DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Croatia

iulia23
post 3 Jul 2006, 18:05
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(iulia23 @ 3 Jul 2006, 17:59)
Nu stiu cam ce ar mai fi de spus. Dar astept intrebari,poate imi mai amintesc cite ceva.
Motorina e cam 7.2 kune,benzina 8. Cel mai bun schimb care l-am gasit noi a fost de 7,19 kune la 1 euro. Pita era 45 kune (cea cu fructe de mare) restul erau mai ieftine.
Papucii de baie i-am gasit la supermarket mult mai ieftini decit pe plaja (mai simplii dar sunt buni).
*


singura treaba neplacuta din toata excursia a fost controlul de la unguri ,la intrare in ungaria. mad.gif trebuiau astia sa-ti strice cheful cu controlul lor. ne-au pus sa scoatem toate bagajele din masina,am crezut ca turbam dupa ce le aranjasem frumos. cautau tigari.
au fost extrem de dezamagiti cind nu au gasit nimic wacko.gif
si vine inca unul la final si intreaba "nimic?"
si-i raspund satisfacuta de dezamagirea lor "nimic icon_mrgreen.gif "


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 3 Jul 2006, 18:07
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




la intorcere nu au mai avut treaba dar pe partea cealalta ,la intrarea in ungaria am vazut aceeasi treaba cu masinile. noi am iesit pe la cenad.si la nadlac am auzit ca e mai mare nebunie.


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OCEBE
post 4 Jul 2006, 16:21
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.324
Joined: 30 January 04
From: galati




confirm faza cu controlul umilitor la intrarea in H; orice program ti-ai face, ti-l da peste cap.
Eu am gasit cazare lejer la Plitvice; chiar inainte de intrare in localitate, venind din nord spre sud, am facut stanga (deci pe partea opusa parcului) pe un drumeag relativ anemic dar dupa numai 1 km au inceput sa se insiruiasca sumedenie de vile cu cazari;
Pe coasta Adriaticii practic spatiile de cazare sunt unele dupa altele asa ca ai de unde alege;
In Slovenia am fost pentru pestera Postojna; spatii de cazare foarte decente gasesti si-n localitatea propriu-zisa sau, mai bine, pe drumul ce leaga localitatea de pestera si apoi de castel.

@zorobabel,
daca din motive financiare eziti in a face o excursie in Croatia si Slovenia, faci o mare greseala;
daca ai timp la dispozitie si n-ai trasee lungi de facut cu masina, pentru a economisi ceva bani evita cat poti autostrazile1 mie mi s-au parut exorbitante: 0,4 Kuna/km (adica cam 0,2 RON/km!)
Hai sa-ti fac un buget cu cheltuieli zilnice pentru doua persoane (empiric ce-i drept):
-cazare (camera cu grup sanitar): 35~40 euro (cu mic dejun inclus);
-masa de pranz la restaurant/terasa (2 portii cu felul I+II+desert +suc/bere): 3+7+3+2 = 15euro/pers; ptr. 2 pers ~30 euro;
- cina (cam la fel cu dejunul - felul I): ptr 2 pers ~25 euro;
- distractii, "excese" (in medie): ~20 euro/zi;
total cazare+masa+distractie: ~110 euro/zi; in acesti bani intra si alte mici cheltuieli:
- inghetata mare: 2buc ~3 euro;
- bere croata (care-i ff buna) din alimentara 0,5 l (daca ai bar in camera nu te atinge de el ca te ruineaza): 0,5 euro;
- in orase parcarea ~1,5 euro/ora (in Dubrovnic aproape 3 euro/ora).
aduna si costul transportului si vezi la cat iesi;
compara cu banii pe care i-ai fi cheltuit pe litoralul romanesc
Asa-i ca pana la urma merita Croatia?

This post has been edited by OCEBE: 4 Jul 2006, 16:51


--------------------
dacia 1300
Am avut o DACIA 1300
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tandrei
post 5 Jul 2006, 13:39
Post #124


tandrei_99


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 July 06
From: Bacau




Va salut pe toti.
Este primul meu post si doresc sa va multumesc tuturor pentru informatiile despre Croatia.
As avea o intrebare pentru cei care au fost acole cu masina.
Permisul romanesc este valabil sau nu?


--------------------
Dacia Logan Ambition - BC-xx-BZA
Toyota Avensis 1.8 VVT-i Luna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Jul 2006, 13:46
Post #125


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




E valabil


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tandrei
post 5 Jul 2006, 14:15
Post #126


tandrei_99


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 July 06
From: Bacau




Multumesc!


--------------------
Dacia Logan Ambition - BC-xx-BZA
Toyota Avensis 1.8 VVT-i Luna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 5 Jul 2006, 14:43
Post #127


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




permisul romanesc este valabil in toate tarile Europei (si majoritatea celorlalte).


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jazzmine
post 5 Jul 2006, 23:34
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 July 06




Salutare!
Eu si sotul incercam sa plecam pe 8 spre Croatia si am inteles ca e de preferat sa mergem pe varianta brasov-sibiu si nu pitesti -sibiu. Stiti ceva de starea drumului (parca E68...). Imi amintesc ca am trecut pe-acolo acum ceva vreme, si drumul era cam cu gropi...dar repet, acum ceva vreme.
Si inca o rugaminte.Stie cineva unde am putea innopta (in Romania)?

Multumesc frumoooos wub.gif


--------------------
Honda Jazz 2004 ESi Aut - B5xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danrosu
post 6 Jul 2006, 13:11
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 February 06




QUOTE(jazzmine @ 6 Jul 2006, 00:34)
Salutare!
Eu si sotul incercam sa plecam pe 8 spre Croatia si am inteles ca e de preferat sa mergem pe varianta brasov-sibiu si nu pitesti -sibiu. Stiti ceva de starea drumului (parca E68...). Imi amintesc ca am trecut pe-acolo acum ceva vreme, si drumul era cam cu gropi...dar repet, acum ceva vreme.
Si inca o rugaminte.Stie cineva unde am putea innopta (in Romania)?

Multumesc frumoooos wub.gif
*



salut
noi am fost acum 3 saptamani pe pitesti-sibiu si a fost ok. pe varianta brasov nu as recomanda deoarece inca repara podul dinainte de sinaia si se sta al naibii de mult acolo.
in vama la nadlac iarasi dureaza mult. noi am preferat sa trecem la unguri si sa dormim in szeged. deci la capitolul cazare inainte de granita nu pot sa te ajut.



--------------------
Skoda Fabia 2002 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 6 Jul 2006, 15:36
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(jazzmine @ 6 Jul 2006, 00:34)
Salutare!
Eu si sotul incercam sa plecam pe 8 spre Croatia si am inteles ca e de preferat sa mergem pe varianta brasov-sibiu si nu pitesti -sibiu. Stiti ceva de starea drumului (parca E68...). Imi amintesc ca am trecut pe-acolo acum ceva vreme, si drumul era cam cu gropi...dar repet, acum ceva vreme.
Si inca o rugaminte.Stie cineva unde am putea innopta (in Romania)?

Multumesc frumoooos wub.gif
*


Noi am dormit la Baja,in Ungaria,la hotel Duna.A fost 30 euro camera/noapte cu mic dejun inclus.A fost f. bine,nu cred ca in Romania ar fi fost la fel.


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jazzmine
post 6 Jul 2006, 22:22
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 July 06




Multumesc mult de tot! Duna e notat!! Si acum am hotarat sa nu mai dormim in Romania . Cam pe la ce ora ati ajuns la Nadlac?


--------------------
Honda Jazz 2004 ESi Aut - B5xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amicando
post 7 Jul 2006, 07:53
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 May 06




QUOTE(jazzmine @ 6 Jul 2006, 18:22)
Multumesc mult de tot! Duna e notat!! Si acum am hotarat sa nu mai dormim in Romania . Cam pe la ce ora ati ajuns la Nadlac?
*



Acum depinde de unde pleci...din mesajul tau nu prea se intelege.
La fel o sa fac si eu, adica intentia de concediu in Croatia, dar in genul unui traseu in care vrem sa ajungem la Rovinj, Plitvice, apoi o fuga la pestera de la Postojnika (parca asa se scrie) in Slovenia, in jos, spre Dubrovnik si back home...Am o oarecare idee despre traseu si sper sa-l realizam in vreo 10 zile, cred ca obositor dar sper sa merite.
Ca sa revin pt. Jazzmine, noi o sa plecam din Ploiesti si din experienta mea anterioara (am facut de multe ori drumul pina la Timisoara) cred ca o sa fac vreo 8 ore, poate ceva mai mult, depinde ce...toane are fiu-meu pe drum si de cite opriri va fi nevoie...asa ca-ti poti face o oarecare idee...
Un sfat va rog: pe unde ar fi mai bine si mai rapid de trecut prin vama: Cenad sau Turnu?
Multumesc

This post has been edited by amicando: 7 Jul 2006, 07:54


--------------------
VW Passat 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zorobabel
post 7 Jul 2006, 14:43
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 July 06




Iti multumesc OCEBE , te intreci cu altruismul.
Oricat as vrea, nu dispun de astfel de fonduri. Ma gandesc sa mai scad la mancare si cazare, nu ma intereseaza asa de mult aspectele acestea doua, nu sunt pretentios.
Foarte buna ideea cu evitarea autostrazilor OCEBE, as putea sa economisesc considerabil astfel. Nu mai zic ca altfel vezi Croatia sau orice tara cand nu esti pe autostrada. Am avut niste prieteni germani, care atunci cand au vizitat romania au cautat cele mai pustii si bombardate drumuri, oricat incercam eu sa-i duc pe drumuri fara gropi si scurte.
Dar, Dalmatia vreau sa o vad neaparat! Iar banii care as putea sa-i economisesc pe cazare si mancare pot sa-i aloc intrarilor la muzee parcuri, la benzina, ca as vrea sa vad totul.
Intrebare pentru cei ce au fost in Croatia:
Mancare si cazare mai ieftina, fara pretentii nu se gaseste? Daca da, la ce preturi?
Ma gandesc sa mai mananc si hamburgeri, sa dau mai rar la restaurant/terasa. Cu cazarea insa, apartamente in vile mai ieftine nu ati vazut? Pot sa ma lipsesc de micul dejun inclus.


--------------------
dacia 1310 1989 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danrosu
post 7 Jul 2006, 15:02
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 February 06




QUOTE(zorobabel @ 7 Jul 2006, 15:43)
Intrebare pentru cei ce au fost in Croatia:
Mancare si cazare mai ieftina, fara pretentii nu se gaseste? Daca da, la ce preturi?
Ma gandesc sa mai mananc si hamburgeri, sa dau mai rar la restaurant/terasa. Cu cazarea insa, apartamente in vile mai ieftine nu ati vazut? Pot sa ma lipsesc de micul dejun inclus.
*



poti sa mananci de la alimentara smile.gif
altfel ...poti sa incerci pizza /lasaga/paste care sunt destul de ieftine si pe care croatii le fac super bine. in dubrovnik o pizza si lasagna nu prea sareau de 40 de kuna, iar pastele erau o idee mai ieftine (cca 30 kuna). in restul croatiei mananci mai ieftin de atat.
pe de alta parte poti sa economisesti zilnic cca 40 de euro daca stai la cort. sunt foarte multe campinguri destul de bine intretuinute din cate am inteles eu.

smile.gif


--------------------
Skoda Fabia 2002 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zorobabel
post 7 Jul 2006, 15:29
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 July 06




Alimentara ar fi o solutie binevenita. Dar vom merge 2 cupluri si nu cred ca le-ar surade ideea asta. Din acelasi motiv nu merg cu cortul. Danrosu, nu cred ca voi economisi chiar asa de mult cu cortul, presupun ca au campinguri scumpe. Daca ai fost, poti spune cam ce preturi sunt la camping?

edit: Probabil in septembrie mo voi duce.

This post has been edited by zorobabel: 7 Jul 2006, 16:29


--------------------
dacia 1310 1989 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danrosu
post 7 Jul 2006, 15:37
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 February 06




QUOTE(zorobabel @ 7 Jul 2006, 16:29)
Alimentara ar fi o solutie binevenita. Dar vom merge 2 cupluri si nu cred ca le-ar surade ideea asta. Din acelasi motiv nu merg cu cortul. Danrosu, nu cred ca voi economisi chiar asa de mult cu cortul, presupun ca au campinguri scumpe. Daca ai fost, poti spune cam ce preturi sunt la camping?
*


sorry ... nush preturile la camping
presupun ca e mai ieftin ca la pensiune smile.gif


--------------------
Skoda Fabia 2002 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roxana1806
post 7 Jul 2006, 15:54
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 February 06




Zorobabel,

cred ca site-urile astea te vor ajuta, macar orientativ

http://www.camping.hr/gb/index.htm

http://www.campingcroatia.net

Oricum, pe unde am fost era plin de afise cu camping..si nu cred ca erau asa scumpe..

Daca vrei cazare la casa, pretul depinde mult si de perioada in care te duci. In iulie si august e cel mai scump.



--------------------
skoda fabia - 12B8756
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roxana1806
post 7 Jul 2006, 16:08
Post #138


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 February 06




Uitasem sa adaug ceva

AM tot citit de problemele de la granita cu Ungaria. Noi am plecat tot cu masina si am avut chiar 2 baxuri de tigari in portbagaj, dar nu am avut probleme de nici un fel.

Vamesul ungur s-a uitat si ne-a intrebat ce e cu ele. Am zis ca le fumam si n-a mai comentat nimic.

Asa ca nu plecati cu gandul ca vor fi probleme. S-ar putea sa fie ok





--------------------
skoda fabia - 12B8756
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia23
post 7 Jul 2006, 16:30
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 1 July 06




QUOTE(jazzmine @ 6 Jul 2006, 23:22)
Multumesc mult de tot! Duna e notat!! Si acum am hotarat sa nu mai dormim in Romania . Cam pe la ce ora ati ajuns la Nadlac?
*


Am iesit pe la cenad,in ideea ca e mai putin aglomerat(linga sanicolau mare) cam pe la 7-8 seara si pe la 12 noaptea ne-am cazat.Hotelul e pe malul Dunarii ,linga o piata mare care e ca un santier acuma -asta ca sa va puteti orienta sa gasiti hotelul mai usor.Cind am ajuns noi noaptea era inchis hotelul dar sunati la usa si o sa va deschida.


--------------------
dacia logan 2005 - cj 23 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 7 Jul 2006, 16:42
Post #140


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(jazzmine @ 6 Jul 2006, 00:34)
Salutare!
Eu si sotul incercam sa plecam pe 8 spre Croatia si am inteles ca e de preferat sa mergem pe varianta brasov-sibiu si nu pitesti -sibiu. Stiti ceva de starea drumului (parca E68...). Imi amintesc ca am trecut pe-acolo acum ceva vreme, si drumul era cam cu gropi...dar repet, acum ceva vreme.
Si inca o rugaminte.Stie cineva unde am putea innopta (in Romania)?

Multumesc frumoooos wub.gif
*



Jazzmine, am fost saptamana trecuta pe-acolo, drumul e ok, nu are sens sa ocolesti prin Brasov.
In Romania ai putea innopta in Arad (chiar langa granita). E stupid sa innoptezi la unguri, mai schimbi bani si in forinti, te complici. Cel mai bine e sa traversezi cat mai repede ungaria. Daca te tine, cred ca poti ajunge Bucuresti-Zagreb intr-o zi (pleci dis de dimineata, iti faci rezervare la http://www.mirnanoc.com/, si ajungi noaptea la ei). Eventual, poti sa te opresti la Osijek, e si mai aproape si e si mai ieftin smile.gif
BTW, la Mirna Noc a fost 30euro/noapte camera dubla.

In Osijek, poti incerca la astia: http://www.zug.hr/english/mursa/index.asp

This post has been edited by vv: 7 Jul 2006, 16:50


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calcaneu
post 7 Jul 2006, 20:18
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 4 July 05




Camping in preluk , intre Rijeka si Opatija , aproximativ 30 euro pt masina si 2 persoane ... cam scump , adica acelasi pret la cazarea pe noapte in Opatija . Sunt convins ca un camping izolat e mult mai ieftin , dar oricum la pensiuni e 20 de euro daca stai mai mult de 3 zile , deci ... am avut cort dar l-am folosit doar o noapte.
Apropos de mancare : daca nu sunteti mari gurmanzi , va puteti aduceti din tara niste delicioase conserve de sarmaluta , ciorba burta , etc si un primus , iesiti mult mai ieftin si mancati ceva decent ; la fel cu dulciuri , ceva alcool .
La tigari era limita de un cartus/pasager anul trecut ... la mine nu s-au uitat , evident ca aveam mai mult ... o varianta e sa le desfaci complet , ca sa le demonstrezi ca nu le vei vinde .
Drum bun norocosilor care se duc vara asta !!!


--------------------
Renault Megane Break 1.9 dTI 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 11 Jul 2006, 11:44
Post #142


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(jazzmine @ 6 Jul 2006, 00:34)
Salutare!
Eu si sotul incercam sa plecam pe 8 spre Croatia si am inteles ca e de preferat sa mergem pe varianta brasov-sibiu si nu pitesti -sibiu. Stiti ceva de starea drumului (parca E68...). Imi amintesc ca am trecut pe-acolo acum ceva vreme, si drumul era cam cu gropi...dar repet, acum ceva vreme.
Si inca o rugaminte.Stie cineva unde am putea innopta (in Romania)?

Multumesc frumoooos wub.gif
*



Jazzmine, E68 (portiunea Brasov - Sibiu) este foarte buna (exista mici denivelari pe portiuni relativ scurte). Chiar daca este putin mai lung drumul Bucuresti -Brasov - Sibiu decat Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Sibiu (cu cca. 40 km), merita sa-l faci. Drumul este mai bun pe DN1 decat cei aproape 40 km de Autostrada care sunt cu gropi pe sensul Bucuresti - Pitesti. In plus, daca este senin, ai o priveliste extraordinara pe E 68 catre M-tii Fagaras.
Referitor la vama cu ungurii, poti sa ai ghinionul sa-ti golesca porbagajul ca sa se convinga daca ai tigari si bautura peste limita admisa sau poti avea norocul sa treci fara sa te controleze (in functie de cheful lor sau de "coeficientul de fata", expresie pe care am intalnit-o, daca nu ma insel, pe acest forum).


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danrosu
post 11 Jul 2006, 12:13
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 10 February 06




QUOTE(bogdan10 @ 11 Jul 2006, 12:44)
Jazzmine, E68 (portiunea Brasov - Sibiu) este foarte buna (exista mici denivelari pe portiuni relativ scurte). Chiar daca este putin mai lung drumul Bucuresti -Brasov - Sibiu decat Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Sibiu (cu cca. 40 km), merita sa-l faci. Drumul este mai bun pe DN1 decat cei aproape 40 km de Autostrada care sunt cu gropi pe sensul Bucuresti - Pitesti. In plus, daca este senin, ai o priveliste extraordinara pe E 68 catre M-tii Fagaras.
*



suspectez ca nu ai mai trecut pe dn1 si e68 de ceva vreme tongue.gif

pe dn1 am fost sambata trecuta, iar pe e68 pe 25 iunie la intoarcerea din croatia.

pe dn1 se lucreaza la posada si dureaza cam o ora sa treci de zona respectiva.
asta face ca drumul pana la predeal sa dureze cca 3 ore cu o ora stat de pomana la coada smile.gif. la intors, coada se facea inca de la sinaia. din predeal pana in comarnic am facut 2 ore smile.gif

pe e68, portiunea de drum dintre sibiu si fagaras (cel putin) e mult mai prost decat autostrada. nu tin minte sa fi avut o impresie prea grozava nici despre fagaras-brasov.

my 2 cents smile.gif

This post has been edited by danrosu: 11 Jul 2006, 12:13


--------------------
Skoda Fabia 2002 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 11 Jul 2006, 14:32
Post #144


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(danrosu @ 11 Jul 2006, 13:13)
suspectez ca nu ai mai trecut pe dn1 si e68 de ceva vreme tongue.gif

pe dn1 am fost sambata trecuta, iar pe e68 pe 25 iunie la intoarcerea din croatia.

pe dn1 se lucreaza la posada si dureaza cam o ora sa treci de zona respectiva.
asta face ca drumul pana la predeal sa dureze cca 3 ore cu o ora stat de pomana la coada smile.gif. la intors, coada se facea inca de la sinaia. din predeal pana in comarnic am facut 2 ore smile.gif

pe e68, portiunea de drum dintre sibiu si fagaras (cel putin) e mult mai prost decat autostrada. nu tin minte sa fi avut o impresie prea grozava nici despre fagaras-brasov.

my 2 cents smile.gif
*



Pe DN 1 si E68 am trecut pe 19 iunie (intr-o luni in jur de ora 8:30 dimineata eram pe portiunea Posada - Sinaia). Daca treci in cursul saptamanii dimineata nu este aglomeratie fata de pranz sau dupa-amiaza ori la sfarsit de saptamana. Tu ai trecut sambata si de aceea ai facut atat (de vineri dupa - amiaza intotdeauna se aglomereaza Valea Prahovei). Pe Autostrada am fost pe 1 iulie (sensul Pitesti - Bucuresti) si au fost cca. 20 - 25 km cu gropi. Am inteles ca celalat sens este mai afectat.
Eu am preferat E68 deoarece sunt mai putine TIR-uri decat pe Dealul Negru si Valea Oltului (in zone de serpentine pierzi mai mult timp cu depasirea lor, avand in vedere ca sunt mai multe serpentine pe aceasta varianta). Intereseul meu era sa ajung mai repede la Szeged si apoi a doua zi Croatia.


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tigresse29
post 16 Jul 2006, 13:05
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 July 06




QUOTE(iulia23 @ 3 Jul 2006, 20:05)
singura treaba neplacuta din toata excursia a fost controlul de la unguri ,la intrare in ungaria. mad.gif trebuiau astia sa-ti strice cheful cu controlul lor. ne-au pus sa scoatem toate bagajele din masina,am crezut ca turbam dupa ce le aranjasem frumos. cautau tigari.
au fost extrem de dezamagiti cind nu au gasit nimic wacko.gif
si vine inca unul la final si intreaba "nimic?"
si-i raspund satisfacuta de dezamagirea lor "nimic  icon_mrgreen.gif "
*


Buna!

Numele meu este stefana si intentionez sa plec la dubrovnik la sfarsitul lunii iulie cu preitenul meu si inca trei pers.

Cum forum-ul m-a convins ca stiti mai multe decat noi in acest vast domeniu, CROATIA, am si eu o intrebare:

cum sunt magazinele pe acolo? gasesti lucruri interesante gen pantofi, genti, chestii de-astea?

multumesc,

stefana


--------------------
dacia 1310 2000 - B24BRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tandrei
post 16 Jul 2006, 17:31
Post #146


tandrei_99


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 July 06
From: Bacau




Avand in vedere faptul ca informatiile de pe acest forum mi-au folosit foarte mult in concediul pe care, din pacate, tocmai l-am incheiat in Croatia ma simt dator sa impartasesc anumite impresii sperand ca vor fi folositoare celor care doresc sa calatoreasca in aceasta tara.
Concediul l-am facut in insula Rab la hotelul Padova(***). Rezervarea a fost facuta prin ID Riva(www.adriatica.net) si pretul a fost corect. Pentru 3 persoane( 2 adulti si un copil de 7 ani si jumatate) am platit 570 de Euro pentru 7 nopti de cazare cu demipensiune. Vreau sa mentionez ca in pretul acesta copilul avea parte de meniu gratuit.
Conditiile au fost excelente: piscina interioara si exterioara, minibar, plaja cu beton la 50 de metri de hotel.
Minibarul era scump(bere la 0,33 litri, pepsi 0,25 litri costau 15 kuna, echivalentul a aprox 2 euro) si plaja nu chiar pe gustul nostru mai ales datorita faptului ca nu avea nisip.
Apa marii in schimb este absolut superba si, daca te echipai cu niste pantofi speciali, te puteai bucura din plin de ea fara sa fii deranjat prea tare de pietrele pe care le puteai gasi din belsug la intrarea in mare.
Pentru cei doritori de plaja cu nisip exista totusi optiunea Lopar(localitate aflata la aproximativ 12 km de Rab). Nisipul din Lopar nu este ca cel din Mamaia dar apa este superba. Plaja din Lopar s-ar putea sa nu fie chiar pe gustul celor care doresc sa inoate sau sa faca sarituri in apa deoarece trebuie sa mergi si 2-300 de metri pana sa ajungi la apa care sa aiba o adancime care sa-ti permita sa inoti. In mod cert apa de la Lopar este ideala pentru copii. Pentru cei care vor vizita insula RAB si doresc sa faca sarituri in apa si sa inoate recomand plajele (???) de la Suha Punta. Aici apa este de o transparenta inimaginabila iar stancile care ies direct din mare ofera conditii ideale pentru cei care prefera baile in mare in favoarea bailor de soare. Spun asta deoarece aici nu exista plaja(asa cum o cunoastem noi pe de pe litoralul nostru).
Deoarece am observat ca pe acest forum multi au dorit sa afle cate ceva despre preturile din Croatia am sa va enumar cateva:
-preturi la restaurant:
-bere la halba -15 kuna
-pepsi, cola etc- 0,33 litri-15 kuna
-pizza-35-45 kuna
-supa -20 kuna
-gratar de porc cu garnitura-70 kuna
-salata-10-20 kuna
-preturi la magazine alimentare:
-bere la doza 8,5-9 kuna
-bere la sticla-5,5 kuna(sticla la schimb, garantie sticla 2,99 kuna)
-pepsi, cola, fanta 1,5 litri etc-14,5 kuna
-pepsi, cola, fanta 0,5 litri etc-6,5 kuna
-alte preturi utile:
-benzina premium 95(fara plumb)-7,56 kuna
-benzina EuroPremium 95- 8 kuna
-motorina-7,2-7,3 kuna
-curs Euro-kuna(pe insula)-7,11 kuna
Pentru orice alte informatii va stau la dispozitie.
Va salut pe toti!

This post has been edited by tandrei: 16 Jul 2006, 17:57


--------------------
Dacia Logan Ambition - BC-xx-BZA
Toyota Avensis 1.8 VVT-i Luna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 17 Jul 2006, 11:35
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




QUOTE(tigresse29 @ 16 Jul 2006, 14:05)
Buna! 

Numele meu este stefana si intentionez sa plec la dubrovnik la sfarsitul lunii iulie cu preitenul meu si inca trei pers.

Cum forum-ul m-a convins ca stiti mai multe decat noi in acest vast domeniu, CROATIA, am si eu o intrebare:

cum sunt magazinele pe acolo? gasesti lucruri interesante gen pantofi, genti, chestii de-astea?

multumesc,

stefana
*




Buna Stefana,

Avand in vedere ca urmeaza sa pleci in Dubrovnik, este bine sa sti ca, in general, acest oras este mai scump decat alte orase din Croatia. Multe lucruri din magazine (pantofi, imbracaminte, genti etc.) sunt de circa 3 - 4 ori mai scumpe decat in Romania. Daca vei cauta mai mult poate vei gasi doar de 2 - 3 ori mai scumpe lucrurile decat in Romania (asa cum este in restul Croatiei). Partea veche a orasului (STARI GRAD) este superba insa preturile sunt si mai mari decat in restul orasului. Daca vei avea frigider in camera, este indicat sa cumperi bauturile de la supermarket (care in general nu sunt reci) si sa le ti la frigider. In general berea o gasesti la 0.33 l la terase (12 - 15 kuna/sticla) si mai rar la 0.5 l (pretul este apropiat (14 - 16 kuna). Ca sa faci o echivalare a preturilor in lei, 2 kuna=1 RON. In orasul vechi (situat in cetate), la terase, o halba de bere de 0.5 l incepe de la 28 kuna. La fel si vederile sau suvenirurile sunt destul de piperate.
Pt. informatii suplimentare despre Croatia, poti citi cu incredere acest topic deoarece vei gasi informatii foarte bune care te pot ajuta sa-ti faci o idee despre aceasta tara.


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nexus
post 18 Jul 2006, 17:07
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 9 November 04




Salutare,

tocmai ce m-am intors si eu din Croatia. Prea multe nu am de adaugat, fata de ce este aici. Doar citeva idei de planificarea drumului.
Am plecat la 6 dimineata din Sibiu, si la 11 am trecut de Nadlag (era joia). Nici o problema in vama, la romani 5 minute la unguri 10 minute. M-au intrebat pe linga tigari si alcool, de carne, si mi-au verificat lada frigorifica, dar fara probleme.
Am trecut relativ repede prin Ungaria, deoarece am luat-o spre Osijec, ca sa intru mai repede pe autostrada de Zagreb. La 20.30 ora locala, in Crikvenica eram la hotel ... cinam.
La intoarcere am plecat pe la 10 jumate din Opatija (sambata), am stat in shtau vreo ora spre Zagreb, am iesit de pe austrada la Kutina si spre casa cit se poate de repede. La 23 mincam in Arad, iar la 3 fix eram in casa (la Sibiu).
Am stat 2 nopti in Porec. La camping era 27 de euro fara curent, si 32 cu curent. Am ales un studio, care era 30 de euro in mod normal, dar fiindca era sub 3 nopti am platit 30% peste pret, adica 40 euro - 2 persoane.

Sper ca nu v-am plictisit prea tare. Legat de drumurile din Ro: in fiecare saptamina sunt atat pe drumul Sibiu-Pitesti-Bucuresti cat si Sibiu-Brasov-Bucuresti. Sfatul meu este sa mergeti pe Pitesti. Mai scurt atat in km dar mai ales in timp. Valea Prahovei inspre Brasov este tristete mare, nu in ceea ce priveste drumul, ci aglomeratia.

Concediu placut la toti!

Mihai


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB-06-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jazzmine
post 19 Jul 2006, 22:03
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 July 06




Hello,hello!!!

Ne-am intors din Croatia si in primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsurile voastre.
Scurt istoric tongue.gif :
Am plecat pe la 19h din Bucuresti (Brasov-Sibiu... dry.gif ...nu recomand...ne-a luat 1 ora sa trecem de portiunea in care se construieste + ca drumul e jalnic..cica e drum european radmasa.gif croatii si ungurii ne dau clasa), cand am ajuns la granita la Nadlac, am dormit vreo 1 - 2 ore in masina in parcare laugh.gif si apoi fiind fresh ne-am hotarat sa dam piept cu vamesii.Cand colo, surpriza! La ora 8:20 in mai putin de 10 minute am trecut si de romani si de unguri. Chiar ne-au urat drum bun, he he. Cu o escala pe la Balaton, am ajuns in Croatia, langa Rovinj, la camping, pe parcela noastra la ora 19:00. Deci tot drumul, cu tot cu pauze 24 ore.
Preturi camping: 23 euro/noapte pt parcela+ masina+apa calda+ electricitate.
Restul preturilor s-au mai spus aici pe forum. O chestie cool: in camping s-a oferit o excursie organizata la Venetia pt 60 euro/persoana cu un vas high speed, asa ca ne-am plimbat si pe-acolo 1 zi.
Campingul unde am stat (Valalta de 4 stele, DOAR pt nudisti) e suuupppeeeerrr curat, nici nu se cunoaste ca sute de oameni folosesc aceleasi toalete, ore de liniste, strictete la intrare (numai cuplurile si familiile au voie sa intre), super plaja de 5km (ne-am luat pantofi de surf ca sa nu ne deranjeze pietrele din apa). Cand mergeam la plaja sau ieseam in oras, nici nu inchideam cortul si totul a fost ok iar la receptie sunt seifuri unde poti sa-ti lasi lucrurile de valoare. Au locuri speciale de spalat rufele si vasele + masini de spalat (cu plata, dar nu cred ca poti sa strangi atat de multe rufe), piscina, spalatorie de masini, restaurante, magazine, etc.
La intoarcere am ajuns la Nadlac pe la 24:00 si era full! Ne-a luat cam 1 ora sa trecem plus ca romanasii nostri ne-au obligat sa platim 5lei pt dezinfectie. Nu m-am abtinut sa nu le spun ca au gresit sensul pe care trebuie sa dezinfecteze, ca noi avem gripa,si nu ungurii. De data asta am mers pe sibiu - pitesti si a fost mult mai bine.
Cheltuieli in total pentru 7 zile camping + 2 pe drum(cu benzina, cazare, masa, plimbari, suveniruri, adica TOT si nu ne-am abtinut de la cheltuit): 780 euro !!!!!! Ne-am intors cu bani acasa radmasa.gif
Concluzie? Se merita fiecare banut cheltuit in Croatia. Oamenii astia stiu ce inseamna un turist si te fac sa te simti bine primit inca de la vama.
Promit sa pun cateva poze in curand.
Daca aveti intrebari sau doriti detalii...va stau la dispozitie. wink.gif


--------------------
Honda Jazz 2004 ESi Aut - B5xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roxana1806
post 20 Jul 2006, 09:47
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 February 06




Buna Jazzmine,

Si eu am fost in vara asta in Croatia si am revenit la fel de incantata...chiar e alta lume acolo...
Faza cu cei 5 lei la vama am patit-o si noi, in iunie. Ma gandeam ca paote s-au calmat intre timp dar se pare ca nu. tongue.gif

Astept poze pentru ca eu si sotul meu nu am ajuns in Rovinj. Am mers in zona Split-Dubrovnik...



--------------------
skoda fabia - 12B8756
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 04:20
Forum Renault