DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema bara stabilizatoare

metrix4you
post 22 Aug 2010, 21:04
Post #1


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




Salutare ,
Am o problema cu bara stabilizatoare , in sensul ca se deplaseaza spre partea dreapta orice i-as face .
Eu schimb bucsile la fiecare 10.000km , odata cu uleiul si mereu o gasesc mutata la maxim.Partea proasta este ca atunci cand se deplaseaza atinge de lonjeron sau ce este pe acolo si la denivelari se aude naspa rau.
Acum vine partea frumoasa: am fost la mai multi mecanici , au tras-o la loc si i-am intrebat de ce se misca , iar raspunsul a foast : " asa face toate , nu ai ce sa le faci "

Chiar nu am ce sa-i fac ?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 22 Aug 2010, 21:09
Post #2


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si bara mea stabilizatoare la fel face...nu avem ce ii face...o lasam asa cum vrea ea


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 22 Aug 2010, 23:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Confirm ca si la a mea e la fel. Degeaba o pun la loc cand schimb bucsile, aproape ca atinge de sasiu...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitamina
post 23 Aug 2010, 07:18
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Bucsile la bara stabilizatoare se schimba la numarul de kilometrii?Sau cand incepe sa se auda vreo bataie sau altcava?


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 23 Aug 2010, 09:15
Post #5


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu unul le schimb cind le aud ca incep a troncani...ca la schimbul de ulei cind il fac eu la 13mii km nu rezista

This post has been edited by ramsen: 23 Aug 2010, 10:36


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uragan
post 23 Aug 2010, 10:24
Post #6


Membru Dacia Club !


Group: Members
Posts: 327
Joined: 9 July 09




Si eu le schimb la fiecare schimb de ulei , sunt foarte proaste nu stiu de ce naiba le fac asa , oricum la noi in tara singurii care le mai fac sunt cei de la VM Comp Stefanesti din cate stiu eu .


--------------------
Dacia Solenza 2005 E4 , Clima - AG ** DYN
Be the one , Not Anyone !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 23 Aug 2010, 16:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




QUOTE(metrix4you @ 22 Aug 2010, 21:04)
" asa face toate , nu ai ce sa le faci "


*




Nu cumva inseamna (sau din cauza ca) ca nu este echilibrata corect puntea fata, fiind mai grea intr-o parte? unsure.gif


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabislz
post 23 Aug 2010, 17:27
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 11 December 08




Am crezut mult timp ca numai bara mea e asa de ''plimbareata ''si trebuie pusa la loc .La recomandarea unui mecanic bun si satul sa o mut din ce in ce m-ai des ,am schimbat-o. Nu acostat mult, dar am scapat de stres si de grija de a nu i-mi face probleme la drum .Acum ca au trecut 9000 de km,pot spune ca situatia s-a scimbat ,noua bara sta linistita la locul ei. La cealalta dupa ce am dat-o jos,am vazut ca exista o mica deformare a unuia din capete, abia sesizabila . Poate asta e cauza care face ca bara sa fuga de la locul ei ,asa cum spunea un coleg .


--------------------
solenza + renault11GTL 1985 - is-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arin
post 4 Jan 2011, 22:03
Post #9


membru


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 March 09
From: Arad




Gasiti un strungar bun si se pot face bucse de bara stabilizatoare din cauciuc de galeti de tanc,eu am avut probleme si cu cealalta masina pe care am avut-o un renault 21 si m-am dus la strungar si mi-a facut 2 bucse am mers vreo 2 ani cu ele dupa care am vandut masina dar cel la care am vandut-o si acum merge cu ele sunt foarte rezistente,numai sa aiba cel care le face caucic din galeti de tanc,la mine in Arad este cineva care face asa ceva dar este recomandat sa mergi cu masina la el sa masoare cu sublerul bara stabilizatoare findca acolo unde se scot bucsele vechi dimensiunea barii este mai mica din cauza uzurii.


--------------------
dacia Solenza 2004 - ar _xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 5 Jan 2011, 12:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Buna idee....Stungar bun am, dar unde gasesc cauciuc din galeti de tanc? Ca nu cred ca il gasesc la groapa de gunoi sau la remat?


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Jan 2011, 19:46
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu stiu cum de aveti voi probleme cu bara stabilizatoare. Banuiesc ca este aceeasi ca cea a super novei. Bara stabilizatoare este prinsa in 4 puncte. La mijloc este prinsa langa caseta de directie in 2 bucsi, prin 2 bride, iar in capete, chiar la bascule. Probabil ca la voi s-au tocit foarte tare bucsile, sau acele bride au capatat un oarecare joc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 5 Jan 2011, 19:59
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




Gropi multe/mari si cauciuc prost... ce va mirati ca se uzeaza atat de repede?


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arin
post 9 Jan 2011, 21:24
Post #13


membru


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 March 09
From: Arad




Sincer nu stiu unde gasesti caucic din galeti de tanc ,strungarul la care am fost eu are asa ceva dar nu stiu de unde ,el lucreaza strungar la un service auto dacia si rectifica si pivoti si planetare deci se ocupa cu asa ceva,am platit parca 30 sau 35 ron bucata nu mai stiu exact dar le am din primavara anul trecut si nici o bataie .


--------------------
dacia Solenza 2004 - ar _xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ove 2210
post 17 Feb 2011, 20:45
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 February 11




Eu am introdus silicon in bucsile uzate,le-am pus la loc,au trecut 3 luni si pana acum totul e ok...


--------------------
dacia solenza 2003 scala - TR 04 JEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciponnescus
post 18 Feb 2011, 07:15
Post #15


E bine sa fi multumit cu ceea ce ai, dar nu cu ceea ce esti.


Group: Members
Posts: 84
Joined: 23 June 10
From: Near




bucsile barii stabilizatoare se uzeaza repede deoarece sunt stranse cu rotile ridicate si implicit atunci cand masina este coborata este exercitata alta presiune asupra lor.Stiu asta deoarece am vazut in un service cand schimba un mecanic bucsile si doar le-a apropiat abia dupa ce a lasat masina pe roti le-a strans definitiv.
Asta a fost raspunsul respectivului mecanic la intrebarea mea.


--------------------
Skoda Octavia Combi 2002 1.9TDI ALH 90cp (noua) Elegance - B
Diplomatia este arta de a spune: “Cutu, cutu …”,pana ce apuci sa pui mana pe o piatra…
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 18 Feb 2011, 09:01
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




corect.bucsile la bara se monteaza cu rotile pe pamant.de preferabil pe canal.eu cand nu am canal fac eu o rampa si o urc cu fata ca sa am loc sa ma bag sub ea.de asemenea se schimba si clemele la 2-3 randuri de bucsi schimbate

This post has been edited by bogdanel88: 18 Feb 2011, 09:01


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SERGIULICA04FUX
post 18 Feb 2011, 10:24
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.357
Joined: 9 November 08
From: Satu Mare/Cluj Napoca




sieu am avut probleme cu bucsile barei stabilizatoare, se uzau in 2000-3000 km, am fost la un mecanic si mi-a zis ca se uzeaza asa repede deoarece bara stabilizatoare ste tocita in locurile unde se pun bucsile, am schimbat bara stabilizatoare cu una noua care afost 80 de ron si de atunci le schimb la fie care schimb de ulei, acum nu stiu ce sa zic uitati-va si voi sa fia rotunda bara in locurile unde vin bucsile, la mine se vedeau urme de toceala si nu era perfect rotunda


--------------------
Skoda Fabia 2005/Confort
Pentru toti cei care ma irita am o vorba sa va spun inca: GURA MICA!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 18 Feb 2011, 11:36
Post #18


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(Ciponnescus @ 18 Feb 2011, 07:15)
bucsile barii stabilizatoare se uzeaza repede deoarece sunt stranse cu rotile ridicate si implicit atunci cand masina este coborata este exercitata alta  presiune asupra lor.Stiu asta deoarece am vazut in un service cand schimba un mecanic bucsile si doar le-a apropiat abia dupa ce a lasat masina pe roti le-a strans definitiv.
Asta a fost raspunsul respectivului mecanic la intrebarea mea.
*


la ce spui tu aici este foarte corect,dar pentru bucsile de la bascula este tehnica asta...eu cu masina pe elevator cu rotile in aer cind schimb bucsile barii stabilizatoare le si string...ma tin sa zic asa cu aproximatie pina pe la 8000 km...acum ce vrem si noi sa ne tina mii de kilometrii ,ca la drumurile noastre ma mir ca tine si atiti kilometrii...astea sint bucsile romanesti


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Feb 2011, 15:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Bucsile exterioare , din capete , nici nu pot fi prinse corect daca nu se lasa jos masina sau nu se propteste in ceva . Probabil ca la voi se misca din cauza ca nu le centrati cand el montati . bucsele se monteaza mai intai cele centrale si apoi cele laterale . Eu nu am probleme cu miscatul barii sub masina . NU am pus nicidoata ulei , iar cand a pus un mecanic "inteligent" , vaselina a TOPIT bucsele in timp si au ramas lipite pe bara stabilizatoare . De atunci nu mai folosesc vaselina .
O singura data am folosit putin silicon , dar din cel rosu ca imi mai ramasese intr-un tub si a fost ok , dar nu am observat nici de bine , nici de rau .
In ultimul an chiar nu am mai avut prea multe "reclamatii" de facut referitor la drumurile proaste , iar cine are in continuare nemultumiri probabil nu-si aminteste de acum 4-5 ani cand toata Romania era in gropi .
Unde se "toceste" bara stabilizatoare se poate infasura cu putina banda adeziva cauciucata sau powertape , dar trebuie curatata f bien acea suprafata daca vreti sa va tina vre-o 2-3 randuri de bucse . DACA schimbati des bucsele , evitati tocirea si "mancarea" barii stabilizatoare .
Are cineva niste coduri pentru bucse compatibile 100% de la Renault / VW ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 18 Feb 2011, 17:44
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




QUOTE(Ciponnescus @ 18 Feb 2011, 07:15)
bucsile barii stabilizatoare se uzeaza repede deoarece sunt stranse cu rotile ridicate si implicit atunci cand masina este coborata este exercitata alta  presiune asupra lor.Stiu asta deoarece am vazut in un service cand schimba un mecanic bucsile si doar le-a apropiat abia dupa ce a lasat masina pe roti le-a strans definitiv.
Asta a fost raspunsul respectivului mecanic la intrebarea mea.
*



eu am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare de NENUMARATE ori in intervale scurte de timp (cam 3-4 luni) si de fiecare data eram cu masina pe rampa deci nu suspendata pe elevator, nu ridicata pe cric. nu gasesc nici o relevanta in ceea ce ti-a spus mecanicul si in modul in care a procedat. legat de uzura lor prematura eu as da vina pe calitatea lor infecta si pe faptul ca bridele acelea de strangere nu isi fac treaba cum trebuie. incepand cu ultima data cand le-am schimbat eu fac in felul urmator (ma refer la bucsele de la extremitati pentru ca celelalte o singura data le-am schimbat): iau vechea bucsa, o decupez pastrand zona care vine in contact direct cu brida (asta daca nu este prea distrusa caz in care decupez una noua), asez brida cea noua pe capatul barei si peste acesta o asez pe cea decupata, apoi strang brida. prin acest procedeu constat ca se mai prelungeste perioada pana cand incepe din nou sa troncane (cam cu vreo 2 luni blink.gif tongue.gif ).
daca ati gasit vreo metoda mai eficienta, ca sa nu mai fim nevoiti sa umblam tot la vreo cateva luni la ele, postati-o si voi aici.


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin06
post 19 Feb 2011, 15:30
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 357
Joined: 15 March 07
From: Arges




Intr-adevar , calitatea bucsilor este proasta , dar marius_eugen are dreptate . Bara stabilizatoare nu se monteaza cu masina ridicata pe elevator sau cric .


--------------------
Renault Megane III 2010 - AG 66 -_-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 19 Feb 2011, 16:08
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




am si eu o intrebare de nestiutor ca am vazut ca se vorbeste de schimbarea deasa a barii stabilizatoare,ce rol are aceasta bara si cum se comporta masina cand sint probleme la ea?


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 19 Feb 2011, 16:16
Post #23


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




prima observatie la solenza mea cind bucsile sint varza incepe pe roata sa troncane rau...dupa inlocuirea lor nu se mai aude...concluzia mea este referitor la ce s-a discutat mai sus ,daca nu exista urme de uzura pe bara sa se schimbe bridele de la fiecare bucsa...si anume mai acum vreo 4 luni la mine dupa ce schimbam bucsile in 200 km bara se deplasa spre dreapta...o reglam eu corect si ea tot acolo se ducea...asta pina cind am schimbat bridele de la jumatate si de atunci nu se mai deplaseaza spre dreapta bara...deci cit de curind o sa le schimb si la roata bridele de la bucsa sa vad asa cum se prezinta dupa...SUCCES


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
besche
post 19 Feb 2011, 21:21
Post #24


Besche


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 March 10
From: Constanta




QUOTE(cristianrobert @ 19 Feb 2011, 16:08)
am si eu o intrebare de nestiutor ca am vazut ca se vorbeste de schimbarea deasa a barii stabilizatoare,ce rol are aceasta bara si cum se comporta masina cand sint probleme la ea?
*


--------------------------------------------------------------------------------

Bara stabilizatoare (bara antiruliu, anti-roll bar, sway bar, anti-sway bar) - micsoreaza inclinarea in viraje, se monteaza pe sub masina, se prinde de obicei de basculele celor 2 roti. Majotitatea masinilor au asa ceva, dar depinde cat de tare e respectiva bara. Cu cat e mai tare cu atat masina se inclina mai putin, dar trenul de rulare capata alte neajunsuri (ai vazut cateodata cand o masina ia un viraj foarte strans si roata de pe interior spate se ridica de pe sol?).



--------------------
Renault Clio 2005 Authentique - CT - 31-AIS
Tunez tunuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shade4free
post 19 Feb 2011, 23:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 353
Joined: 23 March 10
From: ......




peste o luna fac un an de cand am luat aceasta solenza.
Dupa cumparare am schimbat distributia,uleiul,filtrele,si,,,,,,,,,,,,,,,aceste bucse ca troncanea urat si in drum drept de ziceai ca se rupe masina.
Baiatul care mi le-a schimbat a dat acele bride jos a mers cu ele la menghina,,ce a facut acolo el stie(si el are tot solenza)
Ce vreau sa spun acum este ca am facut deja 35 de mii si bucsele sunt ca noi,nu am mai bagat nimic in acesta masina decat ulei si filtre
In schimb imi troncane si mie asa usurel in dreapta spate(asa face toate:)) )
Eu totusi tind sa cred ca uzura prematura a acelor bucse o face bridele.Bridele au fost stranse cu masina pe roti


--------------------
... scala ..... - ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 19 Feb 2011, 23:35
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pai nu troncane deci cred ca nu am deocamdata probleme cu ea,cand vine primavara ma duc la un mecanic sa-i faca o evaluare,multumesc pt raspuns.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 20 Feb 2011, 12:38
Post #27


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(shade4free @ 19 Feb 2011, 23:10)
peste o luna fac un an de cand am luat aceasta solenza.
Dupa cumparare am schimbat distributia,uleiul,filtrele,si,,,,,,,,,,,,,,,aceste bucse ca troncanea urat si in drum drept de ziceai ca se rupe masina.
Baiatul care mi le-a schimbat a dat acele bride jos a mers cu ele la menghina,,ce a facut acolo el stie(si el are tot solenza)
Ce vreau sa spun acum este ca am facut deja 35 de mii si bucsele sunt  ca noi,nu am mai bagat nimic in acesta masina decat ulei si filtre
In schimb imi troncane si mie asa usurel in dreapta spate(asa face toate:)) )
Eu totusi tind sa cred ca uzura prematura a acelor bucse o face bridele.Bridele au fost stranse cu masina pe roti
*


ce ti-a facut la bride mecanicul iti spun eu...practic el a mai strins acea urechiusa care intra in brat sa stea mai fixa de bucsa...adica intr-un cuvint in loc sa te puna sa cumperi alte bride noi mai bine ti le-a strins pe ale tale...urmatoarea schimbare de bucsi schimba si bridele ,ca tot stringindule o sa ajunga sa se rupa...eu bridele din jumatate le-am schimbat dupa ce am constatat ca bara din cauza lor se deplasa spre dreapta...iar luna viitoare o sa schimb bucsile de linga roata si bridele ...SUCCES


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibY
post 28 Feb 2012, 23:35
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 6 May 09
From: Oradea Bihor




pacat ca doar acuma citesc si eu postarile astea...vad ca nu am mai scris nimeni nimic de mai mult de un an...eu am rezolvat altfel problema asta...inainte sa va spun ca bucsele mele originale au deja 40000 de km si nu au nici o problema...am rezolvat problema in felul urmator...la bucsile de sus...nu alea din capat ci din mijloc...am pus 2 coliere de metal in ambele parti ale bucselor...le-am strans si bara stabilizatoare nu se mai misca de fel nici in stanga nici in dreapta...toata manevra asta m-a costat 10 lei cu manopera cu tot...de atunci nu mai am treaba...o sa schimb bucsele astea cand se uzeaza da nu din 10 in 10 mii...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 29 Feb 2012, 15:14
Post #29


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




De uzat se uzeaza rapid cele din capatul barei smile.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 1 Mar 2012, 13:03
Post #30


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




Corrrrect! Apropo pe unde mai gasim bare din acestea?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:22
Forum Renault