoasca vina....

<span class='edit'>22 Aug 2010, 11:39:</span>
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi si ajutor ,pot pune sio schita aici dar nu o pot atasa in paint...ce format ar trebui sa fie..?

This post has been edited by Mihai San: 22 Aug 2010, 11:41


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 22 Aug 2010, 11:46
Post #15


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




El e vinovat, a venit peste tine...
Incearca .jpg


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 12:29
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




n am resusit sa convertesc dar daca s a inteles nu mai atasez schema...

Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari

O sa vad ce o sa fie...

22 Aug 2010, 17:39:
Daca ma declara pe mine vinovat asiguratorul lui..sa zicem ca are o pila pe acolo sau ceva...si nu sunt de acord ca sunt eu vinovat pot merge la politie luni desi accidentul s-a intamplat sambata?

This post has been edited by Mihai San: 22 Aug 2010, 17:39


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 22 Aug 2010, 18:03
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




Nu. Daca nu-ti convine ce decide asiguratorul, faci reclamatie la CSA. Poti sa te duci la Politie numai daca nu se inregistreaza accidentul nicaieri cu formularul ala (gen sa nu isi faca ala dosar la casco). Asta e un subiect pe care il studiez personal acum: constatarea amiabila iti creeaza ideea ca unul recunoaste vina, dar de fapt e vorba ca va puneti de acord asupra evenimentelor intamplate si asiguratorul stabileste vinovatul, intr o actiune asemanatoare celei Politiei, dar pt care nu prea exista o modalitate clara de contestatie. Practic, sunt 2 institutii care pot sa aplice legea in cazul asta, Politia sau firma de asigurari, ceea ce nu prea e normal.. De accea eu recomand ori completat formularul imediat (pt ca ramane schita, semnat tot si de celalalt, nu are cum sa spuna nimeni ca nu esti de vina) ori mers la Politie.

Totusi, stai linistit, nu mai avea scenarita asta in tine ca o sa fie bine.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 22 Aug 2010, 23:08
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




merci marian . sa vedem!

<span class='edit'>23 Aug 2010, 18:13:</span>
Am inceput ziua foarte prost astazi... am mers m-am intalnit cu persoana cu care am facut accidentul am completat forumularul de constatare amiabila el chiar si a recunoscut vina i am luat copie dupa buletin si permis si asigurarea lui RCA.

Am dus toate documentele la firma mea (constatare amiabila,copii buletin,permis-vinovat,copie RCA vinovat) si am primit de la firma raspuns ca va merge altcineva la constatare in afara de bine ..din cate stiam trebuia sa am o delegatie ca reprezentant al firmei...

Ideea este ca mi am pierdut locul de munca pt ca eram in afara programului(asta este..decizia directorului)
Eu deja am terminat o cu ei ,le am lasat copii dupa permis si buletin pentru constatare .

Intrebarea mea este:Daca va merge la constatari un delegat al firmei mele, cei de la asigurari nu vor solicita si prezenta mea?
Ce se intampla daca eu refuz sa mai ma prezint din lipsa de timp (desi astazi m am oferit sa merg impreuna cu persoana respectiva de la firma mea care se ocupa sa rezolvam ) tinand cont ca actul de consatare amiabila exista si am oprit si eu copie dupa el?

Va rog daca se poate sa ma luminati

Multumesc

This post has been edited by Mihai San: 23 Aug 2010, 18:19


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Aug 2010, 19:36
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




obligatia ta de conducator auto e sa declari accidentul. prin completarea formularului, ti ai indeplinit o. legal nu esti obligat de ex sa repari masina smile.gif
acum, din moment ce masina e a firmei, orice delegat se poate ocupa de formalitatile de despagubire. e ok. tu daca nu vroiai, puteai sa nici nu le lasi copii dupa actele tale (fiind masina pe firma, nici nu cred ca trebuie. n am fost in situatia asta, sa am lovita o masina pe pj)

off topic: te a dat afara pt ca mergeai cu masina in afara programului, sau cum? ca n a fost vina ta ca te a lovit ala. vroiai oricum sa pleci de la ei presupun totusi, pt ca esti constient ca mai mult decat un avertisment sau -10/15% din salariu pt ca sa zicem ca n ai respectat vreun regulament de ordine interna n au ce sa ti faca

This post has been edited by Marian66: 23 Aug 2010, 19:37


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 23 Aug 2010, 19:52
Post #20


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




QUOTE(Marian66 @ 23 Aug 2010, 20:36)
legal nu esti obligat de ex sa repari masina smile.gif


ai 30 zile la dispozitie smile.gif

@Mihai San: daca te-ar mai chema cineva nu ar trebui sa te mai duci. nu mai ai nici o obligatie, nu mai are ce sa iti faca firma. pacat de locul de munca...

This post has been edited by alindrgn: 23 Aug 2010, 19:54


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 23 Aug 2010, 20:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(alindrgn @ 23 Aug 2010, 20:52)
ai 30 zile la dispozitie  smile.gif
*



30 de zile e valabila autorizatia de reparatie, n o sa ti ia nimeni gatul daca n ai reparat masina. e vreo sanctiune daca n o repari?

This post has been edited by Marian66: 23 Aug 2010, 20:10


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 23 Aug 2010, 20:15
Post #22


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




nu..dar poti circula cu ea lovita pe baza acelei autorizatii de reparatie. altfel se ia politia de tine. teoretic nu prea ai voie sa circuli cu masina lovita...


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 23 Aug 2010, 21:08
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




mda..eu nu o sa mai circul cu acea masina deci nu o sa se mai ia politia de mine... sper sa nu am probleme..si daca cumva o sa ma cheme d la fostul loc de munca la asigurari pt constatare si nu ma pot duce pt ca lucrez sau alte probleme sper ca nu pot pati nimic

23 Aug 2010, 21:10:

off topic: te a dat afara pt ca mergeai cu masina in afara programului, sau cum? ca n a fost vina ta ca te a lovit ala. vroiai oricum sa pleci de la ei presupun totusi, pt ca esti constient ca mai mult decat un avertisment sau -10/15% din salariu pt ca sa zicem ca n ai respectat vreun regulament de ordine interna n au ce sa ti faca
*

[/quote]

Da m a dat afara ca mergeam cu masina in afara programului si a fost lovita desi nu din vina mea..

This post has been edited by Mihai San: 23 Aug 2010, 21:10


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 23 Aug 2010, 21:29
Post #24


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




eu in locul tau nu as mai merge deloc in caz ca m-ar chema. datoria mea ca 'sofer' mi-am indeplinit-o, si anume, declararea incidentului la politie/amiabil, dupa caz. restul e problema titularului. practic nu are ce sa iti mai faca.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 24 Aug 2010, 10:57
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




mda...multumesc tuturor pt sfaturi!


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 27 Aug 2010, 10:47
Post #26


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




am si eu o problema tot cu amiabila.
masina de la firma (un papuc) a lovit in parcare la metro un vw (duba cu haion ) , soferu nu a vazut haionu care era in sus la 90 de grade si la atins cu caroseria de aluminiu...
deci clar soferu meu e vinovat , imi pare rau ca sa intamplat si lui ii pare rau .
problema e ca am fost la astra (acolo am eu RCA) sa facem amiabila si mi-au dat ``flit`` ca sa vin luni sa-mi dea bon de ordine.
din cate stiu eu in 24de ore tre sa declar accidentul.
deci practic l-am declarat , teoretic n-am nimic oficial care sa ateste acel lucru.

presupunem prin absurd , daca soferul vw se duce la politie si declara accidentul si alte nebunii? si eu stau calm pana luni , expira cele 24 de ore si politia ma ``nino-nino``


PS. accidentul sa intamplat in parcare la metro iar masina avariata era parcata , a mea trecea pe culoar... etc etc.

PS

This post has been edited by sonykel: 27 Aug 2010, 10:50


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 27 Aug 2010, 13:28
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




formularul l au completat?? daca da, soferul vw nu se mai poate duce la politie si accidentul e ca si declarat, pt ca exista un document care sa ateste circumstantele in care s a produs.
daca nu s a completat formular.. nu se intampla cele de mai sus smile.gif nu vad de ce nu s ar fi completat totusi, mai ales ca respectivul se "sofer de meserie", vb aia


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 27 Aug 2010, 17:41
Post #28


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




nu sa completat nimic sad.gif


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 27 Aug 2010, 19:15
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




tii minte pe viitor. n are niciun interes sa se duca ala la politie, pt ca asa automat mai dureaza o gramada pana i se face dosar de dauna. tine telefonul pe langa tine sa nu cumva sa te sune si sa creada ca te ai dat la fund, atata tot.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 27 Aug 2010, 21:04
Post #30


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




ok mersi de sfaturi...


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 00:19
Forum Renault