DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Duster DaciaShop, jucarie 4x4 la 16volti

Razvione
post 1 Jan 2011, 16:58
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




frumos !
multi km fara probleme


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 1 Jan 2011, 19:40
Post #62


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(l@u @ 1 Jan 2011, 02:21)
toba ca toba da' xenon fara lupa e tuning naspa(nu vreau sa ii spun altfel).....acu' sa nu spui de reglajul farurilor, 7R sau d'astea ca nu tine......LMA !

EDIT : nu mai spun ca sunt si de minim 6000 si sunt situate si sus datorita caroseriei.....rezultat:dezastru pentru cei din fata down.gif
*




Despre xenon am scris mai la deal, sunt de 6000k, fabricate in china.

Nu poti spune ca sunt dezastru atat timp cat inca nu te-au deranjat. Pata de lumina este similara cu cea de la halogen, chiar am ramas surprins. Inca nu am primit "reclamatii" insa nu exclud acest aspect. Deocamdata vad bine cu ele si adopt stilul "mi se rupe de ceilalti"

Aveam ceva poze cu pata de lumin, insa nu le mai gasesc.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Jan 2011, 20:14
Post #63


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Toti cei cu xenon in faruri care nu au fost construite pentru, sunt in egala masura nesimtiti.

Evident, ai sa stergi, conteaza doar ca ai citit wink.gif

Nu sterg, te inteleg perfect, am scris mai jos cate ceva.

This post has been edited by Dsign: 2 Jan 2011, 12:45


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 1 Jan 2011, 20:19
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




Inca nu a sters:D

ah , acum vad ca nu mai e online

This post has been edited by para06: 1 Jan 2011, 20:20


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 1 Jan 2011, 20:30
Post #65


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Chestiunea asta am spus-o si le-o spun de cate ori vine vorba inclusiv prietenilor.

Lipsa elementara de respect si de bun simt fata de ceilalti.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Jan 2011, 21:16
Post #66


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




eu consider ca nesimtirea este mai mare a celor ce nu au farurile reglate, un xenon chiar fara lupa daca e reglat cum trebuie nu este deranjant


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
para06
post 1 Jan 2011, 21:20
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 14 March 10
From: CONSTANTA




sa fie foarte putin murdar faru sa vezi atuci , poate el sa fie oricat de reglat vrei


Perfect de acord, insa la fel se intampla si cu halogenul

This post has been edited by Dsign: 2 Jan 2011, 12:46


--------------------
DACIA SOLENZA 2003 - CT92PAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 1 Jan 2011, 22:11
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(aleksanders @ 1 Jan 2011, 21:16)
eu consider ca nesimtirea este mai mare a celor ce nu au farurile reglate, un xenon chiar fara lupa daca e reglat cum trebuie nu este deranjant
*



Impusca-te pana nu mai apuci sa faci astfel de afirmatii .Nu iti doresc decat sa-ti vina pe contrasens numai dustere cu xenon AM in faruri si proiectoare ....caci degeaba au in proiectoare daca astepta sa vina ceata !

1 Jan 2011, 22:30:
QUOTE(Dsign @ 1 Jan 2011, 19:40)
Despre xenon am scris mai la deal, sunt de 6000k, fabricate in china.

Nu poti spune ca sunt dezastru atat timp cat inca nu te-au deranjat. Pata de lumina este similara cu cea de la halogen, chiar am ramas surprins. Inca nu am primit "reclamatii" insa nu exclud acest aspect. Deocamdata vad bine cu ele si adopt stilul "mi se rupe de ceilalti"

Aveam ceva poze cu pata de lumin, insa nu le mai gasesc.
*


1 pe mine nu caci nu ne-am intalnit in trafic
2 nici eu nu fac reclamatii la .........cu xenon AM in far fara lupa si toate alea, ca nu sunt nebun sa intorc si sa ii iau la fugareala,mai bine le dau ceva carnita ca tot au fost sarbatorile
3 nu te consideram din aceasta categorie dar se pare ca la 44 de ani mai am de invatat ....pacat....mare pacat caci vad ca esti pasionat iar pasiunea ta o ia pe un drum naspa......
4 las colegii de forum sa isi spuna mai departe parerile cu speranta de a nu sterge.
MULTUMESC !



La multi Ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

This post has been edited by l@u: 1 Jan 2011, 22:30


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dogy_10
post 2 Jan 2011, 00:58
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 901
Joined: 17 December 06
From: Timisoara




nu vad nicio diferenta intre xenon AM si becuri halogen gen nightbraker sau bulevision, care se lauda cu nu stiu cat % mai multa lumina, daca e mai multa lumina e clar mai deranjant.... asa ca cei care fac pe fecioara Maria si critica xenonul sa se gandeasca ce becuri au ei in faruri......


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 2 Jan 2011, 01:03
Post #70


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Neah... spre deosebire de "csenon sub licenta phlips", becurile halogen de care spuneti dvs mai sus "arunca" lumina pe asfalt foarte bine delimitat (daca luminezi un perete vei observa foarte clar acea linie _/ _/ pe care o face farul) si nu imparstiat (in ochii celor care vin din sens opus) cum face o instalatie Xe.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dogy_10
post 2 Jan 2011, 01:15
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 901
Joined: 17 December 06
From: Timisoara




smile.gif)) si ce te face sa crezi ca "csenonul" nu arunca lumina in acea forma???? modul in care arunca lumina un far depinde strict de forma lupei/oglinzii nu are treaba cu becul.....

LE: am vazut filmuletul......daca nu as ajunge asa de greu la bec as schimba eu un bec cu unul halogen si as face niste poze sa vezi ca nu e nicio diferenta in modul in care arunca lumina pe perete

This post has been edited by dogy_10: 2 Jan 2011, 01:18


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jan 2011, 02:07
Post #72


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




dogy, ce note ai avut la fizica, de nu-ti sare in ochi o chestiune de optica elementara, care necesita pentru elucidare o foaie alba, un creion, un compas si un liniar ?

Daca sursa luminii nu are dimensiunile si nu este plasata cu precizie in locul in care a fost gandita sa fie, farul nu mai bate corect.

In plus, la farurile fara reglaj dinamic, spalator si "mecanism" de iluminare prin reflexie este reglementata puterea maxima a sursei de lumina in Watt si lumeni.

Becurile pe care le foloseste subsemnatul si multi altii sunt destul de bine sub limita respectiva. Mai mult, sunt LEGALE si OMOLOGATE.

Degeaba ne tot uitam peste gard la vecini ca nu invatam nimic. Noua NI SE RUPE DE RESTUL si facem sa ne fie noua (cica) bine. Asta ca sa-l citez pe posesorul topicului.

This post has been edited by dr_mKe: 2 Jan 2011, 02:08


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dogy_10
post 2 Jan 2011, 03:30
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 901
Joined: 17 December 06
From: Timisoara




QUOTE(dr_mKe @ 2 Jan 2011, 01:07)
dogy, ce note ai avut la fizica, de nu-ti sare in ochi o chestiune de optica elementara, care necesita pentru elucidare o foaie alba, un creion, un compas si un liniar ?

Daca sursa luminii nu are dimensiunile si nu este plasata cu precizie in locul in care a fost gandita sa fie, farul nu mai bate corect.


*



am avut note destul de bune, si nu sunt tampit stiu la ce te referi, doar ca pozitionarea sursei de lumina nu difera fata de un bec normal......oricum nu are rost, cand mai treci prin timisoara ne intalnim si imi zici daca e deranjanta lumina de la farurile mele, daca e deranjanta dau xenoanele jos



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jan 2011, 04:43
Post #74


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Gandeste-te la grosimea filamentului din becul cu halogen, una la mana, doi la mana gandeste-te la constructia becului cu xenon. Apoi gandeste-te la intensitatea luminoasa a becului cu xenon, care depaseste cu mult limita permisa pentru un bec montat in tr-un far cu reflexie, fara sistem automat de reglare.

In plus, daca optai pentru un set de Philips XP sau Osram NB ai fi avut un far care batea mult mai bine, in limitele legii si bunului simt. Asta cu conditia sa fi mers si sa-ti fi reglat farurile dupa schimbul de becuri si evident sa fie reglate corect.

Nu mai aduc in discutie si temperatura de culoare, care la csenoanele lui Dsign asigura vizibilitate nulla pe ploaie. Cea mai eficienta lumina este cea cu tenta galbena, mai calda. Becurile dansului lumineaza cu ceea ce se numeste foarte sugestiv BLACK LIGHT. Practic vede bine doar marcajele, cand nimereste pe-un drum nemarcat, belea.

Aspect important dar neglijat de multi: cei mai multi maistori nu regleaza corect si nu stiu cum se foloseste corect scula de reglat farurile wink.gif

Eu unul v-as lua frumos talonul si-o amenda s-o tineti minte destula vreme.

This post has been edited by dr_mKe: 2 Jan 2011, 04:46


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 2 Jan 2011, 12:39
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Oare producatorii de autoturisme sunt cu totii prosti de monteaza xenon numai cu temperatura de culoare de 4300K ?.........bineinteles ca sunt prosti si bineinteles ca unii sunt mai destepti si pun 6000K chiar 8000K AM..............


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Jan 2011, 12:41
Post #76


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Mah, v-ati gasit sa discutati de csenoane pe topicul meu? Va mai si certati pe deasupra.

@ l@u, nu poti judeca un om doar pentru faptul ca te contrazici cu el intr-un aspect.

Pasiunea pentru masini nu dispare, inclinatia spre modificari utile si practice nu dispare... Pentru moment (atentie: pentru moment) folosesc aceasta instalatie, mai ales ca a fost achizitionata la preturi de dumping. Inca nu am gasit un far nasol de Duster pe la service, ca sa vad cat de usor/greu se poate dezlipi geamul. Cand stabilesc care-i treaba, cu siguranta imi voi monta reflectoare cu lupe si dubla faza, exact cum am pe Logan.

Voi avea in acest fel o faza scurta si o faza lunga dubla, cu xenon si halogen pe oglinda separata si sper sa nu mai fie cazul sa discutam de deranj la ochi dupa aceea. Pana atunci, imi cer iertare fata de cei pe care i-am deranjat/ii voi deranja. Despre csenoanele din proiectoare nu am cuvinte de lauda, pentru ca nu sunt utile deloc. Nu vad nici o diferenta pe sosea atunci cand le aprind, mai utile au fost cele de pe scurta zilele trecute, pe ceata.


Masina circula mai mult ziua, asa ca de aia nu prea am primit reclamatii.

Va rog frumos, discutati in contradictoriu intre voi pe topicurile destinate, altfel incep sa sterg. Deocamdata las asa ce s-a discutat pana acum, si sper ca s-a lamurit situatia.



AH !!! Am uitat !!! LA MULTI ANI TUTUROR !!! Anul 2011 sa va aduca multe bucurii voua si apropiatilor vostri !

This post has been edited by Dsign: 2 Jan 2011, 13:10


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 2 Jan 2011, 13:02
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Daca vrei sa vezi ceva cu proiectoarele monteaza MAXIM 3800K eu ti-as recomanda sa lasi halogenele care au 3200K sau xenon de 3500K max 3800K.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 2 Jan 2011, 13:23
Post #78


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Am in plan sa verific reglajul cu aparatul, ca inca n-am avut ocazia sa folosesc proiectoarele decat pe 30-31 dec, noaptea. Am impresia ca bat prea jos, la 1m in fata masinii. Daca dupa un reglaj corespunzator, pata de lumina nu ma va multumi (sper sa prind ceva ceata sa testez) mai incerc cu niste Osram Xenon 4300k. Daca nici cu astea nu e bine, raman pe H11 de fabrica, nici macar nu ma mai chinui cu alte becuri halogen din after-market, ca astea de fabrica sunt excelente.



Update jurnal de bord : am facut ieri o iesire pe dealurile din jurul Caracalului, am scos Balerina la inzapezeala si inamoleala. Poze pun mai tarziu.

Sunt un pic dezamagit, deoarece autostrada Buc-Pitesti am parcurs-o cu un consuim de aprox 11l/100km, la 110-120km/h. Ruland constat cu viteza asta, la intrarea pe autostrada, am resetat consumul, si a inceput apoi sa afiseze fix 11.5l/100km. Cand am terminat autostrada, cazuse la 10.9 l/100km

Fiind liber pe autostrada, dimineata la orele 10, am mers foarte constant, de aia mi se pare exagerat consumul.

Cu tot cu urcare pe dealuri, inzapezire, poze, etc, tot drumul am scos un consum de 9.3l/100km, am parcurs 520km. La intoarcere am mers cumpatat, in zona 80-90km/h, cu 60 km/h in localitati si 100km/h pe autostrada.

Am mai observat niste zgomote ciudate gen scartaieturi la trecerea peste obstacole mai inalte, posibil amortizoarele care la destindere ajung in capat de cursa. Mai studiez acest aspect.

In noaptea de 30-31 decembrie am gasit lichidul de parbriz inghetat bocna, desi era de iarna, pentru -20grC si a refuzat sa se dezghete dupa aproximativ 2 ore de mers incontinuu, fara oprire.

Probleme aparute pana acum, la 6000km:

- zgomote hayon, la denivelari pronuntate, viteze mici
- zgomote articulatii fata, la denivelari gen speed-bumper, sau la coborarea unor obstacole mai inalte, gen borduri
- indicatie nivel carburant eronata
- joc in sina scaunului de la sofer
- consum ridicat de carburant


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Jan 2011, 14:46
Post #79


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Vant oare nu era deloc pe autostrada ? Eu am vazut variatii si de 2 litri/100 km din cauza vantului pe autostrada de campie blush.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 2 Jan 2011, 18:18
Post #80


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ce marca e lichidu de spalat>?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 2 Jan 2011, 21:21
Post #81


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Stim...recomanzi Chimopar.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 2 Jan 2011, 21:25
Post #82


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




kiss.gif evident ca e foarte bun si mai ales bun la pret rolleyes.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 2 Jan 2011, 21:52
Post #83


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(Dsign @ 2 Jan 2011, 13:23)
Sunt un pic dezamagit, deoarece autostrada Buc-Pitesti am parcurs-o cu un consuim de aprox 11l/100km, la 110-120km/h. Ruland constat cu viteza asta, la intrarea pe autostrada, am resetat consumul, si a inceput apoi sa afiseze fix 11.5l/100km. Cand am terminat autostrada, cazuse la 10.9 l/100km
*


Si eu care credeam ca a mea consuma mult. blink.gif
Consumul asta e infiorator, in conditiile date. Pune mana si fa niste verificari.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 Jan 2011, 00:09
Post #84


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Stiu ca spre Pitesti se merge usor in urcare, posibil sa fi fost si vantul. Insa consumul extraurban, calculat pe cei 500km este urias! Mai ales ca am mers cat se poate de cumpatat, am schimbat vitezele in ture optime, am folosit inferioare si frane de motor in coborari, n-am accelerat excesiv. Pai cu Loganul aveam la drumul asta medie de 7.5-8 dar fugeam pe autostrada blana.

Lichid de Supermarket


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 3 Jan 2011, 00:29
Post #85


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu recomand lichidul de la Dacia, 32 de lei 3 litri concentrat, dupa Sonax si Elf mi se pare foarte bun.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 Jan 2011, 00:31
Post #86


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Acum e lichid de supermarket cu putin alcool tehnic in el... de fapt, cum am turnat alcool tehnic, in 10 minute era gata topita toata gheata.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 3 Jan 2011, 00:31
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




eu recomand duzele cu incalzire !!! biggrin.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 3 Jan 2011, 00:34
Post #88


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Ce treabă au alea cu soluția înghețată în BIDON? icon_mrgreen.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 3 Jan 2011, 00:39
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




auzi ba? sa nu ma contrazici ca te ia ....... icon_evil.gif radmasa.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 3 Jan 2011, 01:28
Post #90


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Daca lichidul era de calitate, nu mai aveam problema asta, dar... se pare ca vom lucra la o rezistenta de incalzit apa. Mai pe scurt, adaptam un fierbator de cafea biggrin.gif


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 07:44
Forum Renault