DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Drive Test, Impresii de la orice modele de mașini

Ampt
post 3 Nov 2012, 14:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




După ce acum 2 săptămâni am fost la drive test cu noul renault Clio și am încercat varianta de 0,9TCe, 90Cp, astăzi a venit rândul să încerc un nou motor downsizing, cel de 1 litru și 120 Cp de la Ford, făcând un drive test cu noul B-Max !

Diferențele între cel două motorizări sunt evidente, nu numai pe hârtie, dar și în realitate.
Răspuns mai prompt al propulsorului, demaraj mai în forță, cuplu mai bun, consum mai ... mare, preț prohibitiv, versiunea cea mai scumpă de echipare Titanium ajunge la 16.000 EUR !

De remarcat ținuta de drum a mașinii și stabilitatea ei în condițiile în care B-Max se remarcă ca fiind un model cu un centru de greutate nu tocmai jos !

Ca părere personală bordul mașinii este prea încărcat de o multitudine de butoane, de asemenea se pare că nu numai Dacia a renunțat la indicatorul dedicat pentru temperatura lichidului de răcire motor !
Lipsa stâlpilor centrali îi conferă mașinii un aspect și o funcționalitate aparte !

Pe C.B-ul mașinii era afișat un consum mediu de 10,2 litri/100km, ceea ce îmi demonstrează că referitor la consum, așteptările de la aceste motorizări dowsizing sunt mult prea mari !

Să vedem acum cum se va prezenta motorul 0,9 TCe pe noul Logan, prilej pentru discuții între pasionații mărcii autohtone și colegii de forum !

P.S Un mare plus și un motiv de mândrie pentru noi îl constituie faptul că atât mașina, dar și motorul sunt fabricate în România ! wub.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 Nov 2012, 20:42
Post #2


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




putem posta impresii despre drive testurile pe care le-am facut?

3 Nov 2012, 20:46:
legat de ceea ce zici tu cu consumul mie nu mi se pare mult. pana la urma era o masina de drive test deci fiecare merge cum si pe unde apuca. nu cred ca cineva menajeaza o masina de drive test. motorul unei masini noi pana "se lasa" are tendinta de a consuma ceva mai mult. diferentele intre aceste motoare din era downsizing si motoarele otto clasice sunt in ceea ce priveste consumul dar nu asa mari. probabil ca diferenta de consum ar fi cam de 1%, care in timp alaturi de taxe si impozite mai mici se aduna si duc la ceva economie. coroborat cu o mai mare usurinta in exploatare dat fiind cuplul mai bogat si altfel distribuit pe plaja de turatii tind eu sa cred ca justifica aparitia acestor motopropulsoare

This post has been edited by slider2: 3 Nov 2012, 20:46


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 3 Nov 2012, 21:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




QUOTE(slider2 @ 3 Nov 2012, 20:42)
putem posta impresii despre drive testurile pe care le-am facut?
*


Exact pentru asta am făcut topicul !
Sunt binevenite cât mai multe opinii din partea celor care au încercat diverse modele de mașini la drive test !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 Nov 2012, 22:47
Post #4


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




acum ceva timp mai era un topic de genul asta deschis la sectiunea jurnal de bord, doar ca acolo se facea referire si la masini pe care le-am condus in general, bine nu neaparat masina proprietate personala.
eu de curand n-am mai facut test drive cu vreo masina, dar cu cateva luni in urma am facut cu megane 3 si nissan qashqai.

megane 3 era in versiunea break, nivel de echipare aproape full si dotat cu motorul 1.5 dci 110cp. nu pot spune ca m-a impresionat foarte mult. desi a castigat la capitolul design (ma refer aici la break) si poate calitate cea de a 3a generatie de megane dupa mine a pierdut mult la capitolul confort. intotdeauna megane 2 sedan mi-a lasat asa un feeling de limuzina, imi inducea un stil de condus mai mult de "cruise" in conditii de confort. ramane o masina in care m-am simtit foarte bine, imi gaseam foarte usor pozitia la volan si o conduceam cu placere.
megane 3 break ce l-am testat eu avea un pachet sport si scaunele intr-adevar iti ofereau un suport mai bun. dar impreuna cu vizibilitatea mai redusa, pozitia mai jos la volan nu mi s-a parut un pachet adecvat pentru bucuresti. nu mi-a inspirat incredere masina, nu este cu nimic deosebit. cel putin megane 2 avea niste chestii mai mult de design interior care-i dadeau un farmec aparte, megane 3 ceva mai banal. mi-a lasat impresia ca masina a fost facuta un pic mai nemteste ori cel putin mie asta nu prea imi place.
masina de test drive avea 10000km si avea probleme cu ambreiajul destul de serioase, acesta batea rau de tot, de asemenea motorul nu m-a impresionat, sau mai bine spus etajarea cutiei de viteze. acceleratiile erau foarte slabe, dar o fi fost si din cauza ambreiajului.

nissan qashqai era a doua versiune de echipare si dotat tot cu 1.5 dci 110cp. desi vorbim de masini din clase diferite si intr-adevar nissan-ul nu ofera spatiul meganeului in ceea ce priveste portbagajul (are cu vreo 80litri mai putin) pot spune ca japoneza mi-a placut si dintre cele doua pe "ea" as alege-o. desi cu o garda la sol mai inalta statea bine pe drum, vizibilitatea era foarte ok, pozitila la volan buna, un sentiment de siguranta foarte placut. motorul tragea mult mai bine, avea alte reprize, consumul mediu indicat pe cb era 6%. desi timpii oficiali de acceleratie sunt mai slabi la nissan sentimentul in spatele volanului era altul, o fi avut de a face si defectiunea de la ambreiaj a meganeului.
singurul lucru ce mi s-a parut ciudat, dar este adevarat ca n-am verificat la sange, a fost pozitionarea oglinzilor retrovizoare. la masina de test drive n-am avut foarte mult timp la dispozitie pentru ca am facut 2 soferi test dar pe rezervarea unuia singur, si oglinda exterioara dreapta mi s-a parut plasata prea jos, sau mai bine zis ca oglinzile erau plasate ceva mai jos si asta facea ca vizibilitatea la cea din dreapta sa aibe de suferit prin obturarea oglinzii cu muchia usii (sper sa se inteleaga ce am vrut sa zic).

3 Nov 2012, 22:55:
atasez o poza pentru a se vedea mai bine ceea ce vroiam sa spun la qashqai. posibil sa aibe legatura si cu pozitia la volan caci recunosc ca n-am stat prea mult sa ma asez.

This post has been edited by slider2: 3 Nov 2012, 22:55

Attached thumbnail(s)
ag360_qashqai_int.jpg ( Size: 212.9k ) Number of downloads: 1169


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Nov 2012, 22:55
Post #5


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.255
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Ampt @ 3 Nov 2012, 22:03)
Exact pentru asta am făcut topicul !
Sunt binevenite cât mai multe opinii din partea celor care au încercat diverse modele de mașini la drive test !
*



Mai e unu' mai vechi, destul de avansat.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...2&hl=drive+test

Nu prea inteleg eu ce cauta ala la jurnal de bord.

L.E.
@slider2.

Am un prieten, posesor de cashcai 1.5 dci, care se plange ca masina e submotorizata rau. Tot el comenteaza ca si hayonul se ridica incredibil de putin. Si cam asa e. Am comparat cu un civic si-un golf cand am fost cu el la cumparaturi, si s-o intamplat ca si la alea doua masini sa vina propritarii la incarcat, si cu hayonul deschis, cashcai-ul era cel mai scund. Bine, pe mine, cu 1.75 ai mei nu ma deranja, dar el, cu 1.90 ai lui, se cam infigea cu fruntea in hayon.

Am un alt prieten, care a avut cascaiul pe benzina 1.6, inchiriat vreo 2 luni. acelasi comentariu. Submotorizat.


This post has been edited by bucatzel: 3 Nov 2012, 23:05


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 3 Nov 2012, 22:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Scuze, recunosc că nu l-am găsit pe cel vechi deși am dat search înainte de a face topicul actual !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 3 Nov 2012, 23:31
Post #7


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(bucatzel @ 3 Nov 2012, 22:55)
@slider2.

Am un prieten, posesor de cashcai 1.5 dci, care se plange ca masina e submotorizata rau. Tot el comenteaza ca si hayonul se ridica incredibil de putin. Si cam asa e. Am comparat cu un civic si-un golf cand am fost cu el la cumparaturi, si s-o intamplat ca si la alea doua masini sa vina propritarii la incarcat, si cu hayonul deschis, cashcai-ul era cel mai scund. Bine, pe mine, cu 1.75 ai mei nu ma deranja, dar el, cu 1.90 ai lui, se cam infigea cu fruntea in hayon.

Am un alt prieten, care a avut cascaiul pe benzina 1.6, inchiriat vreo 2 luni. acelasi comentariu. Submotorizat.
*



la treaba cu hayonul nu stiu ce sa zic, eu oricum am 1.70m tongue.gif. pe partea cu submotorizarea nu pot contrazice sau confirma. eu am descris doar din situatia de mers in oras. posibil la drum lung in functie de ceea ce-i ceri masinii si cu ce compari sa constati ca-i submotorizata.

This post has been edited by slider2: 3 Nov 2012, 23:31


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 18 Nov 2012, 22:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Sâmbătă am fost și am făcut un drive test cu ... Peugeot 301.
Am mers cu ambele motorizări, benzină 1,6 VTi 115 Cp, respectiv Diesel 1,6 HDi 92 Cp.

Drive test-ul s-a desfășurat pe A1, de la ieșirea din București până la Bolintin Vale și retur, în total aproximativ 15 kilometri !

Ca și comparații între Logan-ul din semnătură și HDi-ul de la Peugeot pot afirma următoarele :

- motorul la Peugeot este mai zgomotos, la rece dar și când este cald
- servodirecția la Peugeot aproape la fel cu cea de la noul Clio 4, adică într-adevăr servodirecție
- climatizare mult mai eficientă, deși mașina era rece când am plecat s-a încălzit mult mai repede decât o face Loganul (probabil că de vină este climatizarea automată monozonă de la Peugeot)
- spațiul interior mai mare la Peugeot, mai ales la locurile din spate !
- poziție mai bună la volan, scaunul șofer se reglează pe înălțime având mai multe grade de libertate, iar poziția este mult mai joasă chiar și față de noul Logan
- cutiile de viteză sunt etajate aproape la fel (mâine am să postez câteva poze în acest sens)
- legat tot de cutie, la Peugeot mi s-a părut că agață, Loganul stă mult mai bine la schimbarea treptelor de viteză
- vizibilitate bună
- plastice interioare din aceiași categorie low-cost
- ceasurile de bord mi se par mai frumoase la Logan, la fel și iluminatul lor
- nici la Peugeot nu există ceas de temperatură lichid răcire motor
- ținută de drum similară cu cea a Loganului, poate cu un mic plus la Peugeot

Acum ca și prețuri și nivele de echipare lucrurile stau cam în felul următor :

Dacia Logan 1,5 dCi 90Cp, versiunea Laureate și opțiuni (navigație, Pack Securite, cotieră centrală față): 12.000 EUR
Peugeot 301 1,6 HDi 92 Cp, versiunea Allure și opțiuni (senzori parcare spate) : 13.918 EUR

Diferențele ce merită menționate între cele două configurații prezentate mai sus :
- la Logan navigația
- la Peugeot, geamuri electrice spate, A.C automat monozonă, reglaj electric înălțime faruri, plafoniera rândul 2 spate, jante aliaj pe 15"

Între cele două mașini rămâne totuși o diferență de 1.918 EUR, care în condițiile date de contextul economic în care ne desfășurăm activitatea majoritatea dintre noi, nu știu dacă merită să-i scoți din buzunar sau și mai rău, să-i ai credit la bancă !

P.S Dacă adăugăm la Logan și Pack Look (geamuri electrice spate și jante aliaj 15"), diferența între cele două mașini se reduce la 1.568 EUR.

This post has been edited by Ampt: 18 Nov 2012, 22:28


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 18 Nov 2012, 22:31
Post #9


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(Ampt @ 18 Nov 2012, 22:08)
Ca și comparații între Logan-ul din semnătură și HDi-ul de la Peugeot pot afirma următoarele :
- climatizare mult mai eficientă, deși mașina era rece când am plecat s-a încălzit mult mai repede decât o face Loganul (probabil că de vină este climatizarea automată monozonă de la Peugeot)

probabil ca de vina este prezenta termoplonjoarelor in circuitul de racire al motorului care la Logan nu sunt disponibile, cu toate ca DACIA ar fi avut de castigat la capitolul consum cat si la cel de comfort habitacle


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 19 Nov 2012, 08:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




QUOTE(Ampt @ 18 Nov 2012, 22:08)
- cutiile de viteză sunt etajate aproape la fel (mâine am să postez câteva poze în acest sens)
*


Poze Peugeot 301 1,6 HDi 92 Cp, regim turații în treapta a IV -a, respectiv treapta a V-a !

Attached thumbnail(s)
171120121188.jpg ( Size: 921.21k ) Number of downloads: 1173
171120121189.jpg ( Size: 906.65k ) Number of downloads: 1171


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 19 Nov 2012, 10:38
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Cel mai adevarat drive-test din romanika a fost acum 5-6 ani la Opel - iti dadea masina o zi intreaga, cu rezervorul plin si trebuia sa te intorci a doua zi tot cu el plin si sa nu faci mai mult de 100 km....in afara am inteles ca-s destul de frecvente drive-testele de genul asta, mai ales in USA.

Evident ca vorbind de romanika ......cand am mers sa iau pe atunci noul vectra era cu portbagajul la aerisit dupa ce predecesorul la drive-test rasturnase tuica in el.

Un drive test obisnuit - mers 10-15 km cu cineva de la reprezentanta in dreapta nu cred ca e foarte relevant ca sa-ti faci o impresie corecta despre masina.

This post has been edited by tony-s: 19 Nov 2012, 10:44


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 19 Nov 2012, 11:03
Post #12


membru


Group: Members
Posts: 4.575
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Tony, nu mai tii minte corect: era vorba de doua zile si 300 de kilometri.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 25 Nov 2012, 12:35
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Ieri a fost din nou zi de drive test !
De data aceasta am avut ocazia să merg cu Skoda Rapid, motorizare 1,2 TSi, 105 Cp, variantă de echipare Elegance, preț ... 16.673 EUR !

Practic, după preț numai low-cost nu este și din discuțiile avute cu reprezentantul de la Skoda stați să vedeți ce prețuri vor fi la Octavia III !

Mărturisesc că am plecat la drum având oarecum o ideie preconcepută despre o motorizare pe care o consideram nu tocmai potrivită pentru o mașina destul de mare cum este Rapid-ul ! Bine, știam totuși că o astfel de motorizare se regăsește și pe Octavia, dar am zis să nu fie doar Marketing !

Și de data aceasta chiar nu este !
Tandemul motor - cutie de viteze este realmente o încântare !
Cuplul maxim începe la 1.550 rpm și mașina trage liniar, în zona de cuplu maxim, până la 4.100 rpm.

Rapoartele cutie de viteză sunt atât de bine echilibrate, incât după nivelul de turație al motorului și viteza pe care o ai, impresia este că te afli la volanul unei mașini cu motor Diesel, nicidecum benzină !

Ca exemplu, in treapta a VI-a, la cca. 2.500 rpm ai undeva în jur de 130-135 km/h, în timp ce la 3.000 rpm ai undeva pe la ... 150 km/h !

Reprizele sunt mai mult decât mulțumitoare (pentru un stil de condus normal spre agresiv ), iar în treapta a IV-a este realmente o plăcere să bagi piciorul în accelerație și să simți cum se duce !

Practic am simulat o depășire forțând mașina în treapta a IV-a până la vreo 5.000 rpm și m-am declarat încântat de repriza pe care a avut-o (vă garantez că pentru o folosire normală, în viața de zi cu zi, este mai mult decât suficient) !
Menționez că la 150 km/h, în mașină puteai discuta decent, nu erau deloc zgomote deranjante, iar înăuntru am fost trei adulți.

Stabilitatea și ținuta de drum a mașinii sunt de asemenea alte două puncte forte ale Skodei Rapid.
Scaunele beneficiază de o foarte bună susținere laterală, iar frânele sunt și ele O.K !

În rest climatizare automată, portbagaj imens de vreo 550 litri, deschiderea hayonului identică cu cea de la Octavia, plastice, sistem de tragere al scaunului pe sistem bară ca la Logan, racletă atașată pe ușița de la rezervor (cred că dacă o lași acolo dispare prima), spațiu interior în stil Octavia, dar ... și un preț pe masură !

Din punct de vedere al prețului Logan-ul nu are de ce să se simtă amenințat, din punct de vedere al mașinii însă, Skoda este cu cel puțin trei clase (motorizare, ținută de drum, ergonomie+antifonare și garanție anti-coroziune) peste producătorul autohton !


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 15 Nov 2013, 14:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




O mașină interesantă, care nu mai are nevoie de nicio prezentare, spațiu interior uriaș și fiabilitate dovedită în timp și prin prisma numărului de unități vândute de-a lungul anilor, Toyota Corolla !

Oferta entry-level este mai mult decât atractivă, de altfel poate este cel mai bun deal la ora actuală, prețul de lansare fiind de 13.500 EUR ! wub.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 17 Nov 2013, 09:17
Post #15


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Hyundai i30 e mai ieftin.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 17 Nov 2013, 10:40
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Peugeot 301 este mai ieftin, ca să nu mai vorbesc de Logan II ! wink.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 17 Nov 2013, 12:09
Post #17


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Daca tu compari corolla sau i30 cu logan/301, n-am ce sa mai comentez.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 17 Nov 2013, 14:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Nici eu nu am ce să mai comentez dacă tu compari noua Corolla cu i30 ! wink.gif

P.S Măcar te-ai urcat în noua Corolla, așa de curiozitate ?!


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 12:53
Forum Renault