DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motorul se opreste in mers-Dacia 1300

TTorque
post 4 Feb 2011, 13:48
Post #1


Future Addict


Group: Members
Posts: 32
Joined: 19 December 10




Salut. Luni am facut primul meu drum lung cu masina. A fost totul ok, dar de 2 ori mi s-a intamplat urmatorul lucru: mergeam cu 100km/h si a trebuit sa incetinesc. Am scos din viteza, am franat usor si am observat ca s-a oprit motorul in timp ce incetineam. A doua oara la fel. Am gresit eu ca am scos-o din viteza sau are ceva masina?
Mentionez ca atunci cand incetineam, dar cu ambreiajul calcat, nu se oprea. In oras nu mi s-a mai intamplat asa ceva...

This post has been edited by TTorque: 4 Feb 2011, 13:50


--------------------
Dacia 1300 1982 - B 38 XSK
Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!
Petru Rares
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Feb 2011, 14:01
Post #2


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.248
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(TTorque @ 4 Feb 2011, 13:48)
Am scos din viteza, am franat usor
*



Prima oara ridici piciorul de pe acceleratie.
Daca asta n-ajunge, calci frana.

Daca ajungi la 50 km/h, atunci, te gandesti sa calci si ambreiajul.
Daca instructorul nu te-o invatat asta, poti sa-l bagi undeva.

Verifica daca ti-s curate jiglerele. Cel mai probabil lucru care sa-ti faca motorul sa moara la relantiu.

Desi probabil o zburat deja mizeria aia de acolo. Verifica si filtrul de benzina.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tichondrius95
post 4 Feb 2011, 14:13
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 21 February 09
From: Onesti , Bacau




Poate ai avansul prea mic, dar inclin sa cred ca nu iti lucreaza cum trebuie pomapa de benzina, nu ai servo sa zici ca ai probleme la franare, e scistem clasic, deci nu e din cauza ca pui frana, nu trebuie sa-ti moara motorul, deci ori reglaj defectuos, gasesti topic-uri despre reglaj carburator, ori pompa de benzina nu iti baga calumea. Sa-ti dau un sfat, la 100 km/h nu se scoate din viteza si nici nu se calca ambreajul la franare, ca esti cu a 4-a in cazul tau si pui frana norlmal ca te ajuta si motorul cu un pic de frana de motor. Niciodata sa nu lasi masina pe liber si sa pui tu frana, eventual ii dadeai a 3-a(de la 70-80 in jos si a 2-a de la 40-50 in jos) si calcai si frana, faceai frana de motor si de picior , desigur mult mai eficienta, dar banuiesc ca esti incepator si ai timp sa inveti, eu si vara si iarna si oricand trebuie sa opresc cat mai repede masina, mai ales la viteza, ii pun si frana si folosesc si frana de motor, amandoua combinate opreste mai repede masina+ ca nu soliciti asa de mult franele si asa cam ineficiente la viteza cum le are dacia( ps. am servo pe amandoua, deci un pic mai buna frana decat modelul clasic) Asculta sfatul meu! Am 8 ani de expierenta in condus, si am sute de mii de km. Bafta!

This post has been edited by tichondrius95: 4 Feb 2011, 14:23


--------------------
2 x DACIA 1310 2 x Berlina 1310 1983 Rk CN4 1.4, 5+1 / 1997 CN 3 1.4 , 5+1 - BC02XXX / BC07XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fsilviu86
post 4 Feb 2011, 15:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 12 April 10
From: Buzau




tichondrius95 ai dreptate frumos sfat iai dat, eu cred ca numai frana de motor folosesc calc ambreiajul cand vad ca motorul cere, si cand spun cere daca am 100 cum e cazul colegului nici nu ma ating de ambreiaj calc frana, daca te uiti la turometru ai sa vezi ca turatia scade destul de gre. iar ca sa dai la 50 la ora a doua mi se pare ca turezi motorul prea mult parerea mea ... mai ales ca este si in 4 trepte, de la 100 la aproape 40 poti merge in frana de motor linistit si cu frana calcata, sub 40 ai s avezi ca saracu iti cere sa i schimbi viteza sau sa scoti din viteza.


si acum revenind la problema, mai mult ca sigur ai avut un gunoi in jiglorul de relenti care mai mult ca sigur a fugit de mult daca nu iti mai face, dar preventiv poti face urmatoarea miscare, scoti juglorul de relanti sufli cum trebuie in el, curesti si filtru de benzina care neaprat ar trebui sa fie filtru decantor si sa se afle inaintea pompei de benzina, si pe circuit intre intrarea furtunului in carburator si pompa de benzina ar mai fi ok sa i mai pui un filtru micut, imi scapa cui i spune, sunt super bune, eu asa am si nici nu mai stiu cum e sa sufli in jiglor wink.gif


--------------------
Renault clio 2005 - BZ 05 LDT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 4 Feb 2011, 20:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




ai servo frana?vezi sa nu piarda aer pe la balon


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vion
post 4 Feb 2011, 21:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 848
Joined: 20 May 10
From: Bucuresti




ceva de urgenta poti face asa-te duci cu ea pana la 70-80 cu a 4-a si bagi in a 3-a fara sa accelerezi -frana de motor in forta-ar trebui sa suga motorul eventuala mizerie


--------------------
dacia sandero stepway 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fsilviu86
post 4 Feb 2011, 21:06
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 12 April 10
From: Buzau




Magnum_Baracuda este 1300 nu are servo wink.gif


--------------------
Renault clio 2005 - BZ 05 LDT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 4 Feb 2011, 21:14
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




nu ai vazut 1300 cu servo frana? ca nu e filozofie sa adaptezi,si apoi e mai sigura,fata de 1300 care e in 3 conducte cu un singur circuit e nesigur crapa o conducta si pierzi toate franele,fata de dublu circuit


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TTorque
post 6 Feb 2011, 16:27
Post #9


Future Addict


Group: Members
Posts: 32
Joined: 19 December 10




Azi m-am intors de la munte, nu am avut nici o problema, dar nu am mai scos-o din viteze, ci doar am calcat ambreiajul cand era o situatie in care trebuia sa incetinesc mult si nu s-a mai oprit tot drumul.
Masina are servo-frana, mi-a pus un mecanic.
Multumesc pentru sfaturi, daca mi se mai intampla, o sa stiu de la ce e.

O singura curiozitate: La ce viteza ma sfatuiti sa ma limitez cu o masina din '82?smile.gif Eu am bagat maxim 110km/h, dar incepuse sa trepideze ciudat masina si am lasat-o mai usor. In cert. de inmatriculare spune ca viteza maxima din constructie e 140km/h dar...parca nu am incredere. Voi ce ziceti?


--------------------
Dacia 1300 1982 - B 38 XSK
Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!
Petru Rares
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 6 Feb 2011, 16:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




persona; eu am dacia din 81 si apoi am mers cu 140 km dar toate bacsaraie facute unghiu de fuga echilibrat jenti etc,eu zic sa te limitezi pana in 120


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fsilviu86
post 6 Feb 2011, 18:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 12 April 10
From: Buzau




eu zic ca daca esti si incepator laso usurel cu viteza:D incearca sa te acomodezi cu ideea de sofer, cunoaste bine masina, prinde putin experientza in manevrabilitate, si un ultim sfat dacia nu este masina de fuga.. dacia este masina sa mergi linistit sa nu o stresezi si sati faci treaba cu ea wink.gif


--------------------
Renault clio 2005 - BZ 05 LDT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TTorque
post 6 Feb 2011, 23:09
Post #12


Future Addict


Group: Members
Posts: 32
Joined: 19 December 10




QUOTE(fsilviu86 @ 6 Feb 2011, 18:38)
eu zic ca daca esti si incepator laso usurel cu viteza:D incearca sa te acomodezi cu ideea de sofer, cunoaste bine masina, prinde putin experientza in manevrabilitate, si un ultim sfat dacia nu este masina de fuga.. dacia este masina sa mergi linistit sa nu o stresezi si sati faci treaba cu ea wink.gif
*


Bine zis, mersi de sfaturi


--------------------
Dacia 1300 1982 - B 38 XSK
Vom fi iarasi ce-am fost si mai mult decat atat!
Petru Rares
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 05:27
Forum Renault