DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfat achizitie dacia lodgy, Lodgy vs next lodgy

Tyrye13
post 30 Jul 2021, 11:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 July 21




Salut.
La ora actuala detin o Dacia Logan din 2015 si un Peugeot 307 din 2003.
Deoarece s-a marit familia, fiind 6 acum (eu, sotia si 4 copii), nu mai incapem cu totii intr-o masina si ar fi cazul sa luam o masina de 7 locuri (uneori o mai luam si pe bunica cu noi)
Oscilez intre a achizitiona acum cu programul rabla o Dacia Lodgy si a mai astepta pentru a lua la anul versiunea noua de Dacia Lodgy (sau cum se va numi ea) tot prin programul rabla.

Am niste retineri fata de noul model care va fi cu siguranta asemanator ca si concept cu noile modele lansate logan si sandero.
1. Nu imi place defel ca au scos teava de esapament pe lateral stanga.
Practic nu mai poti deschide geamurile pe.partea stanga pentru ca vine aer cu noxe.
De asemneni la orice debarcare, imbarcare pe acea parte, intra aer cu noxe in masina.
2. Nu prea imi plac scaunele noi pentru ca au tetiera impinsa mai in fata decat spatarul.
3. Cu siguranta pretul va mai creste pentru noul model iar daca Lodgy e acum intre 15000 -19000 Euro, ma astept sa se adauge inca 2000-4000 la asta ceea ce e cam mult pt bugetul meu.
4. Motorul.
Diesel nu va mai fi.
Benzina 1.0 e prea mic. Am Logan 0.9 Tce si ma rog de el sa traga la depasiri, in rest e ok, urca muntele cu masina plina si clima.
Benzina 1.3tce oferit acum pe lodgy are putere si cuplu dar are emisii CO2 prea mari pt rabla.
De gaz nu sunt interesat.
Se zvoneste un hibrid la 3-6 luni de la lansare. Cine stie ce costuri va avea un hibrid. Sare masina de 20000 Euro si nu e bine.
5. Spatiul.
Lodgy are 4.5m Noul Lodgy tot 4.5m.
Lodgy are garda la 13cm. Noul Lodgy e mai sus ca e crossover
Lodgy e inalta. Noul lodgy probabil tot acolo sau mai mica.
Lodgy e lata de 1,75. Noul Lodgy posibil sa fi mai lata. Loganul 3 vs logan 2 e mai lat cu 12 cm.
Spatiul e esential pentru mine.
Spatiu mai mult nu e pe lungime si nici pe inaltime doar poate pe latime.
Portbagajul lodgy cu 7 locuri e de 207 litri, o gluma proasta. S-ar putea pe noul Lodgy gluma sa fie si mai proasta, sub 200 litri dar ramane de vazut.
Scaunele din randul 3 la Lodgy sunt cat de cat ok, chiar si pt un adult. Da copiii vor creste si masina o iau pentru minim 12-15 ani. Fiind cross over deci garda mai sus, spatiu pe verticala mai mic, am o temere ca randul 3 de scaune va suferi.
Singurul bonus ar fi potentiala latime mai mare, masina mai stabila, banchete pe late, dar nu ma gadila asa de mult daca celelalte sunt pe minus.


Argumente pro modelul nou:
1. Platforma de baza si siguranta
Stiu ca Lodgy e facuta pe o platforma veche de Clio din 98.
Noul Lodgy ar fi facut pe o platforma nou din 2020.
2. Aspectul exterior si interior. Clar generatia noua e foarte frumoasa.
3. O posibila insonorizare mai buna?

Ideea e ca timpul trece, Lodgy se mai produce inca aug si sep 2021 si apoi gata. Programul rabla e pe gatate, poate mai vin niste fonduri sfarsit de aug, inceput de septembrie dar se duc repede.
Asa ca trebuie sa fac o alegere si imi e dificil sa o fac in orb, neavand la dispozitie decat niste stiri pe surse si poze spion.

Pareri?


--------------------
Dacia Logan 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2021, 07:40
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




interesant ca vrei siguranta, dar nu vrei tetiera aia impinsa in fata care ajuta la whiplash....
dar din textul de mai sus pari destul de hotarat pe lodgy diesel probabil.

This post has been edited by einstein1984: 2 Aug 2021, 10:36


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tyrye13
post 4 Aug 2021, 10:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 July 21




Sigur ca vreau siguranta, dar vreau si un confort cat de cat.
Nu am facut un test drive cu noul logan inca, dar m-am suit in el in reprezentanta si nu m-am simtit confortabil din cauza tetierei.
Daca spatarul sta drept, diferenta pe verticala dintre planul spatarului si cel al tetierei e de vreo 10 cm!
Sigur, nu cred ca sta nimeni cu spatarul la 90 grade fata de sezut dar trebuie sa las scaunul mult mai inclinat pe spate decat as face-o in mod normal ca sa nu imi mai impinga tetiera capul in fata.
Si cand il inclin asa de mult deja partea de sus a spatelui nu mai are contact cu scaunul, dar bine ca are capul contact cu tetiera.
Cred ca e o pozitie foarte ne-ergonomica pt gat.
Poate ca se poate scoate tetiera si pus in loc una de logan 2??

Deocamdata inclin mai mult spre Lodgy pentru ca suspectez ca noua generatie de Lodgy vine la pachet cu mai multe minusuri / neajunsuri (spatiu interior, volum portbagaj, motorizare, teava esapament, tetiere).

Pan la urma Lodgy este un MPV iar next Lodgy este un suv/crossover.
Eu nu am nevoie de SUV/crossover.
Merg 70-80% prin oras: servici, copii la scoala, gradinita, activitati, cumparaturi iar cand merg in concediu merg pe autostrada sau DN-uri si drumuri asfaltate.
Nu merg cu masina prin rauri si drumuri forestiere.



--------------------
Dacia Logan 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Aug 2021, 10:53
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




spatarul sta la 25 de grade fata de verticala.... Iar la masina mea am reglaj fata spate la tetiera si o tin spre fata. Tetira trebuie sa fie in contact cu capul, nu in spate, nu mai jos ca sa poata proteja ceva.
Poate un trafic SH sa te coafeze? sunt masini utilitare, facute sa tina mult, au si portbagaj daca au 7 locuri si intra in 5 m daca e versiunea scurta. Ca siguranta cred ca sunt bine peste lodgy daca iei cu airbaguri.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george75m
post 4 Aug 2021, 21:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 31 October 10




QUOTE(Tyrye13 @ 4 Aug 2021, 10:47)
Merg 70-80% prin oras: servici, copii la scoala, gradinita, activitati, cumparaturi iar cand merg in concediu merg pe autostrada sau DN-uri si drumuri asfaltate.
*


Recomand senzori de parcare si camera pt. ca Lodgy este mai lunga si ceva mai greu de parcat, mai ales cu toate locurile ocupate nu ai vizibilitate in spate.

This post has been edited by george75m: 4 Aug 2021, 21:34


--------------------
Dacia Logan / Lodgy / 2007_1.4MPI/ 2016_Stepway_1.5DCI_109CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tyrye13
post 6 Aug 2021, 08:31
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 July 21




M-am uitat si eu la VAN-uri si imi place mai mult versiunea de la grupul PSA: Toyota Proace Verso, Peugeot Traveller, Citroen Spacetourer, Opel Zafira Life mai ales ca mai au si un portbagaj.
Renault trafic e si el interesant doar un pic mai mare decat cele mentionate mai sus.

Toate astea ar fi masini interesante de concediu si diverse iesiri cu toata familia, doar pentru umblatul de zi cu zi prin oras sunt prea mult.
De obicei masinile astea le cumpara firmele pt transport persoane si sunt destul de umblate cand vrei sa le cumperi SH. Plus ca au bancheta aia de 2 persoane in fata si as vrea pt sotie sa stea si ea confortabil pe un scaun k-lumea. Rar gasesti una de familie. Cele family au intardevar scaun pasager fata, nu bancheta si alte dotari, dar vin si la un pret de ne atins, chiar second.
Inca ma mai uit la masini noi, pentru ca vreau sa o tin mult timp.
Mersi de sfat.


--------------------
Dacia Logan 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Aug 2021, 08:47
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vw caddy 7 locuri? Kangoo deja a fost inlocuit asta nou parca nu are 7 locuri. Cred ca sunt mai mici decat astea.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 7 Aug 2021, 22:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 31 March 11




QUOTE(Tyrye13 @ 30 Jul 2021, 12:20)
Salut.
Deoarece s-a marit familia, fiind 6 acum (eu, sotia si 4 copii), nu mai incapem cu totii intr-o masina si ar fi cazul sa luam o masina de 7 locuri (uneori o mai luam si pe bunica cu noi)
Oscilez intre a achizitiona acum cu programul rabla o Dacia Lodgy si a mai astepta pentru a lua la anul versiunea noua de Dacia Lodgy (sau cum se va numi ea) tot prin programul rabla.
*



Eu am 3 copii nu 4
Pentru mine Chevrolet Orlando SH 1.8 benzina a fost o varianta excelenta
Fata de Dacia Lodgy este tanc la rigididate si siguranta, iar motorul de 1.8 este printre putinele care face fata la asa hardughie

Am un coleg care are 4 copii si si/a luat VW Caddy Maxi SH 1.9 TDI - este singura masina care are 7 locuri si portbagaj 400 si ceva de litri cu toate cele 7 locuri ocupate.

Alta varianta este https://www.ultimatespecs.com/car-specs/For...HP-7-seats.html


La orice alt model vei avea nevoie de portbagaj pe acoperis.

Daca esti ok cu ideea de portbagaj pe acoperis permanent atunci variantele sunt urmatoarele:
- Dacia Lodgy noua diesel
- Opel Zafira SH 1.8 benzina
- Skoda Kodiak 7 locuri SH benzina sau diesel
- Renault Kangoo SH Maxi diesel
- Mercedes Citan SH Maxi diesel
- Fiat Freemont SH
- Mazda 5 SH
- Fiat Doblo 7 locuri SH

This post has been edited by stolniceanulucian: 7 Aug 2021, 23:14


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tyrye13
post 9 Aug 2021, 12:12
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 30 July 21




Foarte bun Wolksvagen Caddy Maxi 2015-2021. Conform automobiledimension are 530 litri cu toate cele 7 locuri. Are cel mai mare portbagaj din clasa lui, restul sunt pe la 200-320 l.

Interesant ca sunt 2 versiuni: una de 4,5m si cea Maxi de 4,85.
Foarte tare ar fi daca cei de la Dacia ar lua exemplu si ar face si ei pe langa varianta de next lodgy/docker de 4,5 si o varianta long de 4,85.
Parerea mea e ca s-ar vinde ca painea calda varianta long. Eu unul as fi total interesat. Ar putea avea chiar peste 600 l cu toate cele 7 locuri.
Aloo, Dacia, luati nota!!!

In nici un caz nu doresc cutie pe masina. E foarte nepractic. De aceea nici nu m-am grabit sa cumpar Lodgy actuala, fiind nemultumit de porgbagajul oferit in 7 locuri.

Dintre variante de mai sus, as evita pe cele dotate cu motor benzina aspirat de 1.6 sau mai mare deoarece cam golesc rezervorul repede.

Foarte bune propunerile, mersi frumos!


--------------------
Dacia Logan 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Aug 2021, 12:29
Post #10


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la masa si suprafata ai forntala, orice benzina goleste rezervorul repede, ala ar fi avantajul la SH ca mai gasesti diesel.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:12
Forum Renault