DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Solenza vs Vw Golf IV

aphophis
post 15 Feb 2010, 22:22
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Vladd @ 15 Feb 2010, 20:46)
Golful asta "superscula" e peste  loganul tau ,este superior din punct de vedere al calitatii,motorului etc.Recomand achizitionarea de modele ce au intre 100 000 - 125 000 km.de ce ? deoarece au distributia deja schimbata, de cele mai multe ori, peste 100 000 km pretul incepe sa scada, iar in final cea mai buna masina este cea care ti-o permiti!
*



asa si? Inca odata ii dai tu diferenta de bani la achizitie? Dar diferenta la casco? Dar bani de pus deoparte in caz ca pica ceva? Haide puisor, stim ca alemandes este uber ales radmasa.gif , da poate ne raspunzi la intrebarile astea + cele puse de colegi icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 16 Feb 2010, 10:27
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Daca abia ai bani de masina, de unde o sa ai bani de impozit, rca la motor de 1,9? Diferenta e enorma intre 1.4 si 1.9.
Revennd la comparatie, as merge pe Solenza pt. ca ai o masina acceptabila la bani putini. Golf-putine sanse sa iei ceva decent doar daca ti-l da vreo ruda care a avut grija de el si-si face mila de tine sa lase la pret.


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 16 Feb 2010, 10:50
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




aveti drepatate.nu prea este de mine golful.probabil o sa aleg solenza.Nu sunt genu care sa fie prea pretentios cand isi ia o masina.Singurul lucru care m-ar interesa la o masina ar fii intretinerea cat mai ieftina sa nu fiu nevoit sa bag bani in ea si sa aiba macar servo si aer.in rest nimic nu mai conteaza.Nu prea ma pricep la mecanica si d-asta as vrea o masina pe care sa o conduc(sa nu pice piese sau macar sa nu coste mult).Ce solenze au aer si servo.Cum se numeste modelul ?

This post has been edited by dacada: 16 Feb 2010, 10:51


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Feb 2010, 10:56
Post #34


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




aer conditionat au nivelele de echipare CLIMA si SCALA, pe langa geamuri electrice fata, servodirectie, inchidere centralizata, proiectoare ceata.

asta e valabil pentru modelele 2003, iar cele din 2004 au si airbag sofer si niste ranforsari ale caroseriei. in 2005 aceste doua varianta de echipare n-au mai fost produse si au ramas doar doua PRIMA si CONFORT. pe aceasta din urma, se putea monta aer conditionat.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 16 Feb 2010, 10:56
Post #35


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Scala = aer, servo, geamuri el, jante
Clima = aer, servo, geamuri
Confort ultimele modele = aer si servo ca optiune (unele au altele nu)

Bafta!



--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 16 Feb 2010, 11:04
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




multumesc mult pentru ajutor.multumesc tuturor celor care si-au expus pararea.sper sa fie o alegere buna achizitionarea unei solenza.

This post has been edited by dacada: 16 Feb 2010, 11:05


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 16 Feb 2010, 11:06
Post #37


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Impozitul anual la 1900 cmc este de 150 ron. Un RCA a costat anul trecut in toamna 560 ron pentru un an intreg. Acum am inteles sa fie undeva pe la 750-800 ron pentru un an intreg. Asta ca sa iti faci o imagine. Am inteles ca impozitul se calculeaza din 200 in 200 de unitati cmc. Am un coleg la servici care are o Honda Accord 2.2 CRDI (scuze daca nu am scris corect denumirea motorului) si plateste 300 ron pe an impozit. Asa spune el, daca minte el, va dau si eu informatii gresite aici.

This post has been edited by ionutctn: 16 Feb 2010, 11:08


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 16 Feb 2010, 12:31
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(slider2 @ 15 Feb 2010, 15:09)
tie iti trebuie o masina cat mai noua posibil, cu dotari decente, un motor pe benzina fiabil cu un consum rezonabil. varianta care indeplineste cel mai bine aceste conditii este loganul, care nu cred ca te-ar deranja, atat timp cat solenza nu o face.
*



a punctat bine aici si sunt de acord cu slider. costa mult un golf second la intretinere, asigurari si alte chestii. alea aduse din afara nu sunt super masini asa cum cred unii, sunt masini alergate, sunt masini care o mai duc ani buni dar si costurile intretinerii sunt pe masura.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 16 Feb 2010, 12:50
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




QUOTE
tie iti trebuie o masina cat mai noua posibil, cu dotari decente, un motor pe benzina fiabil cu un consum rezonabil. varianta care indeplineste cel mai bine aceste conditii este loganul, care nu cred ca te-ar deranja, atat timp cat solenza nu o face.


ma gandeam si la varianta asta.sa iau un logan nou,dar tot asa cu aer insa cost vreo 7000 euro.ar fii o alegere buna ? e totusi diferenta mare intre solneza si logan (financiar vorbind).habar nu am ce sa fac

This post has been edited by dacada: 16 Feb 2010, 12:50


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Feb 2010, 13:17
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vladd @ 15 Feb 2010, 20:46)
Golful asta "superscula" e peste  loganul tau ,este superior din punct de vedere al calitatii,motorului etc.Recomand achizitionarea de modele ce au intre 100 000 - 125 000 km.de ce ? deoarece au distributia deja schimbata, de cele mai multe ori, peste 100 000 km pretul incepe sa scada, iar in final cea mai buna masina este cea care ti-o permiti!
*



Nu mai visati la 125.000 ca nu mai gasiti asa ceva ! Daca in Romania , niste Solenza din 2003-2004 au depasit 100.000 km e clar ca alea din 2000 din afara au depasit 175.000 km ! De asta am si spus sa opteze pentru varianta diesel , pt ca este mai rezistenta in timp .
Si nu mai sariti atat ca e impozitul 1,5 milioane si RCA-ul 4,5 milioane . Si daca e ce ? Omul va avea un Golf 4 diesel , cu putere peste 104 CP , poate chiar 130 daca este istet , adica cu mult peste ce au multi aici .
Da un ban , dar stie ca are alta calitate si chiar siguranta , consum mai mic si poate speranta ca il va tine multi ani daca va avea grija de ea .
Eu nu sunt fan Golf 4 , dar motoarele 1,9 TDi sunt chiar ok si pe Passat , iar pe Golf , fiind mai mic si usor , se comporta mai ok .
In afara astfel de masini sunt masini de familie , deci chiar daca au multi km , poate sa spere ca nu au fsot fortate asa cum sunt cele de la noi . Totul depinde de noroc si priceperea lui in momentul cumpararii !
Eu l-am sfatuit sa-i faca un test masinii , in care i se va spune daca turbina mai este ok , cata putere mai are , daca catalizatorul si tot tine de masina mai sunt ok .
Ce mare diferenta este ? O Solenza buna ar gasi la 2500 - 2800 de euro si un Golf 4 1,9 TDI sa spunem la 4500 de euro . Si daca se imprumuta si daca e e jutat de familie ... e treaba lui . O masina este o "investitie" pe termen lung .

QUOTE(dacada @ 16 Feb 2010, 12:50)
ma gandeam si la varianta asta.sa iau un logan nou,dar tot asa cu aer insa cost vreo 7000 euro.ar fii o alegere buna ? e totusi diferenta mare intre solneza si logan (financiar vorbind).habar nu am ce sa fac
*



Logan e cea mai proasta alegere de pe piata , mai ales daca-l iei nou ! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif La 1.4 este prea lenes , 1.6 costa mai mult si consuma mai mult , 1,5 /65 cai mult prea lenes si trebuie sa faci multi km ca sa merite , iar 1.5 85 CP ar fi ok , dar pretul este mult prea mare si mai repede iei Clio sau Megane SH la preturile astea .
Costa mult si masina si piesele , e prea mare , e ca o gogoasa umflata , isi pierde mult prea repede valoarea in timp daca il iei nou si nu este performant .
Adica nu te induri sa dai 2800 euro pe o SLZ , nici 5000 euro pe un Golf sa spunem bun , dar ai da 7000 pe un cazan ? wacko.gif
Un Megane bun , 1,5 85 CP , sh din 2003-2004 este la 5000 euro . Oare ala nu o fi bun ?

P.S. Cam asta este parerea mea despre Logan , asta este un topic in aria de Solenza , asa ca am dreptul sa-mi spun parerea in fata unui posibil viitor posesor de Solenza !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 16 Feb 2010, 13:18
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




la motor de 1.9 asigurarea 650 lei/an si impozitul 180/an


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 16 Feb 2010, 13:36
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




QUOTE
Nu mai visati la 125.000 ca nu mai gasiti asa ceva ! Daca in Romania , niste Solenza din 2003-2004 au depasit 100.000 km e clar ca alea din 2000 din afara au depasit 175.000 km ! De asta am si spus sa opteze pentru varianta diesel , pt ca este mai rezistenta in timp .
Si nu mai sariti atat ca e impozitul 1,5 milioane si RCA-ul 4,5 milioane . Si daca e ce ? Omul va avea un Golf 4 diesel , cu putere peste 104 CP , poate chiar 130 daca este istet , adica cu mult peste ce au multi aici .
Da un ban , dar stie ca are alta calitate si chiar siguranta , consum mai mic si poate speranta ca il va tine multi ani daca va avea grija de ea .
Eu nu sunt fan Golf 4 , dar motoarele 1,9 TDi sunt chiar ok si pe Passat , iar pe Golf , fiind mai mic si usor , se comporta mai ok .
In afara astfel de masini sunt masini de familie , deci chiar daca au multi km , poate sa spere ca nu au fsot fortate asa cum sunt cele de la noi . Totul depinde de noroc si priceperea lui in momentul cumpararii !
Eu l-am sfatuit sa-i faca un test masinii , in care i se va spune daca turbina mai este ok , cata putere mai are , daca catalizatorul si tot tine de masina mai sunt ok .
Ce mare diferenta este ? O Solenza buna ar gasi la 2500 - 2800 de euro si un Golf 4 1,9 TDI sa spunem la 4500 de euro . Si daca se imprumuta si daca e e jutat de familie ... e treaba lui . O masina este o "investitie" pe termen lung .


iti multumesc pentru sfat.probabil o sa ma mai informez inainte de a cumpara masina.sincer,imi place golful


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 16 Feb 2010, 13:43
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




m-am uitat de curiozitate pe autovit. Deci in 5000 de euro (nu 3500-4000) in general diesele gasesti de la 150-180.000 de km in sus. Deci daca la 5000 de euro gasesti asa, la 4000 de euro ce gasim? Ma refer la masini inmatriculate..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Feb 2010, 13:55
Post #44


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Solenza a iesit deja de mult din fabricatie, deci n-as recomanda.
Vw golf 4 a fost o masina buna dar are pret ridicat, intretinere scumpa, etc. si totusi au mai trecut doua generatii peste el.
Daca totusi iti iei un G4, cauta 1,6 benzina, sau 2,0 benzina aspirat. 1,4 benzina e cam prea mic dar ar merge la limita daca esti mai linistit. 1,8 turbo e un motor puternic dar papa mult si are destule probleme de fiabilitate.
Dieselul poate sa aiba si peste 500 000 km, la anii astia, in Germania nu-si ia nici un om normal diesel daca nu face macar 30 000 km pe an. Sunt unii care fac si 100 000 km pe an, asa ca ai grija ce iei.
La banii astia, in jur de 4000 EUR as lua un Logan, an cat mai nou, motor 1,6 benzina sau 1,6 16V. Are ea problemele ei dar macar stii ca nu o sa te rupa la bani.
Alte variante Opel Astra / Corsa, Ford Focus sau Fiesta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 16 Feb 2010, 14:06
Post #45


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Este limpede pentru toata lumea ca Golf-ul ar fi varianta mai scumpa de intretinut dar acum sa imi fie iertat ce intelegeti voi prin "sa te rupa la bani"? Ca sa inteleg cam cum faceti calculele.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Feb 2010, 14:23
Post #46


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pai destul de simplu, vezi cati bani castigi lunar.
Din aia scazi rata la masina, comustibil, asigurare, pretul cu reparatiile eventuale. Daca mai ramane ceva, e ok. Daca nu mai ramane, te-a rupt la bani!
Din partea mea sa-si ia ce vrea, ca nu-i platesc eu ratele!

This post has been edited by dizzy: 16 Feb 2010, 14:35


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 16 Feb 2010, 14:26
Post #47


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Calculul e simplu. Unul de 4000E cu tot cu adus si inscris = cazatura cu multe pese uzate. Asta e calculul.
Nu zicem ca orice G4 1.9 tdi rupe de bani, ci ca unul din 2001 adus cu totul la 4000E este uzat cu multe piese terminate sau la limita.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 16 Feb 2010, 14:28
Post #48


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




la 4000 poate sa ia unul in stare foarte buna, dar pe benzina. taxa de inmatriculare e mica la 1.4 si 1.6 euro 4.


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 16 Feb 2010, 15:25
Post #49


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Indiferent ce masina ai lua, eu zic sa te uiti la anul fabricatiei nu la km.
Daca chiar vrei sa ai o idee aproximativa despre km, la o masina din Germania, inmulteste anii cu 50.000km la diesel si cu 25.000km la benzina.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Feb 2010, 15:45
Post #50


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(dacada @ 16 Feb 2010, 12:50)
ma gandeam si la varianta asta.sa iau un logan nou,dar tot asa cu aer insa cost vreo 7000 euro.ar fii o alegere buna ? e totusi diferenta mare intre solneza si logan (financiar vorbind).habar nu am ce sa fac
*



eu ti-am recomandat logan sh, nu nou. si sa te incadrezi in aia 4000euro care ziceai ca-i dai pe golf.

uite un exemplu

ce zicea marius_eugen e adevarat, dai un ban dar stai in fata, dar cand tu te imprumuti de 4000euro pentru o masina de 8-9 ani vechime, ceva imi spune ca nu prea ai de unde sa dai bani pentru a sta in fata. mai bine stai in banca ta, dar macar nu iti bate vantul prin buzunare.

un 1.6 8v sau 16v mananca in oras in jur de 10% in functie de cum mergi si pe unde mergi. daca ai distante de parcurs mixte, atat urban cat si extraurban, consumul va fi in jurul a 7%.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 16 Feb 2010, 16:22
Post #51


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Pai daca se inmulteste fiecare an cu 50.000 km, hotarati-va odata: ori alea sunt niste cazane care sunt tandari ori sunt fiabile si mai merg. Si de ce sa inmultim cu 50.000 km? De ce nu cu 40.000 km? Nu stiu, e o simpla intrebare ca sa intelegem si noi mai bine.

This post has been edited by ionutctn: 16 Feb 2010, 16:23


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 16 Feb 2010, 19:19
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




mi-am facut iluzii aiurea.venitul lunar este de 1700 lei.cu masina nu circul foarte mult.doar in week-end si timpul saptamanii daca este o urgenta.imi cer sczue ca sunt mai nehotarat.asa sunt astia ca mine vor sa faca super afacere cu bani putini rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 16 Feb 2010, 21:21
Post #53


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




la cat de mult mergi tu cu ea, si la banii care ii ai un logan ca ala care ti l-am recomandat eu, te "coafeza" perfect. chiar daca motorul de 1.6 ar fi o idee mai gurmand fata de o solenza 1.4, la cat mergi tu cu ea, nici n-o sa se simta, asta pe langa plusul dat de abs, spatiu si confort mai mare, tehnologii o idee mai noi.
si nici cu intretinerea nu o sa ai probleme.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 16 Feb 2010, 21:51
Post #54


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




eu iti recomand sa nu te grabesti. alege masina care ti se potriveste. scade din tot venitul tau cheltuielile casei, ale tale, ale familiei..daca ai..absolut tot..inclusiv mancare..si vezi cu cat ramai in mana. ca sa imprumuti 4000 de euro cred ca ai plati in jur de 450-500 de lei rata lunara pe vreo 5-6 ani..iar la 2500 in jur de 300 lei rata. nu stiu sigur..fac si eu cateva estimari..habar nu am care mai sunt conditiile de creditare.
apoi..gandeste-te bine daca locul tau de munca este sigur..ca sa nu ai probleme cu rata. cu cat e mai mica..cu atat e mai simplu de platit. ca idee..eu castig jumatate din venitul tau si am o supernova de care sunt foarte multumit. cand am facut creditul aveam vreo 1000 de lei salariul si am spus ca pot suporta 250 lei rata lunara. vroiam sa iau o slz care era 4000dar bine imi pare ca nu am facut-o..nu din pricina masinii..ci din pricina banilor..si a ratei mai mari.
daca gasesti o slz buna cu ac se servo..sfatul meu este sa o cumperi. gandeste-te ca este marca autohtona si piesele se gasesc usor..daca ai daune..asiguratorii platest..inca ii poti face casco vreo 3-4 ani de zile..intretinerea e ok..taxele si impozitele mici.
golful e mai bun..cam din toate punctele de vedere..dar e si mai scump de intretinut..din toate puctele de vedere..de la impozit la rca..de la revizii la anvelope.
sfatul meu este sa iti iei o masina pe care sa o poti intretine usor..sa nu te simti strans cu usa cand vine iarna si ai nevoie de anvelope..cand vine rca-ul..cand vine impozitul..revizia..s.a.m.d...nu mai spun ca vine luna si dai rata. intelegi?
eu am preferat sa am o supernova in fata unul golf 3..deoarece am stiut ca mai mult de atat nu pot sa ma intind. succes!

This post has been edited by turturel: 16 Feb 2010, 21:54


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 17 Feb 2010, 15:16
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




o sa va tin la curent cu ce o sa fac.deocamdata,nu ma grabesc sa iau o decizie pripita.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Feb 2010, 23:39
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(evil_2009 @ 16 Feb 2010, 13:18)
la motor de 1.9 asigurarea 650 lei/an  si impozitul 180/an
*



Nu este deloc mult ! Rovineta este 120 ron la TOTI , asa ca faci o socoteala si nu iese deloc scump . Asigurarea se poate face pe 6 luni .

QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2010, 13:55)
Solenza a iesit deja de mult din fabricatie, deci n-as recomanda.
Vw golf 4 a fost o masina buna dar are pret ridicat, intretinere scumpa, etc. si totusi au mai trecut doua generatii peste el.
Daca totusi iti iei un G4, cauta 1,6 benzina, sau 2,0 benzina aspirat. 1,4 benzina e cam prea mic dar ar merge la limita daca esti mai linistit. 1,8 turbo e un motor puternic dar papa mult si are destule probleme de fiabilitate.
Dieselul poate sa aiba si peste 500 000 km, la anii astia, in Germania nu-si ia nici un om normal diesel daca nu face macar 30 000 km pe an. Sunt unii care fac si 100 000 km pe an, asa ca ai grija ce iei.
La banii astia, in jur de 4000 EUR as lua un Logan, an cat mai nou, motor 1,6 benzina sau 1,6 16V. Are ea problemele ei dar macar stii ca nu o sa te rupa la bani.
Alte variante Opel Astra / Corsa, Ford Focus sau Fiesta.
*



1.6 benzina consuma mult , nu are putere destula si la peste 150.000 km este cam imbatranit acel motor .
2.0 benzina ??? Asta ar fi cea mai proasta alegere pt el , pt ca nu are pretentii de liniute , consumul este f mare si fara de dieselul 1.9 este incomparabil .
1,8 turbo dupa 150.000 km , turbina este prima pe lista de testat si schimbat . Astea daca nu au fost intretinute si fostii proprietari nu au stiut sa mearga cu un motor turbo ... mult nu mai duce . Majoritatea au ajuns in service cel putin de 2-3 ori numai pe partea de "turbo"
Ce golan isi ia el cu 4000 de euro de 1.6 16v ??? In afara de 1.4 sau 1.5 / 65 CP , restul ori au fost taxi-uri , ori au avut accidente . Loganistii tin la pret din ambitie , nu ca ar mai merita masinile alea banii dupa 3-4 ani . Toti au stiut ca se vor devaloriza f repede si tot si-au luat .
Ce Opel , Astra , Focus , Fiesta isi ia el cu maxim 4000 de euro si din ce an ? Mai tii minte cum aratau aceste modele inainte de 2003 ? Niste uraciuni !

QUOTE(b64chr @ 16 Feb 2010, 15:25)
Indiferent ce masina ai lua, eu zic sa te uiti la anul fabricatiei nu la km.
Daca chiar vrei sa ai o idee aproximativa despre km, la o masina din Germania, inmulteste anii cu 50.000km la diesel si cu 25.000km la  benzina.
*



50.000 km pe an e putin cam exagerat si pentru Germania . Un 30.000 - 35.000 km pe an ar fi mai ok sa calculeze . Oricum orice motor pe benzina ar lua la peste 150.000 km ... nu mai este in drepturile lui si nu se compara cu "potenta" unui diesel la aceeasi kilometrii .

QUOTE(slider2 @ 16 Feb 2010, 15:45)
eu ti-am recomandat logan sh, nu nou. si sa te incadrezi in aia 4000euro care ziceai ca-i dai pe golf.
ce zicea marius_eugen e adevarat, dai un ban dar stai in fata, dar cand tu te imprumuti de 4000euro pentru o masina de 8-9 ani vechime, ceva imi spune ca nu prea ai de unde sa dai bani pentru a sta in fata. mai bine stai in banca ta, dar macar nu iti bate vantul prin buzunare.

un 1.6 8v sau 16v mananca in oras in jur de 10% in functie de cum mergi si pe unde mergi. daca ai distante de parcurs mixte, atat urban cat si extraurban, consumul va fi in jurul a 7%.
*



Deci incepand de la DSN ( 2000 - 2300 euro ) , apoi SLZ ( 2600 - 3200 euro ) , LGN ( 3700 - 5000 euro ) , cam astera sunt preturile pentru o masina BUNA . Ce este mai ieftin e cu probleme , DAR totul depinde de starea masinii . In realitate nu prea mai conteaza ca e din 2005 si nu din 2006 sau ca are cu 20.000 km in plus fata de alta , DAR conteaza f mult motorizarea , dotarile / accesoriile si starea masinii .
NU lua de la samsari , indiferent ca este mai scumpa masina , verifica la Politie sa nu fi fost furata sau implicata din diverse "bucurii" .
Acele consumuri la 1.6 8V si 16V sunt prea optimiste , sincer . Acum iarna , daca eu am 9,4% , nefericitii cu motorizarile de mai sus au peste 11% , indiferent ce ar spune Gigi contra de la Cuca Macaii , unde are un semafor si ala pe intermitent sau pornit numai in zilele de examen auto .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Feb 2010, 23:45
Post #57


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




marius_eugen uita-te in semnatura mea, am un megane 1.6 16v, si stau in bucuresti, deci nu fabulez cu consumul. intr-adevar tata merge mai mult mix si consumul a fost asa:
- 6.7% vara, 7.3% iarna, viteza medie in jur de 30km/h.

prim comparatie cealalta masina din semnatura, focus 1.6 tdci are un consum de 6.3% iarna (abia acum o luna am luat-o) la o viteza medie in jur de 30km/h

e drept ca meganeul meu e euro2, fata de logan care e euro3 sau 4, si acceleratia e mai putin ingatuita; in schimb "reno-ul" e mai greu cu cel putin 100kg comparativ cu un logan.

la cat de des a zis initiatorul topicului cu masina (foarte rar in timpul saptamanii si mai mult in weekend), nici nu va conta acea diferenta de consum al unui 1.6 fata de un 1.4

This post has been edited by slider2: 17 Feb 2010, 23:47


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 17 Feb 2010, 23:47
Post #58


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




asa e, golful de 1.6 de 100 de cai are prea putini, bine ca are solenza ta cu "cheap" tuning si filtru sport mai multi

altu' vrajit de consumul de pe CB la diesel wacko.gif

This post has been edited by ArtVandelay: 17 Feb 2010, 23:47


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Feb 2010, 23:50
Post #59


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




@artvandelay daca te referi la mine cu vrajeala cb-ului, eu n-am vrut masina diesel, nu vreau masina diesel. focusul e masina tatalui meu, el o conduce, el a platit-o, el o intretine, e problema lui daca mananca atat sau mai mult...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 17 Feb 2010, 23:54
Post #60


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




ma refeream la marius_eugen, care recomanda diesel unui om care merge cu masina de doo ori pe luna, ca vez doamne consuma putin. iar 1.6 are prea putin cai si consuma mult..aha..


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:46
Forum Renault