DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Patru Zero Sapte, by Peugeot

nWo
post 22 Jul 2015, 08:25
Post #211


new world order


Group: Members
Posts: 509
Joined: 16 February 09
From: Nord-Vest




Multumesc pt postare, chiar imi da curaj sa vad (citesc) faptul ca cei care au trecut prin acest proces, sunt multumiti de rezultate.
In ceea ce priveste AUX-ul sa stii ca merge impecabil. M-a scutit de scrierea CD-urilor, cu toate ca am si memorie interna la RT4, parca mai usor e sa folosesc stick-ul. Multumesc pt ajutor acordat atunci. Ai mai avut cereri pt asa ceva de la posesorii de 407?


--------------------
Patru Zero Sapte by Peugeot
2.0 HDI 136 CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 22 Jul 2015, 09:09
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Am mai avut cereri, pe care le-am si rezovat. wink.gif

In legatura cu resoftarea, Megane-ul nu avea suta de mii de km facuta cand am facut operatiunea. La Clio3 cam 125k km. Nici o problema mecanica sau de alta natura pana in prezent. Oricum circul cu ele ca si pana acum, fara sa abuzez de motoare. Insa la nevoie, gen depasiri din scurt sau altele, se comporta onorabil.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nWo
post 22 Jul 2015, 09:32
Post #213


new world order


Group: Members
Posts: 509
Joined: 16 February 09
From: Nord-Vest




Momentan astept sa vad "pe pielea mea" cam ce inseamna 163 cp si apoi ma decid.

Si fiindca de 2 ani si ceva nu am pus poze cu "balena" (exceptand cele doua cu ceasurile la 199.999 si 200.000 km), atasez cateva acum cand se apropie de 8 ani de la data fabricatiei (in octombrie face 8 ani).
Dupa cum se poate vedea, prezinta unele zgarieturi, astfel ca as vrea sa-i fac un polish profesional. Amatori am tot gasit pe la noi, dar nu ma lasa sufletul sa dau masina pe mana lor.

This post has been edited by nWo: 22 Jul 2015, 09:34

Attached thumbnail(s)
20150628_123601_resized.jpg ( Size: 2.97mb ) Number of downloads: 279
20150628_123618_resized.jpg ( Size: 3.18mb ) Number of downloads: 288
20150628_123631_resized.jpg ( Size: 2.91mb ) Number of downloads: 280


--------------------
Patru Zero Sapte by Peugeot
2.0 HDI 136 CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Jul 2015, 10:05
Post #214


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Masina mea are o resoftare destul de agresiva...practic de la 210 cp a fost dusa la 260 cp si 520 Nm. Softul a fost pus pe masina la 10.000 de km, in prezent are 78.000. In km astia fostul proprietar a schimbat ambreiajul, din cauze de soft, pe la 60.000 de km, volanta e inca cea originala, dar din ce am inteles, nu a facut mare lucru ca sa il protejeze, dimpotriva smile.gif

Important e ca cel care iti face resoftarea sa se priceapa, astfel incat sa nu te trezesti apoi cu fum in exces, ceea ce ti-ar omori DPF-ul. Plus ca altii au patit si lucruri mai rele de la softuri sau powerboxuri obscure, probleme cu injectia, turbine duse etc.

This post has been edited by Synyster: 22 Jul 2015, 10:07


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 22 Jul 2015, 10:37
Post #215


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Consumul e normal sa creasca in sarcina, ca nu are cum sa scoata puterea asta decat cu un surplus de motorina, mai precis se creste presiunea in rampa de injectie.

In schimb este foarte posibil sa scada la o utilizare normala, ajustarea curbei de cuplu in zona uzuala de 2000 rpm face ca masina sa fie mai usor de urnit de pe loc. Acolo cantitatea de motorina ramane cam la fel si se lucreaza mai mult la optimizarea hartilor.

De asta si certurile astea pe consum la masinile softate.

Este foarte simplu, primesti mai mult cuplu cu aceeasi motorina, consumul va scadea la acel regim de utilizare, respectiv o calci si consuma in sarcina. The end.

La al meu logan consumul variaza in extra urban de la 3-3.5 L/100km pana la 6.5 L/100km, in functie de sarcina si incarcare. Dar trage de la o turatie mai joasa decat cea de fabrica, constant si liniar pana in limitare, adica 4800.

Sa ne spui cum iti place/displace testul pe care il vei face.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 Jul 2015, 11:04
Post #216


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




despre TCM turbo Constanta are cineva vre-o parere?
Cred ca o sa imi rezolve filtrul de particule in curand, si nu sunt sigur daca si un stage "aproape" 1 (zic "aproape" pentru ca masina are ~ 250.000 km si as merge pe o varianta foarte safem in cazul in care fac chip).


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 22 Jul 2015, 12:11
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




QUOTE(nWo @ 22 Jul 2015, 10:32)
Momentan astept sa vad "pe pielea mea" cam ce inseamna 163 cp si apoi ma decid.

Si fiindca de 2 ani si ceva nu am pus poze cu "balena" (exceptand cele doua cu ceasurile la 199.999 si 200.000 km), atasez cateva acum cand se apropie de 8 ani de la data fabricatiei (in octombrie face 8 ani).
Dupa cum se poate vedea, prezinta unele zgarieturi, astfel ca as vrea sa-i fac un polish profesional. Amatori am tot gasit pe la noi, dar nu ma lasa sufletul sa dau masina pe mana lor.
*


SX-ul meu a implinit 10 ani in decembrie anul trecut, iar acum 3 saptamani i-am facut pentru prima data distributia. Curea Dayco in stare excelenta, fara nici un fel de crapaturi, arata ca noua. Rolele INA la fel, in stare excelenta, fara nici un fel de joc. Pompa de apa Pierburg avea putin joc si urme de scurgeri.
Am schimbat tot cu aceleasi marci, mai putin pompa de apa. Am luat HEPU, iar antigel aceeasi marca.
Ambreiajele cam pe acolo pica, maxim 200.000, daca nu patineaza discul, crapa rulmentul si tot trebuie schimbat. Eu nu am schimbat pana acum.
Legat de zgarieturi, SX-ul este gri inchis metalizat. Are zgarieturi superficiale si mici ciupituri pe bara si capota pe care le-am retusat cu vopsea cumparata pe codul original. Celelalte le-am mai ajustat eu cu polish profesional si ceara, nu ma incanta deloc ideea sa dau cu ceva mai abraziv decat am folosit pentru ca distrug lacul original al vopselei. Si ce este din fabrica nu se compara cu altceva. Chiar si prafuita fiind, am fost intrebat de mai multi daca masina a fost cumva revopsita de curand pentru ca arata foarte bine.
Cealalta fiind alba nu se observa micile zgarieturi superficiale decat la o privire foarte atenta.
Am cateva indoituri foarte mici care se vad doar in raza luminii si doresc sa le scot la cineva care foloseste metoda aceea cu ventuze. Am fost la el anul trecut pentru ceva mai complicat si rezultatele au fost excelente. Nu a ramas nici o urma, vopseaua nu a fost afectata in nici un fel.

This post has been edited by cristio_79: 22 Jul 2015, 12:17


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nWo
post 18 Apr 2016, 12:02
Post #218


new world order


Group: Members
Posts: 509
Joined: 16 February 09
From: Nord-Vest




Readuc topicul la viata, precizand ca saptamana trecuta am fost nevoit sa programez masina in service pentru a remedia micile probleme aparute peste iarna, si anume:
- au fost schimbati suportii motor, care erau uzati la maxim,
- de prin toamna am sesizat o mica pata de ulei in garaj si scaderea nivelului la joja, astfel ca a fost inlocuit siliconul de etansare a baii de ulei, acum totul e ok,
- revizia periodica, constand in ulei si filtre.
Momentan masina are 213.XXX km si aprox. 5 ani de cand este la mine. In aceasta perioada de cca 5 ani, in afara de revizii si anvelope, am schimbat la ea, in ordine cronologica, urmatoarele:
- kit complet distributie (curea, pompa apa, role, curea accesorii)
- kit ambreiaj-volanta
- umplut rezervor aditiv FAP
- schimb suporti motor si re-etansare baie ulei.
Toate operatiile au fost efectuate in reprezentanta PEUGEOT.
Per total, ma declar multumit de masina, avand in vedere faptul ca multi o considera ca fiind foarte problematica si costisitoare.




--------------------
Patru Zero Sapte by Peugeot
2.0 HDI 136 CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 14:18
Forum Renault