DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> aerisire dupa montare repartitor, cum se face?

Paca
post 8 Jul 2009, 21:25
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




am schimbat repartitor-ul...am pus repartitor din comert la 30 de lei...altul nu am gasit.am inlocuit tot sistemul de actionare,l-am reglat insa nu stiu exact cum se face aerisirea corecta
trebuie actionat repartitorul(adica sa fie pe direct)cand faci aerisirea spate?
intreb pentru ca..frane am cum trebuie acum...rotile spate nu-mi franeaza pana la patinare dar exista momente...la hopuri damburi cand pedala de frana scade mult(probabil cand tija impinge capul repartitorului)
pe stanga spate cand am aerisit nu curgea lichidul ci mai degraba o spuma...pe dreapta curgea lichid normal
sub capota la pompa de frana...nu iese lichid deloc prin aerisire(picura putin si apoi gata)de ce oare?


se pare ca am deschis inutil acest topic intrucat m-am mai documentat putin pe forum si am inteles o chestie...sper sa nu gresesc : repatitorul trebuie reglat cam la jumatate,3 sferturi nu ? eu l-am reglat sa nu fie actionat cu masina goala....rezulta ca la aerisirea spatelui...a trecut foarte putin lichid dinspre repartitor spre cilindri...spuma etc.
am dreptate?

This post has been edited by Paca: 8 Jul 2009, 21:35


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jul 2009, 06:39
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




trebuie sa fie actionat si cu masina goala, nu tare, dar sa apese tija pe el.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 9 Jul 2009, 09:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




merci argon


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 9 Jul 2009, 16:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




QUOTE(Paca @ 8 Jul 2009, 21:25)
m-am mai documentat putin pe forum si am inteles o chestie...sper sa nu gresesc : repatitorul trebuie reglat cam la jumatate,3 sferturi nu ? eu l-am reglat sa nu fie actionat cu masina goala....rezulta ca la aerisirea spatelui...a trecut foarte putin lichid dinspre repartitor spre cilindri...spuma etc.
am dreptate?
*


Si parca mai zicea cineva pe forum ca trebuie introdus ceva intre limitator(asta e denumirea corecta,nu repartitor!) si tija care il actioneaza.Parca un patent,asa este?De ce?
Si,in final,cat trebuie reglat limitatorul de franare,la jumatate filetului de pe surub sau la trei sferturi?
Pun aceste intrebari ca si pe mine ma intereseaza!! smile.gif Multumesc!


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 9 Jul 2009, 19:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




intre capul limitatorului si tija...are deja o tablita care culiseaza.
la mine aproape ca nu-mi ajungea filetul pentru cum trebuia sa-mi stea si am indoit tija...la tine poate fi altfel...nu e o regula.am fost azi la rampa si m-am uitat atent...repartitorul ala a fost gandit cu picioarele intrucat capul care impinge axul interior cu gauri culiseaza 5 mm...eh alege tu jumatate sau trei sferturi blink.gif


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 9 Jul 2009, 19:48
Post #6


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




eu il locul tau nu as da vina pe repartitor ci ce persoana care la cumparat! cum sa cumperi repartitor de 30 ron? facut de asam nu? blink.gif eu unul as fi mers cu vechiul repartitor pe masina pana as fi cumparat unul calumea. unul de uzina a costat in toamna 120 ron. si cum tot ai treacat prin zona podul de piatra nu inteleg cum de nu ai gasit la vreun magazin din zona aia mai ales ca is unul langa altul. eu am cumparat de uzina si ghici ce? a mers la fix fara nici un fel de improvizatie.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 9 Jul 2009, 19:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




nu au nicaieri,nici la bras nici pe nicolaie iorga nici la mine in cartier...doar asam.am fost si la dacia service in bucium si nu m-au putut ajuta.momentan nu exista nicio improvizatie la repartitor...functioneaza asa cum ar trebui sa functioneze.]
p.s: ne cunoastem ?? 04.gif


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tester
post 9 Jul 2009, 19:58
Post #8


dacia tester ;)


Group: Members
Posts: 747
Joined: 22 August 07
From: iasi




chestia cu indoitul tablei ce terbuie sa actioneze tija cum se numeste??
este un magazinas cu piese auto Klax(sau Klar) nu stiu cum naiba se numeste chiar inainte de benzinaria aia mica privata cum mergi dinspre podul de piatra spre gara nicolina pe partea dreapta, intreaba acolo, iar daca nu are astazi iti aduce a doua zi fara nici o problema, ca sa nu mai zic ca are preturi mici.
tu nu ma cunosti dar team vazut la un moment dat ca erai cu masina la spalatorie in podul de piatra si ti-am recunoscut numarul de la masina... deh inca mai mai tine mintea bine... eu eram bagat la o masina chiar la serviceul gard in gard cu spalatoria, il ajutam pe unchiul meu sa repare o masina straina.


--------------------
dacia logan 2007 - is xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 9 Jul 2009, 20:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




nu am indoit nici o tabla

este vorba despre tija care este impinsa la un capat de axul prins de bascula si care impinge la randul ei la celalalt capat tablita ce sta prinsa cu arc de capul repartitorului...impinge repartitorul implicit.
am atasat o schema cu vedere in spatiu ca sa intelegi mai bine(n-am reprezentat curburile din capetele tijei)

Attached thumbnail(s)
tija.JPG ( Size: 23.97k ) Number of downloads: 402


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deceneu32
post 9 Jul 2009, 20:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.371
Joined: 7 February 08




QUOTE(tester @ 9 Jul 2009, 19:48)
eu il locul tau nu as da vina pe repartitor

Nu repartitor ci limitator de franare!Repartitorul e ala de pe axa,limitatorul e prins sub podea.


--------------------
Dacia 1300 1970 - DJ 70 ABC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paca
post 9 Jul 2009, 20:29
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 1 August 07




limitator zice lumea de pe forum ca e corect insa cand am certu repartitor...mi-au dat limitator....daca cer limitator imi vor da repartitor probabil blink.gif


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - IS 91 VIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 10 Jul 2009, 07:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Limitatorul se regleaza cu un MANOMETRU, la diverse incarcari. Cei cu experienta mare pot improviza si reglajul "la limita patinarii". Aerisirea se recomanda a se face cu limitatorul actionat. Acea cursa a lui de 5 mm e OK, aia e normala. Pe cursa aia lucreaza el.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:53
Forum Renault