DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Solenza vs Vw Golf IV

ursul_bipolar
post 18 Feb 2010, 00:20
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(ArtVandelay @ 18 Feb 2010, 00:54)
ma refeream la marius_eugen, care recomanda diesel unui om care merge cu masina de doo ori pe luna, ca vez doamne consuma putin. iar 1.6 are prea putin cai si consuma mult..aha..
*




biggrin.gif biggrin.gif asa e, cand o avea 1.6-le ala prea putini cai o sa fie solenza tunata in ploaie. nu stiu cum de mai sunt oameni care sustin ca solenza e mai buna ca loganul cand majoritatea incearca sa-si puna pe solenza ce e pe la logan: ceasuri, manete, schimbatoare nu stiu ce beculete bla bla bla... da tot solenza e mai buna ca loganu, ca ploua in ea, ca se inchid usile ca naiba, ca troncane din toate incheieturile, ca la ranforsari e varza si lista poate continua. Este o masina si atat dar dupa parerea mea nu e mai buna ca loganul si nici nu a fost vreo data.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Feb 2010, 00:26
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(slider2 @ 17 Feb 2010, 23:45)
marius_eugen uita-te in semnatura mea, am un megane 1.6 16v, si stau in bucuresti, deci nu fabulez cu consumul. intr-adevar tata merge mai mult mix si consumul a fost asa:
- 6.7% vara, 7.3% iarna, viteza medie in jur de 30km/h.

prim comparatie cealalta masina din semnatura, focus 1.6 tdci are un consum de 6.3% iarna (abia acum o luna am luat-o) la o viteza medie in jur de 30km/h

e drept ca meganeul meu e euro2, fata de logan care e euro3 sau 4, si acceleratia e mai putin ingatuita; in schimb "reno-ul" e mai greu cu cel putin 100kg comparativ cu un logan.

la cat de des a zis initiatorul topicului cu masina (foarte rar in timpul saptamanii si mai mult in weekend), nici nu va conta acea diferenta de consum al unui 1.6 fata de un 1.4
*



Deci 7,3 MIXT poate o fi , daca mergi 300 km in afara cu 6,2 consum si 100 km in oras cu 11 % , iese exact 7,4 % MIXT ! Deci normal ca se poate !

Eu vorbeam strict de oras , iarna ! Degeaba imi spui consumuri mixte si optimiste , ca astea nu inseamna nimic !
Tu ai un consum mixt la o medie de viteza tot mixta de 30km/h ? Eu am numai in oras media de 22 km/h , cu consumul de 9,4 % .
Nu m-ai convins de nimic , nici macar nu ne-am ocntrazis , pt ca tu vorbesti de mixt , eu vb strict de oras !

QUOTE(ArtVandelay @ 17 Feb 2010, 23:54)
ma refeream la marius_eugen, care recomanda diesel unui om care merge cu masina de doo ori pe luna, ca vez doamne consuma putin. iar 1.6 are prea putin cai si consuma mult..aha..
*



Recomand diesel unui om care vrea sa aiba o masina care sa fie buna si peste 150.000 - 180.000 de km REALI ! Nu consumul era prioritatea , ci fiabilitatea motorului . DAR daca in timp va plati mai mult la taxe si impozite si la piese fata de o SLZ sau de Loganul 1.6 16v , cel putin va avea o satisfactie ca are un consum mai mic si o putere mai mare .
Eu cand ma gandesc la Golf 4 1.9 TDI , ma gandesc cel putin la cel de 105 CP , si mai optimist la cel de 130 de CP , iar ala la 180.000 km , intretinut normal , este o masina f buna !

Nu mai baga flame-uri despre masina mea cu "cheap" si cu ce mai am ca NU conteaza ce am eu la masina si nici nu am spus nimic de consumul de pe computerul de bord la nu stiu ce diesel . Am prieteni care au si Passat ( si 1,9 manual si 2.0 automat ) si Golf ( e adevarat ca e 5 , nu 4 ) si au consumuri f bune si calculate si afisate .
Cat timp tu iti afisezi ca ai " Chevrolet Impala 1967 " la status nu inteleg care e problema ta sa te iei de masina altuia .

Ursule , esti offtopic ! Ai ceva de spus despre masini , spune , dar nu te mai lua de mine ! E parerea mea si am dreptul sa mi-o spun , indiferent ce masina am acum pe mana !
Sunt de parere ca Sandero e cu mult peste Logan si peste tot ce a facut Dacia pana acum si in continuare cred ca Loganul este cea mai proasta investitie care putea sa o faca un roman . Deci NU masina ca tehnologie , ci investitia in ea . Cu acei bani poti sa cumperi multe alte marci/modele , MULT mai bune . NA , te oftici ?

Cat timp va exista diferenta de pret si de generatii intre cele doua masini ca SLZ si LGN , nu avem de vorbi ca una e mai proasta decat alta !

This post has been edited by marius80_eugen: 18 Feb 2010, 00:35


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2fastcustoms
post 18 Feb 2010, 09:56
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 14 February 10
From: Bucuresti




la piese golful e destul de ieftin o aripa de ex 100ron bara 170 un kit de ambreiaj 500-700 etc asa ca piesele nu sunt extraordinar de scumpe
singura diferenta e ca vei plati mai mult la impozit , la rca si casco


--------------------
vw g4 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Feb 2010, 10:15
Post #64


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




De unde e 100 ron aripa, la demontari?

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 18 Feb 2010, 10:21
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(marius80_eugen @ 18 Feb 2010, 01:26)
Ursule , esti offtopic ! Ai ceva de spus despre masini , spune , dar nu te mai lua de mine ! E parerea mea si am dreptul sa mi-o spun , indiferent ce masina am acum pe mana !
Sunt de parere ca Sandero e cu mult peste Logan si peste tot ce a facut Dacia pana acum si in continuare cred ca Loganul este cea mai proasta investitie care putea sa o faca un roman . Deci NU masina ca tehnologie , ci investitia in ea . Cu acei bani poti sa cumperi multe alte marci/modele , MULT mai bune . NA , te oftici ?


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif nu ma oftic mariuse stai linistit rofl1.gif rofl1.gif

am dreptate ca ti-ai pus ceasuri de logan?

This post has been edited by ursul_bipolar: 18 Feb 2010, 12:45


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Feb 2010, 13:05
Post #66


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




@marius_eugen eu cred ca tu citesti pe sarite. de unde ai scos-o pe aia cu viteza mixta, ca nici n-am inteles la ce te refereai?? eu am zis ca viteza medie, adica aia care la tine e 22km/h, la megane era pana in 30km/h, mai exact 28.5km/h iar consumul mediu la aceasta viteza a variat intre 6.7% vara si 7.3% iarna. in conditiile in care saptamanal s-a mers cu masina 160km extraurban si tot atat urban. eu nu sunt genul care resetez cb-ul din 2 in 2 km, ca nu vad rostul. foarte rar l-am resetat, de obicei se reseteaza singur. asa ca daca mergi cum ai zis tu 300km cu 6.2% extraurban si 100km cu 11% (apropos asta e consum de stat de 10 ori la un semafor), din punct de vedere al banilor dati pe combustibil este acelasi lucru cu a merge 400km cu 7.4%.

eu te inteleg ca te doare consumul la masina ta, ca nu e ca la diesel, dar initiatorul topicului va merge din joi in paste cu masina, deci pe el nu-l afecteaza 1 litru in plus la 100km.

si ai mai zis ca un rca de 650ron/an la motorul de 1.9 (de anul asta va fi mai scump), nu e deloc mult, asta poate asa este pentru tine, dar pentru cineva care se imprumuta sa cumpere o masina de 2500euro, eu cred ca e o avere.


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Feb 2010, 13:18
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Ca sa-mi dau si eu cu parerea , daca as dispune de 4-5 mii de euro as cauta un Logan laureate , cred ca in banii aia poti gasi unul foarte bun , iar ca motorizare , benzina , eu as prefera un 1.4 dar asta depinde si de ce preferi tu , poate vrei ceva mai puternic si poti lua 1.6 .
Ar mai fi varianta sa faci rost de 3 rable , care ar face cam 2700 , sa zicem ca-ti raman tie 1500 (scadem costul de achizitie ar rablelor) , ai face cam 6500 , bani cu care poti lua un Logan Ambiance 1.4 nou .
Eu ma feresc de SH-uri straine , unui amic tocmai ce ia cazut turbina la un Golf 1.9 TDI .
Bafta


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 18 Feb 2010, 13:36
Post #68


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Tocmai din pricina masinii cu km multi am recomandat 2,0 benzina, fiindca peste 150 000 km ai mai multe sanse sa iei un motor bun. Un motor mai mare e mai putin fortat pe aceeasi caroserie ca un motor mai mic. Consuma mai mult ca un 1,6 dar pe de alta parte daca faci maxim 10000 km pe an nu prea conteaza 1-2 l in plus, cel putin la mine.
1,6 benzina-102CP e un motor decent, nici prea prea nici foarte-foarte.
Loganuri de 1,6 gasesti garla in jurul a 4000EUR:
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...6offset%253D135
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...6offset%253D120
Intr-adevar cele de 1.6 16V sunt mai scumpe:
http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...6offset%253D225
Despre Solenza, numai de bine, am avut de noua, am folosit-o, am fost multumit de ea, am vandut-o anul trecut. A fost masina buna, dar nu as mai lua acuma o masina fara ABS si doua airbaguri.
In ceea ce priveste designul masinilor de prin 2000, mie mie se pare mai frumos un Focus 1 decat o Solenza. Chiar si Opel Corsa e mai frumos.
LA 4000 EUR poti sa iei si un Chevrolet Lacetti= Daewoo Nubira, chiar si un Daewoo Leganza, Hyundai Accent/Coupe/Sonata, Ford Fiesta/Focus/C-MAX, Opel Astra/Vectra, Peugeot 206/307/406, Renault Megane Clio Laguna VW polo/Golf/Bora.
Toate astea sunt mai bune decat o Solenza, orice ti-ar zice unul si altul. Singurul ei avantaj este pretul intretinerii, in rest cam nimic.

This post has been edited by dizzy: 18 Feb 2010, 13:57


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Feb 2010, 13:42
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Afara cine isi ia masina cu motor de 2000 nu si-o ia sa se plimbe pe bulevard , ala o calca nu se incurca , pe autostrazile din Germania unde nu sunt limite de viteza astfel de masini ruleaza constant cu peste 200km/h . Nu ai recomand o astfel de masina .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 18 Feb 2010, 13:48
Post #70


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Observatii:
- initiatorul nu are niciun ban strans, vrea sa faca imprumut
- initiatorul nu are un venit mare, si nu doreste sa cheltuie foarte mult cu masina dupa cumparare
- initiatorul nu e pretentios, nu va merge mult, nu are fite in cap

In conditiile astea o Solenza la 2000-2300E sau un Matiz la 1700-2000E mi se par alegerile ideale (depinde de cat portbagaj are nevoie).
Decat o masina veche si rulata, care e confortabila, performanta, rumoasa, dar care are multe piese uzate care vor necesita inlocuire mai bine una mai noua, mai putin rulata dar mai slaba.
Personal dca as fi in locul lui as cauta o masina cat mai noua cu km mai putini. Nu as pune accent pe dotari, pe confort, pe imagine.
Atentie ca masinile se ieftinesc continuu. Mai bine ia acum Solenza/Matiz in stare buna, merge 1-2-3 ani cu masina, nu il costa sume imense pe intretinere/taxe/casco/carburant, apoi daca face bani mai multi o poate schimba. A te hazarda la credit mare pentru masina veche rulata mi se pare un risc inutil, parerea mea.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Feb 2010, 13:56
Post #71


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ce topic mai e si asta, nu se compara masinile, Golful 4 e cu 20 de ani inainte din toate punctele de vedere. La Golf 2 ii faci versus cu Solenza ca sunt din aceasi era si aceasi tehnologie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Feb 2010, 14:02
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Uf , uite ca am uitat , Golf 4 e OZN , trece pe deasupra gropilor si te duce la destinatie cat ai clipi , ce sa faca cu un Golf 4 cand el se imprumuta de bani , daca ai pica ceva la el o sa-l priveasca pe geam ce frumos e .Cum a spus si Andy_ACS cea mai buna solutie este o Solenza in stare buna , cu km putini.
Bafta.

This post has been edited by CGDBZ: 18 Feb 2010, 14:03


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Feb 2010, 14:07
Post #73


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




tocmai ce ziceam, o SOlenta boboc e 2000 euro, ca s-au dus vremurile cand era supraevaluata si un GOlf 4 sa fie cat de cat OK, nu cazautura, si inmatriculat e 5000, nu se compara.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 18 Feb 2010, 14:11
Post #74


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Eu as zice ca initiatorul topicului s-ar incadra mai bine in zona d1310/1410.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Feb 2010, 14:20
Post #75


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nici chiar asa, eu recomand un Cielo, sedan sau hathback, mai ieftin si mai bun ca Solenza, fiabilitate mai buna, piese mai ieftine, gama variata, de calitate mai buna, deci intretinere ieftina.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nWo
post 18 Feb 2010, 14:37
Post #76


new world order


Group: Members
Posts: 509
Joined: 16 February 09
From: Nord-Vest




Off topic:
Am citit aici pe forum ca se tot critica masinile sh aduse de afara pt ca au km multi....

Sa nu credeti ca toate masinile cu peste 200.000 km din germania sunt cazaturi. Am un prieten in germania care are un passat SW 1.9 TDI 131 cp din 2003, are la bord peste 350.000 de km, dar masina merge impecabil. O are de noua, iar reviziile sunt efectuate la timp in reteaua VW. De fiecare data cand se apropie data la care trebuie facuta revizia, este sunat de cei de la reprezentanta si il anunta ca se apropie de termen si daca doreste sa faca programare.

Nu este taxi masina respectiva ci parcurge zilnic apropape 200 km pana la locul de munca, 200 km intors acasa, plus calatoriile in romania o data la 2 luni, plus excursii ce mai face el...

Tind sa cred ca o mare parte din masinile de dupa 2003-2004 aduse de afara sunt intr-o stare, atat tehnica cat si optica, mult mai buna decat o solenza sau logan din aceeasi perioada rulat in gropile patriei, chiar daca aceste doua din urma au km mai putini.


Adevarul e ca si aceste masini straine, la un an dupa ce se plimba pe drumurile noastre incep sa se distruga......si asta e o problema de conducere.......a tarii.

Scuze de off topic.



--------------------
Patru Zero Sapte by Peugeot
2.0 HDI 136 CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinXp
post 18 Feb 2010, 20:38
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 30 June 05




Ce ii place, aia sa-si cumpere.
Solenza -> +500 E si nu mai ai treaba cu ea multi km sau vreo 2-3 ani, plus taxe, casco ... mult mai mici (banuiesc ca o sa faca pana in ~10.000km pe an).
Golf 4 - o masina cu mult mai multi ani, piese uzate si mult mai scumpe.

Pentru ce probleme a avut GOLF 4 (google translate daca nu stiti) -> http://michaelneuhaus.de/golf/golf4maengel.htm#m
Asta ca sa nu mai credem ca ce e nemtesc e super. Daca am duce solenza la ei, pe drumurile lor... o sa tine cel putin de 2-3 ori mai mult. Dar masina care o va cumpara va merge in Romania si nu in alta parte.

This post has been edited by SorinXp: 18 Feb 2010, 20:41


--------------------
DACIA LOGAN Prestige 1.6 16v Dec2008 - B97GCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Feb 2010, 21:05
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(CGDBZ @ 18 Feb 2010, 13:18)
Ca sa-mi dau si eu cu parerea  , daca as dispune de 4-5 mii de euro as cauta un Logan laureate , cred ca in banii aia poti gasi unul foarte bun , iar ca motorizare , benzina , eu as prefera un 1.4 dar asta depinde si de  ce preferi tu , poate vrei ceva mai PUTERNIC si poti lua 1.6 .
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Puternic ? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ai strict gandirea pe care s-a bazat Uzinele Dacia si Renault in departamentele de marketing si vanzari ! Fara voi dadea faliment de mult !
Puterea aia de 87 - 90 de cai lesinati se obtine acum din motoare de 1.3 - 1.4 !

QUOTE(CGDBZ @ 18 Feb 2010, 13:42)
Afara cine isi ia masina cu motor de 2000 nu si-o ia sa se plimbe pe bulevard , ala o calca nu se incurca , pe autostrazile din Germania unde nu sunt limite de viteza astfel de masini ruleaza constant cu peste 200km/h . Nu ai recomand o astfel de masina .
*



Eu am inteles pana acum cativa ani ca in Germania se plateau taxele in punctie de putere , nu de capacitate cilindrica ! Deci daca din 2000 cmc abia au 102 CP ... sincer e pierdere de timp . In locul la asta , cu siguranta SUNA mai bine acel Logan PUTERNIC de 1.6 !
Am intalnit Golf 4 si la 75 CP , deci avea 16v si asta pt ca din fabrica iesise cu maparile de injectie optimizate pentru cuplu si putere la turatii mici . Dar chiar se simteau acei 75 CP !

Forumistul poate nu are banii , poate va face un imprumut si paote va da ceva la rabla si isi va lua una noua , DAR omul se schimba in cativa ani si daca acum ceva i se pare scump si prost , peste cativa ani i se va pare ieftin si bun . La cele 17 milioane salariu ( parca asa citisem ) isi poate permite sa-si cumpere destule masini in rate si nu are rost sa-l vait pe el ca ce o sa-si ia .
Nu are bani sa nu-si ia acum , sa mai astepte ! Mai aveti putin si faceti cheta pt masina omului .
Sa fie el sanatos si sa fie o CLIPA fericita si desteapta cea in care va lua o hotarare cu privire la masina ! Eu atat ii urez !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Feb 2010, 21:09
Post #79


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(marius80_eugen @ 18 Feb 2010, 21:05)
Puterea aia de 87 - 90 de cai lesinati se obtine acum din motoare de 1.3 - 1.4 !
*



si 75cp de cai super vioi (de care are si solenza ta) din ce cilindree se obtin??

eu nu inteleg cum critici tu cei 87 de cp ai motorului 1.6 8v de pe logan, cand tu ai doar 75cp pe solenza wacko.gif


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacada
post 19 Feb 2010, 10:58
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 10 June 09




baieti,va multumesc mult pentru sfaturi.sincer nu mai stiu ce masina sa iau.


QUOTE
Observatii:
- initiatorul nu are niciun ban strans, vrea sa faca imprumut
- initiatorul nu are un venit mare, si nu doreste sa cheltuie foarte mult cu masina dupa cumparare
- initiatorul nu e pretentios, nu va merge mult, nu are fite in cap

In conditiile astea o Solenza la 2000-2300E sau un Matiz la 1700-2000E mi se par alegerile ideale (depinde de cat portbagaj are nevoie).
Decat o masina veche si rulata, care e confortabila, performanta, rumoasa, dar care are multe piese uzate care vor necesita inlocuire mai bine una mai noua, mai putin rulata dar mai slaba.
Personal dca as fi in locul lui as cauta o masina cat mai noua cu km mai putini. Nu as pune accent pe dotari, pe confort, pe imagine.
Atentie ca masinile se ieftinesc continuu. Mai bine ia acum Solenza/Matiz in stare buna, merge 1-2-3 ani cu masina, nu il costa sume imense pe intretinere/taxe/casco/carburant, apoi daca face bani mai multi o poate schimba. A te hazarda la credit mare pentru masina veche rulata mi se pare un risc inutil, parerea mea.

Bafta!


iti multumesc pentru ce ai scris.cam asa este.la matiz nu ma gandisem.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1989 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorcer
post 21 Feb 2010, 17:13
Post #81


Kamikaze


Group: Members
Posts: 234
Joined: 2 September 05
From: Petrosani




nu am avut rabdare sa citesc tot ce scrie da in orice caz intre solenza si golf 4 tdi as alege cu ochii inchisi golfu , bine acu sa nu fie cazatura de golf ci un golf in stare buna.


--------------------
mazda 626 , vw t2 , renault master , dacia solenza 1986-2003 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 21 Feb 2010, 17:16
Post #82


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




atunci mai bine citeste tot...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 21 Feb 2010, 17:43
Post #83


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Am o solenza clima de 2,5 ani clima am luat-o cu 37000 km acum am 75000, masina e ieftina de intretinut dar calitatea pieselor , interior LASA MULT DE DORIT.
Eu acum am o solenza caut sa o vand si sa imi iau ceva strain in 4000-4500 de EURO.
Iar cazanul ala de logan asa cum zicea si Marius-Eugen e cea mai proasta investitie EVER!!!
Seful meu are o skoda octavia 1.9 TDI(motor identic cu cel de pe golf IV), stiti cat ia aia la suta afara? 5%!!! la viteze de 120-130 la ora, cu un plin a facut 1000 de km.am vazut cu ochii mei.
Asa ca in concluzie nu iti lua masina romaneasca, ceva diesel de afara , nici nu se compara la calitate,consum si tot ce vrei, DACIA e tot dacie indiferent de marca ei.
asa e dai mai mult pe ea dar stii ca face.


NICI DUSMANII.DUSMANIILOR MEI NU LE-AS RECOMANDA SA ISI IA VREODATA O MASINA ROMANEASCA!!! mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 21 Feb 2010, 17:48
Post #84


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




mai oameni buni cum puteti sa recomandati unui sofer de weekend, si te miri cand in timpul saptamanii, o masina diesel?? credeti ca va conta la el vreodata diferenta de consum??

iar la un salariu de 1700ron/luna, din care mai trebuie si sa manance, sa ramburseze imprutul, sa se imbrace si sa plateasca intretinere, curent electric, net, telefon, poate si chirie, cum puteti recomanda masini cu cilindree de 1.9?? momentan e cam 700ron/an rca-ul, impozitul cam 150ron (aici nu stiu sigur).

@mikemaniack chiar as vrea sa te vad ce masina diesel, iti iei tu de afara cu 4500euro. atentie ca nu trebuie sa fie o cazatura si in banii astia si sa o inscrii!! o fi germania "raiul masinilor second hand", dar asta nu inseamna ca alearga cainii cu covrigi in coada...

This post has been edited by slider2: 21 Feb 2010, 17:50


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 21 Feb 2010, 17:57
Post #85


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




cand mi-am luat eu solenza aveam salariu 14mil si facusem credit pe 7 ani , inca platesc si acum la creditul ala dar am alt salariui.
un coleg de al meu si-a luat ford focus atunci a luat de la banca 9000 de iepuroi eu luasem 5000 , 4500 dadusem pe solnitza (era euro 3.4 ron).am zis sa nu iau masina scumpa ca de platesc mai mult la ea..mare tampit am fost pt 1 milion pe luna cat era diferenta de rata mai bine luam straineza!

Criteriul meu e ceva de genu Euro 3 / >= 100 CP/ DIESEL!. de preferabil masina nemteasca, iar in cel mai rau caz un 307 acum pararile sunt impartite la aceasta masina , am un prieten are un 307 1.6 HDI 110 CP, e ghiulea masina aia. biggrin.gif .


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 21 Feb 2010, 18:01
Post #86


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




da dar tot nu ai raspuns la intrebarea mea... ce masina de afara (eventual diesel, dar sa nu te omoare la rca si impozit) care sa nu fie cazatura si sa te coste cu tot cu taxa de inmatriculare, rar si acte, maxim 4500euro??


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 21 Feb 2010, 18:08
Post #87


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




poti sa iei masina cu 4000 de euro de afara, circuli 3 luni in acest timp strangi bani de taxa si te rezolvi.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...en&pageNumber=1

eu unu asa ceva mi-as lua un 320 d, asta e ma risc, nu RISTI , nu CASTIGI!.
e pararea mea.



21 Feb 2010, 18:18:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/searchre...merIdsAsString=

Eu caut acum pe cineva cu care sa merg pana acolo sa aduc asa ceva (el sa isi aduca ce masina vrea si eu sa imi aduc ce masina vreau , l-as cinsta pe om ii platesc eu transportul pana acolo el doar sa ma ajute cu limba si cu alegerea masini).

This post has been edited by mikemaniack: 21 Feb 2010, 18:18


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Feb 2010, 18:33
Post #88


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Cata inteligenta - daca ai stii germana, macar daca ai cunoaste cum sa folosesti google translate ti-ai da seama ca pentru 320d-ul ala iti trebuie platforma sa il aduci de acolo...
@slider2 - lasa ma oamenii sa isi ia ce vor, noi ne-am spus fiecare opinia, acum nu putem noi dicta pe banii lor. Daca cineva si-a permis sa isi ia Solenza cu 4500E, inseamna ca poate sa isi ia si 320d din Germania la 3000E. wink.gif

Bafta!

This post has been edited by Andy_ACS: 21 Feb 2010, 18:34


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turturel
post 21 Feb 2010, 21:46
Post #89


membrisor


Group: Members
Posts: 1.385
Joined: 2 May 08
From: Braila




QUOTE(Andy_ACS @ 18 Feb 2010, 14:48)
Observatii:
- initiatorul nu are niciun ban strans, vrea sa faca imprumut
- initiatorul nu are un venit mare, si nu doreste sa cheltuie foarte mult cu masina dupa cumparare
- initiatorul nu e pretentios, nu va merge mult, nu are fite in cap

In conditiile astea o Solenza la 2000-2300E sau un Matiz la 1700-2000E mi se par alegerile ideale (depinde de cat portbagaj are nevoie).
Decat o masina veche si rulata, care e confortabila, performanta, rumoasa, dar care are multe piese uzate care vor necesita inlocuire mai bine una mai noua, mai putin rulata dar mai slaba.
Personal dca as fi in locul lui as cauta o masina cat mai noua cu km mai putini. Nu as pune accent pe dotari, pe confort, pe imagine.
Atentie ca masinile se ieftinesc continuu. Mai bine ia acum Solenza/Matiz in stare buna, merge 1-2-3 ani cu masina, nu il costa sume imense pe intretinere/taxe/casco/carburant, apoi daca face bani mai multi o poate schimba. A te hazarda la credit mare pentru masina veche rulata mi se pare un risc inutil, parerea mea.

Bafta!
*




chiar vroiam sa scriu asta dar se pare ca ai fost primul.
motor de 1.9 sa isi ia bunica lu' stefan cel mare. cumpara-ti o masina care sa nu te constranga..traim vremuri tulburi si daca ai azi 17 mil..maine poti sa ai 10..s.a.m.d. ti-am spus..eu muncesc pe 8 mil..ce iei tu ar fi raiul pe pamant pt mine. ai mare grija la ce te bagi. eu unul am preferat o masina buna cu km reali decat una cu dotari si de 3-4 ori mai multi km. si dieselul ala la 150 mii daca s-a mers subturat..e vai de mama lui. conteaza mai mult sa ai un ban in buzunar si rezervoru full la o amarata de slz decat sa te uiti pe geam si sa iti admiri straineza si sa nu ai bani de benzina/motorina. sa fii nevoit sa spui.."lasa ca bag saptamana viitoare ca saptamana asta am de platit rca-ul sau impozitul". nu uita ca unei slz ii poti face casco full cu 70-80 lei pe luna max..fara fransiza. la un g4 cu cat ii faci? iti spun asta pt ca te poti trezi cu surprize neplacute..si pe langa rata aia dubla fata de slz trebuie sa mai strangi bani si de reparatii..in caz de nu ii faci casco. iar ca sa iei ceva bun ar trebui un g4 de prin 2004-2005..macar sa mai ai si tu 3-4 ani timp in care sa o asiguri. EU nu mi-am permis sa dau 250 lei sa imi vopsesc cum trebuie portiera soferului de 1 an jumate aproape. nu am avut casco in acel moment pt ca am crezut ca mie nu mi se poate intampla. spor!


--------------------
Dacia Supernova 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Feb 2010, 23:33
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(nWo @ 18 Feb 2010, 15:37)
Am un prieten in germania care are un passat SW 1.9 TDI 131 cp din 2003, are la bord peste 350.000 de km, dar masina merge impecabil. O are de noua, iar reviziile sunt efectuate la timp in reteaua VW. De fiecare data cand se apropie data la care trebuie facuta revizia, este sunat de cei de la reprezentanta si il anunta ca se apropie de termen si daca doreste sa faca programare.
*


Masinile astea germane diesel care si-au terminat rodajul la 546000 de km si merg de zici ca-s noi, le poti compara foarte bine cu un batranel de 85 de ani, care n-a fumat nici o secunda in viata lui, a facut sport, s-a intretinut, face in fiecare zi sport, mananca natural si zici ca maine poti sa-l faci aviator. Totul merge struna pana intr-o zi, cand face omu' o comotie cerebrala si ii vei schimba scutece zilnic pana il vei duce la groapa.
Cam asa e cu sh-urile astea nemtesti.

Imi place ca, dupa ce recomanda unii sh-uri cu milioane de km, mai recomanda sa fie si DIESEL, uitand ca la un motor benzinar de generatie relativ noua NU SCHIMBI NIMIC, nici nu isi pierde puterea (Matizul meu la 100 de mii de km si 300 de grame de ulei la mia de km tot mai prinde 145 km/h pe GPS cu 3 persoane si bagaje). Dar nah, romanu' pentru 4 ron economisiti la fiecare suta de kilometri e in stare sa-si faca credit la banca sa-si schimbe injectoarele pe dieselul lui multiubit.

Luati-va fratilor masini germane diesel, platiti rate la ele, si RCA, si impozit, si apoi turbine si injectoare pana va baga la groapa, in loc sa va luati ceva cat mai nou si mai ieftin de intretinut, iar de restul de bani sa va oferiti voua si familiei un binemeritat concediu. Viata e prea scurta ca sa o pierzi reparand droage folosite de altii.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:16
Forum Renault