DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cele mai bune pneuri?, 165/70 13

BogdanDen
post 18 Oct 2009, 23:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 6 August 09




Va salut baieti !

vreau sa stiu si eu parerea a catorva dintre voi in legatura cu cauciucurile de vara pe care mi le recomandati ca fiind CELE MAI BUNE dupa parerea voastra din ce marci ar trebui sa aleg tinand cont de ceea ce gasesc pe piata la dimensiunea de 165/70 13 . Momentan am Kormoran Impulser care sunt varza pe ploaie (sanie) pe ploaie ca inr est sunt cat de cat ok.. si vreau sa le schimb punand ceva fara sa ma gandesc la bani.

Eu ma gandesc la Michelin Energy singurul model disponibil pe piata de la Michelin pe 13 ''

Si inca ceva....am auzit ca mai sunt si chinezarii facaturi ..cum le pot deosebi ..un sfat sa nu ma trezesc ca am luat nist facaturi

Voi ce mi ati recomanda? si eventual un magazin in buc und pot gasi?

This post has been edited by BogdanDen: 18 Oct 2009, 23:07


--------------------
dacia solenza 2004 - B-03-DDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 19 Oct 2009, 06:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




Aha!Iarna iti faci car si vara ...


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 19 Oct 2009, 08:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akz0r
post 22 Oct 2009, 08:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 12 October 09




pirelli biggrin.gif 205/40/ 17 tongue.gif la mine:D


--------------------
Dacia Solenza 2005/ EUROPA - b74ksm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 23 Oct 2009, 09:14
Post #5


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




Eu am cumparat in primavara niste Michelin Energy E3B1 pe 13'', de care sunt foarte multumit. A fost o intreaga cearta despre tara de provenienta aici si nu am ajuns la niciun rezultat. Dupa jumatate de an si mai mult de 10.000 km tot am o parere buna despre ele.

This post has been edited by bnedea: 23 Oct 2009, 09:17


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 28 Dec 2009, 17:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




Salutare! Are cineva idee ce tip de anvelope sunt Rotex w2500 m+s? Are si simbolul fulgului de zapada. Pe site -ul oficial este descris ca fiind tip all season, dar pe alte site-uri apare ca pneu pt iarna.


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 29 Dec 2009, 18:22
Post #7


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




eu la solenza am Debica Navigator All Sesons 165/70/13 si sunt super multumit si vara si iarna.Am ramas uimit pe zapada cat de bine s-au comportat.
La munca pe Logan MCV am cauciuce de vara iar cu zapada asta , cum era zapada mai mare de o palma ramaneam intepenit smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitzu'
post 29 Dec 2009, 20:39
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 347
Joined: 5 September 09
From: Bucuresti




metrix, aceleasi cauciucurei am si eu pe a mea...am trecut de nameti cu brio.Adica eu coboram din masina sa-i ajut pe altii sa-si scoata masinile din nameti ( si masini straine buey blush.gif ) si eu ma urcam la loc in masina si plecam fara probleme.Super multumit pentru niste pneuri la 130 lei bucata blink.gif


--------------------
dacia / vw solenza confort / Golf 6 2004 1.4 mpi / 2011 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 30 Dec 2009, 10:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(Marian23 @ 28 Dec 2009, 17:04)
Salutare! Are cineva idee ce tip de anvelope sunt Rotex w2500 m+s? Are si simbolul fulgului de zapada. Pe site -ul oficial este descris ca fiind tip all season, dar pe alte site-uri apare ca pneu pt iarna.
*


Daca au fulgul de zapada sunt de iarna. In privinta marcii, eu nu am auzit de Rotex. Probabil prietenul gogu te va lamuri.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 31 Dec 2009, 17:55
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




QUOTE(misu78 @ 30 Dec 2009, 10:16)
Daca au fulgul de zapada sunt de iarna. In privinta marcii, eu nu am auzit de Rotex. Probabil prietenul gogu te va lamuri.
*




ok, ms mult! astept lamuriri, daca mai stie cineva! sarbatori fericite la toata lumea!


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 4 Jan 2010, 00:09
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




In special anvelopele de firma! Daca nu-ti permiti, cauta pe forumuri si cumpara second-hand de la membri. Iarna asta am facut o super-afacere cu GY UG7-ca noi la un sfert de pret cu tot cu jante. Persoana vanduse masina dar pastrase anvelopele. Si pentru vara mi-am gasit niste Continental. Secretul e sa nu te grabesti!

This post has been edited by Trofin Liviu: 4 Jan 2010, 00:10


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianacosti
post 4 Jan 2010, 20:39
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 6 August 07
From: Brasov-Campulung AG




Eu iti recomand ce am eu:

Falken Sincera SN 828, vara sunt excelente.


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 - BV 78 EDM
SEAT TOLEDO NH 1.2 TSI 105 CP 2014
EX. DACIA SOLENZA 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian corbu
post 4 Jan 2010, 22:47
Post #13


bafta


Group: Members
Posts: 178
Joined: 4 January 10
From: ploiesti PH




parerea mea,daca ai bani ia cauciucuri noi all-sezon,daca ai mai multi bani ia de iarna macar pe fata iar la vara ia-ti de vara !daca nu,.......
cool.gif cool.gif faci ca mine:dai rotile de vara jos de pe fata, cumperi doua jante de la desmembrari,[de sn,opel-f49,sau solenza]pui cauciucuri de iarna[sh] pe ele si le echilibrezzi....[la iarna le ai]


--------------------
dacia solenza 2003/confort - ph 11ubu
confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 5 Jan 2010, 19:02
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




Multumesc pt sfaturi! am pe spate unele all season, destul de tocite iar pe fata am rotex de iarna. am mers ieri si azi pe camp, pe unde nu s-a bagat plugul pt zapada si va puteti da seama um era... zapada, gheata si astazi mult noroi. n-am avut nicio problema de aderenta! rotex-urile s-au comportat excelent! nu le fac reclama, dar sunt extrem de multumit de ele. la frane bruste, pe pamant inghetat, au derapat cele de pe spate dar pe fata n-am avut nicio problema! oricum, multam' fain pt sfaturi!


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 13 Feb 2010, 19:36
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




revin si spun ca, dupa asa o iarna in toata regula, pneurile rotex se descurca formidabil! n-am rams impotmolit nici macar o data, cu toate ca am circulat si in oras si pe drumuri neasfaltate si pline de zapada. le recomand cu caldura,oricui!


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 15 Feb 2010, 00:46
Post #16


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




Mariane acelasi model de guma il am si eu doar ca se numeste altfel /:) si scrie Made in Austria /:) , am trecut iarna cu brio , tin bine si trag bine .

mai putin pe gheata !


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 15 Feb 2010, 12:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




eu pe masina am 165\70|r13 Debica Navigator all season pe toate 4 roti cumparate noi am cu ele cam 8.000 de km foarte bune se comporta excelent si pe zapada si pe ploaie nu ma lasat cel mai mult imi place cum se compoarta pe zapada smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 15 Feb 2010, 13:07
Post #18


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Am și eu navigatoare pe mașină și nu știu pe unde mergi tu, Dan, dar pe Solenza mea nu se compară cu gumele de iarnă de la Hankook.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Feb 2010, 14:18
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nici un all-season , indiferent de marca / model / pret , nu se va comporta mai bine decat niste anvelope dedicate anotimpului respectiv ! Adica nu vor fi mai bune iarna decat niste anvelope de iarna decente si nici vara fara de unele de vara .
Iarna nu ai destula aderenta cu ele si nu sunt destul de moi , iar vara fac zgomot prea mult , aluneci la curbe , cresc consumul , franarea cu blocarea rotilor este criminala cu ele , pt ca sunt moi la temperaturi mari ale carosabilului .

Care sunt cele mai bune pneuri ? Nu exista asa ceva , este ca Mos Craciun sau blonda inteligenta , este un fel de Mecca al anvelopelor . Intr-o viata de sofer poate vei ajunge la cateva anvelope "dragi" , dar asta va tine strict de experienta fiecaruia .
Prima regula este ca anvelopele sa fie in concordanta cu anotimpul respectiv , de iarna pt iarna , de vara pt vara .
Apoi ideala este anvelopa care ti-o PERMITI . Ca MERITA sau nu o anvelopa un anumit pret , depinde de tine , cat vrei sa tii masina , cat mergi cu ea , cum mergi , ce asteptari ai de la ea .
Am intalnit multi care nu au pretentii sa iasa iarna cu ea din localitate si nici prin oras , asa ca nu are rost sa incerc sa-i conving ca merita sa-si cumpere anvelope de iarna , sa dea vre-o 2 mil macar pe 2 si apoi in fiecare an inca 100-120 ron pe schimbatul lor .

Testele care sunt pe net sunt si le citim cu totii sunt influentate si la ei de spagi si interese , asa ca nimic nu mai este "sfant" .
Pe multe masini din afara , pe care sunt testate au ABS , au alte greutati si puteri , deci normal ca si anvelopele se comporta diferit fata de cum se comporta pe masinile noastre , fara ABS , cu greutate sub 1 T si cu puteri destul de mici .
Normal ca pe o masina de 100 - 120 CP merita sa bagi banii in niste anvelope "sportive" si performante , fata de ale nostre care sunt supuse mereu la gropi , suprafete f proaste , multe stau in parcare saptamani/luni fara sa fie miscate , soferii le verifica de 3 ori pe an presiunea din ele , nu au parte de o curatare si "dressing" corespunzator la spalatorii ...
Deci sunt muuuulte aspecte in cautarea anvelopei "perfecte" !

Eu stiu ca mai sunt cateva topicuri tot despre anvelope si daca ai fi cautat le-ai fi gasit , astfel incat eu NU mai scriu si aici ce anvelope am avut de-a lungul timpului si nici nu mai rog pe altii sa scrie .
daca vre-un moderator e pe faza , l-as ruga sa combine topicurile , pt ca informatia sa fie stransa intr-un singur topic !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian23
post 16 Feb 2010, 17:06
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 July 08




QUOTE(shake @ 15 Feb 2010, 00:46)
Mariane acelasi model de guma il am si eu doar ca se numeste altfel /:) si scrie Made in Austria /:) , am trecut iarna cu brio , tin bine si trag bine .

mai putin pe gheata !
*


pe gheata toate se descurca greu. ma bucur oricum ca am gasit niste gume de care sa fiu pe deplin multumit


--------------------
Dacia Logan 2 Ambiance 2013 - TR ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:34
Forum Renault