DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> despre "pedalat" iarna

Valentine
post 18 Oct 2003, 16:55
Post #1


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




fiind practic la prima toamna / iarna cu masina, am intalnit o problema pe care, probabil, multi dintre voi au intalnit-o mai demult, si la care, (sper eu) ati gasit niscaiva solutii. Iat-o:


cand m-am urcat acu' 2 zile in masina, aveam adidasii foarte uzi, si era foarte greu sa calc ambreiajul (mai ales), si celelalte 2 pedale, pentru ca s-au udat si ele repede, si imi aluneca piciorul pe ele. ce se poate face?

ma gandesc ca o sa fie mai naspa cand o veni zapada ...


--------------------
Ford Focus 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 18 Oct 2003, 19:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Eu nu am patit asa ceva pe berlina. Incearca sa inlocuiesti cauciucele de pe pedale. Se gasesc de schimb.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 18 Oct 2003, 21:21
Post #3


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Sau incearca sa inlocuiesti adidasi smile.gif .


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 18 Oct 2003, 22:08
Post #4


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




cauciucurile sunt noi, iar prin adidasi inteleg pantofi de sport marca adidas. nu prea se gasesc mai buni biggrin.gif:D. smile.gif ... inevitabil aluneca pe acolo cand ai apa intre doua cauciuri ... poate alte idei ?!! smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myk
post 18 Oct 2003, 22:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 7 May 03
From: constanta




stergi adidasii inainte sa calci pedalele :idea:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 20 Oct 2003, 22:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




ia-ti mocheta


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Oct 2003, 22:49
Post #7


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




bun si cu mocheta ce fac? imi sterg adidasii de apa / zapada pe ea?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 21 Oct 2003, 17:52
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




am patit si eu lucrul asta.
solutia mea: sterge-te bine pe picioare inainte de a intra in masina. si da scaunul un pic mai in fata astfel incat sa poti sa calci pedalele cu talpa piciorului nu cu varful degetelor. in felul asta ai un mai bun control al pedalelor.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Oct 2003, 18:54
Post #9


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




sa ma sterg de ce ? vin din strada si intru in masina ... ma sterg pe ce !?! asta e nedumerirea mea.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Oct 2003, 20:34
Post #10


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
sa ma sterg de ce ? vin din strada  si intru in masina ... ma sterg pe ce !?! asta e nedumerirea mea.

....pe picioare..... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
scuze, dar chiar nu m-am putut abtine.
Valentine, umbla si tu cu niste papuci de casa, care ii porti doar cind conduci..... Eu n-am patit treaba asta foarte des, asa ca nu pot sa-ti recomand decit sa umblii in pantofi, mai da-i dracu' de adidasi ca nu mai esti copil (sic!)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 21 Oct 2003, 21:22
Post #11


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




3 zile din saptamana am antrenamente, asa ca tre' sa port ... in plus sunt muuult mai comozi. Evident ca odata cu instalarea iernii (zapada, gheata, etc.) o sa trec la bocanci ceva ... dar problema se mentine. Cei drept este posibil ca eu sa apas mai mult cu varful pedalele si atunci sa imi arunce mai mult.

Ma gandeam sa imi pun o bucatica de mocheta special pentru sters in stanga ambreiajului. Doar o fasie asa. As vrea si sa pot sa o scot usor saptamanal sa o spal, etc. Vre-o idee ?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 21 Oct 2003, 22:07
Post #12


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




eu am la dsn-ul meu presuri din mocheta .. e adevarat .. se murdaresc la fel de rpd ca cele din cauciuc si se spala de tz ori mai greu ... :roll:

Dar sunt si avantaje :
1. arata mult mai finutz (pana se jerpelesc)
2. dispare problema descrisa de tine
3. in cazul infiltratiilor de apa nu "tin" apa sub ele .... smile.gif

Bafta!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreigx
post 26 Jul 2004, 17:57
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 25 July 04
From: Bucuresti/Militari




eu zic ca solutia sta in incaltaminte - bineinteles ca toti soferii se gandesc la o incaltaminte potrivita atunci cand conduc - pe de alta parte un sofer bun se adapteaza si conduce si cu bocanci daca e nevoie - personal am avut si eu dilema asta si m-am straduit sa aleg incaltamintea gandindu-ma ca mai si conduc cu ea...
poti sa iei niste pantofi cu talpa din cauciuc relativ moale si cu striatii care sa iti asigure stabilitatea pe pedala - iar o solutie alternativa este sa bagi iarna incalzirea tare la picioare ca sa se evapore apa repede de pe pedale si talpi :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SGN_1310
post 26 Jul 2004, 18:04
Post #14


sgn_1310


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 9 June 03
From: Buftea, judetul CALIFORNIA




Am o pereche de adidashi Kiltech, parca asha se scrie. La alergat sau umblat sunt super, au talpa din cauciuc shi plastic moale, amortizoare pt calcaie nu ai treaba cu durerile de glezne dupa o zi intreaga de mers. La volan insa e un chin sa ii porti, mai ales la acceratie pt ca e greu de gasit acea pozitie in care controlezi finut turatiile astfel incat sa nu iti para rau la plecarea de pe loc. Plus ca mai sunt shi "presurile" din cauciuc care fac ca aderenta adidasilor sa fie foarte mare lucru care mareste eforul de apasare al pedalelor. Solutia sta in pantofi/sandale cu talpa subtire. Asta pt barbati. Femeile merg cel mai bine cu "ceva" cu toc . :wink:


--------------------
Dacia 1310 - B-xx-XSK
Inaction it's a weapon of mass destruction.....
Agitatorul sef!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 26 Jul 2004, 21:39
Post #15


Gangester


Group: Members
Posts: 4.247
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Mocheta frate e singura solutie , ca si eu patzeam exact la fel asta iarna . Pui pe podea in loc de cauciuc o mocheta [ mere si un covor ciopartit biggrin.gif ] pe care iti freci cu atentie picioarele ! In rest , iti recomand sa apesi pedala perpendicular ca sa nu alunece ! Ambreiere placuta laugh.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 26 Jul 2004, 21:41
Post #16


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Conduci descultz 8)


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 26 Jul 2004, 22:06
Post #17


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu nu prea pot conduce descult si nu pot deloc in papuci Cel mai bine conduc in pantof. Pe locul doi vin adidasii. Iarna e cel mai greu cand trebuie sa ma incalt in senile. E nasol cateva zile pana ma obisnuiesc. Eu siu pozitia pedalei dupa pozitia talpii, dar cum talpa bocancului e semnificativ mai groasa decat a pantofului e cam aiurea, ca apas prea mult pe pedala. Pe urma, primaara, cand renunt la bocanci iar am nevoie de o perioada de 1-2 zile de acomodare.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 27 Jul 2004, 08:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Cu adidasii acceasi problema am si eu, dar cum vine frigul trec pe gume de iarna: bocanci, adica. Si nu mai am probleme.

Si daca mergi la sport nu ai loc in porbagaj sa cari adidasii de schimb?


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 3 Jan 2005, 05:16
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




La break aveam iarna o laveta pe care o tineam pe covoras...ma stergeam pe ea...era foarte eficienta, mai ales ca pe zapada,iarna, aceasta tinde sa se comprime si sa se topeasca mai greu smile.gif


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 3 Jan 2005, 07:20
Post #20


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




E o idee buna aia. Sau sacrifici 400k si iti iei la sofer un pres cu mocheta. Pana la urma m-am obisnuit si pe ploaie .. deh eram eu mai incepator atunci tongue.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaMustang
post 3 Jan 2005, 08:00
Post #21


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 60
Joined: 27 November 04
From: constanta




daca tot ati facut din asta o problema existentiala, de ce nu incercati cu sosete flausate peste adidasi/pantofi/bocanci? "problema" asta o au toti soferii si fiecare sofer o rezolva in felul lui: unii isi pun mocheta pe sub pedale, altii isi cumpara o pereche de incaltaminte in plus, dar cei mai multi invata sa conduca in orice conditii!
ar mai fi o "problema": ce ne facem cand aluneca volanul? sau cand e prea rece volanul? sau schimbatorul? sau scaunul? eu unul o sa-mi pun mocheta si pe volan (haha) iar pe schimbator imi pun un ciorap mai gros pe care sa il iau dupa mine in casa sa nu cumva sa se formeze condens ca atunci nu mai e bun de nimic!
de fapt, ce mai, imi pun mocheta si pe anvelope sa nu mai alunece!
acum vorbind serios, exista pe piata (de obicei la materiale de constructii) un fel de tabla striata din aluminiu care se foloseste si la treptele de la autobuze etc. merge aplicata pe pedale, iar pe podea la sofer ar fi chiar indicata in loc de mochete sau presuri.


--------------------
dacia 1310 L berlina - CT-98-CPF
Cine sapa groapa altuia departe ajunge!
Cine se scoala de dimineata cade singur in ea!
(proverbe remix)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 3 Jan 2005, 08:03
Post #22


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Nu e chiar asa: pe volan ai spite, schimbatorul e o maneta si poti sa tragi de el, oricat ar fi de alunecos tongue.gif ... cu pedalele nu prea ai ce sa faci, mai ales cand esti incepator biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bj
post 31 Jan 2005, 18:26
Post #23


membru de nevoie


Group: Members
Posts: 321
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




m-am lovit si eu de problema asta si am rezolvat-o usor. La mine in masina sub covorasele de cauciuc este pusa mocheta: am dat cauciucul la o parte si m-am sters de mocheta biggrin.gif

Iar despre curatatul volanului de cand mi-am pus cotiera am rezolvat si problema asta: tin mereu in cotiera 2-3 pachete de servetele. In momentul cand transpira, scot un servetel si il sterg

Curat si uscat © biggrin.gif

This post has been edited by bj: 31 Jan 2005, 18:26


--------------------
Skoda / BMW Fabia Variant - de munca / F650 - capra exLeon, exDSN - B-65-xxx
BMW F650ST - tot un fel de capra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 31 Jan 2005, 20:11
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




haideti mai ce niaba eu sunt incepator si am condus pana acuma si in adidasi ( rbk si nike) si in bocanci ditamai senilele plus cateva degete de zapada pe sub pedale ca imi e lene sa ma sterg smile.gif si nu am avut probleme smile.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaMustang
post 1 Feb 2005, 03:42
Post #25


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 60
Joined: 27 November 04
From: constanta




bj, poti sa freci tu cat vrei ca tot nu se-ncalzeste volanu' biggrin.gif
steph, lasa-i sa se agite ca degeaba le zice omu' ce sa faca, ei tot pe-a lor o tin: aluneca pedalele! invatati baieti sa conduceti si atunci n-o sa mai alunece; un sofer bun conduce bine si descult, si cu adidasi, si cu bocanci, si cu pedalele uscate, si cu apa, si cu zapada, si cu gheata!


--------------------
dacia 1310 L berlina - CT-98-CPF
Cine sapa groapa altuia departe ajunge!
Cine se scoala de dimineata cade singur in ea!
(proverbe remix)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 1 Feb 2005, 10:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(DaciaMustang @ 1 Feb 2005, 05:42)
bj, poti sa freci tu cat vrei ca tot nu se-ncalzeste volanu'  biggrin.gif
steph, lasa-i sa se agite ca degeaba le zice omu' ce sa faca, ei tot pe-a lor o tin: aluneca pedalele! invatati baieti sa conduceti si atunci n-o sa mai alunece; un sofer bun conduce bine si descult, si cu adidasi, si cu bocanci, si cu pedalele uscate, si cu apa, si cu zapada, si cu gheata!
*



nu o lua asa ca lasa-i ma sa invete sa conduca ... doar incercati sa nu mai dati atentie oricarui nimic si o sa uitati de pedalele ude smile.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIA-Wrc
post 1 Feb 2005, 10:49
Post #27


Unregistered









soc smile.gif)
ma...eu conduc la fel de bine si in bocanci si in adidasi. problema-i cand intri in masina....sa te scuturi bine
ca altfel se topeste in masina intra in pres, covoras...ce ai in masina si apoi daca lasi masi ca mine afara ... noaptea ingheata...mai ales acuma
daca te scuturi bine...si ai covoras pe jos iti misti picioarele pe acolo de cateva ori...sa se mai duca umpic din apa....nu mai ai nici o problema


--------------------
Go to the top of the page
+
DaciaMustang
post 1 Feb 2005, 13:20
Post #28


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 60
Joined: 27 November 04
From: constanta




eu am apa in masina mai tot timpul, mai putin acum cand am gheata biggrin.gif ; imi ploua in masina exact pe presul de la sofer (si implicit sub pres) si se formeaza o gheata de nu pot nici sa mai scot presul inghetat. dar m-am obisnuit cu ideea si acum mi s-ar parea dubios fara gheata/apa biggrin.gif


--------------------
dacia 1310 L berlina - CT-98-CPF
Cine sapa groapa altuia departe ajunge!
Cine se scoala de dimineata cade singur in ea!
(proverbe remix)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michimaus
post 1 Feb 2005, 18:07
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 October 04




Pedale sport,dar de calitate.si mie imi vine mai greu sa conduc cu bocanci acestia fiind lati ,dar m-am obisnuit.
sau covorase din mocheta plasticata care suge apa.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 1 Feb 2005, 19:09
Post #30


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(DaciaMustang @ 1 Feb 2005, 04:42)
steph, lasa-i sa se agite ca degeaba le zice omu' ce sa faca, ei tot pe-a lor o tin: aluneca pedalele! invatati baieti sa conduceti si atunci n-o sa mai alunece; un sofer bun conduce bine si descult, si cu adidasi, si cu bocanci, si cu pedalele uscate, si cu apa, si cu zapada, si cu gheata!
*


Nu stiu cum se face dar numai cei cu Berline se pare ca "stiu sa conduca". Asta e, as fi si eu de acord, daca nu ar fi fost cele mai multe accidente din tara cauzate de Berline, si faptul ca unii se considera "soferi profesionisti" si merg oricum, pe oriunde si in orice conditii ... sleep.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 14:27
Forum Renault