DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Solenza vs Vw Golf IV

dacada
post 15 Feb 2010, 13:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




Salutare!Am de gand sa fac un imprumut si sa imi iau o masina SH.Am vazut ca preturile la Solenza se invart in jurul valorii de 2500 euro.Ma bate gandul sa iau o solenza ca am inteles ca e o masina buna.Pe de alta parte imi place si VW Golf IV diesel de preferat care ajunge la vreo 4000 euro,de afara.
Nu stiu deloc ce sa fac.Dat fiind faptul ca e criza si trebuiesc economisiti banii ma gandeam sa aleg o solenza ca e totusi mai ieftina.Ce sfaturi imi dati ?
As vrea sa fac o afacere buna si nu stiu cum ar fii mai bine.\
Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Va rog frumos !

Variantele ar fii astea:
Solenza 1.4 mpi , 2004
Vw Golf IV 1.9 TDI , dupa 2001

nedumerire.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 15 Feb 2010, 13:40
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




daca ai banii de golf (si de intretinerea lui ) mergi pe golf. Daca bugetul tau e limitat, mergi pe solenza. costurile de intretinere vor fi mai mici la solenza.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 13:53
Post #3


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




desi nu e chiar o optiune data de tine, eu as zice nici una.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 15 Feb 2010, 13:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




nu as zice ca am bani,insa as vrea sa fac o alegere buna


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Feb 2010, 14:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu se compara Golf4 diesel cu Solenza la absolut nimic . Chiar si diferenta de bani dintre ele este destul de mare , astfel incat pe aceeasi lista poti baga si Logan , Clio , Peugeot 206 , BMW seria 3 pana in 2000 si multe alte modele straine , dar cam "cazute" .
Totul depinde de cat iti permiti sa bagi in masina si la ce nivel vrei sa o faci . Ori vrei benzina , ori vrei diesel , ori vrei romaneasca sau frantuzeasca cu piese care le gasesti usor , ori vrei ceva nemtesc si atunci risti mai mult in momentul cumpararii si la reparatii .
Depinde de starea ambelor masini , cati km , ce ani de fabricatie , ce dotari au si la ce bani ajungi per total ca sa le pui in stare buna de functionare .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 14:09
Post #6


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




marius_eugen are dreptate, trebuie sa te hotarasti exact ce vrei. eu ti-am zis nici una pentru ca eu unul nu as lua solenza daca imi permit sa dau 4000 euro pe o masina, iar in privinta golfului am zis nu pentru ca este diesel, si pot baga mana in foc ca nu iti trebuie.

nu cred ca parcurgi cel putin 20.000km/an astfel sa se justifice dieselul. oricat ai fi tu fascinat de consumul mic la diesel, care nu e chiar asa mic, ca e motor de 1.9, gandeste-te ca rca-ul si impozitul se platesc in functie de cilindreea masinii, deci economia pe care ai face-o din combustibil ai da-o pe altceva, rezultand astfel economie zero. un rca la un motor de 1.9 este in jur de 7 milioane, pe cand la 1.4 este cam la jumatate. la impozit nu stiu sigur valorile, dar situatia este asemanatoare.

tie iti trebuie o masina cat mai noua posibil, cu dotari decente, un motor pe benzina fiabil cu un consum rezonabil. varianta care indeplineste cel mai bine aceste conditii este loganul, care nu cred ca te-ar deranja, atat timp cat solenza nu o face.

This post has been edited by slider2: 15 Feb 2010, 14:26


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 15 Feb 2010, 14:33
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




complicat.bani nu prea am.insa as face un efort sa iau ceva bun cu care sa nu am probleme.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Feb 2010, 14:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




NU are nici o legatura ca este diesel sau benzina cu pretul , cand masina are vechimea asta ! Acea diferenta se calculeaza cand masina este NOUA , nu dupa 150.000 de km si 8 ani de folosire . Deja acea diferenta de consum acum s-ar baga in piese !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 15 Feb 2010, 14:40
Post #9


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




nu iei g4 diesel la 4000 de euro, poate fara taxa. si la 1900 cmc e ceva. la 4000 abia iei un 1.4 benzina inmatriculat


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 15 Feb 2010, 14:41
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




m-am gandit ca motorul diesel duce mai mult decat cel pe benzina si d-asta as fii ales diesel pentru ca masina ar avea cel mult 9 ani vechime

This post has been edited by dacada: 15 Feb 2010, 14:42


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 14:44
Post #11


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




o duce mai mult ala diesel, dar nu cred ca iei tu masina care sa aiba 500.000km, sa iti faci probleme de motor.
eu la meganeul din semnatura am 159.000km din 2000 si pana acum si nu pot spune ca s-a uzat motorul. nu papa ulei, nu da cu fum, noxele sunt ok.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 15 Feb 2010, 14:52
Post #12


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




ia pe benzina daca iei, mai ales daca nu mergi mult. la diesel daca iti pica turbina sau volanta (se intampla) ai cam pus-o


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Feb 2010, 14:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(dacada @ 15 Feb 2010, 14:41)
m-am gandit ca motorul diesel duce mai mult decat cel pe benzina si d-asta as fii ales diesel pentru ca masina ar avea cel mult 9 ani vechime
*



Orice masina " din afara" de prin 2000 are peste 150.000 - 170.000 km , indiferent cat iti arata acum kilometrajul , deci nu te imbata cu apa rece , ca nici acolo nu mai exista mosuleti care sa fi pastrat o masina imepcabila intr-un garaj .
Una care arata rpea bine la caroserie cu siguranta a fsot vopsita integral si atunci e grav ca trebuie verificata si mai bine .
Este f adevarat ca una straina din 2000 arata mai bine decat una autohtona din 2004 , asta e alta treaba , dar au totusi 10 ani si accidente faci si in parcare , dar in 150.000 de km .
Eu nu m-as uita la una din 2000 pe benizna pt ca acei km nu sunt cu mult diferiti de motorina , apoi daca la 1,9 TDI mai poti spera ca ai 85-90 CP reali , la 1.6 benzina ... nu-i mai ai de mult .
Intereseaza-te care-i diferenta dintre TDI-urile din zilele nostre si cele pomp-duse , ce tehnologie aveau atunci si ce este acum , cam cat rezista o turbina , ca doar nu oi lua un SDI lenes .
Oricum , cea mai buna optiune ar fi sa-i faci un test complet masinii inainte sa o cumperi si daca pierzi 2-3 milioane , cel putin nu pierzi 4000 de euro si apoi inca 1000-2000 pe piese .
Eu personal nu suport Golf 4 din cauza botului , in schimb imi place la nebunie Golf 5 .
Vezi ca sunt cateva modele de 1,9 TDi 4Motion , care au tractiune 4x4 , sunt excelente DACA au fost intretinute , altfel , e belea mare pe partea de transmisie cu ele .
Alta parere ... o Solenza SH Clima sau Scala o iei cu maxim 3000 euro , in stare f buna , gasesti piese cate vrei , DACA mai vrei mai bagi 500 euro si ti-o "tunezi" cum vrei tu si o mai ai inca 3-4 ani fara probleme .
Am vazut destui prieteni care s-au aruncat la masini potente si au ramas dezamagiti ca masinile puteau multe , doar ca ei nu-si mai permiteau sa le repare , deci nu uita ca performantele COSTA indiferent din ce punct de vedere privesti .

P.S. Un Golf4 benzina la 1.4 este f puturos , iar la 1.6 la peste 150.000 km este obosit ... asa ca tot diesel-ul este mai ok . Toate pot pica , dar toate se pot repara cu BANI .

This post has been edited by marius80_eugen: 15 Feb 2010, 14:58


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 15 Feb 2010, 14:59
Post #14


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




da, isi ia solenza si il ajunge la 3500 de euro, buna idee..

pe aia cu caii pierduti din ce calcule ai dedus-o?
eu la 130k km cati cai mai am? ca viteza tot p-aia din carte o prinde


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 15:01
Post #15


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




cred ca din putul gandirii le a scos pe alea.

@dacada i-ati un logan cat mai nou posibil pe benzina. e o masina cinstita, decenta, daca iei ambition, laureate plus, kiss fm, prestige, ai dotari decente, si o masina destul de fiabila.

o sa posteze andy_acs ceva, el are un logan ambition 1.6, de care e multumit. la o adica poti sa-i ceri lui mai multe detalii

This post has been edited by slider2: 15 Feb 2010, 15:03


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Feb 2010, 15:03
Post #16


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(dacada @ 15 Feb 2010, 14:33)
complicat.bani nu prea am.insa as face un efort sa iau ceva bun cu care sa nu am probleme.
*



Daca as fi in cazul tau as lua masina mai ieftina.

Trebuie sa tii cont de cateva aspcte.
- pe langa cost de achizitie este cost de intretinere (ulei, filtre, placute, etc)
- taxele si impozitele sunt mai mari la motoare mai mari
- o masina diesel are in general km mai multi, mai ales daca e si mai veche
- casco costa mult mai mult la Golf, cred ca aproape triplu
- daca nu vrei sa faci casco, gandeste-te cat te costa reparatia la ambele, un accident mai mare la Golf te-ar ruina
- foarte important!!! daca la prima vedere diferenta intre Solenza si Golv e de 1500-2000E, in momentul in care faci credit si te lungesti pe ani mai multi la Golf platesti dobanda mult mai mare ca ai suma mai mare pe ani mai multi. Deci diferenta de cost (cu tot cu dobanda) creste substantial.
- evident ca nu ai acelasi confort si placere la volanul Solenzei, insa cand esti stramtorat la punga eu zic sa nu te arunci
- mai sunt si late variante de luat in calcul (Cielo, Logan, Matiz)

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Onyx
post 15 Feb 2010, 18:36
Post #17


:)


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 29 June 08




solenza...cand nu ai bani trebuie sa ti vezi lungul nasului. daca aveai banii tai de un golf era alta treaba. chiar daca ramaneai chel...da cand ii ai si paia dintr-un imprumut... bafta la alegrea cea mai buna. Si parerea mea este ca nu numai spre astea 2modele trebuie sa te orientezi. daewoo cielo , astra G ? sunt doar niste optiuni bafta inc-odata


--------------------
Opel Astra Bertone 2001 - Bucuresti
EX Supernova Rapsodie
EX NOVA GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 15 Feb 2010, 18:37
Post #18


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Eu as alege Golf IV cu motorul de 1.9 Tdi 131 Cp, stiu ce poate, nu se compara cu Solenza, mai ales daca mergi dupa el afara il gasesti de la 3000 E.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 15 Feb 2010, 18:44
Post #19


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Si cu inmatricularea inca ceva mii....


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 19:16
Post #20


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Vladd @ 15 Feb 2010, 18:37)
Eu as alege Golf IV cu motorul de 1.9 Tdi 131 Cp, stiu ce poate, nu se compara cu Solenza, mai ales daca mergi dupa el afara il gasesti de la 3000 E.
*



tu esti mai special...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 15 Feb 2010, 19:33
Post #21


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Tu crezi ca la toata lumea ii place Ford-ul ?eu doar m-am dat cu parerea, nu ca-s mai special, m-am saturat de tine, flacau imbuibat, nu vezi ca nu te regasesti niciunde ?


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 15 Feb 2010, 19:38
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




si ii dai tu diferenta de bani pana la golful ala superscula, initiatorului topicului? wink.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 15 Feb 2010, 19:39
Post #23


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




n-auzi ca el il gaseste la 3000 de euro..cred ca ii mai da proprietaru si bonus un polo pe langa


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Feb 2010, 19:57
Post #24


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Masinile aduse din afara nu sunt asa ieftine precum par. S-a dus perioada de acum 5-10 ani cand se gaseau masini mult mai ieftine acolo decat ce e pe la noi. Daca iti faci un calcul strict cu toate cheltuielile vezi ca se adauga o gramada de costuri.
In cel mai fericit caz in care gasesti masina din prima, nu stai prea mult pe acolo sa cheltuiesti cu mancarea si cazarea te costa 350E drumul. Insa masini bune si la pret bun se gasesc greu, de onicei nu imediat la vama unde sunt mai mult cazaturi scumpe. E de umblat. Poti sta si o saptamana pana sa gasesti ceva bun. Un alt aspect important e taxa de inmatriculare, care cred ca e foarte mare pentru un G4 1.9 TDI. De asemenea masina de aproape 10 ani o sa aiba ceva km, chiar daca sunt bune, rezistente, fiabile e aproape imposibil sa nu aiba mici probleme care necesita atentie (si bani).
Sfatul meu e ca inainte de a lua hotararea sa pleci acolo sa cumperi masina sa iti faci calculul sa vezi cat sunt toate costurile, aproape siur iti trece cheful.
Cine crede ca e simplu si ieftin se inseala, si probabil nu a fost niciodata, vorbeste pe presupuneri.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 20:31
Post #25


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(Vladd @ 15 Feb 2010, 19:33)
Tu crezi ca la toata lumea ii place Ford-ul ?eu doar m-am dat cu parerea, nu ca-s mai special, m-am saturat de tine, flacau imbuibat, nu vezi ca nu te regasesti niciunde ?
*



si i-am zis eu undeva sa-si ia focus?? ceea ce am zis eu prin satira "tu esti mai special.." este ceea ce au spus aphopis si artvandelay mai jos.

QUOTE(aphophis @ 15 Feb 2010, 19:38)
si ii dai tu diferenta de bani pana la golful ala superscula, initiatorului topicului?  wink.gif
*



QUOTE(ArtVandelay @ 15 Feb 2010, 19:39)
n-auzi ca el il gaseste la 3000 de euro..cred ca ii mai da proprietaru si bonus un polo pe langa
*



nu contest superioritatea unui g4, sau cum trage motorul ala ca stiu si eu asta din experienta, doar ca tu cam visezi cai verzi pe pereti. daca iti dam noi 4000euro acum, iti garantez ca nu gasesti acel g4 1.9 131cp pe care il recomandai. nu are cum sa coste doar atat, ca oricat ar parea nici pe afara nu alearga cainii cu covrigi in coada. o masina buna si intretinuta are un pret ridicat inclusiv in germania.
si sa zicem ca in acesti bani vi cu un g4 1.9 131cp de maxim 9 ani vechime, si in stare buna (desi cam greu de crezut), cu taxa auto ce faci?? pe aia cine o plateste??

This post has been edited by slider2: 15 Feb 2010, 20:32


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 15 Feb 2010, 20:46
Post #26


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




QUOTE(aphophis @ 15 Feb 2010, 19:38)
si ii dai tu diferenta de bani pana la golful ala superscula, initiatorului topicului?  wink.gif
*



Golful asta "superscula" e peste loganul tau ,este superior din punct de vedere al calitatii,motorului etc.Recomand achizitionarea de modele ce au intre 100 000 - 125 000 km.de ce ? deoarece au distributia deja schimbata, de cele mai multe ori, peste 100 000 km pretul incepe sa scada, iar in final cea mai buna masina este cea care ti-o permiti!


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Feb 2010, 20:50
Post #27


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




bun aici ai dreptate. intrebarea mea este: cat de sigur esti de km aia?? de unde sti ca in loc de 120.000km, nu sunt 240.000km?? asta e problema cu multe din masinile luate de afara, te duci si le iei din autohausuri, ca esti grabit de timp ca sa nu cresti costurile cu cazarea, ca sa nu pierzi timpul pe acolo.

o afacere buna o faci daca sti limba germana si cauti masini la proprietari, sau daca ai prieteni stabiliti acolo, si sa caute ei in locul tau, in rest e o loterie foarte mare.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 15 Feb 2010, 21:44
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




depinde si cat vrei sa il tii. daca banii ii iei cu imprumut, imprumuta cat mai putin! gasesti cu 2500 solenza buna cu aer conditionat (oricat ar trage ei de preturile alea). eu pe a mea o dau in 2000 fara aer; intr-un an de zile, costurile de intretinere au fost aproape 0.
daca ai banii, ia-ti golf 4; am o bora in familie si stiu cam ce poate golfu, sunt o gramada de lucruri care fac diferenta


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 15 Feb 2010, 22:09
Post #29


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




QUOTE(Vladd @ 15 Feb 2010, 20:46)
.Recomand achizitionarea de modele ce au intre 100 000 - 125 000 km.de ce ? deoarece au distributia deja schimbata, de cele mai multe ori, peste 100 000 km pretul incepe sa scada
*



Scuza-ma, dar daca prima data cand ai zis ca ia masina cu 3000E am zis ca e putin intinsa dar hai ca merge (pentru ca m-am uitat pe mobile si am vazut ca sunt cateva oferte la 3500E), acum cand speri a dupa 9 ani sa aiba ~100.000km e prea de tot. Nu la 3000E. Am vazut acolo modele pe la 200-300 de mii de km. Astea sunt masinile pentru 3500E, sa zicem ca sti bun negociator si o scoti la 3000E cu to cu numere. Desi e greu. Insa la 100.000Km in niciun caz.
Nemtii nu sunt prosti sa vanda luru bun ieftin. Daca vezi o masina sh la un pret scazut nu poti spune ca asta e pretul pentru toate. Greseala asta o fac multi. Se uita pe un site, aleg cele mai ieftine 10-15 modele de un anume tip si spun ca asta e pretul la care 'se invarte' masina. FALS!
Eu iti spun ca un G4 bun nu il scoti fara 6000E adus, inscris, cu o revizie sumara nici daca te dai peste cap.
In plus la masini de genul asta bagi bani la greu de aici incolo. De asta le dau si nemtii.
Hai sa analizam putin situatia - daca un G4 e mult mai confortanil, fiabil, puternic, sigur decat un Logan sa zicem, cum se face ca nemtii cumpara Loganuri noi in loc de G4 sh? La ei e mult mai ieftin decat ai iesi tu, ei il iau direct de acolo, nu mai platesc drum, nu mai platesc numere, taxe de autostrada, taxa de inmatriculare, etc. Deci ies foarte ieftin cu el. Cum de cumpara Logan? Care e mai scump decat la noi. Daca se intampla ca la ei unde golful e mult mai ieftin decat la noi si loganul e mai scump sa se vanda logane, inseamna ca oamenii aia au facut o socoteala, stiu ei ceva.
Eu ma retrag din discutie, fiecare face ce crede, eu am vrut sa avertizez initiatorul sa nu se arunce la masini scumpe si sa se mai gandeasca, acum el face ce crede. Daca ati vrea sa ii faceti un bine i-ati atrage atentia si asupra dezavantajelor si costurilor, nu numai la aspecte de genul "se duce racheta".

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 15 Feb 2010, 22:14
Post #30


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




noi suntem prea saraci sa cumparam lucruri de slaba calitate tongue.gif


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:54
Forum Renault