DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vopsea etrieri/tamburi

pitbull
post 4 Mar 2005, 15:14
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Bai ce sa zic ti-am dat un mesaj ....cu nr meu ..shi sper sa vb...oricum multam shi ptr atat smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie - B 59 DPM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 25 Apr 2005, 15:46
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Am gasit vopsea pentru etrieri si tamburi la un magazin de cartier de piese auto: negru si rosu 176mii sprayul, destul de mic.
Am fost si la Augsburg (in cautarea unuia albastru) si am gasit rosu/ albastru/ negru/ galben/ argintiu. Fericire mare pe mine pana sa ma uit la pret: 950 mii lei. (ce-i drept, era mai mare tubul - de fapt era intr-o cutie...)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 27 Apr 2005, 00:25
Post #33


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Nici nu am vazut ca s-a deschis topic special pentru asa ceva, ca chiar ma intereseaza dar am postat deja la "IDEI DE PERSONALIZAT SOLENZA". Dar repet si aici si va expun si metoda folosita de mine.
Deci m-am gandit si eu ca ar fi fost mai bine sa demontez etrierii dar mi s-a parut cam mult pentru mine, ca cine stie ce belea fac si cu franele nu ma joc, asa ca am invelit discul in scoci si pentru partea de placuta vizibila am acoperit-o cu o bucata de hartie decupata dupa forma, atat cat se poate baga, asta dupa ce am pus scoci. In capetele placutei a prins f. putin dar nu se vede deloc decat de aproape un pic de vapori scapati, in rest a iesit super. Am cumparat spray-ul din targ de la vitan, este dupli-color, galben f. deschis si am dat 200.000 pe el (cautam verde f. eschis dar nu am gasit, oricum galbenul asta se potriveste si el de minune avand in vedere ca masina este verde cameleon). Este un tub mititel asa si scrie pe el "Brake caliper" deci este special pentru asa ceva. Operatiunea s-a incheiat cu success dar sunt curios cat rezista. A trebuit sa aplic inainte un strat subtire de grund (am pus gri pt ca galben nu se gaseste si daca se gaseste e pentru lemn).
Intreb si aici: este estetic sa vopsesc si tamburii? wacko.gif
As vrea sa vad niste poze cu cei care au vopsit si tamburii sa imi fac o idee.

O mica idee as vrea sa mai spun. Etrierul de pe dreapta l-am dat cu grund si l-am vopsit in aceeasi zi, adica l-am vopsit dupa 2 ore si ceva dupa ce am dat cu grund si a prins perfect. Pe dreapta insa am vopsit a doua zi cu vopsea dupa ce am dat in ziua precedenta cu grund si a prins mai greu, adica dadea impresia ca se scurge cumva. Oricum pe indicatiile de pe tub scrie ca trebuie sa il agiti 3 minute si .. hai sa nu zicem chiar 3 minute dar trebuie agitat f. f. bine tubul inainte. Si nu pulverizati de aproape ca se face prea lichid. O sa vedeti ca are jetul f. puternic si trebuie dat de departe incat sa ajunga doar in stare de vapori pe etrier si va iesi perfect. Izolati bine cu scoci inainte, adica preferabil tot discul si placuta de frana pe cat posibil. In rest nu ajunge la altele daca aveti grija. Verificati la urma daca au ajuns vapori si pe disc si curatati cu diluant ca n-are nimic. Scoci-ul il indepartati dupa cateva minute sa nu se intinda vopseaua. Eu am folosit un patent din acela cu varful subtire sa il scot din locurile fine ca sa nu ma manjesc sau sa stric vopsitoria.

This post has been edited by Daedalus: 27 Apr 2005, 00:32


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 27 Apr 2005, 09:23
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




1. Cred ca te descurcai mult mai repede si mai bine daca demontai etrierii. Asa ai fi putut sa-i cureti foarte bine de toate mizeriile acumulate pe acolo.

2. De ce a trebuit sa-i mai dai cu grund? Si asta rezista la temperaturi ridicate sau nu va face decat sa ajute la cojirea vopselei? rolleyes.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 27 Apr 2005, 23:23
Post #35


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Pentru ca asa specifica pe abtipildul de pe tub unsure.gif De cateva zile nu imi pot da seama dar m-am uitat si nu da semne ca s-ar coji pe undeva sau ca se umfla vopseaua. Plus ca am incercat fara grund si nu are priza


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-26-DAN
post 5 Jul 2005, 11:22
Post #36


B0yCK


Group: Members
Posts: 58
Joined: 5 July 05




explicati-mi si mie ce e aia chiulasa?? plz ! blush.gif tongue.gif sa nu radeti de mine tongue.gif


--------------------
Seat Leon 1.8 TFSI 2008 - B-26-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 5 Jul 2005, 16:18
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(B-26-DAN @ 5 Jul 2005, 11:22)
explicati-mi si mie ce e aia chiulasa?? plz !  blush.gif  tongue.gif sa nu radeti de mine tongue.gif
*


laugh.gif chiloasa e partea aia a motorului n care se instaleaza camasile si pistoanele. e cam complicat de explicat si nu ma prea pricep. as pune o poza cu o chiuloasa de berlina dar nu cred ca te ajuta prea mult.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-26-DAN
post 5 Jul 2005, 16:45
Post #38


B0yCK


Group: Members
Posts: 58
Joined: 5 July 05




QUOTE(free_fiber @ 5 Jul 2005, 16:18)
laugh.gif chiloasa e partea aia a motorului n care se instaleaza camasile si pistoanele. e cam complicat de explicat si nu ma prea pricep. as pune o poza cu o chiuloasa de berlina dar nu cred ca te ajuta prea mult.
*



ahaa am priceput acum ! ma duc pana jos sa caut la masina tongue.gif vin repede


--------------------
Seat Leon 1.8 TFSI 2008 - B-26-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 05:53
Forum Renault