DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Geamuri electrice, Topic general, sfaturi, poze, tips and tricks

24DYG
post 4 Sep 2009, 21:27
Post #421


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




salut la toata lumea...sunt nou pe aici.Mi`am luat si eu macarale electrice de solenza si vreau sa le pun pe o supernova confort 2001.am luat si niste butoane de opel astra si vroiam sa intreb daca stie cineva daca ar merge adaptate.macaraua am incercat sa o montez azi dar nu am reusit:)...maine incerc iar(am masurat distantele la fatza de usa de la solenza si sper sa`i dau de cap maine.sper sa ma ajutati si pe mine ca din cate am auzit e prea tare cu geamuri electrice...numai bine


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 4 Sep 2009, 21:38
Post #422


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




ce zici?te ajuta linku asta?
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=161&hl=geamuri&st=390


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 4 Sep 2009, 21:44
Post #423


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




am citit cam tot de acolo..ms.ma intereseaza ce parere aveti si de buroanele care le`am luat(sunt de opel astra)


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 4 Sep 2009, 21:50
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




eu nu ma bag pentru ca nu am asa ceva biggrin.gif ii las pe altii sasi dea cu parerea wink.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 4 Sep 2009, 21:55
Post #425


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




ok..ms...teoretic ar trebui sa mearga si astea de opel:D....sper:))


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 4 Sep 2009, 22:56
Post #426


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




de opel nu stiu daca merg.de logan sunt sigur.de unde le-ai luat si cat ai dat pe ele?

tie s-ar putea sa nu-ti mearga sa le montezi pt ca ai sn din 2001 iar slz au inceput sa se fabrice in 2004.deci deja trecuse la alte schimbari.trebuie numai sa dai cateva gauri si aia e.bafta la montat !


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrusiri
post 5 Sep 2009, 08:12
Post #427


Membru autentic


Group: Members
Posts: 830
Joined: 18 December 07
From: iasi




nu vad de ce nu ar merge cele deopel.eu am pus de cielo si merg perfect.trebuie numai sa nimeresti legarea pinilor.


--------------------
dacia Lodgy 1.5 dci 107 cp 2013 - IS-54-SIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 5 Sep 2009, 09:04
Post #428


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




butoanele de opel le`am luat de la dezmembrari ...2 butoane...1 cu comanda dubla pt la sofer si unu simplu pentru pasager 50 ron

5 Sep 2009, 21:23:
sal...azi am stat toata ziua sa fac o gramada de adaptari sa pot sa pun macaralele de solenza si cand sa pun butoanele alea de opel...pauza...nu mergeau(ori sunt butoanele stricate ori nu merg ele pe sistemul asta)sad.gif
acum tre sa caut iar butoane

This post has been edited by 24DYG: 5 Sep 2009, 21:23


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 5 Sep 2009, 22:01
Post #429


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




stai putin ca poate nu ai legat bine firele.ia legatura cu Tince1290 ca el si-a pus geamuri el pe dsn.stie el cum se leaga firele


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florintit
post 5 Sep 2009, 22:11
Post #430


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 April 09




Salut 24 dyg ! Cateva sfaturi si eventuale recomandari precise ne poti da si noua ?
Multumim anticipat !


--------------------
logan mcv 2006 - ct 68 tit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 5 Sep 2009, 22:25
Post #431


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




florin nu vezi ca si el se chinuie sa faca alea sa mearga?cei mai experimentati eu zic ca ar fi cei care si-au montat asa ceva pe masina.exista topic cu geamuri electrice.nu ar strica un ochi aruncat pe acolo


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 5 Sep 2009, 22:57
Post #432


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




florin...cu sfaturi nu pot sa vin eu:)...luni cred ca o sa vezi tu cu firele alea de la butoane(eu zic ca le`am legat bine),dar nu sunt expert deci nu sunt sigur

5 Sep 2009, 22:59:
tince1290 stiu ca si`a montat butoane de logan(au 5 pini)...eu incerc sa montez butoane de opel(are 4 pini butonu)...e posibil sa nu le fi legat bine

5 Sep 2009, 23:00:
ianys crede`ma ca am citit tot ce tinea de geamuri electrice...am reusit sa le adaptez dupa multe modificari. tot ce mai am de facut e sa vad cu buoanele ca cu alea nu am reusit

This post has been edited by 24DYG: 5 Sep 2009, 23:00


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 6 Sep 2009, 11:52
Post #433


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




iata ca dupa 2 saptamani am revenit si eu pe forum....

bun.....deci...este foarte foarte probabil sa mearga butoanele de opel....daca butonul nu are leduri incorporate treaba e foarte simpla...pentru ca butoanele de logan/solenza care au 5 pini au un pin doar pentru lumina butoanelor...acel pin nu conteaza...adica e doar pentru "aspect"....butoanele merg perfect si fara acel pin.....deci practic si cele de logan/solenza au tot 4 pini tongue.gif

apoi...ar mai fi cateva probleme...si anume 2....

1) daca ai intr-o parte buton dublu si dincolo simplu.....va fi mai dificil decat crezi...pentru ca nu prea ai unde sa prinzi pe fata portierei...poate doar in locul in care a fost manivela....dar acolo ajungi greu la ele...pe locul in care iti sprijini cotul nu poti sa le prinzi...pentru ca ar fi incomod de accesat si in plus acea bucata (cea acoperita cu tesatura) e din pal....si e foarte subtire...si...daca pui butoane pe portiere o sa trebuiasca sa tragi 4 fire in plus de la portiera soferului la cea a pasagerului...si sa nu se vada va trebuii sa le duci pe undeva pe sub volan....si...nah..nu o sa fie tocmai simplu tongue.gif

2) avand masina din 2001 e clar facuta pe platforma de nova...doar cele fabricate la sfarsitul anului 2002 si in 2003 au platforma de solenza...intre cele 2 platforme sunt niste mici diferente....o sa pun 2 fotografii de comparatie

platforma de solenza (masina mea-2003): DSC00652.jpg ( Size: 72.75k ) Number of downloads: 2450


platforma de nova (masina lui mihai_cuc-2002): DSC00927.jpg ( Size: 46.27k ) Number of downloads: 2801


daca te uiti atent o sa observi ca punctele de prindere ale sinei sunt diferite....in plus forma gaurilor din tabla portirelor difera....la platforma de nova gaura de jos e mai mare...iar la cea de solenza e mai mica...iar surubul din mijloc e mai jos la cea de solenza....sunt mai multe probleme....cu timp se pot rezolva toate...trebuie masurat...probat...dat alte gauri...dar daca locuiesti la casa o sa reusesti


imi cer scuze ca am scris asa mult dar am vrut sa lamuresc toate problemele biggrin.gif




PS: eu am butoane de solenza (de fapt clio...ca scrie renault pe ele) si diferenta majora este ca astea costa 100 lei (de origine) iar cele de logan doar 30 lei

PS 2: eu am descoperit cum functioneaza butoanele (de fapt pinii) cu ajutorul unui multimetru cu functie de verificare daca e circuit inchis...dupa ce am gasit plus-ul am tinut o tija pe el....sii pe cealalta am tot pimbat-o pe restul pinilor...si am actionat butonul in ambele parti....aveam o schema desenata de mine dar nu stiu daca o mai gasesc...si daca te ajuta la ceva....in fine...eu oricum si dupa ce am gasit am preferat sa merg la un electrician....sa fiu sigur ca tottul e in regula....firele le-am tras eu unde trebuia.....si butoanele le-am montat....electricianul a facut doar cuplajul....si m-a costat 30 lei..eu zic ca se merita

This post has been edited by Tince1290: 6 Sep 2009, 11:59


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicuc2000
post 6 Sep 2009, 11:59
Post #434


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 20 February 09
From: Turda, Jud. Cluj




Dupa ce a scri Tince scriu si eu ca doara despre asta vb ieri!!!
Daca cumva termini de pus geamurile si butoanele si toate cele plsss plsss da-mi si mie detaliile, dau o bere!


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
Incerc sa invat cate ceva in fiecare zi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 6 Sep 2009, 13:51
Post #435


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




salut Tince...si eu am tras toate firele(doar legaturile la butoane trebuiesc facute pe care nu am reusit sa le fac si da butonul are led incorporat pt iluminat buton...si cu ce ziceai tu cu diferentele intre fetzele de usi ,foarte adevarat e de munca sa faci adaptarile necesare,dar am reusit si m`am impotmolit la legaturile pt butoane
ps. luni cred ca ajung si eu la electrician:D


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 6 Sep 2009, 20:47
Post #436


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




asa e mai bine...te asteptam cu rezultatul final si cu poze tongue.gif ca vrea si mihai sa-si puna....

legat e butoane....presupun ca vrei de opel pentru ca:
1) le-ai primit pe gratis
2) ai considerat ca arata mai bine (si adevarul e ca la interiorul masinii vin mult mai bine cele de opel decat cele de logan)

sau doar 1 din cele 2

oricum...in cazul in care nu le poate cupla electricianul (foarte putin probabil) nu e mare lucru sa cumperi unele de logan...ca pe alea le poti cupla singur cu ajutorul unei scheme care se poate gasi pe net...oricum iti doresc mult spor sa termini cu bine treaba

eu pe maine-poimaine desfac fetele portierelor sa verific starea macaralelor mele.....si poate pun si niste ceolofan sau ceva ca dupa montarea macaralelor nu am mai pus vechea folie pentru ca nu mai statea lipita si nu mai aveam nici chef....o sa revin si eu cu informatii....numai bine


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 6 Sep 2009, 22:47
Post #437


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




butoanele nu le`am primit gratis..le`am cumparat de la dezmembrari.am dat 50 ron pe ele si din cate am vb cu electricianul nu cred ca o sa mearga pt ca nu sunt cu comanda direct ,ci aveau legatura facuta prin calculatorul masinii care dadea comanda sau ceva de genul...deci maine sper sa gasesc alte butoane si sa pot sa le schimb pe astea de opel.cum reusesc sa termin revin cu poze si sfaturi


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 7 Sep 2009, 17:18
Post #438


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




du-te la dezmembrari ca ti le schimba cu unele de logan.


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 7 Sep 2009, 17:48
Post #439


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




am gasit niste butoane foarte simple(alea de logan nu`mi plac neam).problema este acum ca se inchid foarte greu geamurile si simt cum forteaza motorasul.
tince daca se poate sa pui un filmuletz sa vad cursa geamului de jos in sus.la mine se ridica destul de ciudat si geamul are tendinta sa se departeze in urcare de chederul din stanga,adica de partea de langa stalpul masini din mijloc si nu cred ca asa trebuie...deci daca poti sa pui un filmuletz sa vad si eu cursa geamului in urcare de jos pana sus.multumesc

7 Sep 2009, 17:53:
Tince,inca ceva:D daca se poate...daca poti sa masori distanta dintre sina din dreapta pe care culiseaza geamul in urcare/coborare si sina macaralei sa`mi spui ce distanta este intre ele...asta daca se poate si eu stiu daca mai vrei sa dai fatza de usa jos...multumesc

This post has been edited by 24DYG: 7 Sep 2009, 17:53


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 7 Sep 2009, 18:12
Post #440


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




asta tine de raglajul geamului.din alea 2 suruburi.si eu am probleme cu ala din dreapta.


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 7 Sep 2009, 18:19
Post #441


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




si cum culiseaza la tine cand urca/coboara?in stanga de exemplu ,partea stanga a geamului sta lipita de margine sau se departeaza putin de margine si revine in timp ce urca?


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 8 Sep 2009, 18:24
Post #442


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




salut...fetele la usa chiar o sa le desfac saptamana asta sa mai arunc un ochi la macarale si sa pun ceva folie....ca cea veche nu mai e....si ma gandesc sa-mi protejez putin boxele...si de ce nu....si macaralele tongue.gif insa asta pe joi-vineri

apoi....sa sti ca la mine cel mai greu a fost reglajul geamului...cum spunea colegul...din cele 2 suruburi...cele marcate cu 1 in poza

DSC00652_mid.JPG ( Size: 144.52k ) Number of downloads: 2508


si sa ma citez din celalalt topic legat de geamuri electrice

QUOTE(Tince1290 @ 3 Mar 2009, 18:51)
am revenit cu poze cum am promis....si o sa dau si cateva indicatii pentru cei ce vor sa faca aceasta schimbare in viitor....sistemul este relativ simplu...

prima data se scot cele doua suruburi din pozitia #1....vizibile mai bine in poza 3...care tin geamul prins de "cursorul" care se plimba pe sina macaralei biggrin.gif....(scuzati limbajul  blush.gif )....se ridica geamul cu mainile si se fixeaza sus (puteti sa chemati un prieten tongue.gif)

apoi...se desfac suruburile din pozitia #2....care tin manivelele....

iar apoi se desface sina prinsa in cele 2 suruburi din pozitia #3....

[attachmentid=1627505393] [attachmentid=1627505394] [attachmentid=1627505395] [attachmentid=1627505396]

la montarea noilor macarale (poza 4)....se repeta procedeul de la coada la cap biggrin.gif.....se fixeaza intai sina....motorul electric in locul manivelei....si apoi se prinde geamul....

excl.gif la montarea noilor macarale...dupa fixarea sinei si motorului se prinde provizoriu geamul de sina si se testeaza miscarea geamului cu ajutorul unei baterii de masina....de preferat a nu se folosi bateria masinii pentru ca trebuie sa stati in partea dinspre interior a masinii pentru a vedea cum "aluneca geamul".....pentru ca geamul se prinde de sina in doar 2 suruburi iar gaurile sunt largi  excl.gif tocmai pentru a putea sa fixati geamurile in pozitia ideala....

concluzii....macaralele in sine se schimba usor insa reglajul acestora...trasul cablurilor si remontarea fetelor usilor dureaza destul de mult....

maine sau poimaine montez butoanele (adica electricianul  icon_mrgreen.gif )....si revin cu un filmulet...dar in principiu sunt destul de rapide (in jur de 3.5-4 secunde la ridicare) si silentioase  biggrin.gif
*




si sa traduc...la mine....la prima macara montata....a durat mai bine de o ora jumate doar reglajul celor doua suruburi...trebuie sa le prinzi dupa ochi....si sa le stragi...ii dai usor curent la geam....vezi unde freaca...nu il urci pana sus ci doar pana unde freaca....il lasi jos....slabesti suruburile pe rand...faci mici ajustari..incerci iar.....si tot asa pana ajunge sa urce pana sus lin....e plictisitor dar daca nu faci asta micsorezi viata motoraselor electrice care din cate stiu nu le gasesti de vanzare separat.....

PS: in cazul tau.....sau a celor care au platforma de nova.....e posibil ca atunci cand ati dat alte gauri sa fi gresit unghiul sinei....in cazul acesta geamul va freca orice ati faceti....sa fiti multumitit daca se inchide bine sus si coboara pana jos.....era unul din riscurile pe care vi le-ati asumat.....eu oricum o sa masor si iti spun wink.gif




sa raspund si la ultima intrebare....daca deschizi geamul pana la jumate si te prinzi de el....si tragi in faa si in spate o sa vezi ca se misca....sinele laterale sunt din tabla subtire.....si se indoaie...e "jocul natural" (chiar daca e cam mare)..si deci da....cand urca nu sta permanent lipit....se indeparteaza...revine.....nah...cum ii vine tongue.gif

This post has been edited by Tince1290: 8 Sep 2009, 18:27


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 8 Sep 2009, 21:49
Post #443


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




salut...treaba este in felul urmator:azi am facut proba si la geamul din dreapta...pot sa zic ca merge perfect,geamul sta tot timpul lipit de chederul lateral(stalpul central al masinii)...sincer sa fiu cred ca nici din fabrica nu ar fi mers asa bine.
Cu butoanele cred ca m`am hotarat ...o sa le pun pe consola centrala in fatza schimbatorului de viteze.Acum mai ramane sa reusesc sa reglez si geamul din stanga sa urce/coboare ca cel din dreapta si dupa ce reusesc toate astea promit ca vin cu poze ,indicatii si sfaturi pentru cei care vor sa`si puna si ei .
Pana vineri zic eu ca o sa termin de montat,reglat si tot ce mai trebuie.
ms Tince pentru detalii si sa ne auzim de bine:)


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 10 Sep 2009, 22:08
Post #444


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




am reusit pana la urma sa reglez geamurile.
Montarea a fost in felul urmator:
1.dupa ce a`ti dat macaraua veche afara o bagati pe cea electrica,numai ca la mine fiind sn din 2001 nu se potrivea pe gaurile vechi.Astfel jost unde este prinsa macaraua ,pe cea electrica(de solenza) o prindeti in urmatoarea gaura..nr.3 pe poza(nu in cea veche nr.4 pe poza)...acolo normal este un clips pe care il scoateti si prindeti macaraua.
2.Fiind diferita macaraua de solenza undeva sus in stanga trebuie data o gaura(nr.1 in poza) pentru ca sa puteti sa prindeti si sus macaraua(eu am dat o fatza de usa de solenza jos si am masurat cam pe unde ar veni gaura aia de sus)
3.motorasul se prinde in gaurile unde era prinsa manivela de la macaraua mecanica ,numai ca si acolo se potriveste doar pe 2 gauri(motorasul se prinde in 3 gauri)...deci una din gauri(nr.2 pe poza) trebuie putin marita ca sa se potriveasca.
4.dupa ce a`ti facut toate astea lasati geamul jos ca sa vedeti cat trebuie mutat suportul pe care este prins geamul ca sa puteti sa prindeti cele 2 suruburi pe sina macaralei(cum era prins pe macaraua veche...numai ca acum nu se mai potrivesc gaurile de aceea trebuie mutat putin spre dreapta).Dupa ce a`ti facut masuratorile ridicati geamul sus...puneti pe cineva sa`l tina sus si scoti macaraua afara ca sa poti sa scoti geamul afara...ca sa scoti geamul afara trebuie sa scoti bara aia de cheder si din interior si din esterior(aveti grija la cel din exterior ca se pot rupe clemele acelea de prindere)
5. Dupa ce a`ti scos geamul ,scoateti usot geamul de pe banda metalica pe care este prins si punei banda la loc avand in vedere semnele pe care le`ai facut ca sa se potriveasca pe gaurile de la macaraua noua (eu banda metalica de pe geam am scoso cu o surubelnita usor usor si am pus`o la loc cu ajutorul unui ciocan de cauciuc).
6.Dupa aceea bagati geamul la loc in fatza de usa...bagati macaraua...prindeti toate suruburile si incepeti sa faceti mici reglaje la cele 2 suruburi prin care se prinde geamul de macara pana urca/coboara geamul fara a intampina greutati.
La instalatia electrica plusul l`am luat de la sigurante(nu e plus permanent ...e pe contact) si minusul(masa) de la caroserie.Pe firul de + am pus o siguranta de 10(am avut de 25 dar era sa iau foc:d cand a facut un scurt probabil...asta cand erau numai fire pe la mine in masina si nu erau toate izolate:D).Butoanele trebuie sa fie cu comanda directa si le`am montat in fatza schimbatorului de viteze pe plasticul ala.
Cam asta am facut eu si nu e chiar usor precum zice lumea.
Sa auzim numai de bine si psr sa va ajute explicatiile mele.

Attached thumbnail(s)
poza.JPG ( Size: 190.95k ) Number of downloads: 2290
0.jpg ( Size: 574.38k ) Number of downloads: 2247
00.jpg ( Size: 505.96k ) Number of downloads: 840
000.jpg ( Size: 509.4k ) Number of downloads: 780


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 11 Sep 2009, 14:05
Post #445


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




e perfect....felicitari biggrin.gif

nu a spus nimeni ca e usor tongue.gif....si sa sti ca nu am uitat de tine dar nu am avut timp..in dupamasa asta desfac fetele usilor....o sa-ti spun ce distanta e.....daca te mai ajuta la ceva....numai bine




--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 11 Sep 2009, 16:03
Post #446


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




ms Tince dar am rezolvat...am mutat putin gaura de sus a macaralei si e ok acum.Singura problema care s`a ivit si nush ce sa fac e faza cand am scos chederul din exterior sa pot sa scot geamul s`au rupt mai multe cleme de`alea in care era prins si nu prea mai sta chederul pe pozitie cand ridic geamul ...si cheder am cautat peste tot prin Constanta si cica nu se mai fabrica.Daca ai ceva idei cum as putea rezolva zi`le:D...ms inca o data


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Sep 2009, 14:46
Post #447


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




la dezmembrari biggrin.gif.de ce nu ai pus butoanele pe fata de usa?nu era mai accesibil acolo?oricum felicitari pt geamurile tale biggrin.gif.si geamu meu din dreapta cade da asta e de la macara.chestia aia neagra s-a rupt sad.gif.ai cumva poze cu macaraua nemontata?


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 12 Sep 2009, 19:49
Post #448


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




la mine nu cade geamul...dar im da afara chederul de jos din exterior pt ca s`au rupt mai multe cleme in care era prins(erau ruginite:D)
Poza cu macaraua demontata nu am


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 14 Sep 2009, 00:08
Post #449


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




o sa vin eu cu poze zilele urmatoare ca am promis unui coleg de pe forum (mihai biggrin.gif) poze comparative.....macarale electrice si macarale mecanice...numai bine

PS: butoanele nu dau mai bine pe fata de la usa pentru ca nu ai unde sa le pui....locul pe care iti ti cotul e din pal!!!! nu rezista....in plus trebuie sa te intorci putin sa le apesi...nu sunt atat de accesibile pe cat par...si apoi nici cotul nu o sa mai stea atat de comod.....repet...daca reusesti sa le prinzi in pal

PSS: am mai spus asta o data dar am fost ignorat tongue.gif....si in cazul in care sunt necunoscatori pe forum (nu se stie niciodata):

<< PAL1 s. n. material lemnos, placă, prin presarea rumegușului de lemn cu diferiți lianți. (< p/lacă/ + a/glomerată din/ + l/emn/) >>

am citat dex-ul happy.gif




This post has been edited by Tince1290: 14 Sep 2009, 00:10


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 14 Sep 2009, 21:59
Post #450


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




Tince uita`te mai sus sa vezi ca nu am pus butoanele in fatza de usa...m`am razgandit din acelasi motiv + ca trebuia s pun 2 pe partea mea ca sa am comanda si la geamul din dreapta si le`am pus in fatza la schimbator (vezi poze mai sus;)


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









ATENTIE !! Acest topic este informativ. Conform regulamentului,
2-p) Mesajele ce contin oferte comerciale, permanente sau ocazionale, ale persoanelor juridice sau fizice pot fi postate doar in sectiunile Bursa sau Anunturi, cu respectarea suplimentara a Regulamentelor specifice pentru respectivele sectiuni.

h) In cazul incalcarii punctului 2m sau 2p, moderatorii vor sterge imediat mesajul respectiv si il vor avertiza public sau privat pe utilizatorul in cauza. La a doua abatere, se va bloca definitiv accesul la forum pentru persoana incriminata.


--------------------
Go to the top of the page
30 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 18:19
Forum Renault