DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme ambreiaj, zgomot, patinare, inlocuire, piese necesare

robert.s
post 18 Aug 2005, 09:02
Post #151


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




Asteptam cu interes .
Sa nu uiti sa-ti notezi te rog datele de pe el - codul , cand il primesti .



--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 18 Aug 2005, 09:54
Post #152


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Macar sa verifici ochiometric - adica cu ruleta - daca corespund informatiile pe care ti le-am scris mai sus - caneluri, diametru, grosime.

Deci trebuie sa aiba 6 arcuri, da?
Si eu sunt curios sa ne scrii TOT Ce e pe cutie - cod, tip, dimensiuni etc.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 18 Aug 2005, 10:41
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




ok, am luat la cunostinta :-))


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 24 Aug 2005, 12:55
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




Pt cine e interesat o sa vin maine la intalnire si am sa aduc si cu mine si kitul de ambreiaj pe care l-am luat de la Sachs; poate intereseaza pe cineva coduri, alea, alea ca eu nu prea ma pricep ce sa citesc de pe el.

ca si o mica dezamagire am observat ca pe discul de ambreiaj este scris mare made in france - by valeo si dupa care mai incolo lipita o eticheta pe care scrie sachs; adica un fel de struto-camila. cu toate ca amabalajul de carton(cutie) scrie mare pe toate partile sachs; poate fi numai cutia de la sachs, cine stie....

in fine daca intereseaza pe cineva, eu vin maine la intalnire si o sa car si cutia cu mine.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 25 Aug 2005, 09:25
Post #155


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




Eu nu pot veni la intalnire sunt din Campulung , dar roaga pe cineva sa noteze sau sa faca o poza si sa posteze concluziile "expertizei" aici . Daca e tot Valeo nu prea vad cu ce ar fi mai bun ...


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 25 Aug 2005, 09:34
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




ok.

asa am zis si eu ca daca scrie tot valeo pe el stantat, eticheta cu sachs lipita pe el si cutia de carton tot sachs e un fel de praf in ochi.

macar scrie stantat in oetlul ala, made in france; am certitudinea ca nu e turcism.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tusca
post 25 Aug 2005, 15:31
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 August 05




Salutare tuturor!

Sunt posesor de Solenza Confort din luna martie 2005, 3500 km parcursi pana acum, din care aproximativ 50% trafic urban si 50% trafic extraurban.
Masina prezinta o problema cu "iz" de placa de presiune. In jurul turatiei de 2000 de rotatii pe minut, se simte un usor "dans" al masinii ( wub.gif ) care este prezent si in schimbatorul de viteze, uneori chiar si in pedalier...(eu l-am simtit in pedala de frana si in cea de acceleratie).
Incercand sa descriu mai exact "dansul" de care vorbesc...imaginati-va un carucior cu 4 roti strambe care se batzaie din cauza lor ( rolleyes.gif )...Sigur ca aceste batzaieli nu sunt foarte ample...dar sunt ingrijoratoare. Nu as vrea sa raman cu masina in drum pt ca nu imi mai intra in viteze dupa atat de putini km parcursi. Tocmai aceasta ingrijorare m-a facut sa postez acest mesaj si sa ascult si alte pareri, eu nefiind priceput in domeniu.

Va multumesc anticipat pentru opiniile voastre.

PS: si la mine se simte acea "agatare" despre care am citit in mai multe posturi atunci cand schimb a 1-a si a 2-a.

This post has been edited by Tusca: 25 Aug 2005, 15:46


--------------------
Dacia Solenza Confort - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 26 Aug 2005, 11:01
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




O solutie: vizita service. Inarmeaza-te cu rabdare si muuult calm. Fii politicos dar hotarat. "Lipeste-te" de mester (stii cum) din prima sec.
Sa ne tii la curent.


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeMartin
post 2 Sep 2005, 07:24
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 25 August 04




SURPRIZE! SURPRIZE!

Azi noapte cand am plecat la servici (lucrez de noapte) am ramas socat cand am vazut ca ambreiajul la SLZ a mea tine dinto data mai sus, aproape de capatul cursei. Sa vezi ce distractie pe mine la semafor cand am un demaraj de ma depasesc si melcii...

ce sa fie?


--------------------
Dacia SLZ Europa 2004 alba - B-XX-XHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 2 Sep 2005, 08:29
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Daca nu se mai poate regla si patineaza cand accelerezi , inseamna placa de presiune , eu am patit la fel , era deformata din cauze obscure , mai presa cu mai putin de jumatate din ,,soar'' pe disc . Bafta !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 2 Sep 2005, 09:19
Post #161


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Din pacate Ghidoneanu are dreptate... Ca sa il faci sa tina mai jos trebuie sa desfaci piulitele alea doua de la capatul cablului de ambreiaj. Eu zic ca trebuie sa le desfaci cam 1 centimetru, poate chiar 2. Te orientezi si tu in functie de ce iese....

Evident te inarmezi intai cu o cheie fixa de 10. E foarte simplu. Dupa reglaj trebuie sa coboare punctul in care cupleaza. Si nu trebuie sa faca zgomot cand bagi tr I sau marsarier. Era un topic despre cum se regleaza insa nu il mai gasesc....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LeMartin
post 2 Sep 2005, 10:38
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 25 August 04




Am citit topicul, dar...Care si UNDE e cablul de la ambreiaj...?

Sunt 90% afon la mecanica


--------------------
Dacia SLZ Europa 2004 alba - B-XX-XHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 5 Sep 2005, 11:14
Post #163


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Cum stai cu fata masinii si te uiti la motor, in spatele radiatorului, usor in dreapta ai sa gasesti cam asa ceva: (vezi poza)

Unde sunt sagetile acolo gasesti cele 2 piulite.

Succes !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 14 Sep 2005, 18:58
Post #164


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




JohnDoe1, ce s-a mai intamplat cu acel ambreiaj SACHS pe care ziceai ca l-ai luat ? A fost montat pe masina sau mai asteapta ? S-a potrivit? Daca da, ziceai ca ne dai codul de pe cutie.
Multumim anticipat.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinc
post 22 Sep 2005, 11:05
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 16 January 04
From: Bucuresti




Aseara am trecut de 30 000 km. Nici o problema cu ambreiajul. Sper sa o tina asa pana la 100 000. wub.gif

P.S.: Rog un moderator sa mute un vot la "peste 30 000 km". 04.gif


--------------------
Opel/Dacia Vectra B/Solenza - .
Opel Vectra B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thorr
post 24 Sep 2005, 15:39
Post #166


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 August 05
From: Bucuresti




eu la 30.000 de km am schimbat placa de presiune in garantie, dar aia mi-au spus ca s-a spart pentru ca era amgreiajul prea strans din fabrica sad.gif .

Tot ca un diesel face daca stau pe loc, dar zgomotul dispare cand apas ambreiajul.. biggrin.gif

This post has been edited by Thorr: 24 Sep 2005, 15:39


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-74-POS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 26 Sep 2005, 08:19
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(i96nds @ 14 Sep 2005, 21:28)
JohnDoe1, ce s-a mai intamplat cu acel ambreiaj SACHS pe care ziceai ca l-ai luat ? A fost montat pe masina sau mai asteapta ? S-a potrivit? Daca da, ziceai ca ne dai codul de pe cutie.
Multumim anticipat.
*




Am sa dau codurile cat de repede pot; insa nu am montat kit-ul si m-am gandit sa nu dau codurile aiurea si sa duc oamenii in eroare; adica ar fi si posibilitatea ca acest kit sa nu se potriveasca si nestiind acest lucru, nu vreau sa ma injure careva dupa ca s-a luat dupa mine si nu ii merge.

am alte probleme acum cu apa asta de la ploaie, mecanicul care trebuia sa-mi puna acel kit de ambreiaj are si el problemele lui cu casa si nu ma poate ajuta deocamdata...in fine, cum o sa il montez o sa dau de stire.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 26 Sep 2005, 21:20
Post #168


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




cam pe unde ar trebui sa tina un ambreiaj bine reglat? cam in prima treime? ca si eu am impresia ca si la mine tine cam sus si azi am avut si o vaga impresie de patinare asa ca imi fac griji.


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiRTC
post 4 Oct 2005, 14:49
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 November 04




Incep sa-mi schimb parerea despre Solenza pentru ca prea mi s-au intamplat multe si nasoale in ultimele 3 luni.
Problema care mi-a aparut azi dintr-o data in trafic: s-a intarit pedala de ambreiaj, se simt vibratii care inainte nu se simteau in ea, patineaza ambreiajul (se tureaza si pleaca cu intarziere) si mi se pare ca intra si mai greu in viteza (mai ales in marsarier).
Maine am reusit sa imi fac programare la Merdian Militari.
Are cineva idee cam ce probleme as putea avea (placa presiune, disc ambreiaj, alta problema?) si cat m-ar costa?

Am nevoie de ajutor


PS:
Aaa, si sa va zic ce am patit acum 3 luni: mi s-a rupt cureaua care invarte alternatorul pe autostrada si ghici ce: a intrat la cureaua de distributie si s-a incurcat pe acolo (nu ma intrebati cum ca n-am idee). Noroc ca m-am prins ca s-a intamplat ceva si am oprit masina repede.Am venit tractat in Bucuresti. In service mi-au inlocuit si cureaua de distributie (nu se rupsese asa ca am avut noroc ca nu mi-a indoit pistoanele). M-a costat parca 4,4 milioane.


--------------------
dacia solenza clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 4 Oct 2005, 15:38
Post #170


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




despre ambreiaj nu stiu.. dar marsarier-ul e singura treapta din cutie fara sincron astel nu calca.. dintii sau ce tre sa calce.. e suficient sa mai apesi odata ambreiajul si va intra.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiRTC
post 4 Oct 2005, 16:14
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 November 04




QUOTE(Asi @ 4 Oct 2005, 16:38)
despre ambreiaj nu stiu.. dar marsarier-ul e singura treapta din cutie fara sincron astel nu calca.. dintii sau ce tre sa calce.. e suficient sa mai apesi odata ambreiajul si va intra.
*



Intra in marsarier de fiecare data la fel: atinge putin si haraie. Inainte mi se mai intampla sa trebuiasca sa bag de 2 ori, da macar nu haraia. Incep sa am presimtiri sumbre privind milioanele pe care va trebui sa le decartez blush.gif


--------------------
dacia solenza clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 4 Oct 2005, 17:53
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




Ai citit aici?
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=13575
Cred ca aici trebuia si sa postezi.

This post has been edited by GABY IS BACK !: 4 Oct 2005, 17:54


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvmirel
post 5 Oct 2005, 06:44
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 7 May 04
From: Bucuresti




ti s-a dus placa de presiune adica ti s-au decalit cateva raze din soare, un lucru frecvent la ambreiajele de solenza. Daca schimbi soarele e bine sa schimbi si discul si rulmentul adica sa iei tot kitul ambreiaj. probabil o sa te coste vreo 8 milioane. urmeaza link-ul pe ca ti l-a dat GABY IS BACK !


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 6 Oct 2005, 07:50
Post #174


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Ai trecut prin ceva balti de Bucuresti cu motorul incins? Patinezi deobicei ambreiajul cand pleci de la semafor? Pleci frecvent cu scartait de roti?Tii cumva piciorul usor atins de ambreiaj in timpul mersului? Cand il calci nu il calci pana la podea? Astea sunt cateva din cauzele care pot duce la uzura prematura a ambreiajului sau a ansamblului ambreiaj.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiRTC
post 8 Oct 2005, 19:11
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 22 November 04




Am avut problema intr-adevar cu placa (soarele avea catziva dinti strambi) si m-a costat 4,2 milioane fara TVA si manopera. Manopera 7 ore x 300.000 fara TVA. In total 7,4 milioane. Discul parea nou nout si nu l-am mai schimbat si pe ala pt ca mai era si ala inca 2,4 milioane fara manopera si tva si chiar nu mai aveam bani. Si asa m-a rupt.
Aia de la service au zic ca totul s-a intamplat din cauza ca ambreiajul tinea prea sus, ca nu fusese reglat bine si ca ar fi trebuit sa ii pun pe aia la revizia de 10 000 din februarie sa mi-l regleze. I-am intrebat si de chestia cu trecutul prin balti si au zic ca in nici un caz. Chestia e ca despre asta mi-a zis cineva de la Skoda iar acum imi confirma si cineva de pe site. So? Nu prea stiu. Cert e ca am trecut prin balti da cu cateva zile inaine. In dimineata cand s-a intamplat fenomenul nu erau balti deloc si facusem deja vreo 4 km fara probleme.
Nu prea stiu ce sa zic pt ca nu merg cu piciorul pe ambreiaj, inclin sa cred ca era din cauza ca tinea ambreiajul prea sus. Mai bine ti-l reglezi din timp (sfatul meu) si sufli si in iaurt, ca la cat costa....


--------------------
dacia solenza clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 3 Mar 2006, 10:04
Post #176


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Sa invii topicul ... Nu de alta dar am fost sa fac revizia de 30000 km acum vreo 2 zile la Motor service SAsi in timp ce stateam acolo a aparut un nene cu o slenza care se vaita ca a schimbat primul kit de ambreiaj pe la 25000 km ai acum la 50000 km trebuia sa-l schimbe iarasi ... Zicea ca ala pe care l-a schimbat era produs de Valeo... Avea placa sparta ... Sarisera niste bucatele din ea ... nasol ... incep sa ma ingrijorez .... Am inteles ca iau schimbat pe garantie si prim oara si a doua oara ....


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 3 Mar 2006, 10:10
Post #177


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




S-a intamplat si la mine. SLZ Scala 48.000 Km.
Placa defecta, avea 3 dinti strambi. Schimbat si discul ca era uzat.
Pret total 1100 RON la AutoEuropa Timisoara.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Mar 2006, 19:20
Post #178


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




am si eu o nelamurie...sunt reale problemele astea de ambreaj sau sunt barfe?
Deci pur si simplu nu pot sa cred ca la o masina din secolul 21 considerata moderna se poate intampla asa ceva...adica sa tina ambreajul 25 000, 40 000, 50 000, etc.
La orice masina straina ambreajul se schimba pe la 150 000 km, si asta nu ca nu mai merge, se schimba preventiv, sau cel putin asa ar trebui, dar multi merg si 300 000 cu ambreajul original. Pana si eu am 110 000 km cu Dacia 1310 veche de 10 ani, fara sa umblu la ambreaj, si la multe Solente lumea se plange ca la 30 000 e gata ambreajul. Nu e posibil asa ceva, ce se intampla? e un viciu de fabricatie? A pus Reno toate stifturile de piese refuzate in alte parti pe Solente? sau ambele variante? wacko.gif


Sunt curios cand vor trege grosul Loganelor de 30 000 km daca se intampla la fel...

This post has been edited by argon: 3 Mar 2006, 19:24


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 3 Mar 2006, 21:27
Post #179


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




am avut 70% din dinti indoiti si 2 din ei rupti..
tot ce realiza presiunea erau 3 dinti care mai erau intregi si puse surprinzator echilibrat.. dar aveam maaari probleme de demaraj, daca era in rampa un pic nu puteam pleca, ma claxona lumea la stopuri ca plecam in tandem cu pietonu.. in fine l-am schimba..

daca va intereseaza mai am discu/placa/rulmentu vechi, si am si cutia cu cod de produs.. cred ca rulmentu mai mergea, discu... hmm era nu neaparat uzat ca se vedeau crestaturile pe disc.. nu era tocit, dar era cam stramb si cam despicata chestia aia gen textolit, .. placa ca si metal.. era ok, dar lamelele alea erau praf facute.


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fun-e23
post 4 Mar 2006, 01:24
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 5 February 06
From: Bucuresti




Si la mine tine cam sus .
Stie cineva unde trebuie sa tina normal?


--------------------
Renault Megane 1.5 80cp 2003
SOLENZA = CEA MAI BUNA DACIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 09:04
Forum Renault