DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme cu BCR Asigurari, refuz inlocuire bara

george_slz
post 30 Jun 2008, 19:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Incepe sa ma calce pe nervi compania asta de incompetenti. Primul este Agentul constatator care nu a prea vrut sa coopereze cu mine cand i-am spus ca bara spate- spoilerul are avarii mai grave. Urmatoarele, sunt paparudele de la receptie care ignora telefoanele, asa ca azi am sunat degeaba pe 4 linii diferite, pt ca agentii erau angajati in convorbiri si ca trebuia sa stau pe linie ca sa astept randul la discutii....praf in ochi...le-am vazut pe alea timp de 3 ore ignorand telefoane, cand am fost la constatatre.
La service, receptionerul de la "caroserii", a considerat ca totul e reparabil....o constatare la "ochean", facuta acum o luna si jumatate. Acum o saptamana insa , s-au apucat de reparatii si la incercarea de a receptiona masina, astazi, am descoperit urmatoarele:
1. Ca bara din plastic este stramba, mai stramba decat era la inceput deoarece in tentativele de a o indrepta au mucit-o. Insa ca sa acopere paguba, au vopsit-o. Au ascuns, dar nu au "insistat" pe vederea mea "incorecta". Mi-au dat dreptate si chiar o hartiuta prin care sa atesteze imposibilitatea reparatiei spoilerului. Constatatorul contactat telefonic a spus ca nu inlocuieste bara, decat daca e sparta....Trebuie sa ma iau iar la tranta ca astia.... 022.gif
2. Dupa o luna jumate de asteptare a programarii, nu mai sunt atat de rabdator, cand mi se spune ca in eventualitatea inlocuirii spoilerului sa mai stau 2 saptamani cu masina la aia in service. Incompetenta lor si incapacitatea de a depozita piese de uz comun ma aduc in situatia de a transpira in mijloacele de transport in comun si de a ma bloca in oras.

Poate cumva asiguratorul sa fie dat in judecata si sa fie pus sa plateasca daune morale, si eventual sa suporte deconturi de taxi, sa imi plateasca orele pierdute la serviciu....sau zilele de concediu?!?
Pot cei de la service sa fie si ei fortati, "legal" sa extinda garantia masinii cu saptamanile pierdute in service?!

This post has been edited by george_slz: 30 Jun 2008, 19:23


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Jul 2008, 06:36
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Sa-i dai in judecata pentru asemenea pagube si despagubiri poti dar ma indoiesc sa ai castig de cauza (si in general, sa ai castig din asa ceva). Mai degraba concentreaza-ti "tirul" pentru schimbarea spoilerului, in baza acelei "hartiute".
Extinderea garantiei nu poti s-o faci decat daca stationarea in service este cauzata de avarii care fac obiectul garantiei, este din vina lor, cum ar veni.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 1 Jul 2008, 08:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Ai dreptate, multumesc pt sfaturi!
Totusi ma gandesc serios ca piata romaneasca are nevoie disperata de reglementari vis-a-vis de capacitatile dealerilor de a oferii servicii clientilor, in perioade de timp rezonabile, pana intr-o sapatamana maxim si de un depozit comun in care sa aiba fiecare piesa necesara, fara sa se ajunga la prelungiri inutile ale timpilor de reparatie din cauza ca ei comanda piese numai miercurea si astea vin in doua saptamani de la data comenzii. E revoltator!
La fel si cu asiguratorii, daca nu pot sa ofere servicii decente de constatare si instrumentare ale dosarelor sa se lase naibi de treaba.
Eu cred ca e necesar un club auto independent de folsila ACR, care sa reprezinte interesele automobilistilor.
Astept ziua aia.... mad.gif


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 1 Jul 2008, 09:31
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




George, imi pare rau de ce ti s-a intamplat. Cu hartia de la service mergi la asigurator si cere sa vorbesti cu un sef.
Explica faptul ca nu tu ai "vrabiute pe creier" sa vrei musai inlocuire, tu ai fost de buna credinta si la inceput ai acceptat solutia tehnica de reparatie propusa de inspector pentru ca nu esti de specialitate si nu ai pregatirea necesara sa spui tu ce trebuie facut, dar in situatia actuala un service specializat si autorizat RAR si de catre producator scrie negru pe alb ca nu se poate repara si trebuie inlocuire. Masina ta e in garantie si ca sa nu inclaci prevederile garantiei trebuie obligatoriu sa respecti recomandarile service-urilor autorizate de catre producator. Pregateste o cerere in scris catre asigurator pe aceast subiect.
Daca ei nu vor sa accepte rezolutia tehnica a service-ului autorizat RAR si de catre producator, anunta-i oficial ca depui cererea ca sa obtii un raspuns in scris, dupa care vei reclama situatia la CSA, pentru ca nu ti se pare normal ca atunci cand un service autorizat RAR si de catre producatorul masinii spune oficial ceva, un inspector de daune neautorizat RAR si de catre producator sa sustina contrariul.
Fii mereu calm, discuta civilizat, sustine permanent ca tu vrei sa rezolvi civilizat si corect problema, ca nu iti doresti scandal si CSA, dar ca e normal si corect sa iti sustii solicitarea bazata pe rezolutii tehnice oficiale.
Daca vezi ca nu tine in nici un fel, poti arunca la sfarsit si pastila cu plangerea penala pentru abuz in serviciu impotriva celor care refuza sa aprobe o despagubire cuvenita din punct de vedere legal, adica impotriva inspectorului de dosar si a sefului din fata ta. Arata-te ferm increzator ca raspunsul CSA in caz de reclamatie pentru aceasta situatie iti va fi favorabil si ca el iti va furniza baza legala necesara depunerii plangerii penale. Repeta ca nu iti doresti asa ceva, dar ca tu te-ai informat care iti sunt drepturile si nu vei ezita sa te folosesti de ele, pentru ca stii ca ai dreptate, asa cum si ei te poarta pe tine pe drumuri tergiversand rezolvarea corecta a problemei.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Jul 2008, 18:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.005
Joined: 29 May 06




@ george_slz
Fa-le direct plangere la CSA, ca e clar ca vor sa te faca sa accepti solutia lor de neinlocuire.
Este suficinet sa te adresezi CSA prin e-mail, in care le explici cat se poate de clar si la obiect exact ce ne-ai spus si noua aici, doar ca mai scanezi documentele pe care le ai.
O sa primesti raspunul de la CSA in maxim 30 de zile de la depunerea cererii.
Poate asa, o sa vada si cei de la BCR ca asiguratii nu mai pun botu' la vraja inspectorilor de daune.
Cat despre plangerea penala, poti sa o faci, dar pana se solutioneaza dureaza de nu iti mai trebuie.
Ca ai stat cu masina in service de te-ai plicitisit nu mai este vina asiguratorului, deoarece tu ai optiunea de a te duce la orice service autorizat de RAR. Ca iti baga inspectorii diverse strambe sa te duci la un anumit service este adevarat, insa optiunea finala este a ta.

P.S. Inspectorii de daune au o prima la un anumit nr. de dosare respinse total sau partial.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 1 Jul 2008, 18:48
Post #6


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Plangerea penala nu e facuta sa ii aduca lui George beneficii, ci este menita sa ii sperie pe inspectori. Sperietura nu e atat de ce pot patii, pentru ca un avocat bun ii poate scoate basma curata, ci doar ca sunt pusi pe drumuri sa dea cu subsemnatu la procuratura si ca avocatul bun costa.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Jul 2008, 19:24
Post #7


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Sunt convins ca, in sinea voastra, va ganditi la varianta unui demers gradual adresat sefului direct, inarmat cu hartia de la service si o cerere scrisa, asa cum sugera Tudor in primul post. dry.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 2 Jul 2008, 10:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




A ramas astazi sa merg la service(fundeni) sa iau piesele: spoiler+bandou, si m-am hotarat si pentru stop(era un pic zgariat, si nu vroiam sa il inlocuiesc), si am sa merg cu ele in centrul de daune(BCR) ca sa fie rexaminate inca odata si sa vedem ce se poate face. Daca nu se poate sa imi dea schimbare pt niste amarate de plastice la o masina de 6 luni, atunci ce pretentii sa aiba unul cu mercedes din 2000?!
Am sa ma dau la ei, mai ales ca solutiile lor de "reparare" sunt intotdeauna scoase in fata gratuit pentru ei, costisitor pentru client ,si au pretentii ca aia din service sa faca minuni! Asa ca in discutie va mai interveni si problema costurilor de reparatie ale barii strambe, cine va plati munca si materialele?!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 22:47
Forum Renault