DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Restaurare Renault 12 UK, 1971, Renasterea masinutzei mele cu volan pe dreapta

bv-08-fgm
post 31 Oct 2011, 17:28
Post #31


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Ce prostoe...nu puteau pur si simplu sa mute coloana din stanga in dreapta si sa lase contactu pe dreapta ohmy.gif =))

Foarte frumoasa masina.


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 31 Oct 2011, 18:02
Post #32


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Ce poate fi mai boem decat un violonist desavarsit la volanul unui R12 desavarsit?

Vai, cum poate sa arate !!! Bravo!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 31 Oct 2011, 18:37
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Cred ca asa bine nu a aratat nici in 1971, cand a iesit pe poarta fabricii !
Cand vezi rezultatul finit, cand stii cata pasiune si munca s-au depus in restaurarea acestei masini, banii cheltuiti nu cred ca mai conteaza, sunt doar un mijloc prin care ridici pasiunea la nivel de arta !
Felicitari Remus, felicitari Danut ! smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 31 Oct 2011, 18:52
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




Daca nu avea aceste "erori" din fabrica, eu cred ca, masina nu mai era unica prin felul ei, ca o pictura scumpa, care prin efervescenta imprastierii culorii pe panza, este unica si de nepretuit. Asta cred eu despre aceste "erori". De ce sa nu privim partea plina a paharului? Inca odata, toate cele bune si tie, dar si masinutei.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 31 Oct 2011, 19:43
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




QUOTE(bv-08-fgm @ 31 Oct 2011, 17:28)
Ce prostoe...nu puteau pur si simplu sa mute coloana din stanga in dreapta si sa lase contactu pe dreapta ohmy.gif =))

Foarte frumoasa masina.
*



Corect, asa crezuseram si noi la inceput... Insa, cu cat a inceput sa desfaca masina asta, cu atat Danut si-a dat seama ca sunt foarte multe diferente de echipari R12 normal fata de R12 cu volan pe dreapta.

Nu e chiar asa simplu, sunt tot felul de cable si alte chestii care sunt diferite, si pozitionarea pe dreapta genereaza tot felul de probleme. Danut va intra si el in seara asta pe topicul asta, chiar as vrea sa ne tina o mica lectura cu diferentele, este extrem de interesant!!

@Dsign:

Nu sunt eu un violonist desavarsit, si nici masina asta nu e desavarsita (pentru ca nu exista perfectiune, ci numai tindere spre ea), desi intre mine si masina, cred ca pe undeva masina e mai desavarsita decat mine ca violonist. laugh.gif

@aditza579:

Faptul ca are contactul pe invers nu este o "eroare". Este pur si simplu echiparea cu care ele au fost inzestrate din fabrica. Capisci?

Desi, inteleg cand zici "erori" in sensul ca asa sunt masinile astea R12, strambe in general. Asta le face dragalase si apetisante. Mie unul asa imi pare. ce sa ceri de la un R12, acuma pe bune?...

This post has been edited by remusro: 31 Oct 2011, 19:44


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 31 Oct 2011, 21:28
Post #36


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




QUOTE(remusro @ 31 Oct 2011, 19:43)
ce sa ceri de la un R12, acuma pe bune?...
*



perfectiune! tongue.gif

This post has been edited by turbodxman: 31 Oct 2011, 21:33


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Oct 2011, 22:10
Post #37


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Remus, daca mai bagi vreo 3000 de lire în ea, eu zic ca-i poti muta volanul pe stanga icon_mrgreen.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 31 Oct 2011, 22:53
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




QUOTE(Markos @ 1 Nov 2011, 00:10)
Remus, daca mai bagi vreo 3000 de lire în ea, eu zic ca-i poti muta volanul pe stanga  icon_mrgreen.gif
*


Ar fi cea mai mare prostie sa mute volanul pe stanga .

Hmm , nici nu stiu ce sa va zic , a fost enorm de multa munca la acesta masina , foarte greu sa-ti dai seama din poze .
Cand stai 8 ore si jumate sa izolezi un parbriz , 3 zile la un bord si " N " lucruri facute mult mai bine ca-n fabrica , este foarte greu sa le exprimi in cuvinte . Fara implicatie emotionala nu cred ca acesta ar fi fost si rezultatul final .
Atat de mult m-am atasat de acesta masina , in momentul in care am vazut-o plecand spre London , mi-au dat lacrimile , parca s-a rupt ceva din mine , facea parte din viata mea de zi cu zi .
Sincer , nici acum nu prea am chef de munca , eram invatat s-o salut in fiecare dimineata , vorbind cu ea desi stiam ca nu-mi apartine .


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Nov 2011, 00:06
Post #39


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Dane, era o gluma, cu mutatul volanului tongue.gif

Oricum, te cred ca te-ai atasat de londoneza aia, la cat ai muncit la ea. Acum o admira briții, baftosii naibii.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Nov 2011, 01:14
Post #40


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Felicitarile mele, e o bijuterie wub.gif Nu stiu daca as avea curaj sa ies cu ea la plimbare, un moment de neatentie din partea cuiva si...ma rog, sper sa nu se intample vreodata asa ceva, ar fi mare pacat.

@Dan: ce ati montat intre aripa si stalpul A? Chit nu e, pare a fi o garnitura din cauciuc? Daca da, se gaseste asa ceva si pe la noi sau doar pe afara? Si tot la categoria "daca da" de ce ati montat-o? Ca stiam ca acolo se lasa gol pentru scurgerea apei...


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 1 Nov 2011, 02:27
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




QUOTE(Markos @ 1 Nov 2011, 02:06)
Danut , era o gluma, cu mutatul volanului  tongue.gif

Oricum, te cred ca te-ai atasat de londoneza aia, la cat ai muncit la ea. Acum o admira briții, baftosii naibii.
*



In gluma si la betie se spun toate adevarurile . radmasa.gif
A fost admirata suficient si la noi in tara . wub.gif

QUOTE(bmwh548 @ 1 Nov 2011, 03:14)
Felicitarile mele, e o bijuterie wub.gif Nu stiu daca as avea curaj sa ies cu ea la plimbare, un moment de neatentie din partea cuiva si...ma rog, sper sa nu se intample vreodata asa ceva, ar fi mare pacat.

@Danut : ce ai montat intre aripa si stalpul A? Chit nu e, pare a fi o garnitura din cauciuc? Daca da, se gaseste asa ceva si pe la noi sau doar pe afara? Si tot la categoria "daca da" de ce ati montat-o? Ca stiam ca acolo se lasa gol pentru scurgerea apei...
*


Cand ai s-o tragi , o poti comite si in garaj / parcare , etc , este destul de riscant sa participi la trafic in Romania nu in strainatate . Pentru asta exista asigurari , inclusiv la noi CASCO ( la masinile atestate ca fiind " Vehicul Istoric "
Intre aripi si stapli s-a izolat cu un mastic , suficient de elastic sa nu lase sa se infiltreze apa nici din exterior si nici din interior . Din fabrica erau opturate acele zone .
Materialele folosite sunt dintre cele mai bune , evident .


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 1 Nov 2011, 04:13
Post #42


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




In cazul asta felicitarile mele pentru modul in care a fost aplicat, as fi putut sa jur ca e o garnitura din cauciuc.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 1 Nov 2011, 10:48
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




Masina lui Remus , a fost o provocare chiar si pentru mine . Am vrut sa demonstrez a nu stiu cata oara ca se poate face orice numai sa vrei si sa fi deschis la NOU . Zic nou deoarece echiparile R 12-lui de Anglia este putin mai diferit decat cu ce eram eu invatat . Am avut si multe batai de cap , nu zic , dar totul e bine cand se termina cu bine .

Diferentele de echipari sunt cam urmatoarele :

1 Bordul , inclusiv cu sistemul de prindere si deschidera robinetul de caldura care este pe parghii .
2 Etajera , este pe invers .
3 Maneta franei de mana .
4 Toate pedalele sunt diferite , pedala de frana este mult ma groasa , as putea spune dubla .
5 Cochilia la volan .
6 Cablul la capota ( care mi-a dat " tema pentru acasa " radmasa.gif ) cu 12,5 cm mai lung .
7 Cablu la shoc cu 20 cm mai lung .
8 Cablu de acceleratie mai lung si cu alt sistem de prindere pe pedala , fara boltz .
9 Cablu de chilometraj cu 22 cm mai lung .
10 Cablu de ambreaj si ala e mai lung cu 15 cm .
11 Scaunele din fata , cotiera pentru mana stanga , prinsa de scaunul soferului si nu pentru dreapta cum era eu obisnuit .
12 instalatia electrica vine prin partea dreapta
13 Farurile care pot fi reglate sa bata si pentru masini cu volan pe stanga doar ca au altfel de striatii pe sticla .
14 Dezaburire din fabrica , la noi a aparut destul de tarziu si atunci numai pentru CS-uri .
15 Bobina de inductie SEV
16 Electromotor Paris Rhone cu bobina de aruncare triungiulara si bendixul mai mare , nu are nimic in comun cu Ducellier , nu se potrivesc piesele de la unu la altul .
Posibil sa mai existe diferente si sa-mi fi scapat la enumerare .

This post has been edited by danut 69-71: 1 Nov 2011, 18:16


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 1 Nov 2011, 11:15
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Ar mai fi:

17 Cablul de capota se trage dintr-un alt loc. Bila este montata pe un soclu, care este sudat de stalpul stanga.
18 In compartimentul motor, vasule de expansiune este in partea opusa - deci caroseria are gauri pentru a primi vasul si colierul care il tine
19 Caseta de directie e din alt film decat cel normal (desigur)
20 Scrisul mic de pe aripa fata RENAULT 12 TL se pozitioneaza opus celei normale din Europa. Regula este sa stea pe aripa opusa soferului, deci daca in Anglia soferul sta in dreapta, scrisul e montat pe aripa din stanga.
21 Kilometrajul de bord desigur ca este in mile
22 Scrisul RENAULT de la capota spate are alt design fata de R12 obisnuite. Pentru UK, firma Renault a facut ceva mult mai frumos, cu striatii intre litere. Acest design nu se gaseste nicaieri pe continent. E splendid, bag o poza:

DSC_2147.jpg

<span class='edit'>1 Nov 2011, 14:12:</span>



Azi am turnat un set de poze noi pe Renault UK:


http://renaultccc.proboards.com/index.cgi?...ead=1608&page=2

Enjoy! smile.gif

Ce munca silnica la broastele alea, si la geamuri. Da' cineva trebuia sa o faca. rolleyes.gif

This post has been edited by remusro: 1 Nov 2011, 14:15


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 1 Nov 2011, 15:22
Post #45


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




La cat de mult a muncit domnu Danut la masina nar fi mirare sa nu vezi pana la anu si la el una cu volan pe dreapta smile.gif)


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 1 Nov 2011, 16:08
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Deja se gandeste la una... Il mananca-n sa-si traga una cu volan pe dreapta, ca nu are din astea in colectie! cool.gif

Sper ca linkul cu restaurarea se incarca bine.

http://renaultccc.proboards.com/index.cgi?...ead=1608&page=2

S-a muncit mult la geamurile alea. Dar ce va veni la luneta spate... Nici la dusmanii mei nu le doresc... Vor veni poze si acolo... O sa-mi dati dreptate.

This post has been edited by remusro: 1 Nov 2011, 16:09


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Val Pangica
post 1 Nov 2011, 16:55
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 21 February 06




Vali

Ti-am sters postarea din greseala, scuze!! Am vrut sa dau reply, si am apasat pe Edit. Si acum nu mai dau de ce ai scris tu!! Scuze! rolleyes.gif

Nu, totul este absolut nou, stopuri, socluri, suruburi, totul.

This post has been edited by remusro: 1 Nov 2011, 17:05


--------------------
Dacia 1300 1300 / 1977 - B 977 DAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 1 Nov 2011, 18:20
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




Remus , multumesc de completare .


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 1 Nov 2011, 20:39
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.848
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Sincere felicitari domnului Danut pentru aceasta realizare, precum si posesorului acestei bijuterii! Obiectul pasiunii acestor oameni este la nivel de arta! Orice cuvinte as folosi,sunt nesemnificative pentru a-mi exprima admiratia pentru aceasta lucrare splendida!


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44dvl
post 1 Nov 2011, 21:59
Post #50


Membru cu 1300


Group: Members
Posts: 447
Joined: 9 March 09
From: Bucuresti




Felicitari pentru restaurare, vorba unui coleg de mai sus, nici din fabrica nu iesea asa bine

Am si eu o intrebare, pe forumul din Anglia ai postat o poza cu un ulei Motul 20w50 clasic oil, este un ulei special pentru motoare de generatie veche? Am citit pe net ca un astfel de ulei se pune la motoare care urmeaza o reparatie generala, este adevarat?

Pe Dacia mea am un motor de Renault 16 tx, momentan in el se afla un Elf sporti TX 15w40, dar la primavara vreau sa pun ceva mai bun, sa protejez mai mult motorul, ca sa investit ceva in el si e pacat sa-mi bat joc de el....

Astept un raspuns de la tine


--------------------
Dacia 1300 din 1976 - B 44 DvL
Bad Mojo Mother Fucker
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 1 Nov 2011, 23:31
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




@Bor:

Iti multumesc din suflet pentru cuvintele calde. Mi-au mers la inima, sincer. fleur.gif


@b44dvl:

Motoarele clasice se protejeaza mai bine cu un ulei mai grosut. Daca ai motor de R16, deci clasic, si ai in el ulei 15w40, acel ulei in opinia mea este prea subtire pentru un asemenea motor.

Dar desigur sunt pareri si pareri.

Motul Classic 20W50 e unul destinat motorelor clasice in special.

DSC08505.jpg

This post has been edited by remusro: 2 Nov 2011, 00:40


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Nov 2011, 23:49
Post #52


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Masina asta e precum un concert de vioara si orchestra, în si bemol major, de Mozart.

This post has been edited by Markos: 1 Nov 2011, 23:50


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44dvl
post 2 Nov 2011, 00:01
Post #53


Membru cu 1300


Group: Members
Posts: 447
Joined: 9 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(remusro @ 1 Nov 2011, 23:31)
Motoarele clasice se protejeaza mai bine cu un ulei mai grosut. Daca ai motor de R16, deci clasic, si ai in el ulei 15w40, acel ulei in opinia mea este prea subtire pentru un asemenea motor.

Dar desigur sunt pareri si pareri.

Motul Classic 20W50 e unul destinat motorelor clasice in special.
*


Am avut si un ulei o idee mai gros, 20w40 dar nu mia placut cum mergea, oricum era primul ulei pus in motor, asa ca a fost unu Romanesc, ca sa nu-mi para rau daca il pierde pe undeva.... Acum am pus special un Elf, am facut legatura Renault-Elf,

Am mai avut intrun motor de Dacie 20w50 de la Aral dar nu mi-a placut cum sa comportat motor, daia am si mici dubii in legatura cu un astfel de ulei

Mersi de raspuns, o sa ma mai documentez si poate o sa trec pe un astfel de ulei, dar din pacate nu gasesc ceva specificati despre el in Romania, pret ceva....

Cat a costat uleiul?



--------------------
Dacia 1300 din 1976 - B 44 DvL
Bad Mojo Mother Fucker
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 2 Nov 2011, 00:08
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




QUOTE(Markos @ 1 Nov 2011, 23:49)
Masina asta e precum un concert de vioara si orchestra, în si bemol major, de Mozart.
*



Ha, frumoasa comparatie. Insa ala in Si bemol major de Mozart este pur si simplu Paradisul. Totusi saracutzului asta de R12 al meu, cat o fi el de incredibil si de aranjat, ii trebuie putzintel mai mult ca sa se califice la acelasi nivel... Dar nu e prea departe! radmasa.gif


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 2 Nov 2011, 00:42
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




QUOTE(BoR @ 1 Nov 2011, 22:39)
Sincere felicitari domnului Danut pentru aceasta realizare, precum si posesorului acestei bijuterii! Obiectul pasiunii acestor oameni este la nivel de arta! Orice cuvinte as folosi,sunt nesemnificative pentru a-mi exprima admiratia pentru aceasta lucrare splendida!
*


Multumesc frumos si sincer m-am simtit miscat de cuvintele tale . Cand citesc complimente din astea, dintr-o data uit de toate chinurile traite ca sa aduc masina la asemenea nivel.

QUOTE(b44dvl @ 1 Nov 2011, 23:59)
Felicitari pentru restaurare, vorba unui coleg de mai sus, nici din fabrica nu iesea asa bine

Am si eu o intrebare, pe forumul din Anglia ai postat o poza cu un ulei Motul 20w50 clasic oil, este un ulei special pentru motoare de generatie veche? Am citit pe net ca un astfel de ulei se pune la motoare care urmeaza o reparatie generala, este adevarat?

Pe Dacia mea am un motor de Renault 16 tx, momentan in el se afla un Elf sporti TX 15w40, dar la primavara vreau sa pun ceva mai bun, sa protejez mai mult motorul, ca sa investit ceva in el si e pacat sa-mi bat joc de el....

Astept un raspuns de la tine
*


Chiar daca asteptai un raspuns din partea lui Remus , am considerat ca pot completa , atasez si 2 poze cu specificatia uleiului care este recomandat in mod special la motoarele vechi .


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 2 Nov 2011, 01:25
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Felicitari remus pentru masina, arata intr-adevar exceptional, sper sa fie la fel de apreciata si la competitiile dintre "clasice"!

In plus, multumesc pentru fotografiile postate cu danut la treaba, omul asta e un meserias grozav, nu am avut ocazia sa il vad "in actiune" pe alte topicuri smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 2 Nov 2011, 07:40
Post #57


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Toata vara am ciocanit la un Peugeot 205 al unui coleg. Schimbat vreo 2 motoare cu tot cu ctiile de viteze, punti, timonerii, esapamente, casete de directie, etc. Vineri a luat omologarea artizanala cu felicitari, asa ca ne-am simtit al dracu' de mindri de munca noastra si, mai ales, de rezultatele ei. Acum ai aparut tu sa ne strici toata distractia! greata.gif


QUOTE(b44dvl @ 2 Nov 2011, 00:01)
Am avut si un ulei o idee mai gros, 20w40 dar nu mia placut cum mergea, oricum era primul ulei pus in motor, asa ca a fost unu Romanesc, ca sa nu-mi para rau daca il pierde pe undeva.... Acum am pus special un Elf, am facut legatura Renault-Elf,
*

Esti absolut in plus, crede-ma!
1. 20W 40 e pentru motociclete, pentru turatii mari. Nimeni in Romania nu fabrica asa ceva, deci cinta la alta masa!
2. 15W 40 este un ulei folosit in general pentru motoare diesel si turbo-diesel de generatie veche, tu foloseste-l in continuare, ca ai refacut legatura dintre Renault si Elf! Chiar ma-ntreb cum dracului ai ajuns la 15W-ul ala, ala fiind indicele de viscozitate la pornirea la rece, iarna.
3. Toata lumea pune-n dacie 20W-50, tie nu-ti place cum merge motoru'. No comment!

This post has been edited by Marty: 2 Nov 2011, 07:41


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44dvl
post 2 Nov 2011, 09:50
Post #58


Membru cu 1300


Group: Members
Posts: 447
Joined: 9 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 2 Nov 2011, 07:40)
Esti absolut in plus, crede-ma!
1. 20W 40 e pentru motociclete, pentru turatii mari. Nimeni in Romania nu fabrica asa ceva, deci cinta la alta masa!
2. 15W 40 este un ulei folosit in general pentru motoare diesel si turbo-diesel de generatie veche, tu foloseste-l in continuare, ca ai refacut legatura dintre Renault si Elf! Chiar ma-ntreb cum dracului ai ajuns la 15W-ul ala, ala fiind indicele de viscozitate la pornirea la rece, iarna.
3. Toata lumea pune-n dacie 20W-50, tie nu-ti place cum merge motoru'. No comment!
*


Cred ca esti putin frustrat... iar postul tau este destul de rautacios, cam nasol daca la 7:40 incepi ziua asa, eu doar am pus o intrebare si asteptam un raspuns in legatura cu uleiul de sus

Nu toata lumea pune in dacie 20w50, majoritatea pun uleiul romanesc 20w40, care a fost si in motorul meu.... Nu toata lumea are o dacie reconditionata de care ii pasa, si parca la motoare de performanta si turatii mari se folosea 0w30, deci faza cu masa nu prea tine biggrin.gif

Bafta


--------------------
Dacia 1300 din 1976 - B 44 DvL
Bad Mojo Mother Fucker
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut 69-71
post 2 Nov 2011, 11:08
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.933
Joined: 26 January 07
From: SUCEAVA




@ Marty , eu folosesc ulei 20W40 si in ziua de azi la Dacii si crede-ma tu ca nu este numai pentru motociclete . Daciile au mers de cand ma stiu cu 20W40 sau cu ulei de locomotiva pe vremea lui Ceausescu .

This post has been edited by remusro: 2 Nov 2011, 11:33


--------------------
Colectionar Dacia 1300 - 0744/555816
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remusro
post 3 Nov 2011, 01:46
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 856
Joined: 24 November 10
From: Tara umeda




Poze noi pe Renault UK:

http://renaultccc.proboards.com/index.cgi?...ead=1608&page=2

biggrin.gif

Insonorizant final, vizita Suceava, dezaburire geam spate, furtune instalatie racire, panouri usi, etc.

This post has been edited by remusro: 3 Nov 2011, 01:49


--------------------
Renault 12 cu volan pe dreapta 1971 - HYY997K
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 03:27
Forum Renault