DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Taxa prima inmatriculare, TAXA LA TOT POPORUL

sorin1983
post 2 Feb 2007, 21:47
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.596
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(hash @ 2 Feb 2007, 13:23)
Vreti sa va aduc aminte ca iarna asta a fost intr-o joi ? Incalzirea vremii se vede deja cu ochiul liber. Cand vreti sa se ia masuri daca nu acum, in al 12 ceas ? Altfel peste 100 de ani ne vom face toti pinguini.
*


domnu` eu cred ca peste 100 de ani o sa fii fix mort si o sa ti se rupa de incalzirea globala sau de faptul ca iti afecteaza rudele sau persoane necunoscute! si mai termina cu afirmatii gen "gica contra".


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 2 Feb 2007, 21:55
Post #62


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(sorin1983 @ 2 Feb 2007, 21:47)
domnu` eu cred ca peste 100 de ani o sa fii fix mort si o sa ti se rupa de incalzirea globala sau de faptul ca iti afecteaza rudele sau persoane necunoscute!
moron...
du-te in america la dragstere, pupa-i in bot p-aia si apoi impusca-i. dupa care trage-ti si tu un glonte in cap, fix intre ochi, ca sa te racoresti un pic (10%, stiu stiu). Tu ai copii mai harap-alb, de vorbesti in halul asta?


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 2 Feb 2007, 22:41
Post #63


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Ideea de a pune taxa si pe masinile deja inmatriculate la vanzarea lor este o masura ce va genera imbatranirea parcului auto.

Romanul daca nu isi va mai putea vinde masina pentru ca nu i-o cumpara nimeni deoarece cumparatorul va plati o taxa enorma la transcrierea ei pe numele lui.

Idiotii in loc sa sprijine achizitionarea de masini noi mai mult o restrictioneaza.

Uitati exeplul meu : am o masina euro 2 pe care o dau cu 125 de mil si mai pun 110 si imi iau Logan, daca apare taxa nu mi-o va mai cumpara nimeni.

Pentru ca daca aplicam datele masinii in calculatorul actual de taxe pentru inmatriculat second-hand cumparatorul va plati 105 milioane sa o inmatriculeze. Adunand 125 cu 105 mai bine isi ia Logan nou. Iar eu nu o dau cu 20 de milioane cat e diferenta si astfel pastrez masina care are 6 ani si polueaza in continuare si parcul auto se invecheste.

P.S: Daca doreau intradevar sa reinaoiasca parcul auto de ce nu dau un vaucer de 3200 de euro pentru fiecare masina non-euro casata pentru ca fiecare roman ce doreste sa-si mai puna inca 3200 si sa-si cumpere macar un Logan euro 4. Practic s-ar finanta 50% din valuarea masinii noi si astfel milioanele de harburi vor fi scoase de pe sosele. In schimb ei dau 30 de milioane si locuri limitate pentru ele.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 2 Feb 2007, 22:53
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




QUOTE(paulica @ 1 Feb 2007, 20:05)
Ca de România m-am saturat pâna peste cap.
*


Ma tem ca si eu!
QUOTE(ssilvviu @ 1 Feb 2007, 20:22)

Ma gandesc serios sa emigrez.... in CONGO!!!!
*


Noi doar ne gandim dar altii emigreaza pe capete!
QUOTE(13nov @ 1 Feb 2007, 20:23)
Ar trebui sa ne radiem toti masinile si sa circulam cu ele neinmatriculate, si cand s-or vedea cu un milion de masini radiate care circula pe drumurile patriei sa vedem ce taxe mai baga.
Daca tot ne trateaza ca pe babuini atunci sa circulam ca babuinii.
*


Nu suntem,nu am fost si nu vom fi noi romanii vreodata uniti.
QUOTE(maddan @ 1 Feb 2007, 20:57)
Ce sa zic, i-a apucat grija fata de mediu, dar au "uitat" sa aplice taxa de prima inmatriculare si camioanelor, asa ca ar face bine sa aiba ciocu' mic.
*


Pai presedintele uniunii transportatorilor a remis un FAX guvernului prin care au adus la cunostinta ca nu sunt deacord cu masura preconizata.Noi ce am remis guvernului???
QUOTE(argon @ 2 Feb 2007, 08:10)
Bai, va rog eu nu mai credeti tot ce zice la televizor,ca e cale lunga pana la punerea in practica.
*


E cale lunga daca reactionam dar la cat de calmi stam e pe aproape.
QUOTE(Catalin Marinarul @ 2 Feb 2007, 12:48)
Mai pragmaticule... Fii tu primul care merge doar cu "pejosu"... Si cu opinci ecologice, nu cu incaltari "de lux"... Mai bine reciclezi asemenea ganduri, decat sa le arunci pe forum...
*


Dezvoltarea industriala nu poate bate pasul pe loc ca ajungem la colaps economic!
Vrem nu vrem am intrat intr-un cerc vicios.
QUOTE(bolek_bolek @ 2 Feb 2007, 15:52)
Interesant e ca o sa isi puna in cap toata populatia Romaniei daca trece legea asta idioata!
*


Cei care au bani vor ramane in tara si vor plati idiotenia guvernantilor,cei care nu au bani oricum au plecat,pleaca si vor pleca.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Feb 2007, 22:55
Post #65


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Acest subiect dezbatut aici este un subiect fals (cu taxa si la inmatricularile masinilor sh din romania).
Este o intriga pentru ca lumea sa fie de acord cu taxarea aia idioata care exista acuma. Usor cosmetizata dar sa ramana in picioare.
E din categoria aratat pisica moarta pe care scrie "se poate si mai rau".
Daca vor baga cumva vreo taxa si la cele sh din tara va fi cel mut cum e aia din germania de 26 de euroi sau cat este.
Vladescu nici nu a zis ca vor sa introduca ci a zis "este o ipoteza de lucru pe care o analizam", adicalea vedeti ca va putem comuta pedeapsa de omorare prin spanzurare la omorare prin belire, asa ca fiti multumiti cu spanzuratoarea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Feb 2007, 23:07
Post #66


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




klaus e realist ca de obicei.
Nu o sa fie nici o taxa la a 100-a inmatriculare, va ramane asta de la prima si atat.
Ii urez dlui ministru de finante "Multa caldura"!!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Angelescu Cosmin
post 2 Feb 2007, 23:17
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 11 April 06




Cand sunt alegerile 2008 sau 2009!Am sa-ma duc si am sa mananc in fata lor buletinele de vot chiar daca o sa-ma amendeze!Pana acuma am fost patriot si am fost la toate votarile dupa '89 si culmea intodeauna cu cine am votat a iesit!Am sa mananc buletinele de vot chiar daca fac indigestie sau hepatita!Mai bine mort decat sa mai votez odata!
P.S.Stampilele sunt din lemn!


--------------------
Dacia Logan - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 2 Feb 2007, 23:59
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




QUOTE(adip @ 2 Feb 2007, 23:55)
moron...
du-te in america la dragstere, pupa-i in bot p-aia si apoi impusca-i. dupa care trage-ti si tu un glonte in cap, fix intre ochi, ca sa te racoresti un pic (10%, stiu stiu). Tu ai copii mai harap-alb, de vorbesti in halul asta?
*


Hmmm, deci cele 2 milioane de masini din RO sunt responsabile de incalzirea globala, nu? Restul lumii merge cu rolele? De ce trebuie intotdeauna romanii sa aiba mai multe oua decat ceilalti?

Guvernantii nostri observ ca se pricep de minune sa bage taxe. Sunt deosebit de prolifici in a gasi tot felul de motive ca sa bage bani la buget. Ce alte legi au fost date in ultimul timp, legi concepute bine?

Ma lasa rece ca Dacia vinde sau nu masini. Daca nu le iese cu autoturisme sa faca altceva - scobitori, pasta de dinti, nu-mi pasa. Vreau totusi sa pot lua un produs la pretul real, nu sa platesc in plus pentru a sustine gaurile din bugetul statului. In cazul de fata sunt autoturismele, dar taxe similare se vor putea aplica si la alte produse.

Platim prea multe taxe pentru a primi atat de putin din partea statului.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 3 Feb 2007, 00:38
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.596
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(adip @ 2 Feb 2007, 21:55)
moron...
du-te in america la dragstere, pupa-i in bot p-aia si apoi impusca-i. dupa care trage-ti si tu un glonte in cap, fix intre ochi, ca sa te racoresti un pic (10%, stiu stiu). Tu ai copii mai harap-alb, de vorbesti in halul asta?
*



domnu` imi pare rau ca mai taran de atat nu poti fi dar nu mai suferi de tine atat cu poluarea! mars si fa plangere la primarie sa scoata autobuzele si camioanele poluante si dupa aia sa vii sa imi faci mie morala! si n`am copii ca sa stii mai exact! dar asta nu inseamna ca sunt prostul tarii! si cum nu am murit nici eu in tara asta de toata jena 23 de ani nu o sa moara nici copiii mei si nici tu nu o sa apuci incalzirea aia spectaculoasa de peste 100 de ani! asa ca du`te la treaba ta si lasa`ma ca de d`astia ca tine am cu zecile in pod la uscat!

si apropo de ce nu te`ai autosesizat sa iti schimbi masina euro 2 cu o masina euro 4? ca poate ma deranjeaza fumul tau(ca alea din cap m`au deranjat la culme)??

This post has been edited by sorin1983: 3 Feb 2007, 00:39


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolek_bolek
post 3 Feb 2007, 10:04
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 14 June 06
From: Bucurestii din deal




Mi se pare oricum o propunere destul de bizara,asta cu taxarea fiecarei inmatriculari, pentru ca in nici o tara de pe Terra nu exista asa ceva -nu la nivelul de mii de euro! - dar exista taxe simbolice la reinmatriculari sh, care includ si celebra "componenta ecologica" de care vorbea Va-Belescu ala. Dar nicaieri nu s-a pus problema sa fie atat de mari!


--------------------
dacia slz $K@|@_04 - Numar inmatriculare
Dau raspunsuri tampite la intrebari tampite.
Conduc Incet, Dar Prost...asa , ca si voi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 3 Feb 2007, 14:00
Post #71


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Problema e cu masinile sub Euro 3. Inainte nu se puteau inmatricula si toata lumea si-a facut calculele pe baza asta. Acum cu libera circulatie... romanul o s-si traga Opel Vectra cu 800 euro in stare buna de functionare, o sa polueze si n-o sa mai finanteze industria auto locala. Lucruri care in termen lung sunt sigur 100% rele.

Acum voi ce ziceti ca ar trebui de facut ?

This post has been edited by DigitalScribe: 3 Feb 2007, 14:16


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liliana
post 3 Feb 2007, 14:56
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 29 September 06




Curisorul subtire cu cheltuiala se tine.


--------------------
DACIA Logan Diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Feb 2007, 14:56
Post #73


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Eu cred ca ar trebui sa facem urmatoarele:
Sa ramana taxa actuala asa mare cum e ea, dar sa o poti ocoli daca duci la REMAT in contul taxei orice masina cu grad de poluare inferior. Totodata sa fie interzisa aducerea de afara si inmatricularea vehiculelor non-euro si euro 1.
De exemplu aduc de afara un VW Passat EURO 2 si dau la REMAT o Dacie veche de 20 ani. Castig si eu, am o masina buna, chiar daca are 12 ani la un pret decent, castiga si traficul, se reduce poluarea fiindca Passatul va polua mai putin si oricum merge mai bine ca un cazan de Dacie de 25 ani, castiga si vecinul meu, ca de la el iau Dacia si ii dau 1000 RON pe ea.

Cine pierde? Nimeni teoretic, dar pierde Vabelescu, ca nu mai are el taxe la buget sa ia Touareguri la prefecturi, multa caldura le urez!

Orice ati zice sunt DEJA prea multe masini in trafic, cel putin in Bucuresti si orice suplimentare a lor, ne-ar bloca si mai tare.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher1234
post 3 Feb 2007, 15:10
Post #74


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 32
Joined: 24 December 06




adica sa moara si capra vecinului, deja sunt multe masini sa nu mai vina si altele, bravo, gandire europeana wink.gif
taxele impuse sunt o mare magarie smile.gif


--------------------
dacia lastun 1985 individual
Clona de-a lui Cristirenault.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolek_bolek
post 3 Feb 2007, 20:27
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 14 June 06
From: Bucurestii din deal




Dar daca ar fi ca in California, cu 1.5-2 masini pe cap de locuitor, nu ar fi multe? Acolo de ce se pot face strazi?

Lasa oamenii sa renunte de buna-voie sa mearga cu masina si sa ia metroul, nu le impune asta !


--------------------
dacia slz $K@|@_04 - Numar inmatriculare
Dau raspunsuri tampite la intrebari tampite.
Conduc Incet, Dar Prost...asa , ca si voi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 3 Feb 2007, 20:42
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




QUOTE(bolek_bolek @ 3 Feb 2007, 20:27)
Dar daca ar fi ca in California, cu 1.5-2 masini pe cap de locuitor, nu ar fi multe? Acolo de ce se pot face strazi?

Lasa oamenii sa renunte de buna-voie sa mearga cu masina si sa ia metroul, nu le impune asta !
*




Intr-adevar, asta cu oamenii care vor alege singuri metroul sau tramvaiul e chestie sigura in viitorul apropiat.

In Austria acum doi ani colegii mei de servici veneau toti cu masinile la munca, de nu aveau loc unde sa le parcheze - se invarteau cam 1 ora sa gaseasca un loc. Acum e si mai greu si daca o lasi in fata casei unuia sau pe alt loc de la alta firma si ala a platit, ii cheama pe aia de ti-o ridica si dai vreo 300 euro sa o iei inapoi.

Asa ca anul asta sa vezi ce frumos vin cam 50% din ei cu metroul in fiecare dimineata (acum ma intalnesc cu ei in metrou biggrin.gif ). Si cand l-am intrebat pe unul cum face: Pai las masina la intrare in oras, langa statia de metrou, si de acolo cu metroul fac 20 min. Cu masina faceam si 2 ore....

Concluzia: Si in Bucuresti o sa fie mai avantajos (si acum este deja) sa mergi cu transportul in comun la servici, nu mai stai in trafic atata, nu mai stai sa cauti loc de parcare, mai putine griji, etc....


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 3 Feb 2007, 21:33
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Solutia de a folosi transportul in comun este aplicabila tot in tarile cu apa calda.
Si au si sistemul gandit de asa maniera. In germania (si nu numai) exista parcari de tip P+R care folosesc tocmai scopului de a lasa masina acolo (de obicei in zone periferice ale localitatii urbane) si te sui in mijlocul de transport care are statia acolo dar care ATENTIE!!! vine la timp dupa orar si ajunge unde trebuie LA TIMP deci socoteala de acasa se potriveste cu cea din targ contrar vorbelor de duh romanesti.

Si cum spunea cineva aici este drept ca taxa de orice reinmatriculare poate fi folosita doar pe post de sperietoare ca sa o acceptam pe cealalta


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 4 Feb 2007, 17:28
Post #78


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Ar trebui sa poti schimba o masina cu un anume grad de poluare pe o alta masina cu un grad mai redus de poluare fara sa platesti taxa. Vorba celui de mai sus, duci Dacia la REMAT si iti iei SH din afara Euro 2, 3...
In felul asta nu introduci masini poluatoare noi in sistem dar inlocuiesti un rau mare cu unul mai mic si deci toata lumea ar fi fericita asa.

Nu inteleg de ce daca o tara din UE ar vrea sa nu dea voie la inmatriculari la masinile sub un anumit standard de poluare ar fi vreo problema sau chiar vor strainii sa-si lepede cojile aici la noi ? (Fapt de care nici nu ma indoiesc... ca doar de asta-i doare pe oficialii europeni nu din alt motiv).

Din moment ce taxa se aplica pentru orice masina care se va inmatricula de la un anumit punct in colo prima data, nu vad care-i problema pentru UE. Masinile care au fost inmatriculate au scapat de taxa, restul o vor plati indiferent daca-s noi sau SH. Asa si cu legile din codul penal, cine a apucat sa ispaseasca o pedeapsa mai mare sau mai mica... asta e. Nu-i mai intorci pe incriminati dupa ce i-ai eliberat si le zici ca "stai ca s-a schimbat legea, mai ai 1 an de stat dupa gratii". Exact asa si cu legea asta.

Daca ar fi o adevarata problema cu legea asta inseamna ca niciodata nu mai poti schimba legea pentru ca cei din urma ori sunt lezati ori avantajati. Inseamna ca orice schimbare de lege poate avea problema asta ceea ce e absurd. Orice stat are voie sa-si schimbe legile deci faptul ca s-a introdus legea asta nu e deloc discriminatoriu, e doar mai putin convenabil pentru romanul iresponsabil si indiferent caruia nu-i pasa de industria auto romana sau de calitatea aerului pe care-l respira.

Eu sunt PRO taxa in forma in care a fost data initial plus eventual un amendament cu privire la schimbatul unei masini poluante cu una mai putin poluante in ideea ca statul sa promoveze scaderea poluarii.

This post has been edited by DigitalScribe: 4 Feb 2007, 17:28


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 4 Feb 2007, 18:05
Post #79


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




QUOTE(klaus @ 2 Feb 2007, 22:55)
Acest subiect dezbatut aici este un subiect fals (cu taxa si la inmatricularile masinilor sh din romania).
Este o intriga pentru ca lumea sa fie de acord cu taxarea aia idioata care exista acuma. Usor cosmetizata dar sa ramana in picioare.
E din categoria aratat pisica moarta pe care scrie "se poate si mai rau".
Daca vor baga cumva vreo taxa si la cele sh din tara va fi cel mut cum e aia din germania de 26 de euroi sau cat este.
Vladescu nici nu a zis ca vor sa introduca ci a zis "este o ipoteza de lucru pe care o analizam", adicalea vedeti ca va putem comuta pedeapsa de omorare prin spanzurare la omorare prin belire, asa ca fiti multumiti cu spanzuratoarea.
*


punct ochit punct lovit


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 4 Feb 2007, 21:26
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Ia vedeti Aici ce masina are Vladescu. radmasa.gif
Oare cat l-ar costa sa o vanda? Si cine vorbeste de reducerea poluarii *^($*?;!$&*(*&$% 251.gif


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 4 Feb 2007, 22:51
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




QUOTE(klaus @ 2 Feb 2007, 22:55)
Acest subiect dezbatut aici este un subiect fals (cu taxa si la inmatricularile masinilor sh din romania).
Este o intriga pentru ca lumea sa fie de acord cu taxarea aia idioata care exista acuma. Usor cosmetizata dar sa ramana in picioare.
E din categoria aratat pisica moarta pe care scrie "se poate si mai rau".
Daca vor baga cumva vreo taxa si la cele sh din tara va fi cel mut cum e aia din germania de 26 de euroi sau cat este.
Vladescu nici nu a zis ca vor sa introduca ci a zis "este o ipoteza de lucru pe care o analizam", adicalea vedeti ca va putem comuta pedeapsa de omorare prin spanzurare la omorare prin belire, asa ca fiti multumiti cu spanzuratoarea.
*



100% CORECT!!! si vad ca si functioneaza...cand eu afirmam ca sunt deacord cu taxa la prima inmatriculare toti aruncau cu pietre... iar acum toti spun ca sunt pentru respectiva taxa.

Uite, ca sa fiu in continuare "primitor" de pietre spun asa: sunt deacord si cu noua taxa dar sa se aprobe odata cu eliminarea radierii/reinmatricularii la schimbul de proprietar...

smile.gif ce spuneti acum?


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 4 Feb 2007, 23:09
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




sa zicem ca toti orasenii vom trece la bicicleta.sa zicem in Bucuresti unde bicicleta chiar este un lux( asta daca vrei sa ramai in viata ) cu cat va scadea poluarea? nu vorbeste nimeni de industrii sau razboaie.se pune accent pe autoturisme si in special pe TAXE.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ctinyk
post 5 Feb 2007, 23:12
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 February 07




http://cotidianul.ro/index.php?id=57&b...Hash=33b0eb7f87


se pare ca politicienii vor fi obligati de uniune sa introduca taxa si pentru masinile deja inmatriculate

P.S: pentru o dacie din 1998 taxa este de 3978 EURO radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
DACIA SUPERNOVA CLIMA 2001 - B-61-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 6 Feb 2007, 01:32
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




Astazi mergeam pe centura cu taicamiu...si ne intrebam de ce naiba se strofoaca bulangii de guvernanti sa puna taxe cand oricum poluare este....am trecut pe langa 20 de RABA cu fum de 5 metri in spate...muuulte harburi la fel de fumigene si ei pun taxe pe masinile euro 2 si euro 3 smile.gif)


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 6 Feb 2007, 03:04
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(hash @ 2 Feb 2007, 13:23)
Vreti sa va aduc aminte ca iarna asta a fost intr-o joi ? Incalzirea vremii se vede deja cu ochiul liber. Cand vreti sa se ia masuri daca nu acum, in al 12 ceas ? Altfel peste 100 de ani ne vom face toti pinguini.
*



De acord cu tine, dar ce diferenta e intre o masina Euro 4 noua si una Euro 4 de 3 ani vechime ? Ca la taxa e mai mare a doua. Desi amandoua polueaza la fel.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 6 Feb 2007, 09:24
Post #86


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




QUOTE
Comisarul european pentru protecția consumatorului, Meglena Kuneva, a declarat luni că nu vede relevanța unei discuții cu premierul Tăriceanu despre taxa de primă înmatriculare, în condițiile în care indicațiile Comisiei Europene în această privință sunt foarte clare.

'CE a recomandat ca taxa să fie nediscriminatorie în privința mașinilor la mâna a doua', a precizat Kuneva, adăugând că și alte țări s-au confruntat cu o astfel de problemă.

Prin urmare, comisarul european a spus că nu a vede relevanța unei discuții pe acest subiect cu premierul Tăriceanu, întrucât 'indicațiile Comisiei sunt foarte clare în acestă privință'.


Nu m-ar mira daca Tariceanu si gasca lui ar institui taxa si pentru masinile gata inmatriculate.

Sigur nu va mai cumpara nimeni o dacie amarata care numai sa o inmatriculezi costa peste 3500 de euro si asftel parcul auto intradevar se va imbatranii.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Feb 2007, 09:30
Post #87


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Incepand cu anul asta, masinile nu se mai radiaza, decat definitiv, la casare, la schimbarea proprietarului, masina ramane inmatriculata, ce naiba de taxa de inmatriculare sa platesti? eventual taxa trebuie sa se numeasca taxa de schimbare a proprietarului wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 7 Feb 2007, 13:19
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(hash @ 1 Feb 2007, 20:34)
Exact. Se va arunca la gunoi. Adica se va recicla. Masina este un lux, nu o necesitate (sau asa ar trebui sa fie).

*



Te cred si eu. Daca aveai vreun S-Klasse, nu mai ziceai ca-l arunci dupa ce termini leasingu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 7 Feb 2007, 14:27
Post #89


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




@argon


ai dreptate

Taxa ar trebui sa se numeasca Taxa de schimbare de proprietar


Eu sunt foarte fericit ca acum cateva ore am vandut Supernova si nu am prins inca eventuala taxa. biggrin.gif

Acum astept ziua de joi ca poate mai injumatatesc guvernanti din taxa de inmatriculare la masini noi si nu mai platesc 5 mil sa-mi inmatriculez Loganul nou.


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata70
post 7 Feb 2007, 21:18
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 1 September 05




QUOTE(hash @ 1 Feb 2007, 20:34)
Exact. Se va arunca la gunoi. Adica se va recicla. Masina este un lux, nu o necesitate (sau asa ar trebui sa fie).



Ca sunt multe masini care nu ar mai trebui lasate sa circule si date la reciclare,sunt de acord... Insa ,ne place sau nu,masina este totusi o necesitate! smile.gif
Ca noi( inca) nu castigam cat occidentalii astfel incat sa ne schimbam masinile la 2-3 ani(nu pentru ca ar incepe sa troncane de la drumurile patriei ci pt.ca au aparut altele mai bune) este alta treaba!...
Mi s-a parut totusi imprudenta iesirea recenta a repr. unui producator care sustinea taxa si afirma ca renuntarea la aceasta va duce implicit la scaderea locurilor de munca wink.gif.Mai bine era daca ar fi spus ca vor scoate un model mai usor accesibil si celor care inca circula cu ''petarde''? Pacat ca astfel apare riscul asocierii unei marci cu introducerea/mentinerea unei taxe ! wink.gif

This post has been edited by cata70: 7 Feb 2007, 22:01


--------------------
Toyota Avensis 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th June 2024 - 10:54
Forum Renault