DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Metabond

augustin87r
post 6 Aug 2009, 02:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Am constatat ca nu s-a discutat exclusiv despre asa ceva pe forum. AM o intrebare: poate multa lume a vazut experimentul care demonstreaza ca Metabond reduce frecarea si poti sa freci doua roti intre ele mult mai mult decat ai putea cu un ulei. Bun, aparatul acela functioneaza la rece.....si aici vin dilemele:

1.Cel care face experimentul apasa la fel de repede si cand pun doar ulei si cand pune Metabond? PT ca daca apas brusc sau mai tare din prima, blochez rotile. Daca abia apas cu degetul progresiv, atunci o sa poata duce mai mult uleiul.

2. In conditiile de functionare a motorului (temperatura ridicata, presiune, forte mult mai mari decat in experiment etc) mai e eficient METABOND? Cred ca e vorba de doua ipoteze diferite: una e aparatul la scara mica ce nu imita conditiile motorului si altul e motorul propriu zis.

3. Pretul: are un pret mare (cel la care il cumparam noi)----nu este oare mult umflat ca sa vina bani si la distribuitor, si la cel care e platina si la cel care e rubin(poate unii stiu- cei care au fost invitati la un suc pt a intra in afaceri MLM radmasa.gif -----) ?

PE mine ma intereseaza tipul C pt a-l amesteca cu uleiul si eventual alt tip care se baga in cutia de viteze. Altceva nu vreau sa iau,nici uleiuri de-ale lor nu vreau....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 6 Aug 2009, 07:55
Post #2


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




te referi la tratament pentru ulei cu Metabond...eu am folosit aditiv Metabond dar pentru benzina...si sint multumit de el


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 6 Aug 2009, 21:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Da, la tratamentul pt ulei ma refer.......ala ma intereseaza .......Sunt obsedat de prelungirea vietii motorului si reducerea frecarii... tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinasd.
post 6 Aug 2009, 21:28
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 2 June 06




Nu pune botu' la treaba cu reducerea frecarii.
Au demostrat astia ca si daca pun sapun/sampon care sa aibe continut de ~1% Zinc, reduce frecarea.

Am vazut un motor desfacut (1.4 mpi) defapt capacul de culbutori, care a folosit Metabond, totul era o depunere de culoare rosie.
Mie imi place sa vad motorul curat nu plin de depuneri ciudate.
Uite cum arata la mine motorul dupa 50000 km mergand cu un ulei BUN.


Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 362.29k ) Number of downloads: 1374


--------------------
dacia 1300 1980 - cs 05 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 6 Aug 2009, 21:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Arata impecabil....Deci se poate pacali. Cum am spus, nu am incredere in testul respectiv pt ca conditiile in motor sunt cu totul altele...

M-as fi asteptat ca la 50 k sa ai funingine, asa cum arata pe un flacon care se pune in ulei inainte de a-l schimba pt a curata depunerile....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 6 Aug 2009, 23:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Metabond=placebo! Eu unu nu as baga asa ceva in motor, rezervor sau cutie. Viata motorului se prelungeste utilizand un ulei bun si schimband-ul la timp. Pt. cutie, verificarea nivelului de ulei si eventual completare. Pt. benzina, bagati OMV 100(daca aveti bani) si mergeti fara grija. Restul e cancan.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Aug 2009, 11:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Bai nu mai aruncati cu rahat in produse incercate de altii si care isi fac treaba ! Eu sunt multumit de Metabond si ca tratament de benzina si de motor si este cu totul altceva decat porcariile de 30-40 ron care le gasiti in cutii de tabla .
Motorul ala arata curat si atat , iar faptul ca nu i-ai facut nici un tratament se vede si nu este cu nimic mai bun decat orice alt motor netratat !
Daca alt motor are tratament facut si are alta culoare , asta nu inseamna ca este MURDAR sau cu depuneri , ci pur sis implu suprafetele de metal care au avut contact cu uleiul a fost tratat si innobilat , astfel incat rezista la mai multe probleme si reduce uzura .
DA , nu va obliga nimeni sa credeti toate porcariile de la tv sau de teste mincinoase , dar daca NU ati incercat un anumit produs , NU vb prostii !

Acel motor curat daca-l speli cu presiune de apa se duce totul de pe el , si ramane metal pe metal , toate celelalte tratate raman cu o suprafata care nu o poti spala cu apa , de o culoare de obicei rosiatica si care asigura un minim de frecare si uzura mai mica .

Mai interesati-va care-i diferenta intre un ulei / aditiv si un tratament !

In orice masina puteti baga benzina buna si "restul e cancan" si normal ca va merge bine , problema este cand vrei sa folosesti benzina normala de 95 , dupa ce ai avut 100 si apoi mai vb daca merita sau nu tratamentele .

Daca la 50.000 km avea funingine , apoi ce motor mai era ala ? Nici la 1300 nu aveam vre-o problema la motor nici dupa 120.000 km , cum sa ai funingine ? Ce catalizator mai aveai dupa 50.000 km care aveai funingine in motor ?
Doamne cate aberatii !

Stiti din ce este compus acel ulei care il bagati in motor ? Nu contine cumva si detergenti si aditivi ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 7 Aug 2009, 18:16
Post #8


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(marius80_eugen @ 7 Aug 2009, 11:08)
Bai nu mai aruncati cu rahat in produse incercate de altii si care isi fac treaba ! Eu sunt multumit de Metabond si ca tratament de benzina si de motor si este cu totul altceva decat porcariile de 30-40 ron care le gasiti in cutii de tabla .
Motorul ala arata curat si atat , iar faptul ca nu i-ai facut nici un tratament se vede si nu este cu nimic mai bun decat orice alt motor netratat !
Daca alt motor are tratament facut si are alta culoare , asta nu inseamna ca este MURDAR sau cu depuneri , ci pur sis implu suprafetele de metal care au avut contact cu uleiul a fost tratat si innobilat , astfel incat rezista la mai multe probleme si reduce uzura .
DA , nu va obliga nimeni sa credeti toate porcariile de la tv sau de teste mincinoase , dar daca NU ati incercat un anumit produs , NU vb prostii !

Acel motor curat daca-l speli cu presiune de apa se duce totul de pe el , si ramane metal pe metal , toate celelalte tratate raman cu o suprafata care nu o poti spala cu apa , de o culoare de obicei rosiatica si care asigura un minim de frecare si uzura mai mica .

Mai interesati-va care-i diferenta intre un ulei / aditiv si un tratament !

In orice masina puteti baga benzina buna si "restul e cancan" si normal ca va merge bine , problema este cand vrei sa folosesti benzina normala de 95 , dupa ce ai avut 100 si apoi mai vb daca merita sau nu tratamentele .

Daca la 50.000 km avea funingine , apoi ce motor mai era ala ? Nici la 1300 nu aveam vre-o problema la motor nici dupa 120.000 km , cum sa ai funingine ? Ce catalizator mai aveai dupa 50.000 km care aveai funingine in motor ?
Doamne cate aberatii !

Stiti din ce este compus acel ulei care il bagati in motor ? Nu contine cumva si detergenti si aditivi ?
*


Ai cea mai mare dreptate in ce spui tu Mariuse...bravooo...si eu sint unul din acei solenzari care au si mai folosesc aditiv de benzina METABOND... am avut ocazia sa folosesc decit vreo 120 ml de aditiv si credeti-ma pe cuvintul meu de onoare ca se simte diferenta...nu mai bagati tot felul de aditivi de curatat injectoare si tratamente de 2 lei ca nu isi au efectul...pentru cultura d-voastra dragi colegi eu folosesc numai ulei ELF 5 W 40 iar dupa 100.000 km voi cauta un ulei 5w50...benzina numai petrom 99+ si masina imi merge struna,beton etc etc...bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 7 Aug 2009, 21:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(marius80_eugen @ 7 Aug 2009, 11:08)
Bai nu mai aruncati cu rahat in produse incercate de altii si care isi fac treaba ! DA , nu va obliga nimeni sa credeti toate porcariile de la tv sau de teste mincinoase , dar daca NU ati incercat un anumit produs , NU vb prostii !
Acel motor curat daca-l speli cu presiune de apa se duce totul de pe el , si ramane metal pe metal , toate celelalte tratate raman cu o suprafata care nu o poti spala cu apa , de o culoare de obicei rosiatica si care asigura un minim de frecare si uzura mai mica .
In orice masina puteti baga benzina buna si "restul e cancan" si normal ca va merge bine , problema este cand vrei sa folosesti benzina normala de 95 , dupa ce ai avut 100 si apoi mai vb daca merita sau nu tratamentele .
*


Bai, ia cumparati-va in continuare Metabond si inchipuitiva ca mergeti cu avionul! Am incercat si eu. Concluzia: promit ca nu mai fac in viata mea asa ceva. Dati voi banii pe prostii in loc sa luati ceva bun la copii(masina).
Daca dupa 100 bagi de 95 si merge mai prost, nu crezi ca e normal? Baga in continuare de 100 si o sa mearga la fel de bine.
Probabil urmatorul pas sau topic(dupa mosor si impamantare) va fi despre tratamente. O fi bun Gerocosenul la tabla sau nu? Sa fac un drum pana la Ana Aslan la Braila? Ce ziceti se merita?


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Aug 2009, 14:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca nu esti in stare sa aduci dovezi , motive sau cel putin sa impartasesti experienta ta altora in mod decent , oare de ce te manifesti in halul asta ?
Crezi ca intereseaza pe cineva mistourile tale ? Crezi ca ai fost on-topic ?
Daca nu esti multumit de un produs spune care este el , de ce l-ai luat , la ce te asteptai si ce a facut de fapt ( daca a avut vre-un efect ) , altfel lasa-i si pe altii sa aiba propriile pareri .
Acest topic se putea face despre orice alt aditiv si produs , ca si altele ca exista si alte topicuri , dar nu se doreste a fi nici o anti-reclama , nici o pro-reclama , ci pur si simplu parerea si concluziile unor persoane care au folosit aceste produse . .

Nu sunt dealer si nici nu am nici un fel de castig de pe urma acestui topic , dar sunt deranjat de reactia unora la anumite produse .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 11 Aug 2009, 18:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Cred ca am sa pun si eu la iarna....De pierdut, am sa pierd 2 milioane, dar cum sunt curios din fire, rau zic ca nu ii face. Daca o fi sa dau banii pe apa sambetei, atata sa fie problema....Va anunt eu daca a fost bun cand o sa am 400 k cu masina radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Aug 2009, 16:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




La ce sa dai 2 milioane ? Tratamentul este 1,4 mil . Tu ai gasit ulei Metabond la 2 mil .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Aug 2009, 12:20
Post #13


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(augustin87r @ 6 Aug 2009, 21:44)
M-as fi asteptat ca la 50 k sa ai funingine
*


La ce turatii vede motorul ala, nu prea are ce sa se depuna.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 21 Aug 2009, 14:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




AM vazut pe net ca costa 160 RON plus 20 RON transportul cu curierul....deci cam 2 milioane...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Aug 2009, 14:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Se gaseste in targ la Vitan , la o firma de piese si consumabile , de pe coloana de mijloc , de la 1,4 mil si are mai multe feluri !
La 2 mil ... chiar nu as da atat !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu1949
post 24 Aug 2009, 21:31
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 August 09




augustin87r
post 6 Aug 2009, 02:40
From: Rm.Valcea(prez student in SB)

Am constatat ca nu s-a discutat exclusiv despre asa ceva pe forum. AM o intrebare: poate multa lume a vazut experimentul care demonstreaza ca Metabond reduce frecarea si poti sa freci doua roti intre ele mult mai mult decat ai putea cu un ulei. Bun, aparatul acela functioneaza la rece.....si aici vin dilemele:

1.Cel care face experimentul apasa la fel de repede si cand pun doar ulei si cand pune Metabond? PT ca daca apas brusc sau mai tare din prima, blochez rotile. Daca abia apas cu degetul progresiv, atunci o sa poata duce mai mult uleiul.



M-a tot batut la cap o cunostinta sa vad experimentul si am ramas
wacko.gif -nu-mi venea sa cred.Dupa ce l-am innebunit pe tipul cu experimentul cu intrebarile m-a lasat sa ma joc cu aparatul. Cand a vazut cat de tare apas intrase in disperare ca-i stric cantarul de la aparat radmasa.gif De altfel a fost foarte amabil. M-a convins sa bag si eu in Loganul meu.Sincer sa fiu nu este vb.de placebo-se pare ca lichidele lor fac treaba buna,merge super.


--------------------
dacia logan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 25 Aug 2009, 07:49
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Asa as face si eu, as apasa pe ala sa vad daca chiar are efect sau e magie (iluzionism)...se pare totusi ca sunt persoane care au avut rezultate....Totusi, pt mine tot cam 2 mil costa tratamentul pt ca daca e sa ma duc in Vitan, il fac si mai scump de atat (adaugand drumul pana la Buc). Cunosc doua persoane uracioase care vand in SB si la care nu vreau sa apelez pt ca incearca sa ma convinga sa intru in afacere, ceea ce nu ma intereseaza....Mie din cauza afacerii imi pare produsul suspect....dar o sa il incerc, dupa cum spuneam.Intai in motor, apoi in cutia de viteze...


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 25 Aug 2009, 21:53
Post #18


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(augustin87r @ 25 Aug 2009, 07:49)
Asa as face si eu, as apasa pe ala sa vad daca chiar are efect sau e magie (iluzionism)...se pare totusi ca sunt persoane care au avut rezultate....Totusi, pt mine tot cam 2 mil costa tratamentul pt ca daca e sa ma duc in Vitan, il fac si mai scump de atat (adaugand drumul pana la Buc). Cunosc doua persoane uracioase care vand in SB si la care nu vreau sa apelez pt ca incearca sa ma convinga sa intru in afacere, ceea ce nu ma intereseaza....Mie din cauza afacerii imi pare produsul suspect....dar o sa il incerc, dupa cum spuneam.Intai in motor, apoi in cutia de viteze...
*


mai bine te opresti in Pitesti si gasesti asa ceva la MELANIA SRL


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu1949
post 26 Aug 2009, 13:46
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 August 09




Daca esti din Valcea mergi prima sau ultima joie din luna inauntru la Palatul Copiilor de pe terasa la ora 19.Acolo face tipul de care ti-am zis prezentari,intrarea e libera si nu cred ca ajunge la 200lei tubul ala.Nu stiu cum il cheama pe tip,e unul tuns zero cu barba.


--------------------
dacia logan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 26 Aug 2009, 14:24
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Mersi de informatie. Il iau din Valcea....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Aug 2009, 14:27
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Are dr_mke poze cu un E7J de supernova la 100 000 km fara nici un tratament de ulei. Si nu are nici o uzura sesizabila. Doar ulei bun (si foarte bun uneori) si schimbat la timp.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Aug 2009, 14:38
Post #22


-


Group: Members
Posts: 21.841
Joined: 19 April 05
From: Romania




Tradare! Cum poti sa spui asta???????? Adica fara nici un aditiv minune motorul poate sa functioneze perfect? Frate ce descoperie ....

This post has been edited by IRONICK: 26 Aug 2009, 14:39


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 26 Aug 2009, 16:16
Post #23


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pai mai bag in el cate-o cutie de chibrite din cand in cand, sa aiba fosfor din belsug la distributie, sa nu se uzeze radmasa.gif De la fasole mirosea urat esapamentul radmasa.gif
Nimic nu inlocuieste un cimentaj sanatos si un ulei bun wink.gif

PS >einsteine, ai putea confirma stilul turbat de croaziera pe autostrada ori drum national ca nu-i prea mare diferenta, sa nu se mai mire Ironickul atata de ce-s bujiile mele asa de frumos rumenite tongue.gif

This post has been edited by dr_mKe: 26 Aug 2009, 16:19


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 26 Aug 2009, 23:06
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(einstein1984 @ 26 Aug 2009, 14:27)
Are dr_mke poze cu un E7J de supernova la 100 000 km fara nici un tratament de ulei. Si nu are nici o uzura sesizabila. Doar ulei bun (si foarte bun uneori) si schimbat la timp.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Cu pretul unui flacon de metabond se poate cumpara un schimb de ulei foarte bun, NU? Dar bineinteles, uleiul este pentru masini nu pentru rachete! Va urez voiaj placut in cosmos. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 27 Aug 2009, 15:38
Post #25


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Metabond2 e depasit deja. A aparut noul aditiv metabond3 despre care se spune ca nu se mai pune in motoarele noi, ci chiar in sarjele de otel sau cauciuc destinate productiei de componente de automobile.
Pentru a nu-i lipsi de posibilitatea de a-l utiliza pe cei care au cumparat automobile de la citiva producatori mai recalcitranti care n-au vrut sa achizitioneze produsul (ford, general motors, japonezii aia izilationiosti si chiar renault) producatorul a decis, desi urmeaza sa piarda bani buni, sa dea publicitatii o versiune a retetei aditivului, simplificata, de uz domestic, dar care are 90% din efectul celei originale:

- se ia un tub de metabond2 asa cum se gaseste si se amesteca cu:
12 g fixodent
10 g tetraclorura de carbon
30 g pulbere extrafina rezultata in urma folosirii unei pietre de polizor cu
ganulatie medie si duritate 8
15 g superglue de buna calitate
200 ml diluant profesional, 98% cetone

Se amesteca circa 20 de minute, incalzit la 36,7 graDE CELSIUS
Se lasa la maturizat 12 ore, acoperit etans, dupa care se pune in chiulasa, prin orificiul destinat uleiului. Primii 200 km nu se va depasi turatia de 2500 rpm, dupa care nu mai sint restrictii.
Modul in care actioneaza e usor de inteles. Pasta cu un pronuntat coeficient de curgere patrunde in toate spatiile dintre piesele aflate in miscare si umple toate adinciturile aparute ca urmare a uzurii sau prelucrarii initiale a acestora. Se formeaza un strat corespunzator de ciment dur, dar cu o suprafata extrem de fina, cu caracteristici pronuntate de autolubrifiere. Asa incit uleiul nu mai are decit rolul de racire.
Producatorii apreciaza ca pina si soferii ordinari (vezi DEX !) vor realiza in scurt timp ca uleiul este absolut insuficient pentru a pastra masina in perfecta stare.

In plus, odata aplicat tratamentul, pe parcursul a 150.000 km se poate utiliza orice ulei, chiar in amestec cu antigel sau lichid de frina.

This post has been edited by corbex: 27 Aug 2009, 15:43


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu1949
post 8 Sep 2009, 18:11
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 August 09




Zica lumea orice o vrea-Metabond-e dragostea mea wub.gif .Stiti cat costa schimbarea unui set de injectoare distruse din cauza carburantului de calitate din Romania mad.gif ....? Plus ca nenea mecanicul a zis ca bine ar fi sa schimb si pompa de injectie,sa fac si spalarea rezervorului wacko.gif ....Ma costa distractia cat masina. Fratilor, merge masina si acum dupa ce am bagat Metabond in rezervor. Sa aiba sanatate prietenul care m-a tarat la prezentare smile.gif


--------------------
dacia logan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 8 Sep 2009, 23:08
Post #27


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




in primul rind specifica cu ce carburant merge masina ta...daca te referi la pompa de injectie inseamna ca ai logan diesel


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Sep 2009, 06:03
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




eu am 130.000 km si nu imi consuma deloc ulei intre schimburi (10.000km). nu sfatuiesc pe nimeni sa bage "miracole" in motor! sunt supernove si solenze cu peste 200.000 km in bord si merg bine mersi.
de asta nu imi place mie sa iau masini second...n`ai de unde sa stii ce fel de tratamente au fost aplicate.
raul binelui este mai bine-le!
bafta.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu1949
post 21 Sep 2009, 14:11
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 August 09




Pentru psychoo:eu am 130.000 km si nu imi consuma deloc ulei intre schimburi (10.000km). nu sfatuiesc pe nimeni sa bage "miracole" in motor! sunt supernove si solenze cu peste 200.000 km in bord si merg bine mersi. de asta nu imi place mie sa iau masini second...n`ai de unde sa stii ce fel de tratamente au fost aplicate. raul binelui este mai bine-le! bafta.
Tot asa de increzut eram si eu pana sa am probleme la injectoare,dar acum recunosc ca si din lipsa de informatie. Acest "miracol" dupa cum bine zici mi-a salvat injectoarele. Nu stiu cat or mai merge,dar totusi nu le-am schimbat.Ma intreb,nu era mai bine daca bagam pana a avea probleme?
Apropo de faptul ca nu-ti plac masinile SH: ce marca de masina noua ti-ai luat? Cumva un JUMBO-JET? Ca prea te rotunjesti...Aceeasi bafta!


--------------------
dacia logan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu1949
post 2 Oct 2009, 14:00
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 August 09




[quote=corbex,21 Sep 2009, 14:58]
Ma, tu vrei, la rindul tau, sa ne tirasti pe noi la o prezentare ! radmasa.gif


Ma...ciobane! Eu doar am relatat din experienta mea.Nu stiu de unde ai dedus tu ca intentionez sa te tarasc pe tine undeva. smile.gif


--------------------
dacia logan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 01:36
Forum Renault