DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Remorca Austria!, Numere provizorii!

FotoGabi
post 25 Feb 2013, 23:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




Buna,doresc sa aduc din Austria (Wiena) o remorca(750kg max)si proprietarul a spus ca dureaza actele chiar si 2 saptamani si costa 300 euro!Voi ce informatii aveti?
Multumesc anticipat!


Attached thumbnail(s)
CIMG0477.JPG ( Size: 427.9k ) Number of downloads: 2128
CIMG0662.JPG ( Size: 375.26k ) Number of downloads: 2022


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 26 Feb 2013, 13:38
Post #2


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Ce-i ala? Submarin? N-ai voie cu asa ceva la noi smile.gif)

This post has been edited by Sudsemnatu: 26 Feb 2013, 13:38


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 26 Feb 2013, 14:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




E planor. Ai voie cu asa ceva (si) la noi. Actele dureaza pentru ca, probabil, remorca e speciala. Aduci si zburatoru' pe platforma aia ?


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 26 Feb 2013, 14:48
Post #4


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




evident glumeam:)


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 26 Feb 2013, 15:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




Da, am cumparat un planor,si remorca este una obisnuita,nu are nimic special,dar in Austria nu exista numere provizorii?Cum pot sa o aduc remorca din Austria cat mai ieftin posibil!Remorca nu are numere deloc pe ea,nu a fost folosita!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_runner
post 26 Feb 2013, 21:36
Post #6


In Car Led , BIT Company


Group: Members
Posts: 369
Joined: 20 January 12
From: Galati - Romania




Mai ai o varianta

Ii poti pune numere de zoll din Germania , poate e mai ieftin si dureaza mai putin , sau ... poti vorbi cu samsari care aduc masini din Germania si o poti pune pe platforma auto , se poate dar depinde cat iti cer ei , pentru transport masini din germania tarifil era in jur de 350-400 E !


--------------------
Renault Megane `07 106 CP,Sachs Absorbers Black logos,H&R Springs - GL-77-BIT
In Car Led Galati-Romania ( 0755 847 634 )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 26 Feb 2013, 22:05
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(free_runner @ 26 Feb 2013, 21:36)
Mai ai o varianta

Ii poti pune numere de zoll din Germania , poate e mai ieftin si dureaza mai putin , sau ... poti vorbi cu samsari care aduc masini din Germania si o poti pune pe platforma auto , se poate dar depinde cat iti cer ei , pentru transport masini din germania tarifil era in jur de 350-400 E !
*



Adica merg 800 km de la Wiena pana in Passau si 800 inapoi cu remorca de 8 metri si planorul sa inmatriculez remorca in Germania?!!!Si cu ce numere ajung in Germania ca remorca nu are numere? Sau pun o remorca de 8 metri cu planorul pe alta platforma si dau 400 euro sa-mi aduca planorul?
Intrebare:In Austria nu exista numere provizorii?Multumesc!!!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Feb 2013, 22:12
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Numerele provizorii de D se cumpara pur si simplu si poti sa le montezi pe orice masina/remorca....nu trebuie sa mergi cu remorca pentru asta.
De la Wien la Passau sunt mai putini Km.
Sunt si in Austria nr.provizorii dar sunt scumpe si e mai complicat.
Ai si categoria E in permis?

@+

This post has been edited by espacern: 26 Feb 2013, 22:21


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Feb 2013, 22:22
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Atentie ... numerele "galbene" care se puteau cumpara si pune pe orice masina nu mai sunt valabile in Ungaria si se "vaneaza" la greu acest lucru de catre politia maghiara cu amenzi pe masura.

Pentru numerele de Zoll clasice trebuie sa fie "utilajul" prezent ..

Remorca ai nu are numere pentru ca am impresia ca nu a fost pusa niciodata in circulatie, intereseaza-te sa vezi ce acte are pentru ea.

Cel mai simplu cum au spus colegii ... platforma sau inchiriezi un camion si le aduci acasa .... ieftin nu iesi in felul asta ... dar asta este ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 26 Feb 2013, 22:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




QUOTE(cj98czh @ 26 Feb 2013, 22:22)
Remorca ai nu are numere pentru ca am impresia ca nu a fost pusa niciodata in circulatie, intereseaza-te sa vezi ce acte are pentru ea.


Cred ca ai dreptate, m-am uitat mai bine la ea si pare facuta artizanal, deci nici omologare nu are.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 26 Feb 2013, 23:12
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(betamax @ 26 Feb 2013, 22:38)
Cred ca ai dreptate, m-am uitat mai bine la ea si pare facuta artizanal, deci nici omologare nu are.
*


Aceste remorci nu sunt facute artizanal,sunt facute de cate o firma si omologate cu acte, remorca nu are nevoie de categoria E, are doar 300 kg si 200 kg planorul de lungime nu este cazul pentru alta categorie!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Feb 2013, 23:22
Post #12


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu conteaza cat cantareste efectiv,ca nu sta nimeni sa cantareasca,dar daca in acte este scris +750Kg(cum ai scris mai sus)cam trebuie E-ul pentru sofer.
Oricum nu este usor sa tragi asa ceva prin trafic.....ca lungime bineinteles.

@+

This post has been edited by espacern: 26 Feb 2013, 23:23


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 27 Feb 2013, 00:43
Post #13


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Nu poti sa iti iei numere de Zoll pentru ca remorca nu este inmatriculata in Germania si mai este o conditie pentru numere de Zoll trebuie sa aiba TUV valabil.
Cu numere galbene poti sa treci prin Ungaria dar sa ai maruntis, numerele galbene sunt 90 de euro/ 5 zile.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 27 Feb 2013, 00:59
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(espacern @ 26 Feb 2013, 23:22)
Nu conteaza cat cantareste efectiv,ca nu sta nimeni sa cantareasca,dar daca in acte este scris +750Kg(cum ai scris mai sus)cam trebuie E-ul pentru sofer.
Oricum nu este usor sa tragi asa ceva prin trafic.....ca lungime bineinteles.

@+
*



Nu am scris +750(cum am scris mai sus) am scris max 750(asa am scris mai sus) are remorca, adica pana in 750 de kg are sarcina,oricum am scris sa-mi trimita actele scanate sa vad mai sigur despre ce este vorba!!!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Feb 2013, 09:16
Post #15


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(nonic @ 27 Feb 2013, 00:43)
Cu numere galbene poti sa treci prin Ungaria dar sa ai maruntis, numerele galbene sunt 90 de euro/ 5 zile.
*




Sa ai muuuult maruntis si ai peste 90% sanse sa te opreasca si sa-ti dea numerele jos + utilaj blocat acolo, nici unul din amicii mei care numa cu asta se ocupa nu mai aduc masini cu numere galbene, ori numere de Zoll ori "cu P"-uri de ungaria ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 27 Feb 2013, 10:03
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




QUOTE(espacern @ 26 Feb 2013, 23:22)
Oricum nu este usor sa tragi asa ceva prin trafic.....ca lungime bineinteles.



Daca apar si situatii in care esti nevoit sa dai cu spatele, te-a lovit norocu'... .


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 27 Feb 2013, 11:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Daca esti sofer , dai cu spatele chiar si cu 2 remorci uhna dupa alta , da tre sa stii sa manevrezi covrigu wink.gif


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 2 Mar 2013, 17:22
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Extrapoland, off-topic, poti sa dai inapoi si cu 30 de remorci. Daca esti sofer, precum zici.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 2 Mar 2013, 17:33
Post #19


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Deci, cea mai buna solutie ie sa vina in zbor, nu trebuie sa dea cu spatele.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 3 Mar 2013, 13:19
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




radmasa.gif Corect !!


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 15 Mar 2013, 15:08
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




Acum radem si glumim dar mai am o intrebare,se zvoneste prin cercul meu de prieteni ca cu categoria B nu pot trage(LEGAL prin Austria si Ungaria poate si Romania) cu Loganul(1,6MPI) meu o remorca asa de lunga(6metri),care are masa maxima autorizata 450 kg!Va rog sa-ma informati corect si daca se poate si ceva link pentru confirmare,multumesc!

This post has been edited by FotoGabi: 15 Mar 2013, 15:09

Attached thumbnail(s)
Acte_Remorac_Planor_edit.jpg ( Size: 769.5k ) Number of downloads: 1679


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Mar 2013, 16:06
Post #22


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Ai nevoie de B+E


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 15 Mar 2013, 16:46
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(marksman @ 15 Mar 2013, 16:06)
Ai nevoie de B+E
*


Asa,ai si ceva documentatie(Articol Nr.),link etc, ca asa povesti am auzit si eu destule!!!
Mersi!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_runner
post 15 Mar 2013, 19:28
Post #24


In Car Led , BIT Company


Group: Members
Posts: 369
Joined: 20 January 12
From: Galati - Romania




Art. 30 Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;
CATEGORIA B:
autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3. 500 kg;
CATEGORIA C:
autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3. 500 kg;
ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;
CATEGORIA D: autovehiculul destinat transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
CATEGORIA DE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria D si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane;
CATEGORIA Tr: tractor, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari;
CATEGORIA Tb: troleibuz;
CATEGORIA Tv: tramvai;
SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
SUBCATEGORIA C1: autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este de peste 3. 500 kg, dar nu mai mare de 7. 500 kg. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
SUBCATEGORIA C1E: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din subcategoria C1 si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg, cu conditia ca masa totala maxima autorizata a ansamblului sa nu depaseasca 12. 000 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii sa nu depaseasca masa proprie a autovehiculului tragator;
SUBCATEGORIA D1:
autovehiculul destinat transportului de persoane avand cel putin 9 locuri pe scaune, dar nu mai mult de 16, in afara locului conducatorului;
ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul tragator din subcategoria D1 si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
SUBCATEGORIA D1E: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din subcategoria D1 si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg, cu conditia ca masa totala maxima autorizata a ansamblului sa nu depaseasca 12. 000 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii sa nu depaseasca masa proprie a autovehiculului tragator. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane.


Ca fapt divers , acum cativa ani in urma am fost pana in Bulgaria cu un Passat + platforma cu masina si am avut nevoie de sofer pentru ca nu mi dadea voie la vama din cauza ca am doar B ul . In Romania mai scapi , dar nu e chiar legal .


--------------------
Renault Megane `07 106 CP,Sachs Absorbers Black logos,H&R Springs - GL-77-BIT
In Car Led Galati-Romania ( 0755 847 634 )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 15 Mar 2013, 20:26
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(free_runner @ 15 Mar 2013, 19:28)
Art. 30 Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;
CATEGORIA B:
autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3. 500 kg;
CATEGORIA C:
autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3. 500 kg;
ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;
CATEGORIA D: autovehiculul destinat transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
CATEGORIA DE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria D si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane;
CATEGORIA Tr: tractor, masini si utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrari;
CATEGORIA Tb: troleibuz;
CATEGORIA Tv: tramvai;
SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
SUBCATEGORIA C1: autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este de peste 3. 500 kg, dar nu mai mare de 7. 500 kg. Autovehiculului din aceasta categorie i se poate atasa o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
SUBCATEGORIA C1E: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din subcategoria C1 si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg, cu conditia ca masa totala maxima autorizata a ansamblului sa nu depaseasca 12. 000 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii sa nu depaseasca masa proprie a autovehiculului tragator;
SUBCATEGORIA D1:
autovehiculul destinat transportului de persoane avand cel putin 9 locuri pe scaune, dar nu mai mult de 16, in afara locului conducatorului;
ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul tragator din subcategoria D1 si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
SUBCATEGORIA D1E: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din subcategoria D1 si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg, cu conditia ca masa totala maxima autorizata a ansamblului sa nu depaseasca 12. 000 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii sa nu depaseasca masa proprie a autovehiculului tragator. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane.
Ca fapt divers , acum cativa ani in urma am fost pana in Bulgaria cu un Passat + platforma cu masina si am avut nevoie de sofer pentru ca nu mi dadea voie la vama din cauza ca am doar B ul . In Romania mai scapi , dar nu e chiar legal .
*



OK,sa fiu mai explicit,
LOGAN BERLINA 1,6 MPI (adica benzina)+ REMORCA max autorizat 450 kg si acuma problema mea,remorca are 6 metri lungime,exista in Codul Rutier,Roman,Ungar sau Austriac vreo prevedere(link,articol) la lungimea remorcii PENTRU CATEGORIA B ???Astept raspuns,multumesc!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Mar 2013, 20:42
Post #26


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Trebuie atasata in spatele remorcii o placa regulamentara cu mentiunea LONG-VEHICULE daca depasesti lunginea de 4.5M.
Remorca goala are 450 Kg si cu planorul=?Total Kg

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 15 Mar 2013, 21:15
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(espacern @ 15 Mar 2013, 20:42)
Trebuie atasata in spatele remorcii o placa regulamentara cu mentiunea LONG-VEHICULE daca depasesti lunginea de 4.5M.
Remorca goala are 450 Kg si cu planorul=?Total Kg

@+
*



Si respunsul tau care este?
Pot sa conduc cu B-ul o remorca lunga de 6 metri care are o placuta LONG-VEHICULE?
Remorca are in acte 150 Kg si planorul 200 Kg, rezulta 350 Kg!

INTREBARE INTREBARE,pot sa conduc cu B-ul ? Link,Legislatie,Articol,mai ales pentru Ungaria si Austria dar si Romania,multumesc!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 15 Mar 2013, 21:39
Post #28


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Salut, nu-i mai simplu să aduci planorul pe calea aerului?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FotoGabi
post 15 Mar 2013, 21:46
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 5 January 05




QUOTE(Markos @ 15 Mar 2013, 21:39)
Salut, nu-i mai simplu să aduci planorul pe calea aerului?
*



Mie remorca imi trebuie radmasa.gif !
Am glumit,costurile de remorcaj si taxa de aeroport pentru vama,etc,costa aproape cat jumate de planor,oricum am nevoie de remorca pentru planor cand merg in alta zona de zbor,sau cand aterizez in al loc decat aerodromul sa-l aduc la hangar!


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 - HD 06 KGA
Toti care au un aparat foto se cred fotografi!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Mar 2013, 21:47
Post #30


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Legea nu prevede nimic la remorci din astea usoare, doar la cele de zeci de metri, dar acolo e vorba de atestat agabaritic si e cu CE samd.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 13:38
Forum Renault