DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Joc foarte mare la Volan, Logan Ambiance

doctoru1980
post 11 Sep 2010, 07:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




Salutare tuturor,

Am un Logan Ambiance cu aproximativ 49.000 km la bord si de ieri a aparut un joc foarte mare la volan. Practic volanul se misca stanga dreapta sus si jos. Daca iau cateva ture de el stanga sau dreapta isi revine pentru un timp dar dupa aceea problema reapare. Am observat ca daca misc foarte usor de volan, stanga-dreapta rotile raspund foarte prompt, deci nu cred ca ar fi o problema grava. Ma gandesc ca ar putea avea o bucsa de teflon care vine pe axul volanului sau ceva de genul pentru ca problema pare a fi clar de langa volan. A mai avut cineva problema asta si daca da cum a rezolvat-o?


11 Sep 2010, 13:55:
Am vb cu un mecanic astazi care mi-a spus ca problema ar fi de la un rulment care se afla pe axul volanului, dar care nu se poate schimba separat asa ca trebuie sa schimb acest ax cu totul. Estimeaza costul axului pe la 200-300 lei. Are cineva idee ce cod are aceasta piesa sau cum se numeste exact?

This post has been edited by doctoru1980: 11 Sep 2010, 12:55


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 14 Sep 2010, 09:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




se numeste "coloana volan" face legatura intre volan si caseta de directie. E undeva la 450 - 500 lei piesa deci la banii aia poate doar cu piesa second sa o rezolvi . E un rulment cu ace intr-o colivie de plastic , intr-adevar nu prea ai ce repara acolo , inlocuirea coloanei e solutia.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 17 Sep 2010, 10:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




Salutare,

Am rezolvat problema acum 2 zile. A costat 300 RON cu tot cu mana de lucru. Noroc meu a fost ca mecanicul la care m-am dus mai avea un ax nou in magazie pt ca la magazin am gasit si cu 650 de RON.


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_buc
post 19 Mar 2011, 18:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 19 November 06




Stiu ca topicul e destul de vechi dar problema mea poate fi asemanatoare asa ca de aceea postez aici...
So...am un logan ambiance din 2005 cu 54000 km si am un joc in volan destul de mare stanga dreapta(cursa moarta a volanului),acest lucru se manifesta prin rotirea volanului stanga sau dreapta cu 4-5 cm iar rotile nu rapsund la comenzi,abia dupa cei cativa cm se vireaza. Eu banuiesc ca este ori de la caseta de directie ori de la axul volanului. Cum pot sa-mi dau seama de la ce este mai exact?



Multumesc anticipat !


--------------------
EX-Dacia Logan 2005-1400 cmc
Posesor mandru de Logan Ambiance 1400 cmc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny91
post 20 Mar 2011, 06:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 26 June 10




Eu am avut o problema asemanatoare dar ceva mai grava. La mine a iesit pivotul dintr-un brat dupa o plecare foarte "agresiva" pe piatra cubica. Volanul statea cu 90 de grade virat la stanga cand masina inainta drept, rotile erau in "V" si se comporta ca o barca, mergea cam pe unde o taia capul.


--------------------
- dizl -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_buc
post 21 Mar 2011, 11:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 19 November 06




chiar nu stie nimeni despre ce ar fi vorba?


--------------------
EX-Dacia Logan 2005-1400 cmc
Posesor mandru de Logan Ambiance 1400 cmc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_gtx
post 27 May 2011, 20:24
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 23 April 09




am aceeasi problema ca si liviu_buc, anume un joc sesizabil stanga-dreapta in care nu reactioneaza rotile. din cate stiu, de vina ar fi o bucsa de teflon care se uzeaza.
are cineva o poza cu locul unde trebuie strans pe caseta?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spawn1st
post 30 Jan 2012, 13:51
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




Salut,

Am si eu o problema asemanatoare legata de directie: cand rulez cu o viteza intre 40 - 60 km/h pe drum drept, volanul are o miscare stanga/ dreapta (se duce putin in stanga, apoi in dreapta, apoi in stanga si tot asa) ca si cum as trece peste denivelari. In tot acest timp, masina merge drept, nu are deviatii de directie.
La o viteza de peste 60 km/h, volanul este OK, nu mai are batai, nu vibreaza. Am reechilibrat rotile, am verificat presiunea, am refacut geometria rotilor.
Aveti idee de la ce poate fi?


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2004 - B93UWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 30 Jan 2012, 14:04
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




Dar stand pe loc si miscand de volan are joc? Sau transmite exact miscarea la roti in functie de cat de tare misti de volan?! Daca totul e OK in stationare atunci presupun ca ai o galma pe un cauciuc desi ar fii trebuit sa-si dea seama la echilibrare. N-ai roti de vara echipate? Pune-le sus si da o tura de proba.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spawn1st
post 30 Jan 2012, 15:21
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




Miscarea se transmite exact de la volan la roti, nu exista joc, daca la asta te referi. Masina este echipata cu roti de iarna in acest moment. Cele de vara nu le am in Bucuresti, dar voi face proba cu prima ocazie cand ajung la ele.
Partea ciudata este ca s-a mai manifestat in modul asta, apoi a disparut dupa ce am facut presiunea la roti. Atunci am considerat ca asta a fost problema.
Acum se manifesta la fel si dupa cum am spus, am verificat presiunea, refacut unghiuri, reechilibrat roti. Anvelopele nu au galme, sunt OK, jantele nu sunt strambe.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2004 - B93UWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 31 Jan 2012, 19:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Poate ai o tija strimbata la un telescop.


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spawn1st
post 2 Feb 2012, 08:43
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




Ma gandesc ca daca era stramba vreo tija de amortizor, facea asa tot timpul si nu numai la viteza mica...
O sa verific articulatiile si ce mai e pe dedesubt cand s-o mai indrepta vremea.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2004 - B93UWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 07:59
Forum Renault