DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

992 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DACIA 1300 "frantuzoaica", CITITI REGULILE TOPICULUI

SiloS
post 11 Mar 2005, 10:36
Post #151


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Daddy , nu mi-am mutat tabara dar acum cred ca am ajuns cu masina intr-un punct in care nu ma mai descurc si anume :

1. Sa-mi aleg perioada in care sa vopsesc masina . Cred ca cel mai bine ar fi sa o bag la cuptor in vacanta de primavara .

2 . Sa gasesc o vopsitorie buna in buzau sau braila unde baietii de acolo sa imi indrepte tabla asa cum trebuie .

3. Sa montez absolut toate ornamentele de care am facut rost smile.gifsmile.gif intr-un an si cateva luni smile.gif

4. Sa gasesc o chestie din cauciuc de care am mentionat in postul anterior . Marginea aia se gaseste sub ornamentul de aluminiu si la masina mea nu mai e acolo sad.gif si se vede pragul .

Am pus poza :


ps : sincer imi e frica sa bag masina la vopsit pentru ca sunt sanse sa imi iau teapa si sa iau masina de la atelier cu tabla la fel ca acum ph34r.gif


Attached thumbnail(s)
marginea.JPG ( Size: 2.82k ) Number of downloads: 2532


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 11 Mar 2005, 12:53
Post #152


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




@B31AYZ
Tapiterie e facuta la o firma din Bacau si a costat 300 euroi materialr plus manopera.

@SiloS
Indiferent ce probleme ai intreaba-ma pe mine, la frantuzoaica stiu si ultimul surub. Deci sa le luam pe rand:
1- Perioada in care vopsesti masina este conditionata de temperatura de afara, cu cat e mai cald cu atat mai bine, dar nu o expune direct razelor solare.
2- O firma buna o "ochesti" astfel: te duci pe la firma X si vezi ce botita pregatesc de vopsit, eventual poti intreba si cand e gata si cam cat costa , si treci ulterior si vezi cum a iesit, daca ati ple e bine daca nu.....In general firmele care fac treaba buna au curtea plina de masini si preturi relativ mari deoarece folosesc materiale moderne care sunt relativ scumpe deoarece vin din import, sa nu te bucuri la preturi mici deoarece sigur se sare peste anumite faze premergatoare vopsitului.
3- Ornamentele si tot ce vine montat pe suprafata vopsita trebuie montate inainte de vopsire ( de proba) si date jos apoi si abia dupa ce te-ai asigurat ca toate vin la locul lor si le-ai facut proba duci caroseria la vopsit. E foarte greu si riscant sa lucrezi pe o caroserie vopsita.
4- Chestia care nu o gasesti o confectionezi dintr-un alt pres pt planseu, gasesti asa ceva tot la dezmembrari. Acum eu stau si ma intreb daca nu ai sa montezi mochete inauntru ?

Acum am sa-ti dau cateva ponturi de care sa tii seama, asadar:
-sa te asiguri ca toata tablaria de pe masina e de la modelele vechi si ca e antifonata suficient de bine, tabla de la frantuzoaice e mai groasa si nu flambeaza si e si tratata anticoroziv mai bine
- renunta la piesele care sunt acoperite de mult chit sau care au suduri.
- ai grija ce nuanta de vopsea folosesti, deoarece nu poti vopsi cu orice culoare, nu o prinde pe frantuzoaica
- neaparat trebuie sa o lacuiesti dupa ce o vopsesti
- toate ornamentele inainte de montaj trebuie lustruite la peria de pasla si pasta verde.
- acorda o mare atentie partilor mai putin vizibile, interior motor si portbagaj, interiorul usilor si stalpilor & praguri.
- ai foarte mare grija la linia masinii, pe jumatatea orizontala a masinii se afla un cant care trebuie sa fie uniform si rectiliniu.
- regleaza inchiderea si deschiderea usilor si capotelor, verifica si jocul in bolturile usilor.
- cauta sa montezi / demontezi cam tot de vine pe suprafete vopsite, ca sa-ti dai seama daca se aseaza, in caz ca ai probleme poti efectua retusuri(se ia un ciocan mare tongue.gif) daca caroseria nu este vopsita
- monteza masca fata si vezi daca se aseaza perfect (este chiar fata masinii)
- antifonarea se face anaintea vopsirii

Acum cam atatea ami aduc aminte, dar daca mai apare ceva mai scriu, sau intreaba daca nu stii.

Bafta.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 11 Mar 2005, 13:24
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




[quote=Daddy,11 Mar 2005, 14:53]
@B31AYZ
Tapiterie e facuta la o firma din Bacau si a costat 300 euroi materialr plus manopera.

Multumesc pentru raspuns. Sunt curios daca gasesc in Bucuresti o firma care sa faca pe comanda asa ceva. Referitor la vopsit si partile sudate , ai tratat in mod special locurile mai putin vizibile ? parti sudate ai avut ? Cum le-ai tratat dupa sudura ? Suprafata masinii ai tratat-o total in mod special ? Sau cei de la sevice s-au ocupat de tot ? Compartimentul motor arata foarte bine vopsit si uniform, pare lacuit .Nu stiu cum au reusit ,dar au facut o treaba foarte buna . Ai dat motorul jos si toate partile montate din compartimentul motor ?


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 11 Mar 2005, 15:43
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Am fost acum cateva ore la o firma din Bucuresti specializata in acoperiri metalice si le-am lasat de proba o janta pe care s-o decapeze si apoi sa-i aplice un procedeu de zincare, dar important e faptul ca saptamana viitoare o sa incerc sa reconditonez la ei pelicula cromata de pe un dispersor de lampa spate - in fapt voi elimina complet ceea ce a mai ramas din pelicula originala si se va aplica alta.
Sper sa iasa ok.


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 12 Mar 2005, 00:15
Post #155


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




mutumesc pentru raspuns , Daddy !

O sa aflu mai multe [ mult mai multe ] despre vopsitoriile din buzau dupa ce iau vacanta smile.gif

Cert e ca o sa vopsesc masina la cuptor smile.gif

Eu nu vreau mocheta pe jos pentru ca .... nu imi place .... Ma atrage mai mult ideea cu cauciuc pe jos si "presuri" din mocheta decat sa pun mocheta pe jos si presuri din cauciuc smile.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 12 Mar 2005, 00:17
Post #156


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




@B31AYZ
Sa dea domnul sa gasesti o firma care sa-ti faca tapiteria, ca eu am cautat-o un pic, si cred ca pe la capitala e alt pret. Dar daca nu gasesti te pot ajuta, astia de ai stiu eu fac orice nuanta.
Eu am curatat f bine partile ascunse si apoi le-am protejat cu teroson vopsit la culoarea masinii. Are si a mea vre-o trei petice dar nu in locuri de rezistenta, asta a fost prmul criteriu de achizitie, caroseria sa fie f buna.Toata suprafata masinii a fost lacuita mai putin internele deoarece acelea nu se lacuiesc.Masina a fost dezechipata complect cand am vopsit-o, nu numai motorul. Antifonarea a fost facuta atat anticoroziv cat si fonic, cu diverse materiale specifice fiecarei parti in parte a caroseriei.

@69er
intreaba la acea firma daca pot acoperi cu inox jante din aluminiu si cam cat costa o janta ?


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MUSAT_B
post 12 Mar 2005, 08:14
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 February 05




sad.gif Astept si eu un raspuns de la voi de mult timp sad.gif CE TUROMETRU SA PUN SI EU???


--------------------
DACIA 1300 F - B-13-WCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 12 Mar 2005, 10:09
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Daddy, ei pot aplica strat de nichel pe orice suprafata si costurile sunt de 10 eurocenti / decimetru patrat.
Problema cu nichelarea este ca suprafata jantei trebuie sa fie perfecta pentru ca altfel depunderea nichelului se va face urmarind profilele eventualelor zgarieturi/lovituri si va arata nasol.

In plus, nichelul nu e asa rezistent ca si cromul, iar pentru cromare sunt in discutie cu unii acum...ei nu prea ar vrea sa se bage la jante.

Silos, stiu ca tu intrebai la un moment dat unde poti sa-ti nichelezi masca radiatorului.
Ei aveau cateva expuse, deci fac asa ceva.


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 12 Mar 2005, 14:57
Post #159


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Eu as fi tare interesat sa nichelez / cromez jantele de la Porsche, asta chiar daca ar trebui sa slefuiesc la ele o luna pana se fac perfecte. tongue.gif
Problema e ca materialul "depus" de ei trebuie sa fie rezistent la zgarieturi, altfel nu are nici o valoare, dupa cateva spalari de matuieste din cauza particulelor fine de praf. Acest lucru e valabil pt orice piese lucrata.

@MUSAT_B
turometru pui de care ai sau de care gasesti sa cumperi, indicat e unul digital dar nu stiu de unde sa-l cumperi.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 13 Mar 2005, 00:35
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Daddy @ 12 Mar 2005, 15:57)
Eu as fi tare interesat sa nichelez / cromez jantele de la Porsche, asta chiar daca ar trebui sa slefuiesc la ele o luna pana se fac perfecte. tongue.gif
Problema e ca materialul "depus" de ei trebuie sa fie rezistent la zgarieturi, altfel nu are nici o valoare, dupa cateva spalari de matuieste din cauza particulelor fine de praf. Acest lucru e valabil pt orice piese lucrata.

@MUSAT_B
turometru pui de care ai sau de care gasesti sa cumperi, indicat e unul digital dar nu stiu de unde sa-l cumperi.
*


Pentru jante e normal sa fie o acoperire extrem de rezistenta, in fond ele interactioneaza destul de dur cu tot felul de agenti "agresivi".
Daca reusesc sa-i conving pe cei care executa si cromare va fi ok, pentru ca cromul este cu mult mai rezistent decat nichelul si atunci se va preta pentru jante.
Pana atunci eu am preferat zincarea, am dat o singura janta pentru proba si sper sa arate destul de bine.


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sechi
post 15 Mar 2005, 01:22
Post #161


pasionat si afacerist


Group: Members
Posts: 1.757
Joined: 20 February 05
From: Craiova




QUOTE(MUSAT_B @ 12 Mar 2005, 08:14)
sad.gif Astept si eu un raspuns de la voi de mult timp sad.gif  CE TUROMETRU SA PUN SI EU???
*




Orice turometru pt. motor in 4 cil. si alim la12 V !Prin targuri gasesti sigur la DEZMEMBRARI.Pret< 150 000.


--------------------
Fiat Punto 1995 - DJ 10 SEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 16 Mar 2005, 22:11
Post #162


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




@onyx-20

Daca dacia din poza e masina ta sau daca ala crezi ca se apropie de verde 57 sa stii ca e total gresit.
Verde 57 e un bleo-verde tipic pt dacii 1300.
Uite o poza aici, scuza calitatea, dacia de jos din stanga.
Poate o sa aiba alcineva de pe aici o poza mai marfa, eu nu am gasit.

Attached thumbnail(s)
INDUSTRIA_AUTO.JPG ( Size: 484.63k ) Number of downloads: 3104


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
onyx-20
post 16 Mar 2005, 22:48
Post #163


Onyx-20


Group: Members
Posts: 431
Joined: 10 March 05
From: Suceava




Cea din imagine este dacia mea!
Am inteles care este verdele 57!! Exact asa a avut un unchi de-al meu!! Si sincer nu as vrea acel verde! Am vazut eu ceva pe un Renault 12 (propietarul spunea ca e vopsea originala) dar nu stiu codul. In ultima instanta merg la o firma specializata pe vopsele si-mi aleg culoarea dupa catalog.


--------------------
Dacia 1300 1976 - SV 03 TMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MUSAT_B
post 17 Mar 2005, 22:18
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 February 05




Vreau sa schimb carburatorul solex cu unul romanesc cred ca am probleme cu cel original tremura motorul la relanti si am intrebat si eu si concluzia ar fi sa schimb carburatorul.Cine mai are solex cum se descurca cu el??


--------------------
DACIA 1300 F - B-13-WCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sechi
post 17 Mar 2005, 22:40
Post #165


pasionat si afacerist


Group: Members
Posts: 1.757
Joined: 20 February 05
From: Craiova




QUOTE(MUSAT_B @ 17 Mar 2005, 22:18)
Vreau sa schimb carburatorul solex cu unul romanesc cred ca am probleme cu cel original tremura motorul la relanti si am intrebat si eu si concluzia ar fi sa schimb carburatorul.Cine mai are solex cum se descurca cu el??
*



Inainte de al schimba,incearca sa-l cureti ca lumea. Pentru asta tre sa-l demontezi de-adevaratelea si nu uita sa-i scoti difuzorul din corp. Acolo sunt niste orificii care s-su infundat si de aia cred ca nu mai merge ca lumea.Din atat nu se schimba asa carburator! Fii mai insistent .Merita!
Daca merge cum zici, cum ai trecut revizia la gaze,ca nu are arderea completa!?
Nu se compara Solex cu Weber,ai sa vezi!
Succes!


--------------------
Fiat Punto 1995 - DJ 10 SEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MUSAT_B
post 18 Mar 2005, 00:04
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 February 05




Am sa incerc sa il spal bine,are cineva o documentatie cum se regleaza sau ceva sfaturi? am eu cartea masini da parca nu scrie mare lucru in ea. Revizia am facut anul trecut la RAR ala mare cand am pus gazul

Vreau si eu sfaturi cu carburatorul asta Solex smile.gif



Daddy de cate ori vreau sa schimb ceva tu esti primul care vrei sa le cumperi biggrin.gif



--------------------
DACIA 1300 F - B-13-WCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
monolith
post 18 Mar 2005, 11:50
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 11 January 05




QUOTE(MUSAT_B @ 18 Mar 2005, 08:04)
Am sa incerc sa il  spal bine,are cineva o documentatie cum se regleaza sau ceva sfaturi? am eu cartea masini da parca nu scrie mare lucru in ea. Revizia am facut anul trecut la RAR ala mare cand am pus gazul

Vreau si eu sfaturi cu carburatorul asta Solex smile.gif
Daddy de cate ori vreau sa schimb ceva tu esti primul care vrei sa le cumperi  biggrin.gif
*



Cred ca se gaseste reglarea carburatorului Solex in primele carti de Dacia. Daca nu, incearca sa gasesti cartea la un anticariat. Daca se mai gaseste asa ceva.
Am sa ma uit si eu acasa in carte sa vad daca exista reglajele la Solex. Eu am o carte mai veche.

This post has been edited by monolith: 18 Mar 2005, 11:51


--------------------
Dacia Lastun - GL-96-DLG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 18 Mar 2005, 19:31
Post #168


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




QUOTE(onyx-20 @ 18 Mar 2005, 12:10)
Ai vazut ca nu am zis nimic de scaune si linie audio!! Sunt foarte deacord cu ele  biggrin.gif !! Iar la "siguranta in exploatare" te referi la jante+cauciucuri?? daca sunt mai sigure ale tale, le schimb si eu!!  04.gif
*



Am schimbat / modificat mai multe: servo frana, tamburii pe spate de brek, barele stabilizatoare de break R12 smile.gif, pompa de frana cu dublu circuit, filtru de aer de 1310, paleta ventilator plastic, centuri spate, etc ca m-am plictisit de scris. tongue.gif
In orice caz sunt foarte multe modificari fata de original.

This post has been edited by Daddy: 18 Mar 2005, 19:32


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 18 Mar 2005, 22:01
Post #169


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Nuanta e albastru marin. De Policolor.
Masina a fost vopsita intr-un service. Sau respectat toate etapele tehnologice, am stat langa ei. smile.gif

This post has been edited by Daddy: 18 Mar 2005, 22:01


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 20 Mar 2005, 22:31
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




QUOTE(MUSAT_B @ 17 Mar 2005, 23:18)
Vreau sa schimb carburatorul solex cu unul romanesc cred ca am probleme cu cel original tremura motorul la relanti si am intrebat si eu si concluzia ar fi sa schimb carburatorul.Cine mai are solex cum se descurca cu el??
*




solexurile sunt niste carburatoare foarte bune...pana iti bagi mana in ele sau pana se deregleaza ceva. tremuratul din cate stiu eu e din cauza aerului... s-ar putea sa mai apara tremuratul de undeva...de la supape. oricum eu zic sa nu scimbi solexul cu o barna de carfil...decizia iti apartine


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MUSAT_B
post 20 Mar 2005, 23:08
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 February 05




Gata sunt hotarat nu dau solexul am mai reglat putin la el si se pare ca e mai bine,o fi si de la supape ca nu e facut inca motorul si am 170.000 km ai bag o spalare la carburator.

Vreau sa caut un set frantuzesc de motor renault 810 cand ai fac motorul biggrin.gif sa iasa treba buna smile.gif


--------------------
DACIA 1300 F - B-13-WCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex 19 USV
post 23 Mar 2005, 13:56
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




am si io o intrebare: cine poate sa-mi spuna codul de la vopseaua ALBASTRU GORDINI????????? smile.gif


--------------------
VW Golf mk1 Cabriolet 1988 Karmann - doamna
vw golf mk1 cabriolet 1.8 8v - B 37 GTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hormonelul
post 23 Mar 2005, 16:28
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Salut baieti sunt membru nou ......dar membru vechi in alte privinte am o Daciuta din '72. Ia verificati pozele.
Problema mea : Ornamentele. De-abia am gasit scrisul cromat cu Dacia 1300 in targ intr-o gramada de fiare. In rest nu am mai nimic si e pacat de bijuteria mea ca nu e completa. Are cumva, cineva ...orice ? happy.gif

Attached thumbnail(s)
PICT0043.JPG ( Size: 413.14k ) Number of downloads: 2731
PICT0052.JPG ( Size: 410.07k ) Number of downloads: 2472
PICT0053.JPG ( Size: 385.34k ) Number of downloads: 2503


--------------------
Dacia 1300, 1100 1972, 1968

Uleiul nu curge de la masina...isi marcheaza teritoriul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hormonelul
post 23 Mar 2005, 19:10
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Da, de vreo 2 luni rascolesc fiarele din targ dupa niste oglinzi cromate, din pacate nu am gasit ceva sa arate bine. Si odata era un mos ........cu doua oglinzi cromate noi noutze.....si vroia doar 150.000 pe ele.....si eu fraier....Deh ! Mai caut ! Dar revin la intrebarea mea nu stie nimeni vreun magazin uitat de Dumnezeu unde sa aiba ornamentele de 1300 ?
Masina a fost vopsita ultima oara prin 95 sau '96 nu stiu exact ! Aripa a trebuit inlocuita si nu stiu cum naiba la vremea aia Taica-miu nu s-a ocupat sa gaseasca aripa modelul vechi, are un surplus de tabla si chit (ciobanie romaneasca) d-aia a ruginit !


--------------------
Dacia 1300, 1100 1972, 1968

Uleiul nu curge de la masina...isi marcheaza teritoriul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hormonelul
post 29 Mar 2005, 19:47
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Aha am gasit si o oza cu spatele. wub.gif Stopurile de "marshalier" sunt adaugate ulterior fabricatiei.. wub.gif

Attached thumbnail(s)
PICT0054.JPG ( Size: 398.35k ) Number of downloads: 1681


--------------------
Dacia 1300, 1100 1972, 1968

Uleiul nu curge de la masina...isi marcheaza teritoriul !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 30 Mar 2005, 06:31
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




va rog frumos daca stie cineva o firma care nicheleaza/cromeaza si suprafete mai mari sa-mi spuna.am nevoie de o nichelare a barilor.daca stiti in cluj e si mai bine...mersi mult


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 30 Mar 2005, 14:30
Post #177


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




am mutat topicul aici pt ca la "imbunatatiri" a aparut o noua regula (http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=16599). Cum voi sunteti cuminti aici si postati destul de des, noul regulament v-ar fi incurcat infiorator. ;)


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MUSAT_B
post 3 Apr 2005, 22:51
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 24 February 05




sad.gifA disparut din topic erau 18 pagini si acum sunt 6 sad.gif


unde gasesc si eu piese de schimb(garnituri)
pentru carburator solex


--------------------
DACIA 1300 F - B-13-WCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Taxon
post 7 Apr 2005, 12:50
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 18 March 04
From: galati/ploiesti




mai bine ca a fost mutat aici, asa am dat si eu de el (pacat totusi de posturile lipsa...)

taica-meu are o dacie din '72 (cu romb pe contra-aripa), umbla si acum cu "rindunica" lui care e intr-o stare mult mai buna decit mult-mult-mult mai multe dacii fabricate din 80 si pina azi
chichitele sau secretele lui:
- inainte de a porni dimineata (si nu numai dupa o stationare mai indelungata) trage la mina de elice pret de 1-2 rotatii de motor; spune ca astfel "rupe uleiul"
- da la coada la pompa de citeva ori, apoi - pina sa lase capota - aduce 1-2 spritzuri de benzina in carburator
- porneste (de regula la "sfert") si lasa motorul sa se incalzeasca pina pleaca de pe loc acul de voltmetru
- demarajele le face "batrineste" si se fereste pe cit poate de turatii mari la motor
- la drum lung merge cu 80-90 (sustine - si zic eu pe buna dreptate - ca dacia asa a fost proiectata sa ruleze)
ar mai trebui spus ca de meserie a fost tinichigiu auto si ca atare a avut posibilitatea si timpul de a ingriji masina mult mai bine decit media posesorilor de asemenea "comori"

a, si sa nu uit: in opinia lui, e un sacrilegiu sa modifici aspectul masinii, fata de cel original; poate si de-aia "batrinica" mea e foarte aproape de felul in care arata in 82, chit ca am vrut eu (initial) sa ii aduc tot felul de "imbunatatiri"


--------------------
dacia 1300 1982 - ph-06-vgj
ford fusion 2004 - gl-75-chr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiderzen
post 8 Apr 2005, 11:31
Post #180


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




sal Hormonelul...am eu 2 oglinzi nichelate...sunt super,nu au rugina si nici zgarieturi...te intereseaza???o sa pun si niste poze sa vezi cum arata
oglinzile sunt puse pe masina lu' frate-miu si vrea sa isi ia dealea negre din plastic stil cum ai tu acu pe masina....


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Va rog ca pentru anunturi de vanzare de piese, sa folositi aria BURSA a forumului!
Acest topic este pentru discutii legate de Dacia 1300, discutii in primul rand tehnice. Va rog sa va abtineti de la comentarii legate de preturi!

Incepand de astazi, 01.02.2013, NU se mai accepta totusi link-uri catre topicuri de bursa

Orice mesaj offtopic sau ofensator poate fi adus intr-un mod automat la cunostinta moderatorilor sectiunii folosind butonul REPORT prezent in dreptul FIECARUI mesaj.


--------------------
Go to the top of the page
992 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 07:45
Forum Renault