DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

123 Pages « < 69 70 71 72 73 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Noul vehicul de teren Dacia - Duster

membru_DC
post 12 Mar 2010, 06:16
Post #2101


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




QUOTE(asgard1955 @ 11 Mar 2010, 21:50)
Un user de pe forumul 4x4:

" Erau vreo 2 asiatici (coreeni/chinezi) care ii dadeau tarcoale. Testau confortul, impactul vizual, chestii de spionaj..."
*



[attachmentid=1627601625]

This post has been edited by membru_DC: 12 Mar 2010, 06:17


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valman
post 12 Mar 2010, 08:56
Post #2102


B, C, CE, D


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 April 09




Duster ? Urat. Arata ca...
Dar era de asteptat. Renault in general arata aiurea, asa ca o Dacia sigur nu va arata mai bine.

This post has been edited by Valman: 12 Mar 2010, 08:57


--------------------
Dacia Solenza Scala
Valvoline : "Different engines have different needs."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2010, 09:21
Post #2103


-


Group: Members
Posts: 21.937
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tag21 @ 12 Mar 2010, 00:31)
cred ca m-am entuziasmat un pic cam devreme !!  sad.gif  sad.gif  ... Pozele puse aici de 'Ironick' ca si comentariile sale ma pun acum serios pe ganduri ... cam nashpa, ce sa zic ?!
Da, nu mai iti cumpara ca este naspa. Ma lesi, este o suspensie simpla si eficienta. Unii inca se asteapta sa fie de chiu7 sau defender la pret de frigider.
QUOTE(empty @ 12 Mar 2010, 00:48)
afirmatie corecta, dar sa nu se inteleaga ca nu se poate regla geometria: se face prin modificarea punctelor de prindere ale bratelor transversale pe...
Si alta este sa reglezi dintr-o piulita pe brat ...
QUOTE(empty @ 12 Mar 2010, 00:48)
... cadrul de suspensie, care nu numai ca exista  blush.gif , dar se si vede in poza de mai sus (bara antiruliu este fixata pe el). Bratele longitudinale se prind de caroserie
Eu il astept pe ala care este facut din teava sau profil, toate bratele suspensiei prinse de el si mai are niste bucsi de cauciuc mai maricele intre el si caroserie sa mai filtreze din vibratii.
QUOTE(empty @ 12 Mar 2010, 00:48)
(de altfel o solutie eleganta in simplitatea ei)
Corect.

This post has been edited by IRONICK: 12 Mar 2010, 11:02


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fost membru
post 12 Mar 2010, 09:25
Post #2104


membru analfabet


Group: Members
Posts: 239
Joined: 1 September 09
From: clasa I-a




Tot sistemul de evacuare al gazelor arse mi se pare aruncat in graba lansarii. Probabil vor mai lucra la el la urmatoarele modele. Mai ales toba mica imi pare total iesita din plan si daca toba mare imi pare mai greu de agatat, toba mica zboara prima. Cel putin asa vad eu din poza.
toba_mica.jpg ( Size: 71k ) Number of downloads: 1827

(fotografie din postarea lui IRONICK)


--------------------
dacia dacia logan - CT 09 FMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 12 Mar 2010, 09:27
Post #2105


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




După ce o „pipăi” în reprezentanță, sunt peste 90% șanse de achiziție pentru Duster, celelalte aproape 10% șanse sunt pentru Logan Laureate 1,5dci 85CP.

Momentan, din ceea ce știu despre Duster, pare opțiunea ideală, exceptând prețul puțin cam ridicat. Probabil șocul cel mare va fi dimensiunea reală, așa cum se spune: pare un SUV dar este doar un CrossOver…

Impactul personal este hotărâtor. Nu mi-a plăcut niciodată să hotărăsc fără a avea contact direct.

This post has been edited by Squirrel: 12 Mar 2010, 09:30


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2010, 09:45
Post #2106


-


Group: Members
Posts: 21.937
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(fost membru @ 12 Mar 2010, 09:25)
Tot sistemul de evacuare al gazelor arse mi se pare aruncat in graba lansarii

Kuga - trece peste puntea spate, tot prin stanga. Dar si intermediara este plata, ca sa mai salveze din distanta pana la sol.
ix35 - la vedere exact ca la Duster( doh.gif ), dar fara opturi ...

etc, etc ...

This post has been edited by IRONICK: 12 Mar 2010, 09:55


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redu
post 12 Mar 2010, 09:49
Post #2107


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 February 10




QUOTE(aphophis @ 12 Mar 2010, 01:29)
asta daca credeati ca o sa primiti un range rover la pret de tico.
*



Nici vorba de asa ceva. Eu unul iti spun foarte clar la ce ma asteptam: avand in vedere ca o parte din tehnologiile testate si amortizate sunt incluse in Duster, ma asteptam la un pret mic (ceea ce s-a cam adeverit), fiabilitate in speranta ca tehnologiile utilizate sunt cele mai fiabile si performante decente in offroad. In postul meu vorbeam de performantele acestea. Si anume subliniam ca ni se ofera multe informatii care sunt sau nu adevarate. Deci sa asteptam pana la ceva concret si sa ne hotaram apoi daca, cel putin dupa criteriul offroad, ne satisface nevoile.

Mie nu mi se pare ca am avut pretentii prea mari sau nerealiste. Oricum nici nu se apropiau de range la pret de tico.

12 Mar 2010, 09:53:
QUOTE(IRONICK @ 12 Mar 2010, 09:45)
Kuga -  trece peste puntea spate, tot prin stanga. Dar si intermediara este plata,  ca sa mai salveze din distanta pana la sol.
ix35 - la vedere exact ca la Duster( doh.gif ), dar fara opturi ...

etc, etc ...
*


Poate ne fac rusii niste aftermarket-uri mai tzapene. Dupa ce le trosnim pe cele din fabrica le punem pe alea. Am cazuri concrete care fac asa. Isi sparg bara de ex, si isi pun pe casco aftermarket-uri mai aratoase, in aceiasi bani. Acu' ca or fi la fel de calitative, asta nu mai stiu.

This post has been edited by redu: 12 Mar 2010, 09:53


--------------------
Renault Scenic 2003, 1.9 dci Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 12 Mar 2010, 11:02
Post #2108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Ce tot vorbiti de offroad Dusterul nu este o masina de offroad sa o bagi prin toate coclaurile nu o poti pune sa faca ce face un 4x4 autentic Patrol,Toyota,Pajero.G.Dusterul este o masina de iesiri soft drumuri forestiere (exact cam ce aratau ei in filmulete)daca treci spre mediu su hard intradevar cum spuneati ve-ti ramane prima oara fara toba finala si fara spoilere plus ca risti sa indoi pragururile laterale daca nu ai montate protectii iar daca ai montate protectii si in cerci sa treci un obstacol mai greu ramai suspendat ceea ce este foarte nasol.In cazul in care ramai suspendat sau impotmolit trebuie sa fi tras de alta masina iar carligutul ala din fatza sau cel din spate nu stiu cat de rezistent este.
Concluzie ramane la aprecierea fiecaruia ce va face cu masina.
Eu unul la anul daca sunt sanatos imi voi lua unul dar sunt sigur ca nu va face nicodata ce facea amaratul de Pajero din 91 .
Aveti mai jos un filmulet in care ''m-am jucat'' cu masina pentru a vedea cam care este unghiul maxim de atac.



--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2010, 11:10
Post #2109


-


Group: Members
Posts: 21.937
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(caphonne @ 12 Mar 2010, 11:02)
Ce tot vorbiti de offroad Dusterul nu este o masina de offroad sa o bagi prin toate coclaurile nu o poti pune sa faca ce face un 4x4 autentic Patrol,Toyota,Pajero.G.
Si asta pe langa pretentii de chiu7, defendar, ics5, ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 12 Mar 2010, 11:12
Post #2110


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




QUOTE(IRONICK @ 12 Mar 2010, 09:21)
Da, nu mai iti cumpara ca este naspa. Ma lesi, este o suspensie simpla si eficienta. Unii inca se asteapta sa fie de chiu7 sau defender la pret de frigider.Si alta este sa reglezi dintr-o piulita pe brat ...Eu il astept pe ala care nu este prins direct de caroserie si este facut din "teava" si mai are niste bucsi de cauciuc mai maricele sa mai filtreze din vibratii.Corect.
*



---------------------
Pai 'musiu' iro(nick) stai ca nu mai inteleg nimic din posturile tale ... intai "demolezi" nitel masina ca sa zic asa icon_mrgreen.gif ... adica ne deschizi ochii asupra unor potentiale probleme ale dusterului (pt care iti multumesc si eu si cred ca si ceilalti colegi foarte mult ! ) si apoi cind imi exprim si eu ingrijorarea vis-a-vis de masina (in perfect context cu cele afirmate de tine) o 'cotesti' la 180 grade si imi zici scurt si sec ca ... " .. este o suspensie simpla si eficienta. Unii inca se asteapta sa fie de chiu7 sau defender la pret de frigider. "

Nu mai pricep nimic ... cine zice de chiu7 si defender etc etc ??? ... tot ce vreau e sa nu crape dreak "scobitorile" alea la primul hartop pe care il iau cu masina intr-un offroad usor poftim, nici macar mediu ...

'redu' avea dreptate ... trebuie avuta multa precautie ... daca o voi cumpara sau nu ... am sa vad ceva mai incolo ... cine stie cite zile/saptamini vor mai trece pina o sa am ocazia sa o vad pe viu blink.gif
Altfel asa cum am mai zis-o de N ori pina acum : masina imi place ca design si pret.

ps: o solutie simpla pt orice cumparator de duster (mai ales cei care nu fac prea multi km pe an) este sa opteze pt garantia extinsa 3+2 = 5ani pt inca 210E ; este o protectie cit de cit pt situatii neprevazute .... my 2 cents ...

This post has been edited by tag21: 12 Mar 2010, 11:18


--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2010, 11:28
Post #2111


-


Group: Members
Posts: 21.937
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu il demolez, ci doar am reactionat mai mult la bolboroselile lu' fansuv. Ce am comentat eu este diferenta pana la un suv cu preturi "normale", nu low cost.
Referitor la simpla si eficienta, sunt convins ca o sa fie la fel ca aia existenta pe Logan. Pe cati ai auzit pana acum ca a avut probleme cu ea? Si cati menajeaza un Logan?



This post has been edited by IRONICK: 12 Mar 2010, 11:29


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 12 Mar 2010, 11:40
Post #2112


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




Ok Ironick, ok ... simplitate si eficienta, suna bine ... sa speram ca asa va fi ! victorie.gif

@ caphonne - Frumos clip ai reusit cu Pajero acela ... bravo !


--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 12 Mar 2010, 11:53
Post #2113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni





@ caphonne - Frumos clip ai reusit cu Pajero acela ... bravo !
*

[/quote]
Mersi inca plang dupa el dar imi manca timpul si banii l-am dat pe maini bune unui pasionat.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redu
post 12 Mar 2010, 12:09
Post #2114


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 February 10




Mi-ai atins un puct sensibil cu clipu' ala caphonne. Frumos. Eu unul n-am pretentii de genu' asta la Duster nici pretentii de q, x, etc. De fapt am postat mai sus ce ma asteptam de la Duster.

Apropo de suspensii, stiu eu pe cineva care de pe la 80k km are telescoapele si arcurile numa' pe inventar pe Logan. Daca ati sti ce senzatie interesanta e sa conduci ceva ce are propria agenda. Cateodata se lasa rau in curbe, alta data nu, tendinte sub si supraviratorii dupa cum vor muschii ei si altele de genu' Cand vreu senzatii tari conduc loganu ala.


--------------------
Renault Scenic 2003, 1.9 dci Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 12 Mar 2010, 12:10
Post #2115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




caphonne cred ca tu ar trebui sa-ti iei primul un Duster sa-l pui la incercari caci vad ca nu menajezi masinile smile.gif .Eu daca mi-as lua (sper sa-mi iau in viitorul apropiat) nu as face asa incercari smile.gif
redu cam cati kilometri e durata medie de functionare a unui amortizor in conditii normale ?

This post has been edited by CGDBZ: 12 Mar 2010, 12:12


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Mar 2010, 12:13
Post #2116


-


Group: Members
Posts: 21.937
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(caphonne @ 12 Mar 2010, 11:02)
Ce tot vorbiti de offroad Dusterul nu este o masina de offroad sa o bagi prin toate coclaurile nu o poti pune sa faca ce face un 4x4 autentic Patrol,Toyota,Pajero.G.Dusterul este o masina de iesiri soft drumuri forestiere (exact cam ce aratau ei in filmulete)
caphonne a sintetizat foarte bine la ce foloseste o masina din clasa ei.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redu
post 12 Mar 2010, 12:19
Post #2117


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 February 10




CGDBZ Sincer nu stiu. Poate depinde de la caz la caz. Si depinde ce-s alea conditii normale. Drumurile noastre, forestiere, sau ale lor din occident.

La mine suspensiile (arcuri si telescoape) au tinut 200k km si inca erau peste 60% din capacitate (telescoapele). Telescoapele nu au curs deloc. Dar am rupt unul de pe spate cand am luat un gropoi zdravan dintr-un unghi foarte suspect. Si cand am schimbat unul, am schimbat pe punte. Apoi am simtit diferenta fata de cealalta punte, am scuturat portofelul si am schimbat si pe fata.

Dar stiu loganuri de taxi la 230k tot cu suspensiile originale. Depinde ce-s alea conditii normale

This post has been edited by redu: 12 Mar 2010, 12:32


--------------------
Renault Scenic 2003, 1.9 dci Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 12 Mar 2010, 12:33
Post #2118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Tocmai ca la noi nu cred ca sunt conditii normale iar amortizoarele o vor duce mult mai putin iar putini le schimba iar cei ce le schimba nu stiu ca la schimbarea amortizoarelor uzate (uzura ce nu se datoreaza vreunui defect) trebuiesc schimbate si arcurile , caci si ele sunt uzate , iar un amortizor nou pe un arc uzat se va uza mult mai repede si apoi o sa spunem ca sunt amortizoarele proaste.
Eu cred ca Dusterul se va comporta destul de bine si in off-road .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
redu
post 12 Mar 2010, 12:35
Post #2119


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 February 10




Si eu cred la fel. In clasa lui cred ca va tine piept concurentei.


--------------------
Renault Scenic 2003, 1.9 dci Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michael
post 12 Mar 2010, 13:33
Post #2120


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 25 August 04
From: Bucharest




Probabil 90% dintre detinatorii de SUV-uri nu isi scot masinile pe drumuri grele decat in mod exceptional. Sunt, deci, in jur de 10% cei care folosesc capacitatile de trecere mai bune sau tractiunea integrala in mod frecvent si pe drumuri grele. Cu alte cuvinte, Duster - ca toti competitorii sai - este un allroader, adica o masina buna pentru toate categoriile de drumuri. Nu este un off-roader, adica nu cred ca vreti sa o incercati in afara drumurilor (de orice fel). Daca o faceti, o faceti pe buzunarul vostru. Si niciun fel de garantie, fie ea si extinsa, nu va acoperi o astfel de utilizare.


--------------------
Volkswagen Jetta 2008/Comfortline
1.4 TSI 122 CP DSG7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 12 Mar 2010, 13:42
Post #2121


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(caphonne @ 12 Mar 2010, 12:02)
In cazul in care ramai suspendat sau impotmolit trebuie sa fi tras de alta masina iar carligutul ala din fatza sau cel din spate nu stiu cat de rezistent este.
*



Despre carligul ala din spate, pot sa-ti zic ca la logan este suficient de rezistent.
Am ramas eu in zapada, era o bobordura in zapada si am trecut cu rotile din fata peste ea, apoi am ramas suspendat, zapda era moale, sub zapada era pamant, si ala era moale, patina la greu.
Pana la urma m-a scos o dubita, dar dupa ce am indoit un carlig de la "sufa" cu care a incercat sa ma traga.


In comparatiile voastre Lada Niva cam pe unde se claseaza?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 12 Mar 2010, 14:13
Post #2122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




QUOTE(tribunul @ 12 Mar 2010, 14:42)
Despre carligul ala din spate, pot sa-ti zic ca la logan este suficient de rezistent.
Am ramas eu in zapada, era o bobordura in zapada si am trecut cu rotile din fata peste ea, apoi am ramas suspendat, zapda era moale, sub zapada era pamant, si ala era moale, patina la greu.
Pana la urma m-a scos o dubita, dar dupa ce am indoit un carlig de la "sufa" cu care a incercat sa ma traga.
In comparatiile voastre Lada Niva cam pe unde se claseaza?
*



Lada Niva poate mult in offroad chiar foarte mult cu ceva cauciucuri mai bune nu alea care ti le da vanzatorul.As puneo la un loc cu Suzuki Jimmi ,Vitara.....Rusu nu se strange in c... cand e vorba de grosimea si rezistenta diverselor piese.Poate ataca unghiuri de 45 de grade ce sa zic e o adevarata masina de teren DOAR ca este rigida ca dracu iti rupe ficatii la un drum mai lung nu prinde mai mult de 120-130 km/h si motorul de 1,7 injectie benzina consuma cam mult mai mult.Si mie mi-a facut cu ochiul pretul ala ceva de vreo 12000 euro.
Ce sa mai zic bordul arata ca la Dacia 1300 nu are cine stie ce dotari are aer conditionat este zgomotoasa este o masina facuta sa fie omorata.


12 Mar 2010, 15:22:
Si inca ceva legat de Duster nu stiu cu ce cauciucuri va fi dotata masina din fabrica si va spun ca oricat de smechera ar fi masina daca nu ai cauciucuri adecvate te p..... pe tot 4x4 al ei pe toate diferentialele si sitemele.Am vazut in iarna asta un X5 ramas in zapada omul avea amvelope de vara.
Asa ca pentru cei care vor avea de gand sa il scoata la plimbare pe un drum forestier normal cu ceva urcari mai abrupte si noroi am un sfat sa isi doteze masina cu cauciucuri minim M+S (mud&snow) sau AT-uri (all terain) de MT-uri (mud terain) nu discutam pentru ca nu stiu daca se gasesc la dimensiunile pe care le are Duster.
Ala din filmulete nu stiu ce cauciucuri are dar vad ca urca.
Ce vreau sa va spun este ca in teren cauciucurile adecvate ajuta foarte mult masina.

This post has been edited by caphonne: 12 Mar 2010, 14:22


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 12 Mar 2010, 14:26
Post #2123


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH






--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 12 Mar 2010, 14:44
Post #2124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Frumos filmuletul , ara destul de bine masina in film dar si drumurile de pe acolo , nu am vazut nici o groapa , praf , hartii sau altceva in afara de astfal , cred ca avem noi si pentru ei .


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 12 Mar 2010, 15:00
Post #2125


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




QUOTE(asgard1955 @ 12 Mar 2010, 14:26)


----------------
Multumim Asgard ... sa zic insa ca nu stiu cit din film m-am uitat la masina, cit mai ales la ce este in JURUL MASINII !!
Tara adevarata Franta aia (daca acolo s-a filmat si banuiesc ca da ) cu sosele si autoroutes cum nu o sa avem aici nici in 10 ani de acum incolo !!
[pe minunatiile alea de SOSELE adevarate, as conduce cu totul altceva, nu un Duster fie el si echipare de top ... ceva mai prusac sau japanese cu cai multi putere , Yes sir ! ]

Cit priveste portiunea de asa zis "offroad" vad ca au cautat-o muuuult de tot ca sa dea de ea radmasa.gif ....LOL ... pai sa vina acilea la Romanika ca toata tara e OFFROAD curat 'monser' biggrin.gif

ps: circoteca aia de parau de l-a trecut dusterul de 3 ori dus si de 3 ori intors .... vorba unui forumist ... il faci cu Tico sau Logan lejer ... si te costa si MULT mai putin la buzunar icon_mrgreen.gif


--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 12 Mar 2010, 15:01
Post #2126


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




pe mine ma fascineaza cum in orice clip dusteru il fac baietii sa para asa lat laugh.gif de zici ca e cine stie ce jeep radmasa.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kork
post 12 Mar 2010, 15:26
Post #2127


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 20 August 06




De fapt, imaginea e un pic turtita. Ca pare si foarte lung si plat.


--------------------
Dacia Supernova 2002 - Confort - b12ujv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 12 Mar 2010, 15:35
Post #2128


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH






--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tag21
post 12 Mar 2010, 15:36
Post #2129


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 4 February 10




QUOTE(Michael @ 12 Mar 2010, 13:33)
Probabil 90% dintre detinatorii de SUV-uri nu isi scot masinile pe drumuri grele decat in mod exceptional. Sunt, deci, in jur de 10% cei care folosesc capacitatile de trecere mai bune sau tractiunea integrala in mod frecvent si pe drumuri grele. Cu alte cuvinte,  Duster - ca toti competitorii sai - este un allroader, adica o masina buna pentru toate categoriile de drumuri. Nu este un off-roader, adica nu cred ca vreti sa o incercati in afara drumurilor (de orice fel). Daca o faceti, o faceti pe buzunarul vostru. Si niciun fel de garantie, fie ea si extinsa, nu va acoperi o astfel de utilizare.
*



--------------------
Corect ce ai scris. Totusi tare mi-e teama ca Dacia pina la urma va trebui sa isi calce pe inima si sa specifice clar (stil avocatesc adica wink.gif ) ceva de genul cum ca posesorii Dusterului NU trebuie sa trateze masina ca pe o Lada Niva sau Suzuki Jimny ! biggrin.gif

Parca vad articole peste ceva luni de zile - 1 an cu posesori care ajung in service cu probleme destul de serioase la Duster, refuzul (evident) al producatorului de a schimba piesele cu pricina pe garantie ... motivul fiind de folosire a masinii in circumstante nespecificate / neagreate de producator.

Sunt convins ca se vor gasi destui viteji mioritici care sa incerce sa faca cu Dusterul ceva asemanator 'colegilor' rusi cu Niva .... hehehe biggrin.gif .... sa vezi CIRCUS mare atunci prin service-uri !!!



--------------------
Toyota Corolla D4D Excellence
Dacia Duster (again) Duster 1.6 16v 4x4 ... made in "Sparta" :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 12 Mar 2010, 15:52
Post #2130


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Masinile din film eu zic ca sunt 4x2 ambele. Ala nu e offroad. In afara de rauri aproape ca poti merge peste tot si cu o masina de F1, pe unde a mers dusterul. laugh.gif
Nu zic ca masina nu e buna, ci ma refer strict la ce au aratat ei in acest filmulet.


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
123 Pages « < 69 70 71 72 73 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 12:21
Forum Renault