DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Refabricare Dacia Solenza, Vreau parerea ta

bogdan_90
post 10 Jan 2010, 21:08
Post #31


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




QUOTE(romanvs @ 10 Jan 2010, 19:31)
@bogdan_90---Da ce ai frate cu Solenza ca prin toate topicurile despre calitatile Solenzei te ei de ea?
Esti cumva frustrat?
Vezi-ti ,te rog,de Loganul tau ambitios.

Solenza a fost o masina buna pt perioada ei ,nu se compara cu o masina de generatie noua,dar cu toate acestea este peste Logan la multe.
Era bine daca se punea pe ea in plus de ce s-a pus macar airbag pasager si ABS.
*


n-am nimic cu solenza am cu voi ca visati cu ochii deschisi. nu eu incep, voi incepeti deschizand topicuri aiurea ca solenza e cea mai tare masina,ca aia de la dacia sunt mai prosti ca voi , voi astia cu solenza exagerazi in ultimul hal cu o masina mai ales un solenzar de al vostru nu dau nume vorbeste de ranforsare si rezistenta la impact si nici nu e in stare sa defineasca aceste cuvinte. repet n-am nimic cu masina am cu voi ca exagerati.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Jan 2010, 21:40
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




ce ati fi vrut voi sa se fabrice si solenza timp de 30 de ani ca si dacia berlina ?
e adevarat ca are si solenza multe plusuri demaraj mai bun, consum mai mic, stabilitate mai buna, etc fata de logan dar ajunge cate solenze s-au facut... si unul din motivele pentru care s-a scos solenza este pt se putea vinde loganurile mai bine si mult mai scump fiind un model nou si mai mare cu toate ca costurile de productie erau apropiate

This post has been edited by Relu_GT: 10 Jan 2010, 21:42


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nenestean
post 10 Jan 2010, 21:46
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 512
Joined: 22 October 08
From: Sighetu Marmatiei




QUOTE(rratzoiusexos @ 10 Jan 2010, 21:40)
pai daca pe solenza s ar pune o caroserie mai buna...ar rezulta logan 1.4 de la inceputuri.solenza e un logan mai prost,dar mai ieftin de intretinut,un compromis intre tehnologie renault si dacia comunista.eu sunt multumit de ea,dar mi as cumpara logan,orice motorizare si varianta de echipare(dintre cele cu a.c.) toate fiind peste solenza.atentie,posed solenza de ...40000km.
*



foarte adevarat ...
cam toata lumea isi lauda marfa lui.....dar logan...este peste solenza....


--------------------
Dacia solenza 2004 / motor 1.4 - MM 05 VFP
Pe drumul cel bun !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 10 Jan 2010, 21:46
Post #34


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Relu_GT @ 10 Jan 2010, 21:40)
e adevarat ca are si solenza multe plusuri demaraj mai bun, consum mai mic
*



nu mai generaliza. oferta de motorizari la logan e mult mai mare, si ceea ce ai spus tu e valabil doar in cazul anumitor motorizari...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Jan 2010, 21:50
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




da si crezi ca la toata lumea ii convine sa dea o caruta de bani pe un amarat de logan doar ca are motor de 1.6 16v care oricum nu face mare lucru pe caroseria de logan, iar logan cu 1,6 8v nu fuge mai tare ca o sn sau solenza
cele mai bine vandute sunt cele 1.4 pt ca sunt mai ieftine

This post has been edited by Relu_GT: 10 Jan 2010, 21:52


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Jan 2010, 21:54
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(nenestean @ 10 Jan 2010, 21:46)
foarte adevarat ...
cam toata lumea isi lauda marfa lui.....dar logan...este peste solenza....
*


normal ca este peste ca doar e ditamai dulapul


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 10 Jan 2010, 21:59
Post #37


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Relu_GT @ 10 Jan 2010, 21:50)
da si crezi ca la toata lumea ii convine sa dea o caruta de bani pe un amarat de logan doar ca are motor de 1.6 16v care oricum nu face mare lucru pe caroseria de logan, iar logan cu 1,6 8v nu fuge mai tare ca o sn sau solenza
*



eu daca as fi adeptul masinii noi, mi-as lua logan 1.6 16v, pentru ca ar fi cea mai ieftina masina noua cu acest motor.
si nu cred faptul ca un logan de 1.6 8v nu fuge mai tare ca o sn sau solenza, acum depinde ce intelegi tu prin fuga. daca te referi la viteza maxima, asta e un capitol care nu ma intereseaza...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Jan 2010, 22:10
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




la demaraj in primul rand pt ca loganul este mai greu, mai mare, cutie cu rapoarte lungi si asfel consuma mai mult , la fel si 1.4 are consum mai mare, iar la viteza mai mare nu neaparat maxima iarasi inaltimea si neaerodinamica lui influenenteaza negativ foarte mult

This post has been edited by Relu_GT: 10 Jan 2010, 22:11


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 10 Jan 2010, 22:19
Post #39


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Aha, deci rapoartele lungi duc la consum mare... Bravo! Altceva?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Jan 2010, 22:37
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




atunci explica tu de ce sn/slz are un consum urban mai mic decat logan


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 10 Jan 2010, 22:52
Post #41


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Sigur vrei?
- alte dimensiuni (mai mici)
- alte roti
- alte norme de poluare. in general normele de poluare sunt dusmanul consumului
- alti consumatori electrici (ABS, etc), deci alt alternator

This post has been edited by driverx: 10 Jan 2010, 22:53


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 10 Jan 2010, 23:21
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




poate initiatorul ar fi trebuit sa intrebe daca nu cumva ar trebui sa redeschidem productia de dacia 1300.eu cred ca ar face record de vanzari.

cat despre solenza eu sustin cu tarie faptul ca au gresit utilizand platforma de nova.puteau s o faca pe platforma de clio 1,si asa au luat o gramada de lucruri de pe el.

in plus o caroserie cu hayon e pretentioasa pana si pentru marci ca skoda sau kia,dar pt dacia e o adevarata provocare tehnologica.

scaunele de pe modelele dacia atenteaza la sanatatea proprie.mie unul mi se par total neconfortabile.macar la logan au mai bagat reglajul lombar,ca altfel ...

eu unul astept cu nerabdare dacia duster,dar si noul model dupa logan...

dar probabil o sa am o surpriza constatand ca ...VA FI SOLENZA!!!

This post has been edited by rratzoiusexos: 10 Jan 2010, 23:23


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 10 Jan 2010, 23:46
Post #43


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




Parerea mea?Nu mi-a placut niciodata Solenta.Supernova,da.Pt consum mic exista Sandero.


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 11 Jan 2010, 00:13
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




QUOTE(D-FENS @ 10 Jan 2010, 23:46)
Parerea mea?Nu mi-a placut niciodata Solenta.Supernova,da.Pt consum mic exista Sandero.
*




asta i si mai tare?dar de ce nu s a continuat cu productia de supernova,si a inceput solenza? radmasa.gif


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 11 Jan 2010, 02:15
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




S-a discutat la inceput despre rezistenta la coliziune. Tin minte ca am vazut intr-un ziar , in 2004, ranforsarile si zonele deformabile ale Solenzei. Tocmai atunci cineva a avut un accident usor care a necesitat inlocuirea usii stanga. M-am uitat la usa veche si am constatat ca era doar o tabla goala care nu avea bara respectiva. Masina fabricata in 2003 , ca si a mea...Bun. In poza din ziar imi amintesc clar ca erau cateva zone deformabile , mai mult in partea din fata, cred ca si la praguri. Sigur cele pe care scrie MPI au ceva ranforsari. Cred ca imbunatatirile s-au adaugat in 2004. Acum, pt celelalte cred ca sunt la nivelul Supernova in ceea ce priveste siguranta...Daca are cineva poza respectiva,ar fi interesant sa o posteze (am vazut ca mai sunt persoane care detin pliante de cand a fost lansata Solenza)...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Jan 2010, 08:18
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(bogdan_90 @ 10 Jan 2010, 22:08)
voi astia cu solenza exagerazi in ultimul hal cu o masina mai ales un solenzar de al vostru nu dau nume vorbeste de ranforsare si rezistenta la impact si nici nu e in stare sa defineasca aceste cuvinte. repet n-am nimic cu masina am cu voi ca exagerati.
*



Prietene mai usor cu generalizarea asta ieftina. Sunt oameni pe aici care au solenza printre care ma numar si eu si nu am sustinut niciodata ca solenza ar fi nu stiu ce masina sau ca nu mi-as lua altceva. Cred totusi ca esti si putin frustrat...

Care e problema ta daca unii oamenii vor sa se fabrice din nou solenza? Ai dreptul la replica dar la una civilizata, daca nu poti sa ai o replica civilizata ia-ti loganul si mergi la iarba verde...


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jan 2010, 08:36
Post #47


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




pot sa pun pariu ca majoritatea habar n'aveti ca Solenza nu e nimic altceva decat Renault 11/Peugeot 309 concept din 1981....nici macar, ca astea doua aveau tabla cum trebuie nu bataie de joc.

Ce minte creata se poate intreba cum nu se mai fabrica?! pai cum sa se fabrice, ca era perimata inainte de inceperea productiei, dar la uzina Dacia ce fabrica renault-ul 12 din 1968, pana in 2004 ce pretentii poti sa ai?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 11 Jan 2010, 08:54
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




detalii despre ranforsari aici:
Attached File  index_1_.pdf ( 1.11mb ) Number of downloads: 81


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b-73-zdv
post 11 Jan 2010, 09:29
Post #49


doar eu si solnita mea


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 December 09
From: capitala




am solenza,sunt multumit de ea ,dar nu cred ca mai se poate fabrica.referitor la ,,loghi''poate merita sa iei prima versiune ca e ieftina si alte optiuni nu prea ai.sunt alte masini la 10.000 de coco care papa 3 loganuri faimoase odata.si asta la micul dejun...


--------------------
dacia solenza confort 2004 - B-666-RAI
Apara-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma apar singur
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 11 Jan 2010, 09:40
Post #50


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




cineva cu varsta si ceva studii pe afara imi spunea ca loganul pt el nu este masina ( se plimba in audi deh el are alta situatie financiara) dar pentru noi astia mai saraci este foarte bun, apoi venind vb de de cei care il critica, el a spus ca cei care critica loganul ori nu-si permit una ( a se intelege ca mai mult de 2000-3000 de euro acestia nu dispun de masina) sau sunt cei care au masina mult mai scumpe . stiti voi cei cu solenza strugurii sunt acrii.


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adită
post 11 Jan 2010, 09:48
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.161
Joined: 25 June 07
From: BUCURESTI




normal bogdane ca sunt acrii!
am si eu un prieten cu solenza si la fel ma inebunea cu solenza lui!tipul e din arges!
cand a venit in bucuresti si tot l-am plimbat cu loganul...incepuse sa isi schimbe parerea!imi zicea ca a inceput sa se indragosteasca de logan! tongue.gif

This post has been edited by adită: 11 Jan 2010, 09:49


--------------------
-------------- ------------- ------------- - BUCURESTI
-------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Jan 2010, 10:07
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Mai mai ce masini aveti voi... stiti voi care... mai zicea unu ca a facut cu un logan 1.6 un clk pe autostrada ca se grabea spre pitesti down.gif


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Jan 2010, 10:11
Post #53


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




cine a comparat cu Logan? comparati cu orice masina produsa intre 2003 si 2005 , si nu ma refer la Dacia berlina. Ca sa fiu rau sa zic ca un Golf 3 din 95 e mai avansat sau similar decat o Solenza din 2005, si cu toate astea in 2010 se fabrica Golf 6! si voi vreti sa se fabrice Solenza biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hrs
post 11 Jan 2010, 11:24
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 23 July 08
From: Iasi




Buna.
Treaba sta in felul urmator, Solenza e o masina buna dar e sub Logan, si spun asata pentru ca eu detin o solenza Confort din 2003 iar mama are un Logan din 2005, ambele au motor de 1,4. Cind plec in concediu prefer Loganul e mul mai incapator si mult mai silentios, totusi are si Solenza un avantaj e putin mai usoara si parca e mai sprintena dar nu cu mult fata de logan.
Oricum Loganul e mai bun. Chiar ma gindeam si eu sa renunt la Solenza si sa-mi iau un golan cu motor 1.6 16v, dar e criza:).
Si chiar daca s-ar mai fabrica Solenza nu cred ca se va mai vinde.
Bafta...


--------------------
dacia solenta 2003/ confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 11 Jan 2010, 12:18
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




de vandut s ar vinde si dacia 1300.romanii sunt nationalisti,au incredere in dacia,si prefera lucrurile ieftine.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Jan 2010, 12:50
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(hrs @ 11 Jan 2010, 12:24)
Buna.
Treaba sta in felul urmator, Solenza e o masina buna dar e sub Logan, si spun asata pentru ca eu detin o solenza Confort din 2003 iar mama are un Logan din 2005, ambele au motor de 1,4. Cind plec in concediu prefer Loganul e mul mai incapator si mult mai silentios, totusi are si Solenza un avantaj e putin mai usoara si parca e mai sprintena dar nu cu mult fata de logan.
Oricum Loganul e mai bun.



Vedeti oameni buni (bogdan si adita) cine stie sa dea o replica desteapta, fara sa jigneasca ceilalti useri ai forumului? Si eu sunt de acord cu el si chiar as incerca loganul 16V.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 11 Jan 2010, 15:43
Post #57


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Sincer și eu prefer Loganul față de Solenza. Dacă aș avea bani, mi-aș lua un DCI (i-ul roșu) fără prea multe codeli. Motivele-s simple: insonorizare mai bună, spațiu mai mult în spate, portbagaj mai mare, interior un pic mai modern, ABS, finisaje o țâră mai bune, motorizare diesel mai modernă un pic și așa mai departe.

În ceea ce privește "sprinteneala" Loganului 1.4 vs. Solenza 1.4... nu am făcut niciodată o liniuță relevantă cu un Logan, dar am condus un Logan 1.4 ceva vreme și mi s-a părut mai puturos decât Solenza. 1.6-le însă trage chiar frumos. smile.gif

În ceea ce privește Audi vs. Dacia, tipul ăla poate să-și bage Audiul undeva. Pt. Românica, un Logan e suficient. Nu am nevoie să merg în piele și cu climă și așa mai departe. Mă descurc foarte bine cu o mașină ieftină dar decentă, pt. oraș. N-am nevoie nici de 200 de cai.

This post has been edited by VyRuZ: 11 Jan 2010, 15:53


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 11 Jan 2010, 15:52
Post #58


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(augustin87r @ 11 Jan 2010, 02:15)
S-a discutat la inceput despre rezistenta la coliziune. Tin minte ca am vazut intr-un ziar , in 2004, ranforsarile si zonele deformabile ale Solenzei. Tocmai atunci cineva a avut un accident usor care a necesitat inlocuirea usii stanga. M-am uitat la  usa veche si am constatat ca era doar o tabla goala care nu avea bara respectiva. Masina fabricata in 2003 , ca si a mea...Bun. In poza din ziar imi amintesc clar ca erau cateva zone deformabile , mai mult in partea din fata, cred ca si la praguri. Sigur cele pe care scrie MPI au ceva ranforsari. Cred ca imbunatatirile s-au adaugat in 2004. Acum, pt celelalte cred ca sunt la nivelul Supernova in ceea ce priveste siguranta...Daca are cineva poza respectiva,ar fi interesant sa o posteze (am vazut ca mai sunt persoane care detin pliante de cand a fost lansata Solenza)...
*



ranforsarile au fost prezentate in octombrie 2003, odata cu montarea airbagului pasager si cu oferirea si a unei motorizari diesel.

QUOTE(b-73-zdv @ 11 Jan 2010, 09:29)
am solenza,sunt multumit de ea ,dar nu cred ca mai se poate fabrica.referitor la ,,loghi''poate merita sa iei prima versiune ca e ieftina si alte optiuni nu prea ai.sunt alte masini la 10.000 de coco care papa 3 loganuri faimoase odata.si asta la micul dejun...
*



arata-mi si mie masinile alea care costa exact 10.000euro, care sunt la fel de dotate, spatioase, puternice ca un logan de acelasi pret, respectiv prestige 1.6 16v.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaxjg
post 11 Jan 2010, 15:56
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 21 August 09




Eu de loganul asta si eu mam urat ca la 70km/k el se ridica de numa de roata spate cand vrei sa eviti un obstacol dapai ce sa mai vorbim de consum si celelalte treburi ce mai necesita si alti bani iar bogdan_90 tu veziti ma de loganul ala al tau si noua astia cu solenza lasa-ne in pace omule ca cam peste tot vorbesti de rau solenza iti pare rau ca nu ti-ai luat si tu solenza sau atunci dc?


--------------------
dacia solenza 2004 confort - CJ 07 JBY
EU SI VISINIA MEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 11 Jan 2010, 18:23
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




Am solenza , mi-e draga si e ca un membru al familiei pt mine, bine ca nevasta-mea nu citeste forumul , ca iese scandal , dar parerea mea este ca loganul reprezinta o evolutie in gama de modele a marcii . In primul rand caroseria de la solenza este "preluata" de la Renault 11 si peugeot 309 masini proiectate la sfarsitul anilor 70 si inceput de 80 . mergi in service cu solenza si pe factura nu scrie solenza ci nova faza II deci si fabrica producatoare le considera o versiune imbunatatita de la super nova si nova. Au fost bune si sunt bune pentru buzunarele romanilor , dar viata evolueaza cu sau fara unii dintre noi. Comercial vorbind cred ca cei de la dacia trebuiau sa fie batuti in cap s-o mai pastreze in fabricatie odata cu aparitia loganului fiindca cele doua modele se canibalizau .Mai mult stim cu totii ca la inceput de 2005 nu mai gaseai decat confort sau europa cu ceva dotari in plus fata de echiparea initiala a acestor modele. Parerea mea este ca daca masina asta aparea in Romania undeva la sfarsitul secolului trecut si inceputul astuia era alta povestea. Din pacate acum e deja depasita, nu numai de logan fiindca scopul topic-ului nu cred ca este doar comparatia cu loganul, ci si de alte modele. Sigur ca dotarile care in prezent cred eu ca trebuie sa existe pe o masina normala , una cu care sa-ti faci treaba , sa mergi in concediu etc , exclus transportat porcul , carat socrosenia dotari care tre sa cuprinda ABS, a/c , servo , proiectoare ceata, costa mai mult , insa pana la urma e vorba de viata noastra si asta cred ca nu se poate cumpara cu nimic. Din pacate solenza nu ofera o protectie suficienta la impact, iar daca in ziua de azi s-ar mai refabrica nu cred ca multa lume , nici chiar romani nu ar mai cumpara-o pentru ca si piata s-a mai educat in timp. Sa le folosim pe cele pe care le avem , cand putem insa sa ajungem cu totii sa conducem unele mai sigura pentru ca vremea solenzei a cam trecut


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:33
Forum Renault