DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ambreiaj sau cutie viteze?

theDanny
post 9 May 2008, 13:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 May 08




salutare tuturor,sunt proaspat user al acestui forum pe care il gasesc de mare ajutor din ce am citit pana acum.Deci am cumparat acum 1 luna o dacie 1310 berlina din 86 de la primul proprietar(el spune k fiind de export)iar la cum arata mashina tind sa-l cred.Masina pana acum 1 an de zile a avut cutia originala in 4 trepte,acum cutie in 5 trepte.De cand am cumparat masina proprietarul mi-a spus ca sunt ceva probleme la sincronul 2 pt imi caraie din 3-2 shi cateodata din 1-2.Rulmentul de presiune sau cel putin asta cred k este face galagie cand calc ambreiajul(eu stiam k nu mai face galagie atunci cand il calc).Ce poate fi?! :blink:Iar cand zice galagie se aude un fel de tzacanit ca si cum ar fi o bataie de motor dar nu tare Ma gandeam k legat de carait sa fie ambreiajul si nici decum sincroane sau altceva.vreau sa-i pun ambreiaj nou dar nu stiu daca sa mai desfac cutia de viteze sau nu.Voi ce sfat imi dati?
Va multumesc mult!


--------------------
dacia 1310 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi74
post 9 May 2008, 20:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 15 July 05




Daca tot vrei sa schimbi discul de ambreiaj o sa vezi atunci cand desfaci daca trebuie sa umbli si la cutie sau nu (in functie de starea discului). Important -schimba si rulmentul de presiune (la cat e manopera nu o sa-ti permiti sa schimbi ulterior numai rulmentul -care este si ieftin). Tind sa cred ca problema e la disc. Patineaza?

This post has been edited by cristi74: 9 May 2008, 20:47


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 18:57
Forum Renault