DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Aer conditionat pe Confort din 2003-2004

Oroles
post 24 May 2004, 09:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 April 04




Intrebare intrebatoare:
Stie cineva daca se poate pune aer conditionat pe solenza confort din 2003-2004. Avand in vedere ca acum este optional, ma gandeam ca ar putea sa monteze si pe vechile solenze.
Cand mi-am luat-o pe a mea, la dealer mi-au zis ca NUUUUUUU, nu se poate asa ceva, ca nu face nimeni.
Daca cineva are prieteni prin service-uri sau pe la dealeri, poate sa zica ceva a propos de asta?
Banuiesc ca sunt multi interesati de un upgrade la masina lor.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 24 May 2004, 09:48
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu stiu ce sa-ti spun vis-a-vis de A/C de fabrica, dar iti pot da un nr. de telefon pentru instalatii de CLIMA Auto. Era cca. 600 de Euro acu' 2 ani. Compresorul era electric, n-avea treaba cu nici o fulie.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oroles
post 24 May 2004, 09:51
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 April 04




wow...a durat 5 minute pana a raspuns cineva. chestia e ca eu am masina in garantie, am luat-o acum 2 luni, de asta ma gandeam sa-mi pun tot la ei.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 24 May 2004, 09:54
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Sa te astepti sa te depanuseze de cca. 1000 de Euro! Oricum, daca suni la VC sau la orice service, iti vor spune ca operatiunea este imposibil de realizat. Trebuie sa vorbesti cu un mecanic sau ceva de genu' asta, sa-ti faca lucrarea neoficial (caz in care iarasi pierzi garantia).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oroles
post 24 May 2004, 10:11
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 April 04




cam multisor...vreo 5-600 as fi dat. oricum, inca nu vreau sa renunt la garantie, cred ca vara asta o trec asa.
la varianta cu un mecanic care sa-mi faca treaba pe naspa m-am gandit si eu, dar, cum am zis, la anu'.
eu totusi speram ca o sa se permita oficial treaba asta, ei nu ar avea decat de castigat, nu inteleg care-i pb.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 May 2004, 10:56
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Din fabrica se monteaza A/C in urmatorul mod: se pune un motor de Clima/Scala pe Confort. Daca tu ai deja motorul de Confort e mai greu, pentru ca trebuie instalat compresorul si nu stiu daca blocul motor are prinderi pentru asa ceva. In plus, trebuie montata si o alta curea, o alta turbina de ventilatie etc.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 24 May 2004, 10:57
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Alta aeroterma, nu numai alta turbina de ventilatie. Plus ca trebuiesc trase tevi, refacute circuite electrice, schimbat panou de bord, reprogramat computer..


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 May 2004, 11:02
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Intr-un cuvant nu merita. Mai bine vinzi masina care o ai si iti una cu A/C ca iesi cu mult mai ieftin si nici nu te chinui cu improvizatii, asta in cazul in care cineva ti-ar monta asa ceva.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oroles
post 24 May 2004, 11:08
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 April 04




motorul este acelasi, doar nu crezi ca faceau francezii alte blocuri pt clima si fara clima, nu este rentabil.
in ceea ce priveste vanzarea si cumpararea uneia cu a/c nu am cum sa ies mai ieftin. masina mea are doar 2 luni, dar adunand banii pe care ii pierd la vanzare cu diferenta pentru a/c din fabrica nu prea imi convine. ma duce destul de mult.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 24 May 2004, 11:09
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




Am avut acelasi gind: sa-mi pun AC pe Confort.
Nu merita.
La dealerul de la care am luat masina (Hery Srl Rm. Valcea) se pune, dar costa 960 EUR.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oroles
post 24 May 2004, 11:13
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 8 April 04




pe bune de nu as da si 1000 (chiar daca mai sus am scris ca e cam mult). ma cam seaca temperaturile astea, si nici macar nu au venit iulie. oricum, la varianta lui bogdan nu am cum sa ies mai ieftin de 1000.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 May 2004, 16:34
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Oroles, blocul motor este acelasi numai ca ala de clima si scala mai are pe el niste elementele metalice de prindere a diverselor piese. Asa se explica prezenta pompei de servo la rapsodie (de care am si eu) in partea din fata a motorului si la cele cu a/c in partea de jos a lui. Mai are niste urechi de prindere pe acolo pe care la mine nu le-am observat. Deci modificarile de ordin constructiv sunt minore, insa fara ele nu poti monta accesorii de gen pompa servo/compresor a/c.

Nu stiu cat ai pierde din vanzarea masinii si cumpararea uneia cu A/C. Acum pe Confort, A/C costa 500 EUR in plus. Sa zicem ca mai pierzi 3-400 EUR la vanzarea masinii vechi, deci o gaura de cam 800-900 EUR. Ori in cazul asta nu mai stai cu improvizatii pe masina, ai si garantie, etc. Daca vrei, poti sa vinzi masina prin sistemul buy-back, valoarea de cumparare fiind avansul pentru masina noua. Iar pentru diferenta de 900 EUR ai putea face credit pe 1-2 ani. Ar fi si mai usor de suportat financiar vorbind si ai avea si a/c.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 00:25
Forum Renault