DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Subwoofer pe Solenza

bnedea
post 25 Feb 2011, 09:08
Post #91


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




Parerea mea este ca incinta cilindrica daca e montata paralel cu puntea spate (cu difuzorul spre una din roti) directioneaza aerul in difuzorul de pe polita, descentrandu-l (parerea mea este ca asa am ars primul difuzor Sony XS-F 6936SE). Solutia este sa faci incinta difuzoarelor (complicat), sau sa pui tubul cu fata spre broasca portbagajului.
Eu am optat pentru cutia trapezoidala tocmai pentru ca difuzorul impinge aerul in alta directie decat difuzoarele de pe polita. Forma incintei nu conteaza foarte mult, ceea ce conteaza este volumul acesteia. Ce model de difuzor ai tu?


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 25 Feb 2011, 11:33
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(sharkky @ 23 Feb 2011, 14:19)
Wow!
Si ai stat 6 ani sa scrii ce ai scris mai sus?
Eu cred ca scrii doar sa vanezi posturi ...
Pe bune acum, stai sa raspunzi la post-uri de acum 6 ani?
*


Si dupa ultimele posturi ai aceeasi impresie ca sunt off-topic ?

bnedea - nu poti crea o incinta perfecta din portbagaj , pentru ca ai foarte multe scapari , nu numai prin chederul portbagajului , ci si pe sus , astfel incat nu ai cum sa "omori' difuzoarele din polita prin puterea wooferului , decat daca acesa poate atinge de ele , altfel numai prin puterea SPL a wooferului , nu se forteaza celelalte difuzoare .
Eu prefer o cutie trapezoidala pentru ca intra perfect in spatele banchetei si ocupa mai putin loc decat daca ar avea alta forma . Un "butoi" de exemplu ocupa mai mult loc si nu se poate pune in el aceeasi putere reala ca intr-o incinta trapezoidala .
In functie de locul prin care iese aerul din el , se modifica sunetul si vibratiile , nu neaparat forta "aerului" . Apoi acea presiune se creeaza in toate directiile , nu numai in una . Eu prefer sa pun gaura de reflex catre interuiorul masinii si nu catre exterior , oricum trebuei sa aiba cam 20 cm liberi in fata lui .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 25 Feb 2011, 13:25
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Presiunea acustica mai mare se creeaze cu portul spre spate.
Acest lucru a fost testat cu ajutorul unui TermLab (aparat pentru masurarea presiunii acustice).
Diferenta este de aproximati 1-2 dB, lucru care inseamna destul de mult.

@marius: Cum modifici tu sunetul si vibratiile la un subwoofer? Explica mai bine ce inseamna "puterea SPL a wooferului".
Oferi cateva informatii putin eronate si induci userii in eroare ...
Cand vii cu astfel de argumente, vino cu unele plauzibile, din ce ai testat, nu din auzite.
Inteleg ca vrei sa faci zeci de mii de posturi, dar macar fa-le corecte.

Pentru calculara volumului unei incinte, aveti nevoie de programe gen WinISD, Bass Box Pro sau puteti arunca un ochi aici http://www.ajdesigner.com/ . Sunt destule informatii care va pot ajuta, numai sa aveti timp sa cititi cu atentie.
De asemenea, parametrii difuzorului sunt necesari si litrajele recomandate de producator (x Litri pentru incinta in compresie - sealed, x Litri pentru incinta bass reflex). La calcularea volumului mai trebuie tinut cont de volumul ocupat de difuzor in incinta si de volumul ocupat de port.


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 25 Feb 2011, 13:59
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




subwooferul este blaupunkt GTt 1200 MK II


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 25 Feb 2011, 14:52
Post #95


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




bogdanel88 difuzorul este acelasi cu cel din GTb 1200 MkII care are cutia originala de dimensiunile: (Inaltime x Latime x Adancime) 387 x 482 x 378.

Azi am fost la fiecare magazin de electronice de la "maica domnului" si nu am gasit nici grila de difuzoare din aia din sarma si nici mocheta sad.gif .

marius zici ca nu se strica difuzoarele de la tub? ...nu stiu ce sa zic, sunt la al doilea difuzor pe aceeasi parte care se strica dupa ce l-am folosit cu subwooferul langa el. Inainte a mers cam 1 an fara probleme. O fi coincidenta...

This post has been edited by bnedea: 25 Feb 2011, 14:59


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 25 Feb 2011, 16:31
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




asa ma gandeam si eu ca sunt la fel.dar de ce gtb-ul e de 250w si gtt e de 200?din cauza incintei?cum se aude mai bine,in tub sau in cealalta?


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 25 Feb 2011, 17:13
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Orice subwoofer se va auzi mult mai bine intr-o incinta ( tip cutie) fata de tub . Asta cu conditia sa fie volumul calculat si dimensiunile portului , dupa parametrii difuzorului.

Prefer incintele trapezoidale , pt ca ocupa spatiu mai putin si stau lipite de bancheta.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 26 Feb 2011, 22:31
Post #98


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




ovidiu87 sa iti dea Dumnezeu sanatate ca mi-ai dat curaj sa ma apuc de treaba.
4.jpg ( Size: 247.67k ) Number of downloads: 923
3.jpg ( Size: 359.08k ) Number of downloads: 971
5.jpg ( Size: 187.5k ) Number of downloads: 963

Incinta am facut-o inchisa mai ales pentru ca in specificatii recomandarea pentru port este de 3 inchi diametru cu aproape 16 inchi lungime blink.gif . De asemenea exista si recomandare pentru incinta inchisa.
Trebuie sa ii fac alt sistem de protectie la difuzor, ceva mai estetic si trebuie sa completez cu mocheta partea din spate si partea de jos care nu mi-au ajuns. Pana atunci cred ca a iesit bine.

This post has been edited by bnedea: 26 Feb 2011, 22:40


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 26 Feb 2011, 22:49
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




A iesit bine pt inceput, sa nu crezi ca mie prima incinta mi a iesit mai bine, dimpotriva... Trebuie sa ai atentie mare cum intinzi prenandezul, cat mai bine intins sa nu ramana locuri cu surplus ca alea ies prin mocheta si se vad.Dupa aplicarea prenandezului, lasi aproximativ 4-5 minute sa lucreze si apoi aplici mocheta.Eu dau pe cutie mai mult prenandez si pe mocheta doar sterg pensula(in caz ca pui mult trece prin mocheta).Cand se taie mocheta la colturi cu foarfeca , ea se tine inclinata la 45 grade, cum se specifica in videoclipul de mai sus. Stiu ca indicatiile vin un pic cam tarziu, dar sa sti si tu pe viitor si cei care se mai hotarasc sa faca singuri treaba asta.

Eu nu folosesc protectie la difuzor , mai degraba as fixa subwooferul si atentie la ce pun prin portbagaj. Multa sanatate si tie bnedea

This post has been edited by ovidiu87: 26 Feb 2011, 22:56


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AleXuTzU_Tau
post 27 Feb 2011, 13:38
Post #100


ReCharGe


Group: Members
Posts: 321
Joined: 18 January 08
From: HoNoLuLu




am si eu o intrebare la cei care se pricep cu subwoofere-le am si eu un subwoofer tub cu statie incorporata....de vre-o 300W si daca dau putin mai tare dupa cateva secunde sau minute incepe sa distorioneze si se aude ca un kkt.....stiti cumva de la ce ar putea fi?


--------------------
Monster TrucK Solenza Clima 2222 - B-03-FGO
Ma Dau In Barci Si Tu Nu Vezi Asta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Feb 2011, 20:56
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(sharkky @ 25 Feb 2011, 13:25)
Presiunea acustica mai mare se creeaze cu portul spre spate.
Acest lucru a fost testat cu ajutorul unui TermLab (aparat pentru masurarea presiunii acustice).
Diferenta este de aproximati 1-2 dB, lucru care inseamna destul de mult.
@marius: Cum modifici tu sunetul si vibratiile la un subwoofer? Explica mai bine ce inseamna "puterea SPL a wooferului".
Oferi cateva informatii putin eronate si induci userii in eroare ...
Cand vii cu astfel de argumente, vino cu unele plauzibile, din ce ai testat, nu din auzite.
Inteleg ca vrei sa faci zeci de mii de posturi, dar macar fa-le corecte.
Pentru calculara volumului unei incinte, aveti nevoie de programe gen WinISD, Bass Box Pro sau puteti arunca un ochi aici http://www.ajdesigner.com/ . Sunt destule informatii care va pot ajuta, numai sa aveti timp sa cititi cu atentie.
De asemenea, parametrii difuzorului sunt necesari si litrajele recomandate de producator (x Litri pentru incinta in compresie - sealed, x Litri pentru incinta bass reflex). La calcularea volumului mai trebuie tinut cont de volumul ocupat de difuzor in incinta si de volumul ocupat de port.
*


- presiunea acustica mai mare se creeaza cu portul spre spate intr-o masina isonorizata si cat mai izolata fonic , nu intr-o SLZ stock ! Daca va pune intr-o SLZ portul spre hayon , o sa zdrangane toate , inclusiv numarul , broasca , actuatorul , tabla ... Daca pune spre interior macar simte mai rapid vibratiile , dar nu mai este atat de afectata masina . Omul respectiv nu se da la SPL cu ea , ci pur si simplu vrea sa asculte muzica decent , fara sa-i sara tablele de pe masina . Pe o parte vorbesti despre "perfectiune" si lucruri masurate la peste 150 de dB , pe de alta parte vb. de SLZ stock ...
Daca ofer cateva informatii , eronate sau nu ( dupa tine ) , alti useri se pot interesa si pot intelege sau nu ce am spus , dar cel putin spun .
Daca ai chef sa explici oamenilor ceva ce tu sau altii nu au inteles , EXPLICA , nu te mai lua tu de numarul meu de posturi , ca nu e prima data cand o faci degeaba . Daca ai chef de explicat unora care nu au anumite notiuni elementare de electronica si audio tuning , o poti face si fara sa te dai viteaz dupa ce incearca altii sa explice ceva .
Tie nu am de gand sa-ti explic nimic ar fi pierdere de timp , pentru ca orice voi spune , vei gasi o cale sa interpretezi altfel ce am spus , iar ceilalti daca au inteles ceva bine , daca nu , sa citeasca , sa se documenteze si macar atunci vor STI ceva mai mult decat stiu acum si tot ar fi un castig pentru ei , indiferent daca eu m-am exprimat corect sau nu .

Oricum , nici din postul tau nu ai explicat de fapt nimic si in afara de link-ul catre un site de calculat incinte , care de fapt acele incinte sunt universale si nu sunt personalizate pentru fiecare producator de difuzoare in parte , iar aceste incinte , cu cat sunt mai originale si calculate dupa specificatiile producatorului difuzorului , cu atat sunt mai bune . Deci nimic bun nu gasesc nici un postul tau si ma gandesc eu cu ce ar fi mai bun postul tau decat al meu ? Ai explicat ceva in plus , ai completat pe cineva , ai corectat pe cineva ? NU !

- Alexutu - eu ma indoiesc de puterea reala a acelui woofer activ . Mai mult de 150 W nu cred ca are , facand comparatie cu JBL , Infinity , Focal , care au produse de genul woofere active . Cauzele pot fi urmatoarele : alimentarea proasta , semnalul prost , GAIN-ul prea tare din statie sau player , lipsa filtrelor LPF ... Dupa ce verifici astea ... mai vb.

This post has been edited by marius80_eugen: 27 Feb 2011, 20:59


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 27 Feb 2011, 21:35
Post #102


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




AleXuTzU_Tau daca zici ca sunetul incepe sa se auda prost uneori si dupa cateva secunde, parerea mea este ca amplificatorul intra in protectie / limitare scazand calitatea sunetului pentru a nu se deteriora. Asa cum zicea si marius incearca sa tii volumul mai mic din player. Daca alimentarea ar fi proasta nu s-ar auzi bine niciodata deci nici cateva minute asa cum zici ca se mai intampla.
marius80_eugen de fapt sharkky a facut o completare esentiala in ultima fraza din postul sau: "Din volumul incintei trebuie scazut volumul ocupat de difuzor si de port". Pe mine m-a mai linistit pentru ca imi iesise cutia mai mare decat cea recomandata (31 de litri in loc de 26.9) dar nu tinusem cont de difuzor... Incinta fiind recomandata inchisa cred ca se apropie de specificatii.

This post has been edited by bnedea: 27 Feb 2011, 21:36


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 28 Feb 2011, 12:19
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Punand subwoofer-ul cu portul spre bancheta nu rezolvi absolut nimic din contra, il "sugrumi".

Domnule Marius, eu zic sa nu te bagi peste cunostintele mele daca nu ma cunosti. Avand in vedere faptul ca ai ramas cu aceeasi placa "Dieci sunt cele mai bune difuzoare neamplificate si sunt cele mai bune puse direct pe player", denota o lipsa a experientei in acest domeniu si a unor exemple concludente in ceea ce priveste sonorizarea unui automobil.
Treaba cu Dieci s-a discutat si rasdiscutat pe alte forumuri de specialitate.
Poate esti bun pe alte domenii dar pe latura de audio, nu le ai.
Nu sunt vanator de posturi dar nici nu pot sta cu mainile in san vazand ca
Cum sa simti vibratiile mai repede?
Pe tine te intereseaza vibratiile sau sunetul?



--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casapumrs
post 28 Feb 2011, 23:31
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 August 10




Salutare! Doua intrebari am ,iar cine poate sa ma ajute, multumesc anticipat. 1 Ca difuzoare imi recomandati pentru doua incinte de acest gen care mi le-am facut pe solenza fibra ? 2 Aveti idee de vreo schema electronica sa fac un montaj pentru leduri care sa se aprinda cind actionezi telecomanda de la inchiderea centralizata? [am vazut la un bmw cind deschidea o tanti masina noaptea.]1934_p46411_1___800x600_.jpg ( Size: 123.38k ) Number of downloads: 875


--------------------
dacia solenza 2003 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 28 Feb 2011, 23:35
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Ce amplificator ai?
Pune niste poze sa vedem cum au iesit. Cum le-ai prins in spate?
Ce litraj ai la incinte? Ai facut pentru difuzoare de 25 sau 30?


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casapumrs
post 2 Mar 2011, 11:54
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 August 10




Pentru 30 ,dar se mai poate rectifica si pentru mai mare. Amplificatorul este Panasonic 1200 w , RMS 800w. Fac poze si le adaug.

2 Mar 2011, 12:44:
02032011__800x600_.jpg ( Size: 116.67k ) Number of downloads: 815
02032011_003___800x600_.jpg ( Size: 122.19k ) Number of downloads: 339
02032011_004___800x600_.jpg ( Size: 114.54k ) Number of downloads: 364
02032011_005___800x600_.jpg ( Size: 106.16k ) Number of downloads: 341


This post has been edited by casapumrs: 2 Mar 2011, 12:44


--------------------
dacia solenza 2003 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 2 Mar 2011, 13:14
Post #107


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




Eu in incinte din fibra as pune subwoofer slim, care nu are cursa membranei foarte mare si le-as pune in incinta inchisa si umpluta cu material fonoabsorbant.


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 2 Mar 2011, 13:22
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Arata destul de bine, ai muncit ceva.
Sper ca ai facut peretii destul de grosi ...
Parerea mea: schimba amplificatorul. Fa un efort si cauta un monobloc care sa stie putere frumusica la 1 ohm. Am avut amplificator mult mai solid cu 3 sigurante de 40A si nu ajungea la 1100W ...
Incintele sun sealed, nu are rost sa le strici cumva sa le faci reflex!
Atentie mare la traseul de alimentare. Iti recomand un traseu de 50mmp, (AWG0).


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casapumrs
post 2 Mar 2011, 17:18
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 August 10




Cutia[cutiile] sunt din lemn de tei ,numai partea de sus unde vine difuzorul si colturile la rotund pe unde a trebuit le-am facut din fibra. E teapan tare, si nu au iesit nici grele . Lemnul de tei e usor. Munca multa intradevar. Le-am facut intr-o perioada cind aveam mult timp liber. Acum sa vad ce dif. imi pun pe ele. Cu amplifu ma gindeam eu ca mi-am luat tepa! Si am dat vreo 550 ron pe el. Nu sunt hotarit ce sa fac. Sa le imbrac in mocheta ceva, sau sa le vopsesc albastre dupa ce le slefuiesc bine?


--------------------
dacia solenza 2003 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sharkky
post 2 Mar 2011, 18:48
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.207
Joined: 11 July 05
From: Bucuresti




Imbraca-le in mocheta, dar nu din aceea cu striatii de la Bricolaj sau mai stiu eu de unde .. Cauta mocheta pentru incinte acustice, fara striatii ...
Vinde amplificatorul sau il pastrezi pentru difuzoarele fata sau spate ... Vei avea nevoie ...
O sa-ti blestemi zilele pana le slefuiesti perfect sa iasa frumos la vopsit. In chit arata bine dar cand dai vopseaua si eventual un lac, atunci vezi defectele ..


--------------------
Dacia / Ford Solenza / Mondeo 2004 Clima / 2006 Ghia X, 2.0 Tdci - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanel88
post 2 Mar 2011, 19:28
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 17 October 09




unii chiar muncesc....bravo


--------------------
dacia solenza/scala 2003 noiembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casapumrs
post 4 Mar 2011, 00:15
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 August 10




Salutare! Aveti idee de schema aia de care v-am intrebat?


--------------------
dacia solenza 2003 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casapumrs
post 5 Mar 2011, 09:57
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 August 10




Chiar nu stie nimeni?


--------------------
dacia solenza 2003 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bnedea
post 5 Mar 2011, 10:07
Post #114


Bogdan


Group: Members
Posts: 354
Joined: 3 March 09
From: Bucuresti




Daca te referi la aprinsul plafonierei la actionarea inchiderii centralizate, aceasta functie o face deja calculatorul masinii (aprinde plafoniera la descuiere si o stinge la incuiere). Daca vrei aceeasi functie dar executata de alarma atunci se poate gandi o schema de temporizare care la semnalul de incuiere sa aprinda cateva led-uri. totusi nu cred ca este topicul potrivit acesta.


--------------------
dacia solenza, clima 2004 1.4MPI
Join the dark side, we have cookies!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casapumrs
post 6 Mar 2011, 15:23
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 29 August 10




Am inteles. Atunci poate ma redirectionati catre un topic care sa ma lamureasca. Multumesc!


--------------------
dacia solenza 2003 scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Mar 2011, 14:14
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. Esti off-topic !
2. Tu nu poti folosi functia search ?

- arata mult mai bine in mocheta , ca sa nu mai spun ca si izoleaza putin mocheta si poate avea si rol anti-vibratii in functie de ce material folosesti ca sa o fixezi .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vitamina
post 7 Mar 2011, 16:13
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 273
Joined: 4 January 10




Mai fratilor,eu nu am avut timp sa citesc atent acest topic,dar va zic ca puterea unei boxe este nerelevanta.Totul se calculeaza in nivel de presiune sonora.Si daca ar fi sa o luam "dupa carte",basii trebuie sa aiba intre 3-6db in plus fata de boxe.In watti asta ar cam insemna dublare de putere.Imi cer scuze daca am suparat pe cineva.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 12 Apr 2011, 09:55
Post #118


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Vin si eu cu ultima mea achizitie, GZTW 38T 500W RMS intr-o cutie facuta de myself. Suna bine, coboara bine, pacat ca nu prea am ce putere sa-i dau. Statia e GZTA 4000TX si ii folosesc canalele de spate in punte care scot 290W RMS @ 4ohm 10% THD. Canalele de fata sunt pe difuzoarele din fata 16mk2. Am si o filmare de 1 min si ceva numai ca are 40mb si nu stiu cum s-o micsorez biggrin.gif

Am mai pus 2 poze si cu ideea mea de portbagaj.. treaba merge incet dar sigur. Am muncit la placa aia de mi-au sarit capacele biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
Image0425.jpg ( Size: 470.74k ) Number of downloads: 289
Image0420.jpg ( Size: 530.97k ) Number of downloads: 274
Image0422.jpg ( Size: 508.39k ) Number of downloads: 244


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 13 Apr 2011, 10:54
Post #119


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Am reusit sa-l uploadez biggrin.gif Scz pt calitatea sunetului, e doar o camera foto.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 13 Apr 2011, 11:49
Post #120


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




se aude bine smile.gif

cu ce ai dat pe oale? si cum ai lipit? ( stiu ca e o intrebare stupida,dar chiar nu stiu )


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 12:07
Forum Renault